Kategoriler

Dukan Diyet Nedir? Dukan Diyet Listesi Neler ve Nasıl Yapılır?

Dukan Diyet Nedir? Dukan Diyet Listesi Neler ve Nasıl Yapılır?
 • Zayıflama
 • 06/02/2020 21:37 | Son Güncellenme: 05/02/2023 17:49
 • 0
 • 441

Diyet yapmak ve diyete sadık kalmak konusunda çok zorlanan kişilerin ve sürekli aynı şeyler yiyerek hem yüksek meblağlar harcayarak hem de zaman yaşayarak kilo veremeyenlerin imdadına yetişen, dünya çapında birçok kadının sağlıklı ve kalıcı kilo vermesinin arkasında dukan diyeti yatıyor.

 

Dukan Diyeti Yapanlar;

Neredeyse son 10 yıla damga vuran dukan diyeti, hem yapanların hem de dukan diyetini yapmayı düşünenlerin yaptığı araştırmalar tarafından değerlendirilmiş ve sonucunda işe yaradığı ve kalıcı kilo vermeye garanti verdiği görünmektedir. Bu diyeti uygulayacak kişilerin bilmesi gereken ve dukan diyeti yapanlar tarafından söylenen en önemli şey, diyetin evrelerden oluştuğu ve kesinlikle liste dışına çıkılmaması gerektiğidir. Tabii bu diyeti yapanların dukan diyetine başlayacaklara önerisi ise özellikle azimli ve kararlı olmalarıdır.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti, Pierre Dukan ismindeki başarılı bir tıp doktorunun son yıllarda ortaya koyduğu mucizevi bir zayıflatma şeklidir. Diğer diyet listelerine nazaran, standart diyet listelerindeki gibi, aynı yiyeceklerle size boşa zaman kaybına uğratmaz. Bu yazımızda size dukan diyeti nedir ve dukan diyeti nasıl yapılır gibi aslında birçoğu kişinin yanlış bildiği dukan diyetini ince ayrıntılarıyla sizlerle paylaşacağız

Dr. Dukan kendisine gelen bir hastasını gözetim altına almış ve sadece kendisinin verdiği liste dışı çıkmamasını istemiştir. Bu arada hastasının listesini sadece et ürünlerinden oluşturmuştur. Böylece sadece protein ürünleri ile beslenen hastanın haftada 5 kilo gibi büyük bir rakamda kilo kaybı olduğunu görmüştür. Aynı hastanın diyet listesine belirli sebzeleri de eklemiş ve kilo kabının daha da arttığını fark etmiştir. Bu hastasından sonra, dukan diyeti diyet listelerine jet gibi giren dukan diyeti hastalarını zayıflatmaya devam ediyor.

 

 

 

Dukan Diyeti Kitabı

Dukan diyeti o kadar çok ilgi görmüştür ki kitabı çıkmış ve kısa süre içeresinde en çok satılan sağlık kitapları arasına girmeyi başarmıştır. Dr. Pierre dukan, kitabının içerisinde hastalarının kişisel ve bölgesel kilolarına göre hastalarına yiyeceği esinler hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermiştir. Dukan diyeti kitabı ilk çıktığı zamanlar yurt dışında oldukça büyük ilgi görmüş ve diğer sıradan diyet listelerini geride bırakmayı başarmıştır. Dr. Dukan’ın kitabını satmasındaki en büyük etken sloganıdır. Slogan sayesinde kitabı asılmak isteyenlerde daha fazla alma isteği oluşmuştur. Slogan ise şöyledir: “Daima formda kalmak ister misiniz? Perşembe günleri hariç, istediğinizi yiyebilirsiniz.”

 

Dukan Diyeti Testi

Anlattığımız üzere dukan diyeti sıradan bir diyet listesi değildir. Bu yüzden diyete başlamadan önce dukan diyeti testi formunda bulunan sorulara eksiksiz ve doğru doldurulması gerekir. Bunun sebebi ise şudur: Eğer bu formdaki bilgiler tamamen doğru doldurulursa, dukan listesi sadece size göre kişisel olarak yapılandırılacağı için kilo verme oranınız artar ve yaptığınız diyet tam anlamıyla işe yarar. Formun içeriğinde ise size boyunuz, kilonuz, daha önce kaç defa diyet yaptığınız, kalıtsal bir hastalığınız var mı gibi sorular sorulmaktadır. Bu soruların cevabı doğrultusunda sizin için en uygun besinler saptanarak listeniz oluşturulacaktır.

 

 

Dukan Diyeti Evreleri

Dukan diyeti 4 evreden oluşmaktadır. Bu diyetin evre evre olmasının en büyük sebebi ise, hem kalıcı hem de sağlıklı kilo vermek olmasıdır. Bu evrelere göz attığımızda en zor evde ilk evredir. Çünkü vücut az yemeye ve mideyi küçültmeye yönelik uyarımlar karşısında tepki verecektir.

1.ilk hafta

Dukan diyetinde ilk 1 hafta vücudun değişimler karşısında sindirim sistemine zarar verilmemesi için yağsız yulaf ve su tüketiliyor. Böylece ilk haftada aç kalmadan vücuttaki ödem ve yağlar yavaş yavaş uyarılıyor.

2.12 ay

Bu evre dukan diyetindeki en uzun evredir. Aynı zamanda da seyir evresi olarak da bilinir. Bu evrede yulaf, su gibi besinlerin yanına artık yoğurt ve meyveler, proteinler tüketilebiliyor. Bu evre uzun sürdüğü için en çok pes edilen bu evre oluyor.

3.Metabolizmayı Güçlendirme Evresi

Dukan diyetinin en önemli özelliği olan kalıcı kilo verme özelliğidir. Bu özellik metabolizmayı yavaşlatmadan ve sağlıklı kilo verilmesini sağlamaktadır. Eğer bu evreye kadar gelebildi iseniz, kilonuzun büyük bir kısmını vermiş ve ideal kilonuza yaklaşmışsınız demektir. Fakat alınan besinler karşısında metabolizmayı yavaşlatmamak için bu evrede kırmızı et, bazı yararlı karbonhidratlar ve bazı yağlı besinleri de diyet listesine eklenmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken ise bu besinleri haftada 1 gün 1 öğünde abartılmadan tüketilmemesi gerekir.

4.Koruma Evresi

Dukan diyetinin son aşaması olan bu evre tamamen diyeti yapan kişinin kendi iradesini bırakmıştır. Yani ideal kilosuna ulaşmış kişinin isteğine göre yulaf, kepek ve diğer ara besinlerin bir miktar arttırılmasında her hangi bir sakınca yoktur. Bu evreye ulaşsan kişiler dukan diyetini tamamlamış ve sağlıklı bir yaşama kavuşmuş olacaktır.

Dukan Diyeti Listesi

Dukan diyet listeleri incelendiği zaman bazı kalıplaşmış besinler bulunmaktadır.  Dukan diyeti kitabının sloganında yazdığı gibi,  her şeyden yiyerek sağlıklı ve kalıcı kilo vermek mümkündür. Tabii unutulmamalıdır ki verilen bu besinler kendi evresinde ve abartılmadan yenilmelidir.  İşte dukan listesinde bulunan besinler aşağıdaki gibidir.

Kırmızı Et: Genellikle birçok diyet listelerinde kırmızı et yasaktır. Fakat dukan diyetinde ise, diyetin güçlendirme evresinde haşlanarak, kızartılarak ya da mangal yapılarak tüketilebilir.

Tereyağı ve Ekmek: yine güçlendirme aşamasında tüketilecek olan ekmek ve tereyağı dozunda ve kızartılarak tüketilmelidir. Tereyağı 1 yemek kaşığını ekmek ise 1 dilimi geçmemelidir.

Yulaf Kepeği: koruma evresinin en çok tüketilen besini olan yulaf kepeği günlük 3 yemek kaşığını geçmemelidir. Ayrıca yulaf kepeği yenildiği zamanda kısa kısa egzersiz yapılalı ve merdiven çıkma gibi egzersizler tercih edilmelidir.

Kahve yardımcınız olsun: Filtre kahve her evrede gün içeresinde 2 fincanı geçmemelidir. Kahvenin içine tatlandırıcı, süt tozu ya da şeker kesinlikle ilave edilmemeli.  Tüm bu bilgilerin yanı sıra Dr. Dukan Diyeti Menüleri Araştırılarak, doktor kontrolünde başlanabilir.

Sütlü Tatlılar: Sütlü tatlılar sadece atak devresinde tercih edilmelidir. İlk evrede vücut şekeri arayacağı için hafif sütlü tatlılar haftada 1 gün kazandibi ve tavukgöğsü tatlılarından tercih edilebilir.

Dukan Diyeti Seyir Evresi

Dukan diyeti 4 evreden oluşmakta ve süreklilik isteyen bir diyettir. Yani diğer diyetler gibi 1 hafta ya da 1 aylık değil en az 1 yıl sürdürülmesi gereken bir diyettir. Dukan diyeti seyir evresi dukan diyetinin en önemli ve en çok dikkat edilmesi gereken evresidir. Bu diyetinin 2. Evresi olarak bilinir. 12. Ay evresi olan seyir evresi 1.evre olan atak evresini geride bırakmanızı ve diyet listenize yulaf ve su haricinde haftada 1 et ve karbonhidrat besinleri eklemenizi sağlar.

Dukan Diyet Listesi Örneği

1.Aşama olan Atak Evresi için uygulanabilecek diyeti listesi örneği aşağıdaki gibidir. Tabii unutulmamalıdır ki bu liste sadece örnektir. Doktorunuza danışmadan uygulamanız önerilmez. Aşağıdaki liste Dukan diyet listesi 1 haftalık olmakla beraber, kişiden kişiye değişiklik gösterebilecek bir listedir.

 1. Gün

Kahvaltı: 2 adet yumurta

Yağsız süt

Füme somon ile hazırlanmış yağsız yumurta.

Öğlen: 

Yağsız beyaz peynir ile hazırlanmış jambon ruloları

Sade quark

Akşam: 

Izgara Dana eti (soya sosu, zencefil, sarımsak, karanfil, karabiber ile tatlandırılabilir)

 1. Gün

Kahvaltı: 200 gr yağsız yoğurt

1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Öğlen:

200 gr Kuşbaşı doğranmış tavuk

Sade quark

Akşam: 

Izgara Balık (3 damla sıvı yağ ile  hazırlanmış)

İstenilen yeşillik

 1. Gün

Kahvaltı: 

2 yemek kaşığı Yulaf ezmesi

Yağsız süt

Öğlen:

175 gr kıyma ile kıymalı yumurta

Akşam: 

3 adet yumurta

Sade quark

 1. Gün

Kahvaltı: 

2 yumurta

1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Yağsız süt ile hazırlanmış omlet

Öğlen:

2 yumurta ile hazırlanmış

Zeytinyağlı salata

Akşam:

200 gr somon balığı

Buğulama Kuşkonmaz

 1. gün sonunda atak evresi yavaş yavaş sona ereceğinden vücudunuz bu besinlere alışmaya başlamış ve metabolizma hızınız değişmeye başlayacaktır. Bu evrede bol bol su içmeye ve öğünlerde verilen besinler haricinde kesinlikle başka besinler alınmamalıdır. Eğer yukarıdaki gibi örnek listelere göz atmak ve örnek olarak uygulamak istiyorsanız dukan diyet listesi başlığı altında arama yaparak diğer listelere ulaşabilirsiniz.

Dukan Diyetiyle Zayıflayanlar

Dukan diyetiyle kilo veren kişiler, hem sağlıklarına hem de ideal kilolarına yavaş yavaş ulaştıklarını ama kalıcı kilo verdiklerini söylemekteler. Diyete başlayacak kişilerin ise şunlara dikkat etmesi gerektiğini özellikle söylemişlerdir.

 • İlk evre olan atak evresinde dukan diyetine başlayan herkes kendini çok yorun ve halsiz hissedecektir. Bunun önüne geçmek için bol bol su tüketilmesi gerekir.
 • Sürekli yulaf tüketimi, sindirim sisteminde kabızlığa sebep olmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için, eczanelerde sindirim sistemi çalıştırıcı besinler takviye olarak alınabilir.
 • Diyet evrelerden olduğu için ilk evrede vazgeçmek yerine sonuna kadar giden kişilerin kesin sonuca ulaştığı görülmüştür.
 • Dukan diyeti diyabet hastaları, böbrek rahatsızlıkları kalp ve tansiyonu olan kişiler için uygun değildir. Diyete başlamadan önce doktor kontrolünde yapılması gerekir.

Dukan Diyeti Menü

Dukan diyetinde dikkat edilmesi gereken belki de en önemli nokta, sizin için belirlenmiş menü dışına çıkmamanız olacaktır. Bu menü sizin için planlanacağı için kesinlikle kullandığınız ilaçlar, alerjiniz olan besinler ve doktorlar tarafından yasaklanan yiyecekler kesinlikle diyetisyene ya da listeyi hazırlayacak uzaman kişiye bildirilmelidir.  Dukan diyeti ciddiyet ve sürdürülebilirlik açısından kesinlikle kendi başınıza başlayabileceğiniz ya da sıkılıp bırakabileceğiniz bir diyet değildir. Eğer doktor kontrolü dışında bırakırsanız, sindirim sisteminizde büyük hasarlara yol açabilir.

Dukan Diyet Listesi 10 Günlük

Dukan diyetindeki zorlu aşamalar ve bu aşmalarında belirli süreleri olduğu için ilk evre olan atak evresinde ilk 1 hafta 10 gün en çok zorlanılan ve en çok pes edilen aşamadır. İlk 10 günü tamamlayan kişilerin vücutlarından en az 5 kg gideceği için bu evreden sonra kilo vermek daha kolay hale gelecek ve tüketebileceğiniz besinler artacaktır Dukan Diyet Listesi 10 günlük gibi bir zaman periyodunda vücudunuzu listenizdeki besinlere alıştıracak ve yavaş yavaş midenizi küçültecektir.

İşte size 10 günlük dukan diyet listesinde tüketebileceğiniz besinler

 • Etler
 • Deniz ürünleri
 • Süt ve Süt Ürünleri
 • Yulaf ve kepek Türleri
 • Şekersiz kahve, bitki çayları ve karışımlar
 • Bol su.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ