Kategoriler

Elde Çıkan Sivilce Benzeri Kaşıntılı Su Kabarcıkları

Elde Çıkan Sivilce Benzeri Kaşıntılı Su Kabarcıkları

Ellerde ve avuç içinde çıkan, genelde sivilceye benzeyen, kimi zaman ağrılı ve kaşıntılı da olabilen su kabarcıklarından muzdaripseniz, elde çıkan kabarcıkların nelerden kaynaklandığını ve nasıl tedavi edilebileceklerini sizler için derlediğimiz yazılarımız, hastalığınızın sebebini bulmanızda yardımcı olabilir!

 

ellerde çıkan sivilce gibi kabarcıklar

REKLAM ALANI

 

Elde Çıkan Sivilce Gibi Kabarcıklar Nedir ve Neden Olur?

  • Egzama:

Ellerde, özellikle de avuç içlerinde yoğun bir şekilde görülmekle beraber, bazı kişilerde kollarda ve ayaklarda da görülebilen, yaygın ve sivilce görünümlü su kabarcıkları, tıbbi ismiyle Disitroz ya da Dishidrotik Dermatit ya da Disidrotik Egzama adıyla bilinen bir cilt rahatsızlığıdır.

Sebepleri tam olarak belirlenememiş olsa da, ellerinde su kabarcıkları çıkan kişilerin şikayetlerinin artma hikayeleri alındığında, özellikle nikel alerjisi olan kişilerde sıklıkla görüldüğü için,su, sabun, deterjan, kakao,fındık, fıstık gibi ürünlerle cilt teması ya da kafeinli grup olan çay-kahve gibi ürünlerin tüketilmesi ile ilişkilendirilmiştir.

Domates doğrayan kişilerde de sıkça rahatsızlığın alevlendiği görülmüştür.

Anormal terlemenin rahatsızlığa yol açtığı ve avuç içinde kaşıntılı ve ağrılı ufak ufak su kabarcıklarına yol açtığı da ortaya atılan iddialar arasındadır. Sıcağı sevmeyen hastalık, sıcak ortamda fırsat bulduğunda ilerlemekte ve el parmaklarının uyuşmasına kadar gidebilecek derecede rahatsızlık verici boyutta yaygın su kabarcıklarına yol açabilmektedir.

  • Mantar:

Genelde daha farklı şekilde kendini gösterse de nemli ortamları çok seven mantarlar, terleyen avuç içlerinde üreyerek ve çoğalarak kaşıntılı ve acı veren su kabarcıklarına yol açabilir ancak mantar içi su dolu şişiklerden ziyade, daha çok kızarıklık ve kaşıntı ile kendini gösterdiğinden, kabarcık durumunda akla ilk gelen ihtimal değildir.

  • Alerji

Egzama ihtimalinden söz edebilmek için, eldeki sivilce tipi oluşumların ve kabarcıkların uzun süreli, genelde tedaviye dirençli ve kendi kendine ortadan kaybolmaya meyilli olmayan özellikte olması gerekmektedir ancak belirli bir maddeye maruziyet sonrası, bir süreliğine avuç içlerinizde su kabarcıkları meydana geldiyse ve fazla sıkıntı vermeden geçtiyse, alerjik bir reaksiyondan söz etmek mümkündür.

Elde ve Avuç İçinde Çıkan Kabarcıklar Nasıl Geçer?

Mantar ya da alerjik reaksiyon sebepli ise, uygun anti-fungalların kullanımı ya da antihistaminik ilaçların kullanımı ile tamamen tedavi edilebilen hastalık, şayet egzama kaynaklıksa, günümüz teknolojisi ve tıbbının bu konu hakkında ne yazık ki tamamen kalıcı bir çözüm yöntemi bulunmuyor ancak hem ağrılı ve kaşıntılı olabilmesi hem de sosyal yaşamı etkileyecek nitelikte, kötü görüntülü olması sebebiyle, elde ve avuç içinde çıkan kırmızı ya da kabarık su toplamış görüntülü sivilcelerin kontrol altına alınması için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcut

  1. Sirkeli su ile soğuk kompres yapın; kabarcıkların oluşumu ellerin terlemesi ve ısınması ile doğru orantılı geliştiği için, hem antibakteriyel bir dezenfektan olarak hem de terleme önleyici ve soğutucu etkisi açısından, sirkeli soğuk su ile gün içerisinde avuç içlerinize yapacağınız soğuk kompres rahatlama sağlayacaktır.
  2. Kortizonlu Kremler ve İğneler Kullanın; Kortizon içeren merhemler ya da daha ağır seyreden vakalarda kortizonlu iğnelerin kullanımı, hastalığı tedavi edici özellikte olmasa da semptomları kontrol altına alma konusunda oldukça etkilidir ancak steroid kullanımı sonlandırıldığında ki maksimum 10 gün kadar kullanılabilir, ellerinizdeki kabarcıklar geri dönebilir, hatta içleri daha dolu ve daha yaygın sivilceler şeklinde kendini gösterebilir.
  3. Koruyucu ve Nemlendirici Tedavi Kullanın: Günlük olarak kullanacağınız nemlendirici özellikte koruyucu el bakım kremleri de var olan sorunların büyümesine engel olacaktır.
  4. PUVA ışık tedaivisnden yararlanın
  5. Botox ile Tedaviyi Deneyin; Kırışıklık geçirmede etkili, kozmetik tıbbın bir ürünü olarak bilinen Botox maddesi, pek çok tıbbi amaçta olduğu gibi, el ve avuç içi egzamasında da kabarcıkları söndürmekte etkili bir tedavi yöntemi olabilir.
  6. Stresten Uzak Durun; stres yalnız başına elinizde sivilcelere, kızarıklıklara ya da kaşıntılı su kabarcıklarına yol açmasa da kronik rahatsızlığınızın nüksetmesine sebebiyet verebilir
  7. Hastalığı Tetiklediği Beli lenen Maddelerle Temastan Kaçının; yukarıda da belirttiğimiz deterjan, su, sabun gibi maddeler ile doğrudan temastan kaçınmalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ