Kategoriler

Ayak Altında ve Üstünde Çıkan Siğil Tedavisi

Ayak Altında ve Üstünde Çıkan Siğil Tedavisi

Çoğunlukla ayak altında çıkan siğiller, ayak tabanında çıkan siğiller ve ayak parmaklarında çıkan siğiller ve topuklarda oluşan ayak siğilleri.

Ayak siğilleri zaman zaman ayak üstünde de oluşabilmektedir. Siyah noktalı, ortası gri ya da kahverengi olan, sert yapılı oluşumlar olan inatçı ayak siğillerini tedavi etmek için kullanılacak yöntemlerden bahsettiğimiz yazımızda, ayakta çıkan siğillere neler sebep olur, nasıl önlenebilir gibi konulara da değiniyor olacağız;

AYAK TABANINDA ÇIKAN SİĞİL VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

ayakta çıkan siğil tedavisi

REKLAM ALANI

Ayak bölgesinde oluşan siğiller estetik açıdan yüz veya elden avantajlı olsada yürümede sıkıntı yaratabilir bu sebeple siğil hakkında bilgi verdiğimiz ve tedavi yöntemlerini anlattığımız bu yazımızı yazdık.

 

SİĞİL NEDİR

El,ayak,yüz gibi bölgelerde çıkan sert renksiz su toplamış gibi yada renksiz birer ben gibi gözüken kabarcıklardır.Bu kabarcıklar sağlık açısından bir risk teşkil etmezler ancak bu estetik açıdan kötü olduğu ve kişileri rahatsız ettiği gerçeğini değiştirmez.

Ayrıca bazı siğiller kaşıntı ve hafif miktarda ağrı ya da acı hissine de sebep olabilirler.

Bilhassa ayakların altında çıkan siğiller, kişinin tüm vücut ağırlığı sebebiyle oluşan basıdan kaynaklı olarak diğerlerine göre daha fazla ağrıya sebebiyet verebilir.

AYAKTA SİĞİL OLUŞUMU NASIL OLUR?

Ayakta oluşan siğiller diğer bölgelerin aksine  genellikle gri renkli olabilir.Yine ayak tabanında oluşan siğillerin diğerlerinden farkı ağrılı olmalarıdır aslında bu tam olarak siğillerin ağrılı olmasından kaynaklanmaz ayaklarımızın üzerinde sürekli olarak yük olduğu için siğillere baskı yapar ve siğiller tabanın yere tam basmasını engellediğinden acı verir.

 

AYAK TABANINDA SİĞİL NEDEN OLUŞUR?

Ayak tabanında siğil oluşması sanıldığı gibi ayak üzeri yükün ağır olmasından yada çok hareket gerektiren şeyler yapmaktan değildir siğil bulaşıcı bir durumdur bu yüzden siğil oluşumunuzun sebebi birinden bulaşmış olması olabilir yada HIV virüsü taşıyor olabilirsiniz siğil oluşumunun sebebi bu virüstür.

Tabi HIV virüsü sebebiyle olma ihtimali, risk grubunda değilseniz oldukça düşük ama genel hatlarıyla, deri üstünde oluşan incecik kesiklerden içeri giren virüsler sebebiyle oluştuğunu söyleyebiliriz.

 

AYAKTA SİĞİL ÇIKMASINDAN KORUNMANIN YOLLARI

Başkalarından siğil bulaşmasını yada sizde başlayan sğillerin yayılmasını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler

 • -Herkesin bastığı nemli yada ıslak zeminlere çıplak ayakla basmamak
 • -Ayaklarınızı temiz tutmak
 • -Çoraplarınızı sık sık değiştirmek

gibi etkenler önem taşır bu şekilde başkalarından bulaşacak siğile yer vermemiş olursunuz.

 

AYAK TABANINDA ÇIKAN SİĞİLLER NE KADAR ZAMANDA İYİLEŞİR?

Ayak tabanında çıkan siğiller diğerlerine oranla içte oldukları için iyileşme süreçleri daha uzundur hatta tedavi edilmedikleri taktirde iyileşmezler siğiller kendi kendine yok olan oluşumlar değildir bu nedenle tedavi etmek gerekir.

 

AYAKTA ÇIKAN SİĞİLLER İÇİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

1-ELMA SİRKESİ

Bir çok şeye iyi gelen elma sirkesi ayak tabanında oluşan siğillerdede etkilidir.Asidik olması sebebiyle en başta siğilleri yaksa ve canınızın acımasına neden olsada bir kaç haftalık bir tedavi ile siğillerden kurtulmak mümkündür.

Siğillerin uzun vadede vereceği acının yanında elma sirkesi yöntemini sırf bu sebepten uygulamayı bırakmak çok mantıklı olmayacaktir.

MALZEMELER

 • elma sirkesi
 • vazelin
 • bant
 • pamuk

 

yatmadan önce siğiller üzerine vezelin sürdükten sonra bir pamuğa elma sirkesi dökerek siğillere uyguluyoruz bu aşamayı elle yapmayalım daha sonra bant ile siğillerin üzerini kapatıp bir çorap giyiyoruz.

 

2-Asprin

Sivilce tedavisi saç bakımı gibi bir sürü alanda kullanılan asprin soyma etkisi sebebiyle siğil tedavisinde de kullanılıyor.

MALZEMELER

 • asprin
 • bant
 • ponza taşı

 

Duştan cıkarken uygulayabileceğiniz bu yöntemde ponza taşı ile siğilin üstünü ponzalayın daha sonra 3 asprini ezip suyla karıştırın ve siğillerin üzerine uygulayın.üzerini bant ile kapatın 12 saat sonra bantı çıkarıp ılık suyla ayaklarınızı yıkayın.

 

3-Hintyağı

İltihap önleyici ve iyileştirici etkisi nedeniyle hint yağıda siğil tedavisinde kullanılabilir.

MALZEMELER

 • hİnt yağı
 • bant
 • ponza taşı

 

Siğilin üzerini ponza taşı yardımıyla soyduktan sonra bir pamuk ile siğillerin üzerine hint yağı uygulayıp bant ile kapatın üzerine bir çorap giyip 12 saat sonra ılık suyla yıkayıp tekrar ponzalayın.

 

4-SOĞAN

Soğan ve sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor.Soğan iyileştirici ve koruyucu etkisi sebebiyle kullanılan bir yöntem, son derece basit olan bu yöntem  içinde elma sirkesini de bulundurması sebebiyle son derece etkili.

MALZEMELER

 • soğan
 • deniz tuzu
 • elma sirkesi

 

Bir soğanı fırında pişirdikten sonra ortasını ayırarak içine 1er kaşık elma sirkesi ve deniz tuzu koyun 1 saat sonra bir kulak çubuğu yardımıyla siğilli bölgelere uygulayın.

DOĞAL SİĞİL TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

Ayaklarda çıkan tavuk götü adı da verilen siğillerin doğal yöntemlerle tedavileri günlük uygulamalarla en azından 10 gün süresince devam ettirilmelidir.

Çoğu kez farkı farketmeniz için 1 hafta uygulamanız yeterli olacaktır ancak hafta bitiminde ayak altınızda ya da topuğunuzdaki siğillerin küçülmeye başladığını görmezseniz, yöntemlerin işe yaramayacağını ve bir hekime danışmanız gerektiğini söyleyebiliriz

Soğanla ayak siğili tedavisi Suna dumankayanın tarifidir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ