Kategoriler

Cilt Pullanması Tedavisi

Cilt Pullanması Tedavisi
  • Cilt Bakımı
  • 11/05/2019 12:40 | Son Güncellenme: 04/03/2023 10:04
  • 0
  • 3.538

Cilt pullanması, ciltteki pulların geçirilmesi, Cit pullanması tedavisi nasıl olmalı? Cildimiz en çok dikkat etmemiz gereken yerlerden biridir. Her ne kadar cilt bakımı konusunda oldukça dikkatli olsak bile zaman zaman cilt yapısında bazı sorunlar yaşanabiliyor. Cilt üzerinde yaşanan pullanma sorunu da bunlardan biridir. Pullanmanın sebebi ise pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir.

Bu konuda kesin tanının önemi büyüktür. Bazen susuzluk nedeni ile pullanma sorunu yaşanabildiği gibi, çoğu zamanda deride yaşanan bir hastalık da buna sebep olabiliyor. Bazı zamanlarda kullanılan ilaçların yan etkileri ile de cilt üzerinde pullanma sorunu görülebilmektedir.

Günümüzde cilt rahatsızlıklarında pek çok tedavi seçeneği bulunuyor. Cilt pullanmasına neyin sebep olduğu belirlendikten sonra nasıl bir tedavi şeklinin uygulanması gerektiğine karar verilmelidir. Bu nedenle öncelikle cildimiz ile ilgili bir uzman hekimden destek almak gerekmektedir.

 

cilt pullanma

Cilt Pullanmasında Bitkisel Tedavinin Önemi Nedir?

Bitkisel tedavi yöntemleri artık günümüzde oldukça sık uygulanan tedavi seçenekleri arasında yer alıyor. Ancak bu aşamada da işin ehli olan ve bu alanda da eğitimini almış kişilerden destek almak gerekiyor. Bitkilerinde belli bir kullanım oranı olduğunu ve fazla dozda kullanıldığında zarar vereceğini de gözden kaçırmamak gerekiyor. Pek çok bitki türü içeriğinde bulundurduğu tedavi edici enzimleri ile cilde fayda sağlayabilir. Ancak burada doğru kullanım çok önemlidir. Bitkilerinde alerjik olduğu göz önünde bulundurularak kullanılması konusunda dikkatli olunması önemlidir.

Cilt kuruluğunu tedavi eden pek çok bitki türü bulunuyor. Bu tür bitkiler kaynatılarak cilt üzerine sürülüp cildin nemlenmesi sağlanıyor. Bir diğer kullanım şekli ise bitki çayı olarak tüketilmesidir. Ancak hem dışarıda hem de içeriden bitki kullanımı tercihi daha doğru olarak belirtilmektedir. Ancak yinelemekte fayda olacaktır, bitki tedavisinde de uzman kişilerden destek almak son derece önemli bir konudur.

Cilt Pullanmasının Sebepleri Nelerdir?

Cilt farklı bir yapıya sahip olduğu gibi dış etkenler ve fiziki sıkıntılar nedeni ile de sorun yaşayan bir deri yapısı içermektedir. Cilt pullanması çevresel nedenlerle oluştuğu gibi, bazı hastalıklar nedeni ile de bu durum ile karşı karşıya da kalınmaktadır. Cilt pullanmasının nedenlerini şu şekilde sınıflandırabiliriz.

• Kuru bir cilt yapısına sahipseniz pullanma kaçınılmazdır.
• Deri altında meydana gelen deri hastalıkları da pullanma sebebidir.
• Egzama hastalığı da cilt yapısının pullanmasına neden olabilmektedir.
• Yaşlılık da cilt pullanmasına neden olabiliyor.
• Bazı dermatolojik rahatsızlıklar da cilt dokusunda dökülme nedeni olabilmektedir.

Cilt mantarlarının ciltte oluşturduğu hasarlarda cildin yapısını bozan etmenler arasında bulunuyor. Özellikle egzama hastalığında ortaya çıkan cilt dökülmeleri tedavi edilmediğinde cilt yapısında kalıcı hasarlar oluşturabiliyor. Bu nedenle tanı konulduktan sonra mutlaka bir hekim gözetiminde tedavi edilmelidir.

Cilt Pullanmasına Neden Olan Cilt Kuruluğunu Engellemek Mümkün Müdür?

Cilt pullanmasına neden olan sorunlardan birisi de cilt kuruluğudur. Cilt kuruluğunun pek çok nedeni söz konusudur. Cildin kuruması belli bir süreden sonra kabuklanmaya ve dökülmeye neden oluyor. Ancak cilt kuruluğu önüne geçilmediği zaman ileri bir hastalık oluşturarak cilt dokusunu bozabiliyor. Bunu engellemek için cildin nemlenmesi önem taşıyor. Bir diğer önemli konu ise cildin belirli aralıklar ile profesyonel bakıma alınmasıdır. Cilt hem içeriden hem de dışarıdan desteklendiğinde daha sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır. Cilt kuruluğunun altında yatan fiziki nedenler var ise bunun tanısı ve tedavisi de oldukça önemli bir konudur.

Cilt kurumasını engellemek oldukça kolaydır. Yüz yapısına göre olan nemlendiriciler, cilt bakım kürleri, cilt bakım maskeleri gibi pek çok detay cilt kuruluğu tedavisinde mümkün olabilmektedir. Özellikle kimyasal olmayan nemlendirici formunda kremler cildin kurumasını engelliyor. Bunun için yüz analizi yaptırarak nasıl bir ürün kullanmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Kuru ciltler için bu makaleler size yardımcı olacaktır;

https://guzelliksirlarim.org/nem-maskesi-kuru-ciltler-icin-zeytinyagi-maske-tarifi/

https://guzelliksirlarim.org/karma-ciltler-icin-nemlendirici-maske/

https://guzelliksirlarim.org/nemlendirici-maske-tarifleri/

Kimyasal İçerikli Yıkama Jellerini Kullanırken Dikkat Edilmelidir?

Cilt yıkama jellerinin çoğunda kimyasal içerikler bulunduğu için cildi temizlemesinin yanında, deri yüzeyine zarar verebiliyor. Özellikle bu tür ürünleri kullanmadan önce cildinizin bu tarz ürünlere karşı alerjisinin olup olmadığı konusunda mutlaka bilgi edinmelidir. Hassas cilt yapısına sahip olanlar için bu tür temizleme jelleri dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Halk arasında sabun kullanmanın da cilt kuruluğuna iyi geldiği kanısı hâkimdir. Ancak bazı sabunların içerisinde bulunan asit bazlı maddelerde cilt dokusuna zarar verebilmektedir.

Cilt için hangi ürün olursa olsun, öncelikle cilt yapınızı doğru bir şekilde tanımanız gerekmektedir. Yumuşak bir dokuya sahip ve nemlendirici özelliği olan sabunlar kuru ciltler için doğru bir tercih olacaktır. Bu nedenle sorunlu cilt yapısına sahip olanlar hem temizleme ürünlerini hem de bakım ürünlerini dikkatli seçerek kullanmalıdırlar.

cilt pullanma bitkisel tedavi

Yaşlanma Sürecinde Cilt Pullanması İçin Neler Yapılmalıdır?

İleri yaşlarda cilt nem dengesini kaybederek kuru bir yapıya sahip olacaktır. Bu nedenle yaş ilerlemeden cilt bakımına önem verilmelidir. Sitemizde maske vb. yazılarımız size yardımcı olacaktır. Özellikle her yaşta cilt için uygun olan bakımlar yapılmalıdır. İleri yaşlarda cilt dokusunda kolejen azlığı olacağından buna göre krem ve temizleme ürünleri kullanılmalıdır. Bazı zamanlarda cilt altında biriken yağ dokusunu atamayarak pürüzlü bir görünüme sebebiyet veriyor. Bu dokuyu ortadan kaldırmak için gereğinden fazla kullanılan yıkama jelleri cildin nem damgasını olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle bu duruma dikkat etmek önemli bir detaydır.

Cilt Pullanması Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Cilt pullanmasının en önemli nedenlerinden birisi cildin nem kaybetmesidir. Su alımında sorunlar yaşandığında ise cilt kuruluğu baş gösterebiliyor. Özellikle cildin ve vücudun ihtiyacı olan su alımına çok dikkat etmek gerekiyor. Günlük su içmeye dikkat etmek önemlidir. Aynı zamanda cildi nemlendirmek de bu aşamada önemli olacaktır. Ancak bunlar basit olarak kişinin ev ortamında da yapılabilen tedavilerdir. Cilt pullanmasının altında yatan ciddi sorunlar var ise bir dermatolog tarafından bu hastalığın teşhis edilerek tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi şekli ise hastalığın durumuna göre ilaç ve kremler ile yapılan tedavilerdir. Ancak bazı cilt pullanması iç hastalıklardan kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle hem cilt uzmanı hem de bir iç hastalıkları uzmanının tanısı ve muayenesi önem taşımaktadır. Böyle bir durumda cilt doktorunun uyguladığı tedavi yetersiz kalabiliyor.

Bazı böbrek hastalıklarında da cilt kuruluğu görülen nedenler arasında yer almaktadır. Kaşıntı ve cilt yapısında meydana gelen değişiklikler böbrek sorunlarını ortaya koysa da her zaman böyle bir sorun olabilir demek değildir. Bu durumun en iyi anlaşılabilmesi için uzman bir hekimin tanısı ve tedavisi son derece önemlidir.

Cilt Pullanması Suna Dumankaya

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya cilt pullanmaları için bir çok tarif öneriyor. Sizler için bir kaç tanesini aşağıda derledik;

Tarif 1

Elinize aldığınız bir miktar balı yüzünüze iyice yedirerek sürün. Yaklaşık olarak 5-10 dakika sonra cildinizi durulayın. Cildinizdeki pullanmaların yok olduğunu göreceksiniz.

Tarif 2

1 adet havucu rendeleyin ve küçük  bir kaseye koyun. Ardından üzerine havuç kapanacak şekilde zeytinyağı ekleyin. Bu karışımı iyice karıştırın. Ardından karışımı herhangi bir kapta benmari usulü 30 dakika kadar kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra süzüp soğumaya alın. Her gece yatmadan önce cildinize bir miktar sürüp cildinize masaj yapın.

Tarif 3

3 yemek kaşığı kadar hakiki zeytinyağı, 3 yaprak kadar marul, 3-4 yaprak maydanoz ve 4-5 damla lavantayı bir blender’dan geçirin. Bu karışımı ağzı kapalı bir şekilde saklayıp ve  her akşam yatmadan önce cildinize masaj yaparak sürdüğünüz takdirde cildinizde ciddi anlamda toparlanmalar olacaktır.

Tarif 4

15 kadar karanfil, 7 çubuk tarçın, 1 adet limon kabuğu, yarım çay bardağı kadar badem yağı, 1 adet portakal kabuğu hepsini blender’dan geçirin, Koyu bir cam kavanoza hazırladığınız karışımı dökün. 7 gün kadar her gün bir kaç kere çalkalayın. 7. günün sonunda ise karışımı iyice süzün ve kuru bölgelerinize sürüp mucizevi etkiyi sizlerde görün.

 

 

Cildinizi Güneşin Zararlı Etkilerinden Koruyun

Güneş D vitamini için en önemli kaynaklardan biri olsa da, hangi zaman dilimlerinde güneşin altında kalacağımızı bilmemiz gerekiyor. Çünkü güneşin dik açıda geldiği zamanlarda cildimiz fazlası ile zarar görüyor ve güneşin kansorejen etkisine maruz kalıyor. Bunun için özellikle sabah saatlerinde ve akşam saatlerinde güneşe çıkmak gerekiyor. Güneşe çıkmadan yarım saat öncesinde mutlaka yüzünüzün cilt tipine göre olan güneş kremini sürmeyi unutmayın.

Cildimizi güneşin zararlı etkilerinden ne kadar koruyabilirsek o kadar sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olabiliriz. Güneş hem fiziki olarak hem de cilt yapımızın gelişmesi için önemli bir enerji kaynağıdır. Ancak burada da doğru zaman dilimlerinde güneşe çıkmak gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ