Kendini Geliştirme. Ufkunuzu Daha da Genişletecek Şeyler Yapın

Kendini Geliştirme. Ufkunuzu Daha da Genişletecek Şeyler Yapın

Ufkunuzu Daha da Genişletecek Şeyler Yapın. İnsanlar bu konuda psikolojik destek de alma gereksinimi duyabilir. Bu konuda kendi düşünce yapılarını değiştirerek ufkunuzu genişletebilirsiniz. Bunun için şunları denemekte fayda vardır.

İnsanların hemen hemen hepsinin bir bellek eşiği ve anlayabilme kapasitesi bulunmaktadır. Bu durum bebeklik çağından 3 yaşına kadar büyük bir kısmı tamamlanmaktadır. Bundan sonra ise insanlar bazı etkinlikler yaparak üzerine yeni şeyler katabilme için uğraş göstermelidir. Bu durumda kendinizi iyi hissedebilmek ve pozitif bir yükleme yapabilmek geleceğe ve şimdiye daha umutlu bakabilmek için

Küçük Ayrıntılara Farklı Açılardan Bakmayı Öğrenin

Ufkunuzu genişletmenin en yegâne yolu farklı bakış açıları üretmektir. Bu konuda bir başkasından farklı bir bakış açısı geliştirmeniz gerekmektedir. Birisi baktığı nesneye sadece bakarken siz o nesneyi görmeyi tercih edin bu aşamada size çok fazla avantajı olduğunu ve artık olaylara da tepkinizin farklılaştığını anlayabilirsiniz. Bu aşamada kişilerin yeni yerler keşfetmesi, farklı kurslara katılması ve farklı alışılmışın dışında eylemlere ortak olması faydalı olacaktır.

 

Araştırmalar Yapmayı Tercih Edin

Kişilerin araştırma yapması ve bazı alanlarda gerekli olan bilgileri elde etmesi oldukça ufkunuzu genişletecektir. Aynı zamanda yeni öğrendiğiniz şeyler sayesinde de farklı bilgiler elde ederek daha fazla merak edecek hem eğlenecek hem de öğrenebileceksiniz. Bu konuda araştırmalar yapabilir. blog sayfalarında dolaşabilir, farklı keşif kurslarına katılarak araştırma ekiplerinin çalışmalarına katılma şansı yakalayabilirsiniz. Örneğin o devasa Eiffel kulesinin aslında sadece 3 katlı olduğu öğrendiğinizde hem şaşkınlığınızı hem de ufkunuzu gizleyemeyeceksiniz.

Bir Müzik Aleti Çalmayı Deneyin

Hem sosyal bir insan olmanız açısından hem de ufkunuzu genişletmek açısından bir müzik aletinin öğrenilip çalınması bu konuda size çok şeyler katacaktır. Yapılan araştırmalara göre bir enstrümanın tam anlamı ile çalınması IQ seviyenizin 6 kat daha fazla olmasına ve bu seviyelere taşınmasına yardımcı olacaktır. Bu durumda parça parça olarak değil de daha da iyi bir şekilde bir müzik aleti konusunda profesyonel çalmayı tercih edebilirsiniz.

İlginç Bilgiler Elde Edebilmeye Çalışın

Bir konu hakkında bir düşünceye dalmayı tercih edin. Bu konuda da gerekli olan araştırmaları yapmayı elden bırakmayın. Sigara neden üretilmiştir, nasıl ortaya çıkmıştır, kim bulmuştur, bu şeyi icat ederken nasıl bir olay başına gelmiştir. Bu tarz soruları sormayı ve aynı zamanda bu soruların mantıklı cevaplarını öğrenmeyi tercih edin. Bu olay döngüsü sizin çok daha fazla araştırma yapmanıza yönlendirecek ve aynı zamanda bu aşamada öğrendiğiniz bilgiler ile ufkunuzun açılmasına katkı sağlayacaktır. Dipleri ve enleri yaşayabilmek adına bu konuda zirve noktaları neden buraya kadar gelebildi neden bu şekilde oldu sorularını kendinize ve çevrenizdeki insanlara yöneltmeyi bilin. Ufkunuzu açmanın yegâne yolu soru sormaktan geçmektedir.

Genel kültür bakımından zekânıza zekâ katacak ufkunuzu genişletecek bilgiler ile arkadaşlar, aile ve akrabalar arasında kendinizi ön plana atabilirsiniz. Bu bilgiler belki okulda lazım olmayacak fakat bunları bilerek ortamınızda popüler hale gelebilirsiniz.

 

Ufkunuzu Genişletecek 26 Bilgi

 1. Her insan vücudunun radyasyon yaydığını biliyor musunuz? Fakat esmer insanlar, beyaz tenli insanlara göre 2.5 kat daha fazla radyasyon yaymaktadır.
 2. Pringles türü cips ürünleri patatesin dilim dilim kesilmesinden değil, kurutulup toz haline getirildikten sonra hamur şeklinde yeniden yapılmasıyla üretilir.
 3. Dünyadaki bütün kahve türleri aynı çekirdekten üretilmektedir.
 4. 1 bardak sıcak su, 1 bardak soğuk sudan daha kısa sürede buz haline gelir.
 5. Yapılı ve yaşlı bir ceviz ağacının kökleri topraktan 50 metre aşağıya inebilir.
 6. Yetişkin ve sağlıklı bir erkek aslan 24 saatte en az 40 defa sevişmektedir.
 7. Bir bardak kolanın böbreklerden temizlenebilmesi için gün içinde 24 bardak su içilmesi gerekmektedir.
 8. Erkekler ortalama ömürleri boyunca 3300 saatini tıraş olmakla geçirmektedir.
 9. Oyunca Barbie Bebekler gerçek olsaydı vücut ölçüleri 97-72-82 olacaktı.
 10. Dostoyevski, biriken kumar borçlarını kitap yazarak ödemiştir.
 11. Yunus balıkları, zürafa ve develerin atalarının çiftleşmesi ile evrimleşmiştir.
 12. Mısır Piramitleri yapılmaya başlandığında dünya nüfusu ortalama 30 milyon idi.
 13. İnsan parmak izi incelenerek cinsiyeti bulunabilmektedir.
 14. Eskimolarda bir çocuk ailesinden memnun değilse başka anne ve baba seçebilme hakkına sahiptir.
 15. Eskimolarda eve gelen misafir üşüyorsa, evin kadını gece misafir ile yatmaktadır.
 16. Beyaz iPhone, siyah türüne göre daha fazla fiyattan satılması, Apple’a mahkeme yolunu göstermiştir. Irkçılık ile savaşan kurumlara göre Apple ırkçılık yaptığı gerekçesiyle mahkemeye verilmiştir.
 17. iPhone kaleminiz bozuldu ise mandalina kabuğunu kullanabilirsiniz.
 18. Yetişkin ve sağlıklı bir insan yılda ortalama 1.500 civarında rüya görmektedir.
 19. Yarım kilo bal yapabilmek için arılar ortalama 2.5 milyon çiçeğe konmaktadır.
 20. 12 saat uyku ile 2 saat yürüyüş aynı kalori yaktırmaktadır.
 21. Gerçek bir inciyi sirkenin içerisine atarsanız saniyeler içerisinde erimeye başlayacaktır.
 22. Dünyada şuana kadar kaydedilmiş en büyük dalga 1971 yılında Japonya’da meydana gelmiştir. Boyu tam 86 metre idi.
 23. Hawaii alfabesi sadece 12 harften oluşmaktadır.
 24. Okyanus’un en dibine inmek, Mars’a gitmek kadar zordur. Şuana kadar okyanusların sadece %12’si keşfedilmiştir. Derinlere inebilmek için yeterli teknoloji hala üretilmemiştir. Ayrıca araştırmacılar ne tür yaratıklarla karşılaşacağını bilmediği için sınırları daha fazla zorlamak istememektedir.
 25. İnsanlar yaşamı boyunca ortalama 3 yılını tuvalette geçiyor.
 26. Dudak rujlarında balık pulları bulunmaktadır.

Her ne kadar işe yaramaz bilgi olarak görünse de bu bilgiler genel kültürü arttırmak ve zekâyı geliştirmek için düzenli olarak bakılması gereken bilgilerdir. Bu tür yazılar okuyarak hem genel kültürünüz artar hem de beyniniz daha iyi çalışır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ