Kategoriler

Pudra Nasıl Sürülür, Pudra Ne işe Yarar?

Pudra Nasıl Sürülür, Pudra Ne işe Yarar?
  • Makyaj
  • 20/08/2017 18:20 | Son Güncellenme: 04/03/2023 23:13
  • 0
  • 4.855

Doğru ve güzel bir makyajın tamamlayıcısı pudra nasıl sürülür. Pudra birçok kişi için makyaj da vazgeçilmezlerin arasındadır. Bu yazımızda ise sizlere pudra nasıl sürülür, çeşitleri nelerdir bunları aktaracağınız. İlk olarak pudra cildi pürüzsüz gösteren, kırışıklıkları ve cildinizdeki kusurları gizleme de teni matlaştırma ve makyajı yüzünüze sabitleme amacı ile cilde sürülen hoş kokulu olan toz makyaj ürünleridir.

Pudra Ne işe Yarar?

Pudranın makyajı sabitleyebilmesi ve matlaştırması amaçlı kullanıldığını herkes bilmektedir. Pudra sürüldüğü zaman o alanda pürüzsüz bir cilt oluşturmaktadır. Parlaklığınızı azaltır ve makyajınızın da uzun bir süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

Pudra yüze sürülen nemlendirici, fondötenin ve kapatıcı cildinizdeki kalıcılığını arttırmaktadır. Pudra kullandığınız zaman makyajınızı sürekli bir şekilde tazelemek zorunda da kalmazsınız. Cilt tipiniz de  yağlı ise pudra kullanımı ile cildinizin parlak görünmesini de engellersiniz.

Pudra Nasıl Kullanılmaktadır?

İlk olarak cildinize yakın bir renkte olan pudrayı satın alın. Pudra cildinize tek başına sürülürse ilk önce cilde nemlendirici sürerek cildinizi nemlendirmelisiniz. Fakat pudra eğer fondöten üzerine uygulanacaksa da pudranın son derece bir hafif şekilde sürülmesine dikkat etmeniz gerekir.

Toz Pudra Nasıl Sürülür?

Toz pudra yüze süngerle uygulanmaktadır. Fondöten sürülüp daha sonrasında da pudra uygulanılacak ise ilk yanaklara ve T bölgesine olmasıyla beraber tüm yüze ve boyun bölgesine de uygulanmalıdır.

Kompakt Pudra Nasıl Sürülür?

Kompakt pudra pudra fırçasıyla sürülmektedir. Bunun içinde pudra fırçası kompakt fırçaya batırılıp fırçanın üstündeki fazlalıkları giderebilmek için ilk önce fırça sallanır. Daha sonrasındaysa çok hızlı hareketler ile fondöten uygulamış olduğunuz cildinize sağa sola, yukarı aşağı dağıtma işlemini yapmanız gerekir.

Pudra Çeşitleri Neler?

Günümüzde kozmetik piyasaların iki çeşit pudrası bulunmaktadır. Toz pudra ve sıkıştırılmış toz pudralardır. Toz pudralar talk pudrasına benzemektedir. Sıkıştırılmışlar ise daha yoğun ve daha katı bir haldedir. Sıkıştırılmış pudra fondöten yerine de kullanılabilmektedir. Sıkıştırılmış pudralar daha çok kapandığından dolayı fondötenin yerine kullanılan ve renk sklası olduk geniş olan ve basınç altında da sıkıştırılmış veya fırınlanmış ürünler olmaktadırlar. Toz pudraysa daha çok ten makyajına yakın olan ve makyajı sabitleyebilmek için kullanılan parlama önleyici ve sıkıştırılmış pudralara göre daha hafif kozmetik olan ürünlerdir.

Bir de transparan pudra denilen bir tür mevcut. Hakkında daha fazla bilgi için en iyi transparan pudralar yazımıza bakabilirsiniz.

Pudra Sürmenin Püf Noktaları

  • Pudrayı cildinizdeki alın bölgesine sürerek sizin için doğru olan pudra rengini belirlemeniz mümkün. Pudrayı seçerken ten renginize uygun bir şekilde pudra seçiminde de zorlanıyor iseniz şeffaf pudra sizin için iyi bir seçenek olabilmektedir.
  • Eğer kuru cildiniz varsa pudranın homojen bir şekilde dağılmasında sorun yaşamamak ve cildinizdeki topak topak görünümünü de engelleyebilmek için ilk olarak cildinize nemlendirici uygulayarak ardından da pudranızı sürmeniz gerekmektedir.
  • Yağlı bir cilde sahipseniz de kompakt pudrayı rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.
  • Pudrayı da cildinize sürerken maske gibi görünüme neden olmaması için pudrayı az miktarlarda kullanmanız gerekir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ