Kategoriler

Aspir Yağını Kimler Kullanamaz?

Aspir Yağını Kimler Kullanamaz?

Aspir Yağı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler. Aspir Yağını kimler kullanmamalı? Pek çok derde deva aspir yağını kullanmasında sakınca olan bir takım tıbbi durumları olan kişilerin dikkatli olması için derlediğimiz aspir yağını kullanmak kimler için sakıncalıdır temalı yazımızın devamında, aspir yağının zararları ve kullanımı sırasında dikkat edilecek detaylara yer vermeye çalıştık

aspir yağını kimler kullanamaz

Aspir Yağını Kimler Kullanmamalıdır?

  • Karaciğer rahatsızlıkları olanlar: Aspir yağı zayıflamaya yardımcı ve yağ yakıcı özellikte olduğundan, yağlar vücuttan atılırken karaciğereekstra yük bindirmektedir. Bu yüzden karaciğerinde hali hazırda var olan bir sağlık problemi olan kişiler, bilhassa zayıflama amacıyla aşırı miktarda aspir yağı tüketiminden kaçınmalıdır.
  • Kronik kalp rahatsızlıkları olanlar: Aspir yağı metabolizmayı olması gerekenden çok daha hızlı bir hale getirdiği için kalp atışı düzensizliklerine sebebiyet verebilmekte ve bu durum bilhassa aritmi v.b. kalp rahatsızlıkları olanları daha ciddi şekilde etkileyebilmektedir. Bu sebepten ötürü kalp hastalıklarına sahip olanlar aspir yağını kullanamaz
  • Adet Döneminde Olan Kişiler: Günlük ve düzenli kullanımda adet düzenlizliklerine karşı faydalı olması ile bilinmesine rağmen, regl döneminin içinde olan kişilerin adet kanamalarını fazlasıyla arttırabileceği ve sancılı olmasına sebebiyet verebileceği gerekçesi ile, kanamaları duruna dek aspir yağı kullanımını bırakmaları ya da en azından minimuma indirmeleri tavsiye edilir.
  • Aşırı alerjik bünyesi olan kişiler aspir yağını kullanmamalıdır. Genel olarak alerjen bir madde içermiyor olsa da, riski gruptayken her türlü yeni ve alışılmadık bitkiden uzak durmalısınız.
  • Hamileler ya da gebelik şüphesi bulunanlar: Aspir yağı; aspir bitkisinden elde edilen bitkisel bir yağ olduğu için ve bir takım bitkiler rahimde gevşemeye ya da rahim kasılmalarına sebebiyet vererek düşüğe ya da erken doğuma sebebiyet verebileceği gerekçesiyle, aspir yağı hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Ancak aspir yağının zararları genellikle çok yüksek iktarlarda kullanımda ortaya çıktığı için, doktorunuzun önerisi doğrultusunda ufak miktarlarda kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yukarıda listelemiş olduğumuz yüksek risk grubu dışında bitkisel bir yağ olan aspir yağının ciddi bir zararı ve yan etkisi olmadığı için, belirli bir kesim ya da kişi tarafından kullanılmaması gibi bir durum da ciddi şekilde söz konusu değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ