Kategoriler

Hamilelikte Adet Görülür mü?

Hamilelikte Adet Görülür mü?
  • Anne-Bebek
  • 10/11/2017 00:08 | Son Güncellenme: 09/03/2023 22:00
  • 0
  • 1.326

Hamilelik sırasında adet görülür mü diye merak edenler için hazırladığımız yazımızda, bu çok merak edilen konuyu aydınlatıyoruz;

Hamilelikte adet görülmez. Hamilelik sırasında özellikle ilerleyen dönemlerde görülebilecek kanamalar ciddi problemlere işaret ediyor olabileceği gibi, hamileliğin ilk dönemlerinde görülen regl kanamasına benzeyen kanamalar çoğunlukla yerleşme kanaması – implantasyon kanaması – dediğimiz, zararsız bir durumdur.

 

Gebeyken Regl Olma İhtimali Yok Mudur?hamilelikte adet görülür mü

Adet görme süreci şu şekilde işlemektedir; yumurtalıklardan yumurta bırakılır, yumurta yeterince büyür ve döllenmezse çatlayarak işlevini yitirir.

İşlevini yitiren yumurta vücut tarafından dışarı atılır bu da regl kanamasını meydana getirir ancak gebelik oluşumunun doğası gereği, yumurta çatlayıp dışarı atılmak yerine, döllenip rahim içine doğru ilerleyeceğinden regl olma durumu söz konusu olmayacaktır.

Hamile olduğu halde adet gördüğünü iddia eden kadınlar ya yerleşme kanaması denilen embriyonun rahim içine yerleşirken meydana getirdiği kanamadan bahsetmektedirler ya da bir diğer grup kadında, çeşitli sebeplere bağlı olarak hamileliğin ilk dönemlerinde ya da ilerleyen dönemleri veya 9 aylık sürenin sonuna değin süren çeşitli rahim içi kanamaları da görülebilmektedir.

Ancak gebelikte regl olmak diye bir kavram yanlıştır ve söz konusu olamaz.

Tüm hamileliği boyunca adet kanamasına benzer bir kanaması olmuş kadınların uğradığı yanılgı ve etrafa bu bilgiyi yaymaları sebebiyle, halk arasında üstüne görme diye adlandırılan yanlış bir bilgi mevcuttur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ