Kategoriler

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur?

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur?
  • Saç Bakımı
  • 30/01/2023 08:42 | Son Güncellenme: 02/03/2023 16:14
  • 0
  • 204

Doğum sonrası saç dökülmesi yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Yenidoğanlarda saç dökülmesinin nedenleri en sık sorulan sorulardan biridir. Aslında doğum sonrası saç dökülmesinin nedenleri kadar nasıl çözeceğiniz de önemlidir.

 

Yeni anne hassas bir dönemden geçerken, doğum sonrası saç dökülmesi sorunu hakkında fazla kafa yormayın. Saç dökülmesine karşı şampuan, saç kremi ve doğru bakım önerileri sayesinde hamilelik sonrası saç dökülmesine çözüm bulabilirsiniz.

 

Doğum Sonrası Saç Dökülmesinin Nedenleri

Hamilelik sonrası saç dökülmesinin sebeplerini anlatmadan önce kısaca hamilelik dönemine bir göz atalım. Hamilelik sırasında hormonlar bizi korumak için günlük saç dökülmesini azaltır. Yani gebelikte saç dökülmesi azalır ve saçlarımız kalınlaşır. Hamile arkadaşlarımız bize hep hamilelik döneminde saçlarının gürleştiğini söylerler.

Emzirirken saç dökülmesi de hormonlarımızın bir oyunudur. Vücudumuz bu kez hamilelikte dökmediği fazladan saçlarımızı dökerek telafi eder. Doğum sonrası aşırı saç dökülmesi, hamilelikte fazla çıkan saçların atılmasını sağlar. Doğumdan sonra bayılma nedenleri yetersiz beslenme, vitamin eksiklikleri, anemi ve stres olabilir.

 

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

“Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman durur?” sorusunu çok sık duyarız. Genellikle doğumdan 6 ay sonra aşırı dökülme durur ve saçlar normal günlük dökülme düzeyine iner. Bazı kadınlarda bu süre 1 yıla kadar uzayabilmektedir.

Doğum sonrası yetersiz beslenme, kansızlık ve stres gibi nedenlerle saç dökülmesi artıyor veya azalmıyorsa mutlaka bir uzmandan görüş alınız. Doğum sonrası saç dökülmesi çok nadir görülüp  tedavisi mümkündür.

Bu yazılarımza da bakın:

Kısa Sürede Saç Gürleştirme Yöntemleri

Saç Dökülmesinin Çeşitleri Neler ?

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Nedenleri

 

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Doğum sonrası saç dökülmesini önlemek için alınması gereken bazı önlemler vardır. Tek bir yanlış hareket saçlarınızın daha fazla dökülmesine neden olabilir ve alacağınız önlemlerle bu süreci en zararsız şekilde atlatabilirsiniz. İşte o önlemlerden bazıları.

  • Saçlarınız en hassas dönemlerini yaşar. Bu yüzden onları kimyasallardan uzak tutun. Saçınızı boyamayın, şekillendirici jel, sprey veya krem ​​kullanmayın.
  • Saçınızı şekillendirmek için kullandığınız elektronik aletlere bir süreliğine veda edin. Saç kökleriniz çok hassas olduğu için düzleştirme, maşa ve perma gibi tedaviler saçlarınızın daha fazla dökülmesine neden olabilir.
  • Banyodan sonra saçınızı ıslak taramayı planlıyorsanız, daha geniş dişli tarakları seçin.
  • Bu süre zarfında beslenmenize dikkat ettiğinizden emin olun. Bol miktarda omega-3 yağ asitleri ve yüksek yağlı yiyecekler yiyin. Kuru meyve yemeyi ve sürekli su içmeyi unutmayın. Bu stabilite sağlıklı saçlara sahip olmanızı kolaylaştıracaktır.
  • Bu dönemde doğru şampuan çok önemlidir. Biotin saçı beslemesiyle ünlüdür. Biotin içeren bir şampuan seçtiğinizden emin olun.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ