Kategoriler

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç ve Cilt Bakımı

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç ve Cilt Bakımı

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı Formülleri, Hindistan Cevizi Yağının saça yaraları nelerdir? Hindistan cevizi yağının içerisinde besleyici ve saçları nemlendirme özelliği bulunur. Ayrıca doğal saç bakım maskelerinde kullanacağınız en yararlı yağlardandır. Hindistan cevizi yağının içerisinde yer alan trigliserid ve yağ asitleri saç köklerine besler ve daha sağlıklı, daha çok oksijen aldığından daha çabuk uzamasını da sağlamaktadır.

hindistan cevizi yağı ile saç bakım maskesi

Saç Bakımı Maskesi Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağında her şampuanladıktan sonra hava kirliliğinden, boyadan veya diğer etkenlerden dolayı azalan saçlarınız doğal yağın yerine geçip saç derinizi ve saçlarınızı nemlendirebilmektedir.

Hindistan cevizi yağının kullandığınız yağlarla aynı biçimde kullanabilirsiniz. Yağı parmak uçlarınız ile masaj yapıp saç dipleri ve saç derinizi sürüp daha sonrasında bir bone takıp ya da başınıza havlu sarıp 1 ila 2 saat bekletmelisiniz. Daha sonrasında hafif bir şampuan ile yıkayıp durulayabilirsiniz.

Saç uçlarınızın kırılmasını engelleyebilmek ve saç tellerinin de daha sağlıklı olabilmesi için saçlarınızı tutamlara ayırıp yağı direkt olarak saç üzerinizde de kullanabilirsiniz. Hint yağını haftada 1 ila defa yapabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Hindistan cevizi yağı saçlarınıza çok iyi gelmektedir. Saçınıza nem ve parlaklık kazandırıp hindistan cevizi yağını aynı zamanda da capcanlı ve yumuşacık olmasını sağlar. Saça sürdükten sonra 15 dakika bekletip saçlar, ılık su ile yıkayıp durulamalısınız.
⦁ Saç derinizi temizler ve nemlendirir.
⦁ Kökleri güçlendirmektedir.
⦁ Saç tellerinizi oldukça kalınlaştırır.
⦁ Azalan saçın doğal yağı yerine geçmektedir.
⦁ Saçları temizleyerek hava almasına yardımcı olmaktadır.
⦁ Saç uçlarınızdaki kırıkları azaltarak koparıp dökülmeleri engeller.
⦁ Saçların yağ dengesini koruma da yardımcı olur.
⦁ Saçlarınızı daha canlı ve parlak yapar.
⦁ Saçlarınıza yumuşaklık vererek, kuruluk hissini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca güzel kokmasına da oldukça yardımcıdır.
⦁ Uçuşan saçlarınızı kontrol altına alarak saçın kabarmasını önler.
⦁ Kıvrılan buklelerinizi düzeltir.
⦁ Buklelerinize ışıltı vermektedir.
⦁ Saç bitlerinizi öldürmektedir.
⦁ Kepeğinizi azaltır.
⦁ Saçınızı oldukça rahatlatır.
⦁ Saçınızı, güneş ışınlarına ve kuruluğa neden olan dış etkenlerden korur.
⦁ Saçlarınıza masaj yaparak sürdüğünüz zaman kan dolaşımınızı hızlandırır.
⦁ Saç kremi olarak da kullanabilirsiniz. Banyoya girmeden önce uyguladığınız da onarmaya ve daha sağlıklı bir şekilde uzamaya yardımcı olur.

Piyasada çeşitli olarak markalar bulunur. Bunlardan Hindistan cevizi yağını içerikli şampuanları da bulabilirsiniz. Kişisel görüşüm ise bu tarz şampuanlar yerine de yağı direkt saç diplerinize sürüp haftada bir defa bakım yapmanız daha iyi sonuçlar verir.

Hindistan Cevizi Yağının Diğer Faydaları


⦁ Hindistan cevizi içerisinde orta zincirli yağ asidi içermektedir. Bu asitle trans yağa göre de çok sağlıklıdır. Metabolizmayı hızlandırabilmektedir. Bu sayede de kilo verimi hızlanır.
⦁ Makyaj temizleyici olarak da kullanabilirsiniz. Dayanıklı, su geçirmeyen maskaralarınızı bile mükemmel şekilde temizlemekte üstüne yoktur. Bir parça pamuğa bir çay kaşığı yağı dökün ve cildinize uygulayıp tamamen makyajınızı çıkarabilirsiniz.
⦁ Doğal bir deodorant olarak kullanılmaktadır. İçerisindeki laurik asitler ile kötü koku oluşumunu da engellemektedir.

Hindistan cevizi yağı ile ilgili daha detaylı bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir

Hindistan cevizi yağının birden çok faydaları bulunmaktadır. Cilt ve saç bakımlarında etkili olan Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandırıp vücudu hastalıklardan korumaktadır.

Hindistan cevizi yağını kullandığınız zaman metabolizmanız hızlanacaktır. Miristik ve laurik asit gibi doymuş olan yağlar karaciğerde işlenip enerjiye dönüşümü sağlanmaktadır. Yağ hücresinde depolanan Hindistan cevizi yağı et ve peynirde olan yağ asidine benzememektedirler.

 

Asitler yağa dönüşmediğinden aşırı miktarlarda tüketilmediği zamanlarda metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

hindistan cevizi yağı ve faydaları

Hindistan cevizi yağı hastalıklara karşı savaşmaktadır. Laurik asit içeren Hindistan cevizi yağı bunların dışındaysa sağlığı olumlu bir şekilde olmasını sağlayan içerikler de yer almaktadır. Mide rahatsızlığından şeker hastalıklarına kadar etkileri çok büyüktür.

Hindistan cevizi yağı iyi kolesterolü daha çok arttırmaktadır. Lorik asitten bakıldığında yüksek yağlar içeren Hindistan cevizi yağı iyi kolesterolü çok iyi bir şekilde yükseltir ve aynı zamanda da kötü kolesterolünde yükselmesini de sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar da Hindistan cevizi yağının diğer yağlarına göre kolesterole daha faydalı olduğu bildirilmiştir.

Hindistan cevizi yağı tam olarak antioksidandır. Hindistan cevizindeyse yer alan bileşenler virüs, bakteri ve mantarlar ile savaşmaktadır. Bu sayede de akne, enfeksiyon, grip gibi enfeksiyonları taşıyan hastalıklardan bünyeyi korumaktadır. Antioksidan bakımından zengin olan Hindistan cevizi genç kalmanıza yarar ve hastalıklar ile mücadele verir.

Hindistan Cevizi Yağının Tüm Faydaları

 • Kan basıncını düzenler.
 • Vücudunuzda oluşmuş olan yağlardan kurtulmanızı ve engellemesini yapar.
 • Bünyenin kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Toksinlerin temizlenip vücudu temizlemesinde de yardımcı olmaktadır.
 • Mide rahatsızlıklarını önleyip şişkinliği azaltır.
 • Ağız hijyenini anti bakteriyel özellikle sağlamaktadır.
 • Hindistan cevizi yağının iskelet sisteminde daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Mantar hastalıklarına karşı son derece dirençlidir.
 • Cilde kalkan oluşturup kimyasalları vücuda almaz.
 • Erkeklerde tıraştan sonra losyon şeklinde kullanılır.
 • Bebeklerdeyse pişik yerlerini hafifletir.
 • Masaj yağı olup kullanılan etkili yağlar arasındadır ve bünyeyi de rahatlatır.

Hindistan Cevizi ZararlarıAşırı tüketildiği zaman hiç hoşunuza gitmeyecek şekilde kilo sorunu yaşarsınız.

 • Hindistan cevizi yağı çok fazla tüketilmemesi gerekir. Besin zehirlenmeleri yaşandığı da söylenmiştir.
 • En büyük zararı fazla alındığı zaman karaciğeri çok yormasıdır.

Hindistan cevizi yağının saça uygulanması ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Vildan dedi ki:

  Hindistan cevizi yağını bir çok yerde kullanıyorum bunlardan biri de saçım ve çok memnunum ama saçımda yanlız kullanmıyorum önce likit keratin yüklemesi yapıp ondan sonra hindistan cevizi yağı kullanıyorum

 2. Pamuk dedi ki:

  Saçlarımda bu tarz maskeleri çok denedim ama kurutan, kokan, saçımı yağlandıran, dökülmeye sebep olan oldu ve saçlarım istediğim gibi olmadı en son doğal keratin kullanmaya başladım tavsiye üzerine ve saçlarım tam istediğim gibi bakımlı ve sağlıklı evde kolay bir şekilde uyguluyorum patentli ve doğal keratin olması da içim rahat kullanmamı sağlıyor.

BİR YORUM YAZ