Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Pürüzsüz Bacaklar için Ne Yapılmalı?

Pürüzsüz Bacaklar için Ne Yapılmalı?

 

Estetik bir açıdan bakıldığı zaman bacaklar genel olarak yaz aylarında bayanların sorunu haline gelmektedir. Pürüzsüz bacaklara sahip olmak pek çok kadının hayali ama tüylerin alınması sadece güzelliğe neden olmamaktadır. Çünkü epilasyon sonrasında oluşan kızarıklıklar, batıklar, morluklarla selülit problemleri bacakların güzelliklerine de gölge düşürmektedir. Birkaç uygulamayla pürüzsüz bacaklara sahip olmanız oldukça yüksek. Peki ne yapılmalı? İsterseniz bir göz atalım!

Pürüzsüz Bacaklara Sahip Olmak İçin Ne Yapılmalı?pürüzsüz bacaklara sahip olmak isteyen bir kadın ne yapmalı

 

Bacak Tıraşınızı Yaparken Dikkatli ve Özenli Olun

Özensiz ve hızlı bir şekilde yapılan tıraşlar bacaklarınızın pürüzlü görünmesine sebep olur. Hızlı tıraş, diz ve bilek gibi cildin ince olan kısımları oldukça yıpratır. Eğer tıraş sırasında bir yerinizi keserseniz kanayan bölgeyi duruladıktan sonra duştan çıkın ve nazik bir şekilde kurulayın. Kanamanız durmuyor ise ufak bir bez parçasını bastırın. Eğer çok derin bir yara olduysa kanı durdurup bandaj yapabilirsiniz.

Ağda Tercihiniz Olsun!

 

Ağda zahmetli fakat bacaklardaki ölü deriyi atıp bacakların pürüzsüz görünmesini sağlayan tek şeydir. En ufak tüyleri bile ağda almaktadır. Sıcak ağda bacaklarınızda kızarık bir görüntü ve pürüzlü bir görüntü bırakır. Bundan dolayı da ılık ağda kullanmalısınız. Eğer cildiniz hassas ise ağda öncesinde bacaklarınıza buz uygulamasını uygulayıp oluşacak morlukları önleyebilirsiniz.

Epilasyon yönteminde bacaklarınızın görüntüsü sanıldığından daha çok etkilemektedir. Elektrikli epilatör aletleri kıllarınızı her yönden çektiğinden batık oluşumu daha kolay olur.

Bacak Kıllarınızı Çıkış Yönünde Alın!

Kılların rastgele alınması batık oluşumunun en büyük sebeplerindendir. Ağda veya tıraş yöntemini uygularken kılların çıkış yönüne doğru aldığınızdan emin olmalısınız.

Batıklarınızı Çıkarmaya Uğraşmayın!

Batıklarınızı tırnak ya da iğne ucu ile çıkarma çalıştığınız batığın yaraya dönüşmesine neden olabilirsiniz. Bacaklarınızda oluşan batıklar ile mücadele de en etkili yöntem kuru kese yapmanızdır. Bu yöntem ile bacaklardaki batıkları hızla yok edebilirsiniz fakat diğer yanda cildinize zarar da verebilirsiniz. Özellikle hassas bir cilde sahipseniz kuru keseyi tavsiye etmemekteyiz. Duş alırken orta bir sertlikte keseyle kese yapmanız hem cildinizdeki ölü derileri atar hem de bacaklarda batık oluşumunu engellersiniz.

Bacaklarınızı Nemlendirmelisiniz

Cildin her zaman neme ihtiyacı bulunmaktadır. Bundan dolayı yüzünüze gösterdiğiniz önemi vücudunuza da göstermelisiniz. Duş sonrasında hafif nemli cildinize uygulayacağınız nemlendirici bacaklarınızın parlak ve pürüzsüz bir görünüm almasını sağlayacaktır.

Duş Sırasında Lif ya da Kese Tercih Edin

Ölü derilerinden kurtulabilmek için cildinizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır. Duş sırasında banyo lifi veya kese kullanıp bacaklarınızdaki ölü derileri uzaklaştırabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda da kıl dönmesi sorununu ortadan kaldırır.

Bacaklarınıza Bakım Uygulaması Yapın

Belli aralıklar ile bacaklarınıza uygulayacağınız peeling, hem ölü derilerinizi uzaklaştırır hem de bacaklarınızın daha canlı ve genç görünmesine olanak sağlar. A vitamini açısından zengin peelingleri tercih edin.

Bacaklarınızı Soğuk Su ile Durulayın

Duştan çıkmadan bacaklarınızı soğuk su ile durulamanız kan dolaşımınızı hızlandırır.

Selülitlerinizden Kurtulun

Selülitlerinizden kurtulmak için eczanelerde de bulabileceğiniz kremler vardır. Bacak egzersizi ve selülit masajı yapabilirsiniz. Selülit giderici bitkisel kürler de faydalı olmaktadır.

Sıvı Tüketin

Bolca sıvı tüketin ama bu sıvılar asla kola gibi asitli ve şekerli içecekler olmasın. İdeal olarak su tüketmelisiniz ancak suyu sevmiyorsanız, şeker oranı düşük ve asitli olmayan diğer sıvıları bolca tüketerek, cildinizin nemli kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylece bacaklarınız da sağlıklı derecede yağlı bir cildin sonucu olarak parıldayacak, göz alacaktır.

Diyetinize Dikkat Edin:

Diyetinize derken genel olarak beslenmeden söz ediyoruz. Hem sağlıklı ve dengeli beslenerek kilonuzu koruyup ince ve narin bacaklara sahip olabilir aynı zamanda da bacaklarınıza pürüzsüz bir epilasyon yaparak dikkatleri üstünüzde toplayabilirsiniz. Hem de aşırı yağlı tüketimi v.b. sağlıksız beslenme alışkanlıklarının cildinizde ve gözeneklerinizde yol açacağı deformasyondan korunarak, pürüzsüz bacaklara sahip olma hedefinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

loading...

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ