Cipralex 10 mg, Cipralex Yan Etkileri, Cipralex Nedir?

Cipralex 10 mg, Cipralex Yan Etkileri, Cipralex Nedir?

Cipralex 10 mg nedir? Cipralex 10 mg nerelerde kullanılır? Cipralex 10 mg ilacı antideprasan ilaç grubunda yer alır. Yan etkileri oldukça sık görülebilen bir ilaçtır. Daha önceki yazımız ” Antidepresan İlaçları , Antidepresan İlaç İsimleri ” kısaca söz etmiştik. Beyindeki serotonin ölçüsünü çoğaldırak zekâsal balansın korunmasına takviye olur. Çoğunlukla bunalım ve anksiyete rehabilitasyonunda kullanılsa da, panik hücum için reçete edilebilmektedir.

 

Cipralex 10 mg ilacı doktor reçetesi ile ve kontrollü olarak kullanılması gerekmektedir.  Cipralex’in doz değişikliklerine ancak bir doktor karar verebilir. Diğer antidepresanlara göre yan etkileri daha az olduğu ve vücut tarafından kolay tolere edildiği için sıklıkla tercih edilir. Cipralex selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) grubu essitalopram etken maddesini içeren önemli bir antidepresandır .

Cipralex Ne İçin Kullanılır ?

Bu ilaç hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kısa ve en öz şekilde size hemen aktarıyoruz .

Cipralex antidepresan grubu bir ilaç olarak etki mekanizması nedeniyle depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk (OKB),travma sonrası stres bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu gibi  farklı ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanıldığı görülmektedir. Ayrıca Sosyal anksiyete bozukluğu bir kaygı bozukluğu çeşitidir ve tedavisinde
Günümüzde antidepresan ilaçları artık bir ihtiyaç haline geldi herkesin başa çıkamadığı dertleri olabiliyor . Fakat bu ilaçları kesinlikle kendi isteğinize göre kullanmamanız gerekir. Size gerekli ilaç dozajını ve ilaç kullanım süresini doktorunuz belirlemelidir. Bu önemli noktayı bir kez daha hatırlatmış olalım.

Cipralex Fiyatı

Cipralex reçeteli olarak eczanelerden temin edebilirsiniz. 2022 yılında ilaç sektöründe ki yapılan zamlardan sonra her ilaç payına düşen zamı aldı ve fiyat artışları yaşandı .CIPRALEX 10 mg 28 tablet  2022 yılı fiyatı KDV Dahil 53.30 TL’dir.

Cipralex Yan Etkileri Nelerdir ?

Kullandığınız her ilacın yan etki gösterme ihtimali vardır. Her ilaçta olduğu gibi bu ilacında yan etkileri mevcuttur. Aşağıdaki olaylardan birini yaşarsınız lütfen ilaç kullanımını bırakıp doktorunuz ile görüşün. Bu yan etkiler genellikle ilaç kullanımına ilk başlandığı dönemlerde daha sık görülebilir. Kullanan kişilerin yapılarına göre değişebilir. Kimine zaman içerisinde yan etki yapmayı bırakır. Bazılarında yan etkiler uzun süre azalarak devam edebilir. 

 1. Mide bulantısı
 2. Burun tıkanıklığı
 3. Endişeli düşünceler
 4. İshal ya da kabızlık gibi sindirim sistemi sorunları
 5. Uyku bozuklukları
 6. Halsizlik
 7. Ateş
 8. Karıncalanma hissi
 9. Ağız kuruluğu
 10. Aşırı terleme
 11. Şiddetli kas ağrıları
 12. Hızlı kilo alımı
 13. Cinsel işlev bozuklukları
 14. Kafa karışıklığı

Cipralex Muadilleri

Cipralex gibi ilacınetken maddesi  essitalopram içeren diğer ilaçları sizler içi sıraladık. Bu ilacı eczane de bulamaz ve ya bir şekilde temin edemez iseniz aşağıdaki ilaçlardan birini eczacınıza veya doktorunuza danışarak alabilirsiniz.

 • Secita (5, 10, 15, 20 mg film tablet)
 • Anzyl (5, 10, 15, 20 mg film tablet)
 • Citol (20 ve 40 mg tablet, 5, 10, 20 mg film tablet, 10 mg/ml oral damla çözelti)
 • Elitrex (5, 10, 20 mg film tablet)
 • Eslorex (10, 20 mg film tablet)
 • Estalora (5, 10, 15, 20 mg ağızda dağılan tablet)
 • Losiram (10, 20 mg film tablet)
 • Sitela (10, 20 mg film tablet)
 • Tiopram (10, 20 mg film tablet)
 • Zendor (10, 20 mg film tablet, 10 mg/ml oral damla)

Cipralex Kullananlar

Bu ilacı kullananların yorumlarını sizler için derledik. Sizin de sorunuz ve ya fikriniz var ise lütfen makalemizin sonuna yorum yapmaktan çekinmeyin.


 • ” sıfır yan etki, sıfır kilo alımı, sadece sinirlenme ve heyecanlanma gibi durumlarda tatlı tatlı esnetıyor kendisi, vücut direkt sakinleştirmeye programlanmış çünkü. biraz da ağız kuruluğu yapıyordu yanlış hatırlamıyorsam. özellikle bu aralar olduğum gibi geçiş dönemlerinde bazen çok özletiyor kendini, hayatı kolay moda almak gibiydi çünkü, ama böyle bağımlısı olmamak lazım.
 • 5 sene ne zaman geçti bilmiyorsunuz , dondurulmuş insan gibi bir etkisi olabililiyor
 • yarınki sınavı bile sallamamanıza sebep olabilecek bir ilaçtır kendisi. sınıfta kalırsınız umrunuzda bile olmaz. bunun için de dopamin arttırıcı ilaçlarla birlikte kullanılması tavsiye olunur.
 • lityumla beraber kullanildiginda dunyanin en sakin insani haline büründüğünüz ilaçtır. sersemletici etkisini wellbutrinle dengeleyip konsantrasyon ve uyku sorununu çözebilirsiniz. yan etki hususunda bir kaç saatlik gecikmede panik atak, aşırı heyecan, aşırı öfke vb diyebilirim. ancak tedavi sürecini kendiliğinizden bıraktığınız anlarda uçurumdan düşmüş gibi olmamak adına muadili daha hafif ilaçlarla bırakabilirsiniz. iştahsızlık yaptığı bir gerçek kullandığımdan beri 10 kiloya yakın kaybettim zira beslenmek aşırı anlamsızlaşıyor. bipolar tedavide de öneririm ama sinir harplerini giderebilmek, majör ataklarda daha sakin kalabilmek için lityumu kesinlikle öneriyorum. ”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ