Kategoriler

En Etkili Uçuk Kremleri İsimleri Nelerdir? Kesin ve Çabuk Uçuk Geçirme

En Etkili Uçuk Kremleri İsimleri Nelerdir? Kesin ve Çabuk Uçuk Geçirme
 • Sağlık
 • 07/05/2018 02:33 | Son Güncellenme: 02/03/2023 16:53
 • 1
 • 37.394

Uçuktan şikayetçi misiniz? hemen çabuk uçuk geçirmek mi istiyorsunuz? Çok etkili uçuk kremleri, en etkili uçuk kremleri nelerdir? inceleyelim.

Virüsler başta olmak üzere, stres, korku gibi nedenlere bağlı olarak da ağız çevresi ve dudaklarda çıkan – bazen genital bölgede de çıkabilir  -yara benzeri oluşumlar olan uçukların tedavisinde etkin bir şekilde kullanılan uçuk kremleri, sağlığa büyük zararı olmasa da estetik açıdan rahatsız edici, zaman zaman da ağrılı ve acılı olan uçukları geçirmek için oldukça faydalı merhemlerdir.

 

etkili uçuk kremi markaları

Piyasada bulunabilen ve her eczaneden kolayca temin ederek uçuklarınızın üstüne doğrudan uygulayabileceğiniz en iyi uçuk kremlerini sizler için ayrıntıları ile derledik.

Antiviral Etkili Uçuk Kremleri Markaları

Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilse de bilhassa tekrarlayan tipteki uçuklar, genel olarak herpes virüsü denilen yaygın bir virüs tipine bağlı yani viral bir cilt sorunudur ve kişilerin bağışıklık sistemi zayıfladığında tekrar etme eğiliminde olan herpes virüsün tedavisinde etkin olarak kullanılan pek çok uçuk kremi, eczanelerden, reçetesiz bir şekilde temin edilebilir.

Uçuk sorunu ile ilk defa karşılaşıyorsanız, probleminizin en hızlı ve kesin tedavisi için hemen alıp uygulayabileceğiniz en iyi uçuk kremlerini, marka isimleri ile birlikte sizler için derledir; buyrun listemize göz atalım!

Uçuk kremleri, içerdikleri etken madde bakımından ikiye ayrılırlar;

 • Asiklovir içeren kremler
 • Pensiklovir içeren kremler

Asiklovir İçeren Uçuk Kremleri

Asiklovir içeren uçuk kremlerinin her biri birbirinin muadili olarak görev gören ve aynı tedavi etkisini sağlayan ilaçlardır. Farklı isimlerle piyasada bulunsalar da antiviral kremler olarak, uçuğa sebebiyet veren herpes virüsü ile savaşmak suretiyle aynı işi görürler

 • Zovirax

antiviral uçuk merhemi zovirax

Zovirax uçuk kremi, piyasadaki açık ara en etkili uçuk kremidir. Piyasa fiyatı 13.68 TL civarında seyreden merhem, diğer uçuk ilaçlarına nazaran biraz daha pahalı olsa da, uçuk çıkacağını anladığınız andan itibaren kullanmaya başlamanız durumunda, daha ilk günden etkisini göstererek uçuğun çıkmasına engel olmakta, hali hazırda çıkmış olan uçuğun da hızlıca geçmesine yardımcı olmaktadır.

Günde 4-5 kez olmak üzere, temiz ellerinizle doğrudan dudak ve ağız çevrenizdeki uçuklara uygulayarak kullanabileceğiniz Zovirax krem, hiç bir yan etkisi de olmayan üstün etkili bir merhemdir.

 • Aklovir

En yakın rakibi ile arasındaki fiyat farkının yegane nedeninin, daha kalitesiz ve daha nahoş bir tüpün içerisinde satılıyor olması olduğunu düşündüğümüz aklovir krem de aynen Zovirax gibi çok hızlı etkili, mükemmel bir uçuk kremidir. Aynı şekilde erken dönemde kullanımında daha uçuk baş göstermeden fayda eden, ilerleyen dönemlerde de 3 gün içerisinde sorunu tamamen ortadan kaldıran bir kremdir.

 • Asiviral

Daha az biliniyor olmasına karşın, SGK tarafından tamamı ödendiği için bilhassa sağlık ocağındaki aile hekimleri tarafından sıklıkla reçete edilen ve zovirax gibi etkili bir uçuk kremi olan Asiviral kremin ödeme ile alındığı durumdaki fiyatı 11 TL civarındadır.

 • Hernovir,
 • Virosil Acyl

Pensiklovir İçeren Uçuk Kremleri

Aisklovire göre daha yeni bir etken madde olması sebebiyle daha az reçete edilen ve daha az tanınan, ancak etki mekanizması yine hemen hemen aynı olan uçuk kremi etken maddesidir. Bu maddeyi içeren krem markaları ise;

 • Vectavir
 • Zovirax kadar hızlı etki etmese de benzer bir etken maddeye sahip olarak eninde sonunda aynı işi görecek olan Vectavir uçuk kremi, uçukların yayılmasını ve genişlemesini engelleyen ve virüsün yavaş yavaş pasif hale geçmesini sağlayan etkili bir kremdir.Eczanelerdeki satış fiyatı da 15 TL civarındadır.
 • Pensivir
 • Exlovir
 • Valasiklovir

 

Uçuk Kremi Olmamasına Rağmen Uçuk Tedavisinde Yaygın Olarak Kullanılan Kremler

Aşağıda bahsi geçen kremler, viral bir cilt hastalığı olan uçukta sıklıkla ve YANLIŞ olarak kullanılan krem markalarıdır. Uygun krem kullanılmaması tedavi sürecini sekteye uğratacağı gibi, bazı durumlarda uzamasına dahi sebep olabilir.

 • Travazol Krem; uçuk tedavisinde etkinliği bilimsel olarak kanıtlanamamış ancak kullanıcılar tarafından uçukları hızlıca geçirdiği ile ilgili olumlu geribldirimler almış bir kremdir.
 • Fucidin Krem; daha çok iltihaplı sivilceler gibi, enfeksiyona bağlı olarak gelişen cilt problemlerinde etkili bir krem olarak, viral bir sorun olan uçuk sorununda da sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Kenakort Krem ise, su çiçeği, egzama, herpes simplex gibi sorunlarda kesinlikle kullanılmaması gereken ancak hala halk arasında yaygın olarak uçuk kremi olarak bilinen pomadlardan bir tanesidir.
 • Travazol Krem de; antifungal yani mantar karşıtı bir kremdir. Uçuklar mantar enfeksiyonlarından değil, herpes simplex tip 1 virüsünden kaynaklanmaktadır.

Uçuk Kremleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Yukarıda detaylıca incelemelerine yer vermiş olduğumuz en etkili uçuk kremi markalarının kullanımı ile ilgili hastalar tarafından sık sorular soruların cevapları ise aşağıdaki gibidir.

Yan Etkileri Var Mıdır?

Çoğu kez hiç bir yan etkisi ya da zararı yoktur ancak aşağıdaki durumlarda olan kişiler uçuk kremlerini dikkatli ya da doktorlarına danışarak kullanmalıdır

 • Pek çok maddeye karşı alerjik reaksiyon göstermeye meyilli kişiler
 • Hamileler
 • Anne sütü veren emzirme dönemindeki kadınlar
 • Çocuklar
 • Kemoterapi hastaları – Bağışıklık sistemi baskılayıcı diğer hastalıklar dahil –
 • Aids ve lösemi hastaları

Yutarsam Ne Olur?

uçukların konumları itibariyle, kremlerin uygulama bölgesi kişinin ağzı ile temas etmeye müsait bir bölge olduğundan, eser miktarda yutma durumu söz konusu olabilir. Nahoş bir tadı olsa da sağlık için hiç bir sakıncası yoktur.

Kremlerin Raf Ömrü Ne Kadardır?

Uçuk kremleri açıldıktan sonra ya da açılmadan farketmeksizin, son kullanma talimatındaki tarihle uyumlu olmak üzere, 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında tazeliğini korumakta ve bozulmamaktadır. Güvenle muhafaza ettiğiniz kremlerinizi, ihtiyaç duyduğunuzda son kullanma tarihine dek dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Uçuk Kremi Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Etkili uçuk kremleri, virüsün semptomlarının ilk gözükmeye başladığı erken dönemde müdahale sayesinde, derhal etki etmeye başlasa da, virüsün tamamen alt edilmesi için 4 ya da 5 günlük minimum süre boyunca tedaviye düzenli ve disiplinli bir şekilde devam edilmelidir.

Genital uçuklar için kullanılan kremler, dudak ve ağız çevresi uçukları için kullanılan kremlere göre daha uzun süreli tedavi gerektirebilir.

Yeniden uçuk çıkmasını önlemek için neler Yapmalıyım?

Uçuk kremleri kullanıldığı süre boyunca, viral enfeksiyonunuzu ortadan kaldıracaktır ancak öpüşme, tükürük teması, aynı diş fırçasının , aynı bardağın kullanılması ve dahi aynı havlunun kullanılması v.b. durumlar, bulaşıcı bir hastalık olan herpes simplexin çevrenizdeki veya temas ettiğiniz kişilere bulaşmasıne ve uçuk sorununun bir kısır döngüye dönüşmesine sebebiyet verebilir.

Kremler ile yaptığınız tedavi tamamlanana kadar, ikinci kişilerle yakın temas ya da ortak eşya kullanımından tamamen kaçınmalısınız.

Ayrıca vücudunuzda pasif bir şekilde yerleşik durumda olma ihtimali olan virüsün aktive olmaması adına, bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak şekilde uyumalı, dinlenmeli, spor yapmalı ve beslenmelisiniz.

Uçuk kremini ortaklaşa kullanmak bulaşmasına sebebiyet verir mi?

Uçuk kreminiz dudak balsamı şeklinde uygulanan tüpler değil de klasik krem tüpleri şeklindeyse, ortak kullanım herhangi bir bulaşıcılık durumuna zemin hazırlamaz.

Uçuk Kremleri Genital Bölgede de Kullanılır mı?

Yaygın olarak dudak uçukları için kullanılsa da genital bölgede çıkan uçuklar için de aynı kremler etki etmektedir ancak genital uçuğunuz var ise, yukarıda bahsi geçen kremleri kullanmadan önce doktorunuza danışıp, durumunuza uygun bir şekilde reçete edilmiş kremleri kullanmanız sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

Reçetesiz Satılır mı? SGK Karşılar mı?

Uçuk kremleri reçetesiz bir şekilde, hemen her eczaneden temin edilebilmektedir. Devlet ile anlaşmalı doktorlar tarafından reçete edilmiş kremlerin önemli bir kısmının ücreti, SGK tarafından karşılanmaktadır.

Uçuk kremleri en doğru şekilde nasıl kullanılır konusunda da detaylı bilgi için aşağıdaki videodan yardım alabilirsiniz;

Uçuklarını satın aldıkları kremler yerine evde uygulayabilecekleri doğal tedavi yöntemleri ile geçirmek isteyenlere özel yazımız uçuk nasıl geçer okuyabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Kadir Onay dedi ki:

  Genital uçuk, herpes simplex virüs otoimmunel bir rahatsızlıktır,
  Modern tıp ta tedavisi yoktur,antibiotiklerle yapılan uygulamalar fayda dan çok telafisi imkansız kalıcı tahribata sebep olmaktadır.
  Apiterapi ve İmmunoterapi gibi doğal yöntemlerle kalıcı,güvenilir tedavisi mümkündür.
  PROPOLİS; Yaraların iyileşmesini 4 kata kadar hızlandırır,100 kata kadar antibiyotik etki içerdiği
  tesbit edilmiştir.Mantar ve zor öldürülen virüs ve bakteri ve mikropları yokeder. Herpes Simplex Virus Type 1, 2 ve 3 lezyonlarının tekrarını önler ve
  bu lezyonların iyileşmesini de hızlandırır. Yine virüsün şiddetini de azaltır. Ağrıyı %100, kaşıntıyı %85 geçirir. Lezyonların tekrarlamasını %90 önler.
  Herpes virüsünün saldırdığı iltihaplı sinir liflerine direk etki yapar. Sentetik antibiyotiklerin
  öldüremediği E-coli,HERPES,İnfluenza,Hiv,HPV gibi virüs ve bakterileri kalıcı 0larak öldürdüğü in vivo ve invitro laboratıvar araştırmalarıyla
  ıspatlanmıştır.Bağışıklık sistemi bozukluklarını düzeltir. Propolis,enfeksiyonel ve ENFLAMASYONEL, tüm hastalıklar için doğadaki en üstün,güvenilir,kalıcı
  tedavi sunan doğal bir arı ürünüdür.
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapist ve İmmunoterapistim ,Organik sertifikalı ürün temini ve
  kullanım yöntemleri için 05324063215 ve 05050658499 nolu telefonlarımdan ve Whatsapp tan ulaşabilirsiniz.Saygılarımla, Kadir Onay

BİR YORUM YAZ