Kategoriler

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi
  • İlişkiler
  • 09/07/2022 16:00 | Son Güncellenme: 03/03/2023 22:35
  • 0
  • 242

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi Türk Medeni Kanuna göre boşanma tek taraflı ya da anlaşmalı olarak mahkemeye başvurularak yapılabilir. Anlaşmalı boşanma yapacak olan çiftlerin   dava dilekçesi hazırlaması gerekir. Dava dilekçesinin sunulması yeterli olurken, dilekçenin en az 2 nüsha halinde hazırlanması gerektiğini söylemek isteriz.

Boşanma davalarında sürecin aynı protokolde gerçekleşmesi önemlidir. Bu yüzden hazırlanacak olan dava dilekçesiyle ileride muhtemel doğabilecek sorunlarda dava dilekçesinin önleyici bir katkısı olacaktır. Dava dilekçesinin mutlaka Hukuk Muhakemeleri şartlarına uygun şekilde hazırlanmasına dikkat edilmelidir.

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Hazırlayacağınız anlaşmalı dava dilekçenin kabul görmesi için istenen şartlara uyum sağlaması gerekir. Bu yüzden  konusu dilekçe sunumu yapacak olan çiftler açısından önemlidir. Anlaşmalı dava dilekçesinde:

 

  • Dilekçede kurum ismi yer almalı
  • Tarafların kişisel bilgilerini içermeli
  • Adres bilgisi
  • Boşanmaya dair sebepler ve talepler

 

Boşanma dava dilekçesi içerisinde yer alması gereken bilgilerdir. Ayrıca dava dilekçesi hazırlanırken

Siyah veya lacivert tükenmez kalem kullanılmalıdır. Dilekçe kapanış cümlesi olarak ‘’ Gereğinin yapılmasını arz ederim’’ cümlesiyle noktalanmalıdır.

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi Nereye Verilir?

boşanma davası açacak çiftler açısından önem taşır. Eğer ki bulunduğunuz yerde bir aile mahkemesi yoksa o zaman dava dilekçesi ni Asliye Hukuk Mahkemesine iletebilirsiniz. Hem aile hem de Asliye Hukuk Mahkemesi üzerinden anlaşmalı boşanma davasının açılması mümkündür.

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesini Verdikten Kaç Gün Sonra Mahkeme Olur?

Ülkemizde güzel başlayan evlilikler ne yazık ki her zaman mutlu devam etmiyor. Yaşanan bazı sebepler çiftlerin ayrılma kararı almasına neden oluyor. Üstelik bu karar kimi zaman tek taraflı olurken kimi zamanda anlaşmalı olabiliyor. Anlaşmalı boşanma davası açmak için dilekçenizi hazırlamanız gerektiğini belirtmiştik. Dilekçenizi ilgili kuruma teslim ettikten sonra kaç gün sonra mahkeme olur diyebilirsiniz.

 

Anlaşmalı boşanma için talepleriniz dava açıldıktan 1 hafta ile 30 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Boşanmanın anlaşmalı olması için her iki tarafın beyanı gereklidir. Aynı zamanda duruşma gün ve saatinde her iki tarafta olmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ