Kategoriler

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer Evde Doğal Tedavi

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer Evde Doğal Tedavi

Uçuk, hemen hemen hepimizin yaşantısı boyunca 1 kere olsun başına gelmiştir. Aslında uçuk dediğimiz şey herpes virüsünün vücudumuza bir kere girmesiyle başımıza dadanan, dudak çevremizde çıkmak için fırsat kollayan bir yaradır.

Uçuk özellikle bağışıklık sistemimizin henüz tam gelişmekte olduğu evrede, çocukluk döneminde, kapılmaktadır. Bağışıklık sistemini düşük olarak yakalayan virüs, ilk fırsatta bünyeye giriş yapar ve kolay kolayda gitmez. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde ölümcül dahi olan bu virüs sinsi bir düşmandır. Belirli bir süre çıkan kişide kuluçkalanır. O dönem zarfında uçuğu olan kişiler ,başkalarının kullandığı eşyaları kullanmamaya özen göstermeleri gerekir. Özellikle bebek olan yerlere adım dahi atmasalar yerindedir.

Şahsen uçuktan çok çekmiş biri olarak diyebilirim ki “lanet olsun seni tanıdığım güne” !

Özellikle ilkokul’dan üniversiteye kadar olan dönemde ve hatta üniversitenin ilk yılları dahil, en ufak bir soğuk algınlığı , en ufak bir streste, ateşli hastalıklarda, boğaz enfeksiyonlarında, az dinlenilmiş, uyunmamış dönemlerde kendini bana sürekli hatırlatırdı. Bir dönem ortaokul hazırlık sınıfında çok zorlanmıştım. Bir hafta dudağımın sağında diğer hafta solunda çıkardı. Bu böyle 1 dönem boyunca gitti. Dudak kenarı çizgim kayboldu o dönemden sonra.

dudak uçukları nasıl geçer evde tedavi

Bu sinsi düşman sizi zayıf bir anınızda yakalamasın, hastaysanız bir de o çıkar başınıza. Uçuğun çıkışı ağrılı ve özellikle kaşıntılıdır. Önce dudağınızda bir karıncalanma gibi hassasiyet hali hissedersiniz. Sonra kaşıntı ve su toplamaya başlarken ince den bir sızı oluşur. Su toplarken için için kaşınır dudağınız, işte tam su toplamaya başlamadan müdahale ederseniz çok daha başarılı olursunuz. Kim güçlü savaşından ,siz galip çıkabilirsiniz. Sonrasında ise  su toplayan yerler sarımsı bir renk alarak yüzünüzde pis bir görüntüye neden olur. Kendinizi vebalı gibi hissettiğiniz bu dönemde herkesten yaranızı saklamaya çalışırsınız. Uçuk kurumaya başladığında ise artık dudağınızı nemlendirmeniz gerekmektedir. Kuruyan yerdeki deri oldukça incelmiş ve çatlamaya , yarılmaya, kanamaya müsait bir hal alır. En ufak bir gülümsemeniz de hatta yemek yerken ağzınızı açtığınızda dahi kanayabilir. Bu sefer yaranız kanadığı için iyileşme süreci tekrar uzamış olur. Bu nedenle uçuğunuz iyileşirken, ateşli ve sulu dönemi bittikten sonra , dudağınızı bol bol nemlendirmeniz iyi gelecektir.

Eskiden bir en etkili krem olarak Zovirax vardı ve inanılmaz pahalıydı. Ancak ilaç post dönem için etkin olmaktan çok yaşanılan acıyı ve kaşıntıyı azaltarak tedaviye yardımcı olurdu. Hem krem hem de ilaç olarak mevcuttu. 2000’li senelerde ilaç içerik hakları sadece bu markada idi. 10 senesi dolduktan sonra yeni markalar da pazarda yerini aldı. Şu an piyasada mevcut olan Vectavir ise, uçuk gelişimini erken dönemde durdurmada ve takibi sürede gerçekten çok etkili bir ilaç. Günde 2-3 defa uçuğun üzerini tamamen kaplayacak kadar kalın bir şekilde sürmeniz yeterli olmaktadır. Vectavir kreminde fiyatı oldukça yüksektir. Küçücük bir paketi 15’TL’den satılmaktadır.

Uçuk ; dünyadaki insanların %80’i kadarının hayatında en az bir kere bile olsa karşı karşıya olduğu bir sağlık problemidir. Ve ciddi olarak ele alınmalıdır. Çünkü uçuk çıktığı yer hariç başka kişilere ve başka bölgelere de buluşabilir. Özellikle göz kısmına gelmesi , körlük riski olan tehlikeli bir durumdur. Yayılan, inatçı ve çapı çok büyük uçuklarınızda mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Uçuklar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Uçuk sorunu ile mücadele etmekten bıkmış, artık ilaç ya da krem de kullanmak istemeyenlerden iseniz, dudaktaki uçukları evde doğal yöntemlerle tedavi edebilmek için de pek çok basit ve etkili tedavi yolları mevcut. Uçuk nasıl geçer diyorsanız işte bazıları şu şekilde;

 • Soğuk ve sıcak press ile tedavi

Eski insanlar, uçuk çıkan bölgeyi ilk hissettiklerinde, kaşıntı hissedildiğinde , hemen tahta bir kaşık , bir bıçağın arkası yada tahta saplı herhangi bir şeyi,  ısıtıp uçuk çıkacak bölgeye bastırırlarmış. Aynı şekilde soğuk bir malzeme ile de baskılamak evde yapılan ilk evre tedavilerindendir. En azından kaşıntıyı bir az olsun alır.

uçuk tedavisine buz

 

 • Uçuklu bölgeye ruj sürmek

Mutlaka çocukluğunuzda size de tavsiye edilmiştir. Kuluçka olan ilk evrede, uçuğun üzerini kaplamak ve dışarıyla arasına ince bir paravan olmaya yarayan ruj, kuruma evresinde ise nemlendirici görevi görecektir. Ruj yerine dudak nemlendiricileri de kullanılabilir.

 • Aloe vera mucizesi

Son zamanlarda güneş yanığından yara tedaviye kadar bir çok konuda önerilmekte olan ve adını sık sık duyduğumuz Aloe Vera uçuk için tam anlamıyla MU-Cİ-ZE! Daha öncede belirttiğim gibi uçuk konusunda maalesef çok tecrübeliyim. Ve benim uçuklarım hiç hafife alınacak uçuklarda değildir. Ne zaman çıkacağını şıp diye anlasam, anında müdehale etmek için her türlü olanağı denerim.  Bir arkadaşım söylemişti. Aloe Vera uçuğa çok iyi geliyor diye. Daha önceden radyasyonu emdiği ve bakımı kolay bir bitki diye almıştım Aloe Vera’yı. Uçuk çıkacağını hisseder hissetmez , o bölgeyi gün boyunca aloe vera etkisinde bırakmanız yeterli.  Ayrıca kullanımı da çok kolay. Bitkinin sapından bir miktar koparıp, içindeki jeli parmağınızla uçuk çıkacak bölgeye sürmeniz yeterli. Kurudukça yeniden nemlendirebilirsiniz. Evden çıkarken gün içinde yanınızda olun istiyorsanız, saksıdan kopardığınız dalı cam bir kap içinde yanınızda taşıyabilir ve kulana bilirsiniz. %100 etkili bu doğal yardımcıyı mutlaka denemenizi öneririm.

 • Siyah Çay

Uçuğunuzun üzerine önceden demlenmiş ve soğumuş siyah çay pansumanı da yapabilirsiniz. Ağrıyı azaltma konusunda size yardımcı olacaktır.

uçuk için siyah çay

 • Sarımsak

Sarımsak virüslerle savaşmada çok etkili ajanlardan biridir. Bir diş sarımsağı tahta bir kaşık yardımı ile ezip uçuğun üzerine tutunuz. Bunun için sarımsak yağı da kullanabilirsiniz.

Uçuk çıkan dönemler genellikle bağışıklık sisteminizin çok düşük olduğu dönemler olduğu için, yediklerimize ve içtiklerimize de dikkat etmemiz gerekir. Amino asit açısından zengin gıdalar tüketebilirsiniz. Süt, balık, et, baklagiller ve vitamin olarak takviye edici gıdalar almanız vücudunuzun hızla toplanmasına ve virüse karşı daha güçlü bir olmasına imkan tanır.

Uçuğu çıkan kişi ellerini sık sık yıkamalı, ağız ve diş temizliğe özen göstermeli, kimsenin eşyasını kullanamamalı, özellikle çocuk, bebek ve kanser tedavisi gibi ağır tedaviler gören kişilere yaklaşmamalı, mümkünse aynı ortamda bulunmamalıdır. Elini yüzünü yıkarken ellerini akut dönemdeki uçuğuna değdirmesi halinde gözlerine kesinlikle değdirmemeli, havlu kullanırken ağız bölgesini sonradan tekrar kullanacağı bir havluya sürmemelidir. Mümkünse bu dönem kağıt havlu kullanımı , o bölgenin ıslak pamuk veya bezle temizlenmesi daha hijyenik olacaktır.

 • Aseton İle Uçuk Tedavisi

Evet bildiğimiz aseton uçuklarımız için baya iyi gelen yöntemlerden bir tanesi olup evde kendi başınıza da uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Asetonun içerisini kulak çöpünü bir miktar dokundurup sonra uçuk olan bölgeye yine ufak baskılar ile (çok fazla baskı yapmanız uçuğun daha çok kötü olmasına sebebiyet verebilir.) sürmeniz yeterli olacaktır. Günde iki kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.

 • Dezenfektan İle Uçuk

El için kullandığımız dezenfektanlar yaralar üzerinde oluşan virüslere karşı oldukça etkilidirler. Bu yaralarda oluşan virüsler ile savaşır ve yaraların bir an önce kapanmasını sağlarlar. Bunun içi gerekli olan bir miktar pamuk ve el dezenfektanı dır. Pamuğun üzerine bir miktar dezenfektan döküp dudağınızda oluşan uçuğa sürmeniz yeterli olacaktır. Günde 2 kez yapmanız oldukça yeterli olacaktır.

 • Çay Ağacı Yağı 

Antiseptik, antifungal ve antibiyotik gibi özellikleri içerisinde barındıran oldukça mükemmel ötesi bir yağdır. Aynı aseton yönteminde olduğu gibi kulak çöpünü bir miktar yağa batırıp ardından yara olan bölgemize ufak baskılarla sürüyoruz. Günde 2 kere yapmanız oldukça iyi olacaktır. Bunun gibi uçuk tedavimiz de etkili olan bir diğer yağ ise nane yağıdır. Nane yağını da aynı bu şekilde kullanabilirsiniz.

uçuk için çay ağacı yağı

 • Uçuk Tedavisinde Elma Sirkesi

Elma sirkesi asit bakımından oldukça etkili olan ve sürülen yerde kuruluk sağlayan doğal bir üründür. Uçuk olan bölgedeki virüslerin ölmesini sağlar ve o bölgede tazelenme oluşturur. Bir miktar pamuğu elma sirkesine batırarak uçuk olan bölgenizde ortalama 15 dakika kadar tutunuz. Günde iki defa bu durumu tekrar ediniz.

Makale güncelleme: 22.02.2020

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Kadir Onay dedi ki:

  Genital uçuk, herpes simplex virüs otoimmunel bir rahatsızlıktır,
  Modern tıp ta tedavisi yoktur,antibiotiklerle yapılan uygulamalar fayda dan çok telafisi imkansız kalıcı tahribata sebep olmaktadır.
  Apiterapi ve İmmunoterapi gibi doğal yöntemlerle kalıcı,güvenilir tedavisi mümkündür.
  PROPOLİS; Yaraların iyileşmesini 4 kata kadar hızlandırır,100 kata kadar antibiyotik etki içerdiği
  tesbit edilmiştir.Mantar ve zor öldürülen virüs ve bakteri ve mikropları yokeder. Herpes Simplex Virus Type 2 lezyonlarının 6 aydan daha fazla
  bir süreliğine tekrarını önler ve bu lezyonların iyileşmesini de hızlandırır. Yine virüsün şiddetini de azaltır. Ağrıyı %100, kaşıntıyı %85
  geçirir. Lezyonların tekrarlamasını %90 önler. Herpes virüsünün saldırdığı iltihaplı sinir liflerine direk etki yapar. Sentetik antibiyotiklerin
  öldüremediği E-coli,HERPES,İnfluenza,Hiv,HPV gibi virüs ve bakterileri kalıcı 0larak öldürdüğü in vivo ve invitro laboratıvar araştırmalarıyla
  ıspatlanmıştır.
  Bağışıklık sistemi bozukluklarını düzeltir. Propolis,enfeksiyonel ve ENFLAMASYONEL, tüm hastalıklar için doğadaki en üstün,güvenilir,kalıcı
  tedavi sunan doğal bir arı ürünüdür.
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapist ve İmmunoterapistim ,Organik sertifikalı ürün temini ve
  kullanım yöntemleri için 05324063215 ve 05050658499 nolu telefonlarımdan ve Whatsapp tan ulaşabilirsiniz.Saygılarımla, Kadir Onay

BİR YORUM YAZ