Kategoriler

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Yapılıyor mu?

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Yapılıyor mu?
  • Kürtaj
  • 13/12/2017 23:39 | Son Güncellenme: 28/02/2023 23:49
  • 1
  • 55.177

Devlet Hastanesinde kürtaj oluyor mu? Devlet hastanelerinde kürtaj yaptırmak isteyen ve SGK’ya bağlı hastanelerde bebek aldırma işleminin yapılıp yapılamayacağını merak eden okuyucularımıza, konu hakkında öğrenilmek istenen her türlü detaydan bahsedeceğiz.

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Hakkında Merak Edilenler

Devlet hastanelerinde kürtaj, ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı şekilde ve evli-bekar kadınlara olmak üzere iki farklı koşula bağlı olarak yapılmaktadır;

Gebeliğin sonlandırılmasını gerektirecek herhangi bir tıbbi durum söz konusu olduğunda, Türkiye’nin hemen her devlet hastanesinde hastanenin uzman kadın doğumcusu tarafından kürtaj işlemi tamamen yasal ve  ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

devlet hastanelerinde kürtaj yaptırılır mı

 

Kürtaj işlemi istenmeyen gebeliklerin keyfi olarak sona erdirilmesi amacı ile yapılıyorsa, devlet hastanelerinin bazılarında ücretli olarak yapılmakta, bazılarında hiç bir şart altında yapılmamaktadır.

Bekar Kadınlar Devlette Kürtaj Yaptırabiliyor mu?

Bekar ya da evli olması farketmeksizin, tıbbi nedenlere bağlı olarak terminasyon işlemi gerçekleştirmek durumunda olan kadınlar devlet hastanelerinde operasyon yaptırabilirler.

18 Yaşından Küçük Gebeler İçin Devlet Hastanesinde Gebelik Sonlandırma İşlemi Nasıl Oluyor

Hamile kadın Türkiye’deki reşitlik yaşı 18 yaştan daha küçük ise, başvurduğu devlet hastanesi tarafından kürtaj işlemine alınmadan önce mutlaka bakımında yükümlü olan ebeveynleri ya da bir diğer yetişkinden rıza alınması gerekmektedir.

Yetişkin kişiden alınan rızaya rağmen, şayet işlem keyfi ise, devlet hastaneleri tarafından kabul edilmeyecektir.

Ne yazık ki pek çok kadın devlet hastanelerinde ücretsiz kürtaj yaptıramamaları sebebiyle her gün çeşitli güvenli olmayan bebek düşürme yöntemleri ile tehlikeli kürtaj denemelerine girişmektedir.

Devlet Hastanesinde Kürtaj Yaptırmak İçin Eşten İzin Almak Gerekiyor Mu

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre, gebelik sonlandırma işlemi ister tıbbi nedenlere bağlı ister keyfi olsun farketmeksizin, yasal olarak evli olan kadınların devlet hastanelerinde ücretli ya da ücretsiz kürtaj yaptırmaları için kocalarından rıza almaları gerekiyor ve eşlerin hastaneye kürtaja onay verdikleri ile ilgili imzalı kağıt teslim etmeleri gerekiyor.

Üstelik sadece devlette değil, özel hastanelerde de yapılan kürtaj işlemleri için aynı prosedür geçerli.

Kürtaj Devlette mi Özelde mi Daha Güvenli?

Günümüzde kürtaj operasyonuna yoğun ilgi duyulmasıyla birlikte taleplerin artmasına dayalı olarak birçok kuruluş, kürtaj işlemini yapmak için girişimlerde bulunmaktadır.

Bu durumda sizlere düşen en önemli görev, kürtaj operasyonunuzun yapılacağı yeri seçerken çok dikkatli şekilde olmamız gerektiği ve gerekli hijyen kurallarına uyuluyor olması şarttır.

Bunun dışında seçeceğimiz hastanenin hekimi de konuya hakim, alanında uzman bir hekim olması gerekir. Kürtaj operasyonunun yasal halde olmasından dolayı başta devlet hastaneleri olmak üzere, devlet hastaneleri ve bazı hekimlere ait muayenehanelerde kürtaj operasyonu uygulanmaktadır.

Kürtaj operasyonu uzman jinekolog operatörler tarafından yapıldığı sürece hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde tamamen güvenle gerçekleştirilebilir.

 Devlet Hastanesinde Kürtaja Neye Göre Karar Veriliyor

Kürtaj işlemi bazı durumlarda oluşabilecek sebeplerden dolayı, bireyin kararı sonucu  gebeliğin sonlandırılması şeklinde yapılabilecekken, bazı durumlarda ise rahmin içinde kalan parçacıklardan dolayı, o parçaların alınması adına kürtaj operasyonu da uygulanabilir.

Kürtaj operasyonu yaptıracak kişi, kürtaj işleminin yapılacağına kesin olarak karar verdikten sonra, gerekli araştırmalar sonucunda en iyi hastaneyi ve hekimi de bulduktan sonra, bu operasyon öncesi son kontrollerin yapılması adına hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Bu muayene sonucu, gebelik haftasının ultrason ile tespit edilmesinin ardından, kürtaj operasyon yöntemi de hekiminizde birlikte karar verdikten sonra işlemler için başlamak adına bir sorun kalmaz. Devlet hastanelerinde kürtaj operasyonu bu adımlardan sonra uygulanabilir. Kürtaj operasyonu ne kadar yasal olsa da uygulanması için günümüzde bazı şartlar gerektirir. Bunun için yaklaşık olarak gebeliğin 10 haftalık sürecini aşmamış olması gerekmektedir. Bunun sebebi yine insan sağlığını korumak amaçlı olup 10 haftalık süre sonrasındaki gebelikler gereğinden fazla bir şekilde büyümüş olacağından dolayı, kürtaj işlemi sırasında sağlık açısından ciddi riskler doğurabilir.

Neden Devlet Hastanesi?

Vakum yöntemi, donanımlı hastanelerde uygulanması gereken oldukça kolay ve pratik bir yoldur. Bundan dolayı devlet hastanelerinde yeterli donanımın olmasıyla birlikte, devlet hastanelerini tercih eden hasta sayısı oldukça fazladır.

Devlet hastanelerinde kürtaj operasyonu yapmaya karar veren insanların sayısının fazla olmasının bir diğer sebebi de devlet hastanelerdeki kürtaj fiyatının özel hastanelere ve hekimlerin özel muayenehanelerine göre daha uygun fiyatlı olmasıdır.

Devlette Fiyatlar Kaç Para?

Bazen net olarak fiyatı öğrenmek isteyen hastalar ile karşılaşmaktayız. Bu konuda sizlere internet üzerinden net olarak bir fiyat verilmesi, rekabet kurulunun belirlediği kurallar doğrultusunda yasak olmakla birlikte, kurallara uymayarak internet üzerinden kürtaj fiyatları veren kurumlar ya da kişiler konusunda yetkili Türk Tabipler Birliği tarafından yüksek cezalara çarptırılabilinmektedir ancak ortalama olarak 100 TL ila 300 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak daha detaylı bilgiye kürtaj fiyatları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kürtaj operasyonu hakkında net bir fiyat almak istiyorsanız, devlet hastanelerine giderek yapılacak muayeneniz sonrasında, gerekli yöntemler belirlendikten sonra bu fiyatı öğrenebilirsiniz.

Sizler de kürtaj operasyonu yaptırmaya karar verdiyseniz devlet hastanelerini seçmeniz, sizin açınızdan oldukça olumlu bir karar olacağından şüphe etmemeniz gerekir. Yeterli donanımıyla birlikte uygulanacak vakum yöntemi sayesinde, alanında uzman doktorların desteklemesiyle birlikte kürtaj operasyonundan başarılı sonuçlar alınması ve sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam edebilmeniz önceliktir.

Bu yazıya da bakın:

Gebelik Sonlandırma, Bebek Düşük Yaptırma Yöntemleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Tuncay dedi ki:

    Kız arkadaşım Özbekistan vatandaşı burada kürtaj olsa maliyeti ne kadar olur bize 4 haftalık

BİR YORUM YAZ