Kategoriler

Cilt Kanseri ve Belirtileri, Cilt kanseri Tespiti Nasıl Olur?

Cilt Kanseri ve Belirtileri, Cilt kanseri Tespiti Nasıl Olur?

Ciltteki lekeler cilt kanseri mi, cilt kanserinin belirtileri nelerdir? Cilt kanseri ciltte oluşan ve 4 hafta içerisinde geçmeyen lekeler ya da yaralar olarak kendini belli etmektedir.

Bu lekeler ya da yaralar kaşınabilir, kanayabilir, acıyabilir, pullanabilir ya da kabuk bağlayabilmektedirler. Cildin çatladığı bölgelerde nedenini tam olarak belirleyememekle beraber küçük ülserler oluşabilmektedir.

Cilt Kanseri ve Belirtileri, Cilt kanseri Tespiti

Cilt kanserinde erken teşhisler diğer kanser türlerine göre daha yüksek miktardır. Çünkü kanserin neden olduğunu belirtiler cildin üzerinde gözle görülebilmektedir. Tabii ki de bunun dışında cilt yüzeyinde ortaya çıkan lekelerin ve mevcut et benlerinin düzenli bir şekilde doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Düzenli muayene kanserin ilerlemeden kontrol altına alınması son derece önemlidir.

 

Cilt Kanseri Çeşitleri

Cilt kanserleri bazal hücreli kanser olmak üzere skuamöz hücreli kanser ve melanom olarak üç çeşide ayrılmaktadır.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri

Bazal hücreli cilt kanserinde epidermisteki bazal hücrelin değişimi ile oluşmaktadır. En sık görülen cilt kanseridir. Gelişimi yavaşlatır,  cilt geneline yayılmadan ve nadiren hayatı tehdit etmektedir.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri

Yaygın olarak görülen kanser çeşitlerinden biridir. Sukamöz hücreli cilt kanseri lenf bezlerinden iç organlara yayılabildiğinden tedavinin erken başlatılması gerekmektedir. Zamanında tedavi edilemeyen suamöz hücreli cilt kanserleri ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

Melanom

Üçüncü olarak bilinen en tehlikeli cilt kanseri türü olan melanom, diğer cilt kanserlerine göre daha nadir olarak görülmek ile beraber geç teşhis edildiğinde ölümle sonuçlanabilmektedir.

 

Cilt Kanseri Belirtileri

Melanom Belirtileri

Cilt yüzeyinde yeni bir leke ya da mevcut bir lekenin şekli, rengi ve büyüklüğünün değişmesi olarak kendini belli etmektedir.

Cildin normalden daha çok güneş ışığına maruz kalmadığı bölümler de ortaya çıkmaktadır. Melanomun bir diğer türü ise nodular melanom da cilt üstünde çıkan lekeler daha çok abartı ve kubbe halindedir. Bir süre sonra bunlar kabartı şeklinde lekeler kanama ve kuruma görülebilmektedir.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri

Genel olarak soluk kırmızı renkte, kuru ve pullu kabartılar halinde görülmektedir. Bu kabartılar ülserleşebilmekte ve tamamen iyileşmeleri mümkün olmamaktadır. Bu lekeler sıklık ile cildin güneşe maruz kaldığı bölgeler çıkmaktadır.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri

Bu cilt kanserlerde kendini cilt üzerinde sertleşmiş, kırmızı ve kolay kanayan lekeler ile belli etmektedir. Lekeler kuru olabilmekte ve ülserleşebilmektedir. Genellikle de 50 yaş üzeri yetişkinlerde görülebilmektedir.

 

Benlerin Kansere Dönüşümü

Meloma bazı durumlar da bir benden başlayabilmektedir. Ben üzerinde kabuklanma oluyorsa ben değişik renk tonlarına geçmişse kanama ve kaşıntı da varsa, asimetri ve benin kenar hattında düzensizlik oluyorsa ben çevresinde de kızarıklıklar varsa ve üst tarafında kıllanma bu hemen kontrol ettirilmelidir. Eğer bende bu değişimlerin biri ya da birkaçı varsa uzman bir doktora gidilmeli ve patolojik olarak incelenmelidir.

Cilt kanseri belirtilerinde bir genelleme yapacak olursak cilt üzerinde daha önce görülmeyen leke, kabartılar, kanama, yan yana küçük kitleler ve ağrı yapabilen yeni oluşumlar da cilt kanseri belirtisi olarak görülmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ