Hamilelikte Baş Ağrısı Sebepleri Ne İyi Gelir

Hamilelikte Baş Ağrısı Sebepleri Ne İyi Gelir

Hamilelikte baş ağrısı; genişleyen kan damarlarına bağlı olarak gelişen zararsız ve geçici bir durumdan kaynaklanıyor olabileceği gibi, gebelik hipertansiyonu – preeklampsi denilen – hem anne adayının hem de bebeğin hayatını tehdit edici bir duruma dair tehlike işareti de olabilir.

Hamilelikte görülen baş ağrısı neden olur, sebepleri nedir ve gebelik baş ağrısına ne iyi gelir sizin için araştırdık

hamilelikte baş ağrısı

Hamilelikte Oluşan Baş Ağrısının Sebepleri:

Hamilelikle birlikte iki kişilik bir yaşam başlamıştır. Bu iki kişilik yaşamın, iki farklı oyuncusu maalesef tek beden tarafından taşınmakta ve aynı zamanda tek beden tarafından ihtiyaçları karşılanmaktadır. İki canlının ortak ihtiyaçları yanında her birinin farklı ihtiyaçları da olacaktır. Hamile kişi artık iki kişilik düşünmek zorundadır. Hamile bayanın vücudunda meydana gelen değişimler ve içinde büyüyen canlının gereksinimleri karşısında vücut değişik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bunlardan en sık görüleni de bağ ağrılarıdır.

Hamile kişide aşerme, kaşıntı, bulantı, baş dönmesi, baş ağrısı vb. şeklinde değişik belirtiler görülmektedir. Bunlardan hamilelikle belki de hiç bağdaşmayan baş ağrısıdır. Lakin baş ağrısı hamilelikte sıklıkla görülebilmektedir.

Gebelikte Baş Ağrısının Diğer Sebepleri:

Baş ağrısının önemli sebeplerinden biri strestir, hamile bayanların stresten uzak durmaları gerek kendi sağlıkları açısından gerekse bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu dönemde aşırı stres altında olan hamilelerin bebeklerinde kronik hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. İkinci önemli husus ise oksijensiz ortamlarda fazlaca kalmak baş ağrısı yapacağından böyle ortamlar tercih edilmemelidir. Hamileler özellikle havadar ve bol oksijenli ortamlarda vakit geçirip, zehirli gazlardan ve kirli havadan uzak durmalıdır. Özellikle açık hava yürüyüşlerini her gün ya da gün aşırı yaparak, vücudun ve bebeğin bol oksijen almasına sebep olmalıdırlar.

Bir diğer etken ise hamile kişinin vücudunun susuz kalmasıdır. Normalde susuz kalan bir beden zaten baş ağrısı çekerken bir de iki ayrı kişinin ihtiyaçlarını karşılayamayacağından direkt beyine sinyal gider bu uyarıcı sinyal baş ağrısı olarak kendini gösterir. Hamile bayanların sık sık az miktarlarda su tüketmeleri hem kendileri hem de bebeğin gelişimi açısından oldukça faydalı olacaktır. Hamilelerin baş ağrılarının sebeplerinden biri de uykusuz kalmaktır. Hamile bayan günlük uykusu yanı sıra ayrıca gün içinde de müsait olduğu kadar kısa uykularla vücudu dinlendirmeli ve yeniden enerji toplayarak güne devam etmelidir.

Açlık da hamilelerde baş ağrısının sebebi olabilmektedir.

Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamile kişiler sık sık yemek yiyerek hem çok acıkmayı engellemeli hem de kilo alma problemi yaşamamak için bu yolu tercih etmelidirler. Her halükarda vücut bir sebeple biyolojik olarak açlık çektiği için baş ağrıları meydana gelmektedir. Bu durumlardan hiç biri meydana gelmediğinin tespiti halinde, derhal bir doktora danışılmalı ve önerileri titizlikle uygulanmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ