Kategoriler

En İyi Balgam Söktürücü İlaçlar, Balgam Söktürücü İlaç

En İyi Balgam Söktürücü İlaçlar, Balgam Söktürücü İlaç

En iyi balgam söktürücü şuruplar ve ilaçlar nelerdir bu yazımızdan bahsedeceğiz. Balgam söktüren ilaçların iki amacı vardır. Birincisi boğazda oluşan balgamı dışarıya atarak yok etmek. İkinci kullanım amacı ise balgam oluşumunu engellemek ve oluşabilecek balgam zemini engellemektir.

Birikmiş balgam çıkarılmalıdır, zira alıngan sonu veya öksürük refleks arkının reseptörlerini devamlı tahriş eder. Netice olarak, hasta öksürmeye başlar, bronşların spazmı oluşur. Balgam, yalnızca virüsler için değil, aynı zamanda patojenik bakteri ve mantarlar için çok iyi bir faize alanıdır

İlaç kullanmayıp ; doğal yolları seçmek isterseniz bunun en iyi yolu ılık ya da sıcak bitki çayları içmektedir. Bu konu hakkında yazının ilerleyen kısmında bahsedeceğiz.

En İyi Balgam Söktürücü İlaç İsimleri

Balgam sökücü ilaçlar genellikle şurup formunda alışığız ve biliriz. Küçüklüğümüz beri de genellikle bu formda tüketmeye alıştık .  Bu yüzden öncelikle en iyi balgam söktürücü şurupları sizlerle paylaşıyoruz .

  1. Mukoral 30 mg Şurup : Öksürüğü de hafifletip solunumu iyileştirir. Bronşit, soluk darlığı, akciğerdeki bronşların genişlemesi, burun iç yüzey cerahati, orta kulak cerahati gibi hastalıkların rehabilitasyonunda da kullanılır. İlacın etken maddesi Ambroksol hidroklorürdür. Koyu ve yapışık balgamın yoğunluğunu ve yapışıklığını eksiltip solunum yollarından basitçe atılmasını sağlar.
  2. Sekrol 15 mg Pediatrik Şurup : Aslında içerik bakımından mukoral 30 mg ile hemen hemen aynıdır. Fakat bu şurup özellikle çocuklar içindir. İlacın etken maddesi Ambroksol hidroklorürdür. Öksürüğü azaltarak ; rahatlatıp solunumu iyileştirir.
  3. Dekoferin-E : Solunum yolunda oluşan balgamların koyu kıvamını inceleterek azaltır. Ve bu durum da balgam sökücü her şurupta olduğu gibi öksürüğü daha fazla artmasını neden olur.  Bu durum bir kaç gün boyunca yaşanır fakat sonuç olarak solunum da ki balgamlar azalır ve seyrelir rahat nefes almayı sonunda sağlamaktadır. İlacın etken maddesi diğerlerinden farklıdır. Etken maddesi : guaifenesindir.
  4. Kreval Şurup : Aslında tam bir balgam sökücü ilaç değildir. ama akut öksürük gibi durumlarda kullanır. Daha fazla bilgi için ” https://guzelliksirlarim.org/kreval-surup-ne-ise-yarar-kreval-forte-ne-ise-yarar/ ” linkli yazımıza tıklaya bilirsiniz.
  5. Sudafed Ekspektoran :İlacın etken maddesi guaifenesin ve psödoefedrin hidkolürdür. Bu ilacı 12 yaşında küçüklerin içmesi asla önerilmemektedir. Yetişkinler de yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanabilir. salgıların yapışkanlığını azaltarak balgam atılmasını kolaylaştırır. Hastada verimli öksürüğe neden olarak balgamın sökülmesini sağlar.

En İyi Balgam Söktürücü Doğal Yöntemler

Yazımızın ilk giriş kısmında dediğimiz gibi ilaç kullanmak istemeyen ve doğal yöntemlere başvurmak isteyenlere önerilerimizi hemen söylüyoruz. Bu konu da daha önce yazdığımız ve oldukça çok tıklanan makalelerimiz size fikir verebilir , düşüncelerinize ışık tutabilir. Aşağıda hemen paylaşıyoruz. Başlıklara tıklayarak yazılarımıza kolayca ulaşabilirsiniz.

Bunlar dışında en çok sık kullanılan yöntemler ise şunlardır :

 

Tuzlu Su ile Gargara : evde yaptığınız tuzlu suyu gargara yapın. Sakın suyu yutmayın . Bu yöntem balgam oluşumunu önlediği gibi ağzınızda bulunan bakterileri de uzaklaştırır.

Bal : . Antibakteriyel özelliğine sahip bal, balgam sökümünde sizlere yardımcı olacaktır. Hemde boğazınız da ki gıcıklık ve sürekli öksürme hissini bastıracaktır.

 

Limon Suyu : En zengin c vitamin olan limon ile balgam söktürücü tesiri sayesinde rahatlarsınız. 1 kadeh sıcak su içine 1 yemek kaşığı limon suyunu ilave edip için. Bu yöntem sayesinde balgam meselesinden basitçe kurtulabilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler diliyoruz. Sizin de eklemek istediğiniz ve sorularınız var ise lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ