Saç Kestirmenin Faydaları Nelerdir ?

Saç Kestirmenin Faydaları Nelerdir ?

Saç Kestirmenin Faydaları bazen farkında olmadan gerçekleştiriyoruz. Her kuaföre gidişimiz de aslında yeni bir imaj yeni bir saç modeli amacı ile genellikle saç kesimi işlemi gerçekleştiriyoruz. Ya da saçlarımız uzadı bakımı daha zor oluyor diye saçlarımızı kestirmek zorunda kalıyoruz. Fakat farkında olmadan saçlarımıza çok güzel bir iyilik yapıyoruz. Uzayan saçlar zaman içerisin de  yıkamak , kurutmak , taramak ,şekillendirmek ve iyi bakmak gittikçe zaman alır ve zorlaşmaya başlaya bilir.

Saçı Kestirmenin Yararları Nelerdir?

Kısa saçın, biçim verme mevzusunda zorlukları olsa da bazı avantajları da vardır. En büyük avantajlarından biri de kullanım mevzusunda sağlamış olduğu rahatlıktır. Peki, kısa saç kestirmenin kolaylığı ve rahatlığı  dışında saçlarımıza bir faydası var mıdır? Bu konuyu da sizler için ele aldık.

Saç konusunda size fikir verebilecek bir kaç yazımızı da başlığını sizlerle paylaşıyoruz . Başlığa tıklamanız yeterli olacaktır.

 1. Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Neler Yapılmalı?
 2. Hızlı Saç Uzatmanın Yolları Nelerdir?
 3. Sağlıklı Saçlar için Ne Yapılmalı

Saçları Kestirmek Saç Dökülmesini Önler Mi?

Saç dökülmesinin ciddi ve çok olduğu zaman ; kıl gelişimi bozuklukları, hormonal ve besinsel etkenlerinin , ilaçlar, genetik yatkınlık, uzun süreli stres, kimyasal maddelere maruz kalmak, saç boyası ve deri hastalıkları gibi sebepleri olabilmektedir. Eğer ciddi bir şekilde saç dökülmesi yaşıyorsanız önce dermatoloğa gitmenizi öneririz. Aksi halde az bir tutam saç dökülüyorsa ve saçlarınızı taradıkça bir avuç kadar saç dökülmesi normaldir. Saçlarınızı kestirdiğiniz takdir de bu durum geçecektir.

 

Herkesin bildiği ve kulaktan kulağa yıllardır dolaşan bu ” saç kestirmek saçları uzatır mı ” sorusunun işte yanıtını veriyoruz. Aslında saç uçlarınız da oluşan , saç kırıkları kesilmediği zaman uçlardan köke doğru devam eder bu da saçınızın uzamasını engeller.  Saç kırıkları olarak bilinen bölünmüş uçlar saçların kuruduğunu ve yıprandığını gösterir. Cansız , mat ve iyi görünmeyen bir saça sahip olmanıza sebep verir. Saç kırıklarının da hala bir ilacı , tedavisi ve çaresi yoktur. Tek seçenek saçları kestirmektir.  Bu yüzden saç kesildiğinde daha sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar. Saç uçlarında ki kırıklardan kurtulmak gerekir her zaman.

Saçlarımı Ne Sıklıkla Kestirmeliyim ?

Sağlıklı ve canlı görünen saçlara sahip olmak için saçların sürekli sağlıklı kalmasını sağlamaya bilme adına saç uzatıyor olsanız bile en iyi bahis 6 ila 8 haftada bir kere saç uçlarından kestirmektir.

 • Kısa saçlar 2 ila 4 hafta
 • Orta uzunluktaki saçlar 7 ila 12 haftada
 • Uzun saçlar 4 ila 6 ayda

Ne işlem yapılırsa yapılsın , ürün ,saç , bakım  vs . fark etmez saç uçlarınızda küçük bölünmelerle karşılaşmanız muhtemeldir. Bir doğa olayı gibidir. Özellikle kış aylarında yani soğuk havalar da ve kuru havanın etkisiyle kışın daha belirgin hale gelebilir. Herhangi bir losyon veya maske kırıkları onaramaz. Yapılması gereken tek şey kestirmektir.

Saçları Kestirmenin Faydaları Nelerdir?

 • Saçı yıkama ve kurutma zorluğunu ortadan kaldırır.
 • Uzun olmayan saça şekil vermek daha kolaydır ve daha az saç bakım ürünü gerektirir.
 • Kısa kesilen saçların modası geçmez.
 • Özellikle oval yüz hatlarına sahip olanlar için kısa kesilmiş küt saçlar biçilmiş kaftandır.
 • Düzenli saç kesimi tarzınızı ve saç şeklinizi korur.
 • Saçlarınızın yıpranmasına fırsat vermeden olası hasarı bertaraf eder.
 • Kesim sonrası geride kalan sağlıklı saçlar daha dolgun ve canlıdır.
 • Saçınızı kestirme işlemi saç uzamasını sağlamasa da hasarlı kısımdan kurtulduğunuzda geride kalanlar daha fazla güçlenir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ