Kategoriler

Siyah Nokta Temizleme Maskesi İle Pratik Çözümler

Siyah Nokta Temizleme Maskesi İle Pratik Çözümler

Siyah noktalarınızı temizlemek için evde yapabileceğiniz cilt bakım maskeleri sayesinde gözeneklerinizin nefes almasını sağlayabilir ve kötü bir görünüme yol açan bilhassa yüzün, burun ve çene başta olmak üzere belirli noktalarında sıklıkla karşımıza çıkan siyah noktaları tedavi edebilirsiniz

Siyah Nokta Temizleme

“Siyah nokta; cilt gözeneklerimizin, hava kirliğinden tutun kullandığımız kozmetik ürünler ve makyaj malzemelerinden kaynaklanan kalıntılar, cilt yağlanması, tozlar ve kirler gibi pek çok harici etmenden kaynaklı olarak tıkanarak, cildimizin nefes alamaması sebebiyle ortaya çıkan, hem cilt sağlığını tehdit edici hem de estetik görünümü bozan bir cilt sorunudur.” Siyah noktaları temizlemek için piyasada satılan pek çok üründen faydalanabileceğiniz, siyah nokta temizleme maskenizi evinizde bulunan doğal malzemelerle kendiniz de yapabilirsiniz.

Temizlendikten sonra benzer sebeplere bağlı olarak yeniden oluşmaya meyilli olan siyah noktaların tedavisinde, maskelerin belirli aralıklarla düzenli bir şekilde kullanılması siyah nokta probleminden kalıcı olarak kurtulmanıza olanak sağlayacaktır. Hava alan gözenekleriniz sayesinde cildiniz daha berrak ve pürüzsüz görüneceği gibi, maskeler sayesinde siyah noktalardan arınan cildinizin  nefes aldığını kendiniz de hissedeceksiniz.

siyah nokta maskeleri ile temizleme işlemi

Siyah Nokta Temizleme Maskesi Tarifleri ile Güzelleşin:

Siyah nokta maskeleri ile cilt üstü ve doku altı temizleme teknikleri temalı başlığımızda ,başınıza adeta bela olan bu çirkin görünümlü siyah noktaları kolayca temizleyebilmeniz amacıyla ev yapımı doğal maskelerden en çok iş gören tarifleri sizinle paylaşarak, “siyah nokta nasıl temizlenir” soru ve sorunlarınıza çözüm önerileri sunmak istiyoruz.

Ancak maske tarifleri detaylarına geçmeden önce; siyah nokta temizliği için ev yapımı maskelerden yararlanmak yerine hazır ürünlerden satın alarak tedavinizi uygulamak istiyorsanız, siyah nokta bandı gibi ürünlerin, gözeneklerin altındaki kalıntıları, birikmiş pislikleri temizleyememe ve doku altına işleyememesi sebebiyle, sadece yüzeyde bulunan yani estetik görünümü ciddi şekilde bozarak göze çarpan siyah noktaların temizlenmesinde faydalı olduğunu fakat cildinizin nefes almasını sağlayacak bir temizlik yapamadığını bilmenizi isteriz ancak yine de evde yapıp uygulayabilecek bir siyah nokta maskesine vaktiniz olmadığı durumlarda, hızlı bir çözüm alternatifi olarak düşünülebilir.

Siyah Nokta Temizlemede En Etkili Maskeler:

Vereceğimiz en etkili maskeleri ve kürleri evde kolayca yapıp düzenle uygulayarak sorununuza sonsuza dek veda edebilirsiniz.

Karbonat Maskesi ile Siyah Noktalarınızı Temizleyin :

Maske için Gerekli Malzemeler:

 • Karbonat
 • Sade Maden Suyu

Nasıl Yapılır?:

Ortalama çeyrek çay bardağı maden suyuna 1 tatlı kaşığı kadar karbonat kullanarak karışımı ideal ölçülerde yapabilirsiniz. Karbonatı ile maden suyunu, maden suyunun mutlaka sade olması koşulu ile birlikte kullanmalısınız aksi takdirde cildiniz zarar görebilir.

Nasıl Uygulanır:

Hazırladığınız karışımı bir pamuk yardımıyla önceden temizlenmiş cildinize sürün ve uzun süre beklettikten sonra, yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Maskenizi miktar olarak biraz fazla tutacak olursanız, gözünüze kesinlikle temas ettirmeden yüzünüzü doğrudan bu maske ile yıkayarak da oldukça fayda görebilirsiniz. Ardından mutlaka durulamak gerekmektedir.

Kabartma Tozlu C Vitamini Maskesi ile Siyah Noktalardan Arının:

Maske için Gerekli Malzemeler:

 • Kabartma Tozu
 • Zeytinyağı
 • Limon ya da Portakal Suyu

Nasıl Yapılır?:

Bir kabın içine 1 paket kabartma tozunu koyup, içine bir kaç damla saf zeytinyağı damlatınız. Son olarak c vitamini içermesi sebebiyle limon suyu ya da daha güzel kokulu olması için portakal suyunu da ekleyiniz. Kıvamının jel gibi olması için gerekirse kabartma tozu miktarını arttırabilirsiniz.

Nasıl Uygulanır:

Macun ya da jel kıvamındaki maskenizi siyah noktalarınızın bulunduğu bölgeye krem sürer gibi uygulayın. Ortalama 30 dk yüzünüzde beklettikten sonra, yüzünüzü bol suyla yıkayıp kurulayın.

Bitkisel içerikli Siyah Nokta Temizleme Jeli :

Maske için Gerekli Malzemeler:

 • Ihlamur
 • Yabani Kekik Yaprağı
 • Nane Bal

Nasıl Yapılır?:

Ihlamur ve yabani kekik yaprağını bir cezvede uzun uzun ortalama kaynatın. Suyunuz kaynayana kadar ocağı yüksek ateşte tutabilirsiniz ancak kaynamanın arından hafif ateşe alarak bitkilerin özütlerinin suya iyice geçmesini sağlayın. Suyu da az miktarda eklemiş olacağınızdan cezvenizin yanmamasına da dikkat ediniz.

Ardından kaynayan bitki suyunu bir miktar balla karıştırarak krem kıvamında maskenizi elde edebilirsiniz.

Nasıl Uygulanır:

Tüm diğer maskeler gibi ballı bitkili siyah nokta maskesini de doğrudan sorunlu bölgeye uygulayıp 1 saat kadar bekletiniz ve ardından yıkayınız.

Yoğurt ve Yulaf Ezmesinin Siyah Noktalar Üstünde Etkisi: 

Maske için Gerekli Malzemeler:

 • Yoğurt
 • Limon Suyu
 • Yulaf Ezmesi

Nasıl Yapılır?:

Basitçe hazırlanan bu maske karışımında aynı kabın içine yoğurdunuzu ve yulaf ezmesini koyup, biraz cıvıklaştırarak macun kıvamına getirmek için limonla karıştırdıktan sonra, kürümüzü elde etmiş olacaksınız.

Nasıl Uygulanır:

Hazırladığımız yulaf ezmeli maskeyi sorunlu kısma direkt olarak uygulayabilirsiniz. 30 dk kadar yüzünüzde beklettikten sonra silebilir ya da yıkayabilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme İşlemi İçin Alternatif Çözüm Önerileri:

Siyah nokta maskesine ek olarak, yine eczane ya da kozmetik mağazalarından herhangi bir ürün almanıza gerek kalmadan her evde bulunan bir kaç mucize malzeme ile siyah nokta temizliği yapabilirsiniz ancak sağlıklı bir bakım için, bu alternatif çözüm önerilerinden ziyade, ev yapımı maskeleri ya da kaliteli hazır ürünleri tavsiye ettiğimizi yinelemek istiyoruz.

Kısa vadeli siyah nokta temizleme çözümlerinden en yaygın olanları sizinle paylaşarak karışımlara ve maske hazırlamaya vaktiniz ya da elinizde hazır malzemeniz olmaması durumunda noktalarınızdan kurtulmak için hızlı çözüm alternatifi olarak kullanabileceğiniz ürünleri tanıtmak istiyoruz:

Diş Macunu ile Siyah Nokta Temizleme:

Oldukça basit olan bu yöntemde yapacağınız şey öncelikle cildinizi ılık suyla ıslatılmış bir pamukla iyice temizledikten sonra, etkisi arttırmak için tercihen naneli bir diş macunundan ufak bir parça alarak siyah nokta sorunu yaşadığınız bölgeye hafifçe uygulamaktır. Uygulamayı öncesinde yıkayarak dezenfekte etmiş olduğunuz elleriniz ya da bir kulak çubuğu yardımı ile yapabilirsiniz.

Diş macunu siyah noktaları yüz kısmınızda tamamiyle kuruduktan sonra, yine ılık sulu ıslak pamuk ile macunu sildiğinizde, siyah noktaların cildinizden koparak, pamuğun üstüne yapıştığını görebilirsiniz. Deri altında oluşan

Yumurta Akı ile Siyah Nokta Temizleme:

Yumurta akı pek çok şeye faydalı bir ürün olmakla birlikte, cilt bakımı ürünlerinin piyasada hazır satılanlarının bir kısmında hatta oldukça ünlü markaların ürünlerinde bile bulabileceğiniz, siyah noktalardan arınma tedavilerinde de oldukça etkili bir malzemedir.

Yumurtanın beyaz kısmı olan yumurta akını bir kabın içine koyduktan sonra parmaklarınızla ya da temiz bir fırçayla sorunlu bölgeye uygulayın. Ardından yumurta akının üstünü bir peçete ile kapattıktan sonra, yumurtanın kaygan yapışkan bu beyaz jelinden bir kat daha peçetenin üstüne sürdükten sonra iyice kurumasını bekleyin. Kuruma süreci sonunda peçeteyi nazikçe cildinizden soyduğunuzda siyah noktalı derilerin de peçete ile birlikte geldiğini göreceksiniz. Bir çeşit siyah nokta peeling tarifi olduğunu da söyleyebileceğimiz bu karışım oldukça etkilidir.

siyah noktalar için yumurta akı

Tutkalla Siyah Nokta Temizleme:

Oldukça yaygın olarak kullanılan bir başka yöntemdir ancak tutkal kimyasal içerikli bir madde olduğu için cildinize temas ettirmeniz, hiç tavsiye olunmaz. Dolayısıyla tutkalla siyah nokta temizlemekten başka bir sürü yöntem var iken bu yolu tercih etmemelisiniz ancak çok bilindik bir uygulama olması sebebiyle, konumuzda yer vermek istedik.

Buhar Maskesi Yaparak Arınmak:

Buhar maskesi cilt bakımı uygulamalarında pek çok farklı bir sorunu için önemli yer tutan bir uygulama olmasıyla beraber siyah nokta temizliği açısından da oldukça faydalıdır. Yalnız başına biz çözüm olmaktan öte, uygulayacağınız diğer maskeleri uygulama aşamasına geçmeden önce gözeneklerinizin tamamen açılması ve uygulanan kürlerin deri altına iyice işlemesi açısından yararlı olan buhar maskesi uygulamasını, bir kaba su ısıtıcı ya da cezvede kaynattığınız suyu koyup buharları çıkan suya yüzünüzü iyice yaklaştırdıktan sonra, başınızın üstünü bir havlu yardımıyla örterek buharın içeride kalmasını sağlayarak uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar en Yaygın Yüzün Hangi Bölgelerinde Görülür?

Pek çoğumuzun tahmin ettiği üzere tabi ki burun ve bilhassa da üstü ve uç kısmı, siyah nokta probleminden en fazla etkilenen yüz bölümüdür.” Burun üstündeki siyah noktalarınızı temizlemek için yukarıda tariflerini detaylı olarak sizlere aktarmış olduğumuz siyah nokta maskelerinin yanı sıra, siyah nokta bandı gibi pratik çözümleri de kullanabilirsiniz.

Siyah noktaların yoğunlaştığı bir diğer nokta da çene bölgemiz ve şakaklar, yanak yastığının tepe bölgesi ve kulak çizgisi bölgesi kısaca yüzümüzdeki kıkırdak dokusuna yakın yerlerdir.

burundaki siyah noktalara kesin çözümBurun Üstündeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Cildin diğer bölgelerinde olduğu gibi, burun üstünde oluşan siyah nokta sorunundan kurtulmak ve bu noktaları tamamen temizlemek için de, yine bu bölgeye bant kullanmak, noktaları cımbızla tek tek çıkarmak, tırnakla sıkarak çıkarmak ya da bölgeye özel burun kremi ya da ilaç kategorisi bir ürün kullanmak yerine, doğal maskelerden, dolabınızda bulunan basit ürünlerden ya da kendi yapacağınız kürlerden kullanabilirsiniz.

Burundaki Siyah Noktalar İçin Ev Yapımı Maske:

Burundaki siyah noktalardan kurtulmak için vereceğimiz maske tarifini de yine diğerleri gibi kolayca evinizdeki malzemelerle yapabilirsiniz;

Maske için Gerekli Malzemeler:

 • Bal
 • Limon
 • Tuz
 • Su

Nasıl Yapılır?:

Balı az miktarda sıcak suyun içine karıştırıp eriterek üstüne bir kaç damla limon sıkıp biraz da tuzlayarak macun kıvamında kaldığından emin olunuz. Kullanıma bu şekilde hazır olacaktır.

Nasıl Uygulanır:

Hazırladığınız macun kıvamındaki maskeyi burnunuzun üstündeki siyah noktara elle ya da kulak çubuğu ile uygulayın. Kurumasını bekleyin ve kuruduğunda ılık su yardımı ile bir peçete ya da pamukla silin ya da doğrudan yüzünüzü, burnunuzu yıkayın.

Siyah Noktaları Sıkarak Çıkarmanın Zararları:

Siyah noktaları tırnaklarınızın arasında sıkıştırarak çıkarmak ve gözenek içine yerleşmiş olan deri altı noktaları dışarı çıkarıp bir pamuk ya da eliniz suretiyle siyah noktayı silerek temizlemek herhangi bir ürün kullanmaya üşenen ya da oldukça basit malzemelerle yüksek etkili ve pratik siyah nokta maskesi yapabileceği konusunda bilgisi ya da fikri olmayan kişiler tarafından kullanılan bir yöntemdir ancak her ne kadar sık tercih edilse de, siyah noktalardan kurtulmak için en iyi yol sıkarak çıkarmak olmadığı gibi, bu yöntemin bir takım zararları da mevcuttur.

Siyah noktaları sıkarken tırnaklarınız yüzünüzdeki hassas bölgelere geçici ya da kalıcı hasarlar verebileceği gibi, el ve tırnak temizliğinize yeterince dikkat etmiyorsanız, gözeneklerinizden içeriye enfeksiyon sızıntısına sebebiyet verebilirsiniz. Ayrıca siyah noktaları tek tek elle çıkarmak oldukça zahmetli bir işlemdir ve derinin fazlaca altında kalan boyut olarak ufak sayıca fazla olan noktacıkları bu yöntemle çıkarmanız neredeyse imkansızdır.

Siyah noktaları temizlemek için yukarıda tariflerini verdiğim ev yapımı maskeleri ya da diğer kürleri denediğiniz halde yeterince sonuç alamıyorsanız cildiye doktoru olarak da bilinen bir dermatoloğa başvurarak, siyah nokta tedavisi için ilaç klasmanında bir ürün talep edebilirsiniz ancak hafiften ciddiye pek çok siyah nokta bağlantılı cilt sorunu, bu maskeler ile kolayca tedavi edilebilmektedir.

Siyah Noktalar Temizlendikten Sonra Geri Gelir mi?

Sonuçların kalıcı olması ve siyah noktaların cildinizi yeniden istila etmemesi için, cildinizi ve gözeneklerinizi olabildiğince temiz tutmalısınız. Bunun için alabileceğiniz en iyi önlemlerin başlıcaları, yüzünüzü her akşam yatmadan önce makyaj gibi kozmetik ürünlerinden arındırdıktan sonra, üstüne uygun bir gece toniği sürerek dokularınızın nefes almasını kolaylaştırmanın yanı sıra, uzun vadede siyah nokta oluşumunun önüne geçebilecek bir uygulama olarak düzenli peeling uygulaması yaparak cildinizi ölü derilerden arındırabilirsiniz. Peeling nasıl uygulanır bilmiyorsanız ilgili yazımıza bakabilirsiniz. siyah noktalardan kurtulma çözümleri

Siyah Noktalara Kesin Çözüm:

Sizlere temin etmiş olduğumuz maskeleri hazırlar ve düzenli olarak uygularsanız, çok büyük ölçüde bu sorundan kurtulacağınızı söyleyebilir ama diğer yandan siyah noktalara kesin çözüm diye bir yol yoktur. Cildinizi temiz tutmak esas, diğer tedavi yöntemleri yardımcıdır.

Siyah nokta temizleme yöntemlerini uygulamadan önce cildinizin tüm artıklardan arındırılmış olmasına dikkat etmelisiniz ki uygulayacağınız maske içeriği deri alto gözeneklerinize yeterince nüfuz edebilsin. Sizlerin de siyah nokta sorunundan kurtulmak için kullandığı temizleme maskeleri ve kürleri varsa lütfen bizimle yorumlar aracılığıyla paylaşınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ