Doğum Çatlakları Nasıl Geçer? Çözümler ve Etkili Kremler

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer? Çözümler ve Etkili Kremler

Hamile kalan bayanların en büyük derdi doğum çatlakları dır. Gebelik süreci ilerledikçe anne adayının karnı büyür ve karın büyüdükçe göbek bölgesinde çatlaklar oluşur. Bu çatlakları önlemek için göbek bölgesine biraz bakım yapmak gerekir. Ancak her ne kadar bakım yapılsa da doğum anında veya doğum sonrasında bu çatlakları tamamen yok etmek uzun zaman alabilir.

Çatlak Nedir? Neden Oluşur?

Tıp dilinde ‘stria‘ adı verilen çatlaklar karın bölgesini oluşan liflerin gerilmesi ve esnemesi sonucu oluşan yırtıklara verilen isimdir. Gebelikte oluşan çatlakların sebebi kilo alımıyla gerginleşen karın bölgesinin doğum sonrası birden bire inmesi sonucu oluşur. İlk başlarda kırmızı ile mor renk arasında izler ortaya çıkar ve zamanla bu izler derin çatlaklara dönüşür.

Doğum Öncesi Göbek Bölgesine Bakım Nasıl Yapılır?

Hamile kaldınız, her geçen gün kilo alıyorsunuz ve içinizde büyüyen güzel varlığın vermiş olduğu açlıktan ötürü sürekli yiyorsunuz. Yedikçe daha da kilo alıyorsunuz ve gebeliğin sonlarına yaklaştıkça çatlaklarınız da arttı. Aynaya her baktığınızda gebeliğin vermiş olduğu heyecanın yanında bir de çatlakları düşünerek moralinizi bozuyorsunuz. İşte aynaya baktığınızda moralinizin bozulmaması için yapmanız gereken bakımlar vardır. Bunları uygulamak estetik görünüm açısından oldukça önemlidir.

doğum çatlağı tedavisi

Göbek Bölgesine Hassas Bakım Uygulayın

Organik zeytin yağını her akşam göbek çevresine sürmeniz bu çatlakları azaltacaktır. Düzenli olarak her akşam zeytinyağı ile karnınıza bakım yaparsanız doğum sonrası oluşabilecek çatlakları azaltmış olursunuz.  Bebek yağı da zeytinyağı gibi etkilidir. Her gün bebek yağı ile karnınıza masaj yapmak çatlakların oluşmasını önleyecektir.  Hamile egzersizleri her derde devadır. Hamilelik öncesi hayatınızda da spor yapıyorsanız hamile kaldığınız için spor hayatınıza son vermenize gerek yok. Aksine, doktor kontrolünde yapılan hamilelik egzersizleri hem doğumu kolaylaştırır, hem stresi giderir hem de çatlak oluşumunu azaltır.

Bazı kremler de doğum öncesi çatlaklara çok iyi gelmektedir. Doktorunuza danışarak size yazdığı çatlak önleyici kremi düzenli olarak kullanırsanız çatlak görünümünü azaltabilirsiniz.  Su her derde devadır ve tabii ki doğum çatlaklarına da çok iyi gelmektedir. Doğum sonrası çatlakların oluşmasını azaltmak istiyorsanız gebelik süresince bol bol su için.  E ve C vitamin içeren meyve ve sebzelerden tüketin. Bu vitaminler çatlak oluşumunu engeller.  Badem yağı da çatlakları giderir. Badem yağı cildi besleyerek çatlak oluşumunu engeller.

Doğum Sonrası Çatlak Bakımı

9 aylık bir hamile dönemini atlattınız ve doğum zamanı geldi. Doğumdan sonra oluşmuş olan çatlakları önlemek için çareler arıyorsunuz. Doğumdan birkaç gün sonra korse takmak oluşan çatlakları bir nebze de olsa giderir. Bu nedenle eğer sezeryan doğum yapmadıysanız korse takmayı ihmal etmeyin. Bunun dışında kadın doğum doktorunun tavsiyesiyle kullanacağımız çatlak giderici kremler de çatlak giderici için etkilidir. Ancak tüm çabalarınız sonucunda çatlaklar gitmiyorsa farklı yöntemlere yönelmelisiniz. Çeşitli bitkisel kürler ile de bu çatlaklardan kurtulmak mümkün olabiliyor.

Çatlaklardan Kurtulmak İçin Kür Tarifleri

Doğum çatlakları için krem, losyon v.b ürünleri olduğu gibi doğum çatlaklarına bitkisel çözümlerde bulunmaktadır. Doğum çatlaklarına uygulayabileceğiniz bitkisel tedaviler şu şekildedir;

Limon Ve Kahve Peelingi

Bir kâseye bir miktar limon suyu dökerek içine bir tutam kahve atın. Bu karışımı her gün karnınıza ve çatlak oluşan başka bölgelere sürerek 10 dakika sonra temizleyin. Bu yöntem hem cildi yumuşatır hem de çatlakları giderir.

Doğum Çatlakları İçin Aloe Vera Maskesi

1 çay bardağı aloe vera jelini, 1 çay bardağı zeytinyağı, 8 tane E vitamini ve 8 tane A vitamini kapsülünü karıştırın. Karışımı 1 saat beklettikten sonra çatlak bölgelere sürün ve yıkayın.

Doğum Çatlakları İçin Çörek Otu Yağı

Keten yağı, zeytinyağı ve çörek otu yağını bir kapta karıştırın. Çatlak oman bölgelere her gün 1 defa sürüp yıkayın. Her gün kullanırsanız etkili çözüm aldığınızı görürsünüz.

Doğum Çatlaklarına Bitkisel Karışımı

Badem yağı, zeytinyağı, gliserin ve kakao yağını birer ölçek bir kaba koyun. Bu karışımı her gün çatlak olan bölgeye sürün ve yıkayın. Her gün yaparsanız çatlakların gittiğini görürsünüz.

Doğum Çatlakları İçin Menekşe Yağı

2 çay kaşığı susam, 2 çay kaşığı zeytinyağı, 2 çay kaşığı badem yağı ve 1 çay kaşığı menekşe yağını bir kapta karıştırın. Bu karışımı her gün çatlak bölgelere sürüp 1 saat beklettikten sonra hem cildinizin gerildiğini hem de çatlakların yok olduğunu göreceksiniz.

Salatalık İle Doğum Çatlaklarına Çözüm

Yarım fincan elma suyu, 1 adet salatalık, 1 çay bardağı pirinç unu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 dal çuha çiçeğini bir kapta karıştırın ve eritin. Bu karışımı her gün çatlak bölgelere sürerseniz artık aynaya mutlu baktığınızı fark edersiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta; bu karışımı 1 hafta kullanıp 1 hafta ara vererek cildi dinlendirmeniz gerekir.

Limon Suyu İle Doğum Çatlakları Tedavisi

2 tatlı kaşığı limon suyu, 2 çay kaşığı yasemin yağı, yarım çay bardağı badem yağı, 1 çay bardağı kekik ve 1 çay bardağı portakal yağını bir kapta karıştırın. Bu karışımı çatlak bölgelere sürün ve 45 dakika sonra temizleyin. Etkili sonuç almak için her gün kullanmalısınız.

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu

Genel olarak bitkisel olarak kullanabileceğiniz ürünler sağlığınız açısından daha iyi olabileceği gibi iyileşme süreci açısındanda büyük faydalar sağlamaktadır. Bu konuda temel olarak kullanabileceğiniz doğum çatlakları için yağlar;

-Kayısı yağı

-Çörek otu yağı

-Zeytin yağı

-Kantaron yağı

-Kakao yağı

-Badem yağı

-Avakoda yağı

Yukarıda verilen yağlar hemen hemen hepsi çatlak tedavisinde kullanılsa da Saraçoğlu avakado yağı ve badem yağını bu tedavi için ilk sırada önermektedir. Bu yağların sadece hamilelik sonrasında kullanımı değil hamilelik öncesi kullanımınında çok önemli olduğunu dile getiriyor. Badem yağı özellikle dokuların birbirinden ayrılmasını engellemektedir.

Çatlak Giderici Kremler

Tüm bitkisel yöntemleri denediğiniz halde etkili sonuç alamadıysanız bir de çatlak giderici kremleri tercih edebilirsiniz. Kremler de çatlak giderici için çok uygundur. Doğum çatlakları için kremler şu şekildedir;

  • Lierac: Bu krem hamile bayanlar tarafından çatlak önleyici olarak kullanılır. Doğum sonrasında da çatlak giderici amacıyla tercih edilir. Kokusuzdur ve emilimi hızlıdır.
  • Contrartubes jel: Bu jel vücuttaki tüm izleri giderdiği için oldukça meşhurdur. Daha önce bu kremler tanışmadıysanız doğum sonrasında muhtemelen tanışırsınız. Günlük olarak düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman 6 ay içinde çatlaklar tamamen kaybolur.
  • Bio jel: Bu jel doğum sonrası çatlakları giderdiği gibi tüm yara izlerine de etkilidir. Cildin temiz olması şartıyla her gün kullanırsanız 6 ay içinde çatlaklar tamamen kaybolur.
  • Bepanthen krem: Bu krem hamile ve anneler tarafından bilindik bir kremdir. Pişik önleyici, nemlendirici ve çatlak giderici olarak kullanılır. Düzenli bir şekilde kullanılırsa etkisini kısa sürede gösterir.
  • Medicasol krem: Bu krem onarıcı etkiye sahiptir ve her türlü cilde uyum gösterir.
  • Dermadoc: Hem kozmetik ürünü hem medikal ürünüdür. Diğer kremlere göre biraz pahalıdır ancak çatlak gidermeye bire bir etkilidir.

Lazer İle Çatlak Tedavisi

Gelişen teknoloji sayesinde çatlaklar için lazer tedavisi de mevcuttur. Lazer ile çatlak tedavisi çatlakların oluşum gösterdiği bacak, göbek, kol, baldırlar, dekolte bölgesi gibi hemen hemen her alana uygulanabilir. Genel olarak lazerin vücuttaki çatlakları iyileştirme mantığı şu şekildedir;

-Çatlak oluşan bölgede deformeye ugramış bir doku vardır ve lazer atışı yapılarak deforme olan dokuya ısı yayılımı sağlanır.

-Isı verilen doku kendine tedavi sürecine alır ve iyileşme etkileri başlamış olur.

-Çatlaklar kendini belli bir zaman sonra kapatmaya başlar.

-Renk kaybına uğrayan deri zamanla kendi rengine dönmeye başlar.

Lazer İle Çatlak Tedavisi Etkisini Ne Zaman Gösterir ?

Kişiden kişiye değişim gösteren bu durum genel itibari ile 1 ila 2 hafta arasında vücutta %90 oranında iyileşme sağlar. Yapılan lazer tedavisi uygulanan bölgede kalıcı bir iyileşme sağlamaktadır.

Lazer İle Çatlak Tedavisi Fiyatları

Lazer ile çatlak giderimi fiyatları konusunda net bir bilgi vermek oldukça yanlış olacaktır. Bu tedavi sürecinin fiyatları bazı faktörlere göre değişim sağlamaktadır. Bu faktörler temel olarak şu şekildedir;

-Çatlakların ne kadar fazla olduğu

-Vücudun hangi alanlarında meydan geldiği

-Tek bir alan mı yoksa birden çok alanda mı oluşum sağladığı

-Seans süresine

-İşlemin yapılacağı klinik ve doktorun bu konuda uzmanlığı

doğum sonrası çatlak tedavisi

 

Çatlaklar Psikolojiye Zarar Veriyor

Doğum çatlakları kadınları psikolojik olarak rahatsız eder. İlk zamanlar mor-kırmızı renk tonlarında olan izler zamanla derin çatlaklara doğru yol alır. Giymiş olduğunuz kıyafetlerde göbeğinizin sarkması sizi çok üzer. Bu durumlar için dar kıyafetler giymemeniz sizi biraz da olsa rahatlatır.

Çatlaklar sadece göbek bölgesinde olmaz. Göğüs, kalça ve bazen bölgelerinde de çatlak görülebilir. Bacak ve göğüs çatlakları kısa zamanda geçer ancak göbek bölgesinde görülen çatlakların tamamen yok olması biraz zaman alabilir. Her ne olursa olsun sabretmelisiniz. Eski günleri anımsayarak kendinizi üzmeyin aksi takdirde bebeğiniz de sizden etkilenir. Bu nedenle kesinlikle eski haliniz ve yeni halinizi kıyaslamayın. Çeşitli uygulamalar ile bu çatlakları en az seviyeye indirebilirsiniz.

Çatlaklar Zararlı Mıdır?

Ciltte oluşan doğum kaynaklı çatlaklar hiçbir şekilde vücuda zarar vermez. Tek sorun aynaya bakınca mutsuz olmaktır. Çatlak bölgeler bir süre sonra sarkıntı yapar. Eğer gerekli önlemleri almazsanız bir zaman sonra derinin sarktığını fark edersiniz. İlk doğum heyecanını atlattıktan sonra aklınıza takılır ve hiçbir işe odaklanamazsınız ve kendinizle önemli sorunlar yaşarsınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ