Yenidoğan Sarılığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Yenidoğan Sarılığı Nedir Belirtileri Nelerdir
  • Anne-Bebek
  • 10/11/2017 00:40 | Son Güncellenme: 03/03/2023 23:31
  • 0
  • 1.928

Yeni Doğan Sarılığı Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeğiniz sarılık mı oldu? Üzülmeyin ama bilgilenin

yenidoğan sarılığı

Yeni doğan Sarılığı Nedir?

Yeni doğan bebeklerde sıklık ile görülen durumlardan biridir. Bebeğin kanında yüksek oranda bilirubin birikmesinden kaynaklanarak göz aklarında ve cildinde sararma şeklinde görülmektedir. Sizlere bu yazımızda yeni doğan sarılığı nedir ve belirtileri, nedenleri nelerdir ayrıntılı şekilde anlatacağız.

Yenidoğan bebeklerin tümünün %40’ında görüldüğü tahmin edilmektedir. Ancak hastaneye hiç götürülmeyen ama sarılık geçiren bebeklerin varlığı da hesaba katıldığında bu oran %85i bile geçmektedir.

Neden Olur?

Yeni doğanın karaciğeri yeterince gelişkin olmadığından, hayata gözlerini açtığının ilk günlerinde sarılık olabilir.

Yeni doğan sarılık belirtileri

Yeni doğan bebeklerde ilk olarak sarılık belirtisi gözlerinin akında, yüzünde ve burun çevresinde sarı renk olmasıdır. Bu sarılık ilerledikçe tüm vücuda yayılır. Karın ya da buruna parmak ile hafifçe bastırılarak kaldırıldığı zaman sarı renk belirgin şekilde görülebilir.

Bebekte bilirubin yükselmesi ne gibi belirtiler oluşturmaktadır?

Bebeğin kanında bilirubin seviyesinin yükselmesi uyku yapar ve emmek istemez. Sadece uyumak ister. Bebek emmediği sürece bilirubin seviyesi daha da yükseli ve burada kısır bir döngü oluşur. Eğer bilirubin seviyesi yükselerek bebekte beyni etkiler ise tiz bir ses ile ağlar ve başını geriye doğru atar. Bu durum havaleye kadar giderek durum çok ciddi bir hal alır.

Yeni doğan bebekte sarılığın nedenleri nelerdir?

Bebeklerde sarılık fizyolojik nedenlerden dolayı olursa 2. günü başlar ve 3. ve 4. günlerde en üst seviyeyi bulur. Bunun sonrasında ise azalmaya başlar.

Yakından takip edilmeyi gerektiren en önemli sebeplerden biri de kan uyuşmazlığıdır. Kan uyuşmazlığı bebekte sarılığa neden olmaktadır.

Özellikle hangi bebeklerde sarılığa dikkat edilmelidir?

  • Erken doğan bebeklerde,
  • Doğum sırasında kafa derisi altında kanama olan bebeklerde,
  • 24 saat içerisinde sarılık tespit edilen bebeklerde,
  • Anneyi emme sorununa bağlı olarak beslenemeyen bebeklerde,
  • İki haftadan uzun sarılığı devam eden bebekler,
  • Büyük kardeşlerinde ışık tedavisi gerektirecek kadar sıkıntılı dönem geçiren bebeklerde sarılığa dikkat edilmelidir.

Ancak tüm bu uyarılara rağmen en ufak bir gelişmede dahi doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmayınız.

Yenidoğan Sarılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer sarılık derecesi 13ün üstünde değilse, bebeğinizi sık sık emzirerek – anne sütünün yokluğunda formül mama da verebilirsiniz – kaka yapmasını sağlayabilir ve kaka sayesinde sarılığı atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sarılığı olan bebeğiniz uyuma eğiliminde olacağından beslenmek yerine uykuyu tercih edecektir. Bebeğinizi ideal olarak saatte bir ama en geç durumda 2 saatte bir zorla uyandırarak beslemelisiniz.

Bazı büyükler uykunun çok önemli olduğundan, bebeklerin uyuyarak büyüdüğünden ve besinlerini uykudan aldıklarından bahsedip bebeği uyandırmamanız gerektiğini söyleyebilirler ancak normal şartlar altında, 4-6 aylıktan büyük olan bir bebek için doğru bir bilgi olsa da yenidoğan sarılığı olan bir bebek için hayati tehlikeye sebebiyet verebilecek kadar riskli bir yaklaşımdır.

Bebeğinizi sık sık beslemeniz hayati önem taşır.

Eğer bebeğinizi yeteri kadar beslediğiniz halde sarılık artmaktaysa ya da bebeğinizi uyandırmayı başaramıyorsanız, hastanede ışık tedavisi için yatışı yapılması gerekebilir. En yakın sağlık kuruluşuna fazla vakit kaybetmeden başvurmalısınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ