Kategoriler

Tuzun Saça Faydaları Nelerdir? Tuz Saç Güçlendirir mi?

Tuzun Saça Faydaları Nelerdir? Tuz Saç Güçlendirir mi?

Tuzun saça faydaları var mıdır? Tuz ile yıkanan saç güçlenir mi?

Saçlarınız ile tuzu buluşturmanın çok çeşitli faydaları olduğunu duymuş olacaksınız ki yazımızı okuyorsunuz. Tuzun saça faydalarının neler olduğunu ve denize bol bol girerek saçlarınızı tuzlu su ile buluşturmak dışında ne gibi yöntemler kullanarak tuzun nimetlerinden yararlanabileceğinizi ve böylece hızlı saç uzamasından, sağlıklı ve gür saçlara sahip olmaya, saç dökülmesinin önüne geçmekten, kepek problemini engellemeye kadar faydaları olan tuzu başınıza nasıl uygulayacağınıza dair yazımıza buyrun.

Tuzun Saça Faydaları Nelerdir?

tuzlu su ve tuzlu şampuanın saça faydaları

 

Kaya tuzundan mı bahsediyoruz yoksa sofra tuzundan mı? Farketmez ikisi de olur 🙂 Yeterki saçlarınız ve kafa deriniz tuz ile buluşsun.

 

Seyrek saçlı mısınız, saçlarınız oluk oluk, tutam tutam ellerinize gelecek şekilde dökülüyor mu? Cansız saçlarınıza parıltı mı katmak istiyorsunuz yoksa kafa derileriniz soyuluyor, kepekleriniz kar misali omuzlarınıza mı yağıyor? Hepsine bir arada çözüm sunan şey tabi ki TUZ!

Başlıca faydaları da şu şekilde;

 • Saçlarınızı Tuzlu Su ya da Tuzlu Şampuanla Yıkamak Dökülmeleri Azaltıyor!

Tutam tutam dökülen saçlardan bıktıysanız ve saç dökülmesi sorununuzun altında hiç bir organik sebep bulunamıyorsa, saçlarınızın ihtiyacı olan şey belki de sadece biraz doğal destek. İhtiyacınız olan bu desteği doğanın bize armağanı olan tuzdan alarak, dökülmeleri %80’e kadar engelleyebilirsiniz.  Sık sık denize girerek tuzlu suyu saçlarınızda bekletmeli, hiç olmadı tuzlu bir şampuan kullanmalısınız.

Su dalgası ya da sahil dalgası sözü nereden geliyor hiç düşündünüz mü? Saçlardaki o ahenkli dalgalanmaların suya benzetilmesinden değil, denizden çıkan ve saçları tuzlu kalmış uzun sağlıklı saçları olan kadınların sahip oldukları görüntüden geliyor 😀

 • Tuzlu Şampuanlar Hızlı Saç Uzatma Üstünde Üstün Etkili

Tuzun, saç derisine yaptığı peeling sayesinde, kafa deriniz bakterilerden arınıyor ve saç dipleriniz nefes alıyor. Bunun sonucu olarak saçlarınıza uygulayacağınız diğer besleyici maskelerden maksimum sonuç oluyorsunuz ve doğal olarak saç uzama hızınız gözle görülür bir biçimde artıyor.

 • Dolgun Saçlara Sahip Olmak İçin Bol Bol Tuzlu Deniz Suyu

Seyrek ve güçsüz, ince telli saçlardan muzdaripseniz saçlarınıza hacim kazandırmak için de tuzun faydalarını kullanabilirsiniz. Hem dökülen saçlarınızın yerine extradan kıl kökleri gelmesinden kaynaklı hem de varolan saç tellerinizi kalınlaştırma ve dolgunlaştırma etkisinden kaynaklı olarak, tuzlu su saçlara hacim ve dolgunluk kazandırıyor. Saçın sahibi hanımlara ise göz doldurucu bir hava katıyor!

 • Saçlarınıza Tuzlu Su ile Parıltı Katın!

Saçlarınız biraz soluk mu? Üzülmeyin. Tuzlu su sayesinde parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken husus, saçlarınızda tuzlar varken güneşin altında fazla kalmamanız. Aksi takdirde dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olabilirsiniz.!

 • Saç Egzaması ve Kepeğe Tuz ile Son Verin

Saç diplerindeki mikropları, bakterileri öldürmenin yanı sıra ölü derinin de atılmasına yardımcı bir eleman olan tuzlu suyu kafa derinize iyice işleyecek bir biçimde kullanırsanız, saç egzaması denilen lanetten ve kepek sorunundan kısa bir süre içinde tamamen kurtulabilirsiniz.

Tuz Saça Nasıl Uygulanır?

Tuzun saça olan faydalarından istifade etmek için deneyebileceğiniz bir kaç temel yöntem mevcut. Elinizdeki imkanlarla doğru orantılı olarak hangisini deneyeceğinize buyrun kendiniz karar verin;

Saç Sağlığında Tuzlu Deniz Suyunun Katkısı

En ideal yolu tabi ki deniz suyu ile saçlarınızı sık sık ıslatmak ancak içinde yaşadığımız güzel ülkemizin iklimini ne yazık ki 4 mevsim boyunca buna imkan tanımıyor ancak yaz aylarında olabildiğince deniz suyu ile temas halinde olmak saçlarımızın çok daha sağlıklı, canlı ve parlak hale gelmesine yardımcı oluyor. Düzenli olarak denize giren kişilerde saç dökülmesinin neredeyse tamamen önüne geçildiği ve tuzlu deniz suyu sayesinde, dökülen saçların yerine yeni bebek saçlarının çıktığı bildiriliyor

Şampuana Tuz Katmak

Saçlarına tuz banyosu yaptırmak isteyen kişilerin sıklıkla kullandıkları yöntemdir. Günlük kullandığınız şampuanın içine az miktarda tuz atarak karıştırabilir ve ek hiç bir çaba harcamaksızın saçlarınızı tuzlu şampuan ile yıkayarak bakım yapabilirsiniz.

Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken husus, banyo sırasında ilk önce tuzlu şampuanın uygulanması böylece tuzlu karışımın siz vücudunuzu yıkarken minimum 10 dakika boyunca saçlarınızda sabit kalması gerektiğidir. Aksi takdire tuzdan herhangi bir fayda sağlayamazsınız.

Tuzlu şampuanı saç diplerinize masaj yaparak, kafa derinize ve gözeneklerinize nüfuz edecek şekilde başınızı yıkamaya da özen gösterek olursanız, kafa derinize adeta peeling yaparak, kepeklenme, saç egzaması gibi durumlardan da bu şekilde bir süre sonra kurtulabilirsiniz.

Evdeki Banyo Suyuna Kaya Tuzu Koymak

Artık kovaya su doldurup ibrikle saç yıkama dönemi geçmiş de olsa, tuzun saçlarında uzun kalmasını isteyen kişiler, haftada 2 ya da 3 kez bu şekilde duş almayı tercih edebilirler. Saçınızı normal bir şekilde şampuanlayın ancak durulama suyunuzun içine bir miktar sofra tuzu ya da öğütülmüş kaya tuzu atın. Tuzu abartmamalısınız çünkü durulama suyunuz olduğu için saçlarınızda kalacak tuz, haddinden fazla olursa saçlarınız sertleşebilir.

Tuzlu Saç Spreyi Kullanmak

Tuzun saça olan faydalarının kanıtlanmış bir olgu olması sebebiyle, piyasadaki boşluğu doldurarak ihtiyaçları yalnız başına karşılayacak pratik bir ürün olarak satışa sunulan tuzlu saç spreyleri kullanımı da, uygun bir markanın düzenli kullanımı sonucunda saçlarda deniz suyunun mucizevi etkisine yakın bir etki yaratıyor

Yumurta Akı ve Tuz ile Hazırlanan Saç Bakım Kürü

Saçlarına ve saç derisine başlı başına bakım yapmak isteyen saç sağlığını önemseyen hanımlar ve beyler için bir de üstün etkili bir saç bakım kürü tarifimiz var. Tuzun saçlara olan yararlarından istifade ederken, yumurtanın içindeki proteinden de aslan payı alacak saç deriniz bu kür sayesinde bayram edecek

Malzemeler

 • Yumurta akı
 • Sofra Tuzu – ya da öğütülmüş kaya tuzu –
 • Uygulama için boya fırçası ya da diş fırçası

Hazırlama ve Uygulama

 • Yumurtanın sarısını ayırıp elde ettiğiniz yumurta beyazına öğütülmüş tuzdan bol miktarda ilave ederek hafif köpürene dek karıştırınız
 • Arından fırça ile saçlarınıza dipten uca, saç derinize de temas edecek ve tüm kafa derinizi kaplayacak şekilde tuzlu saç bakım kürünü uygulayınız.
 • 30 dakika kadar beklettikten sonra, bol ve ılık su ile yıkayınız.
 • Ertesi sabah tekrar şampuanla yıkama işlemi yapabilirsiniz.
 • Tuzlu bakım kürünü haftada 3 kez kadar tekrarlayınız.

 

Saçlarınızdaki farkı siz de fark edecek ve bu kür sayesinde tuzun saçlar ve kafa derisi üstündeki inanılmaz faydalarından sonuna kadar istifade etmiş olacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Rose dedi ki:

  Saçlarımda bu tarz maskeleri, yağları, kürleri çok denedim ama kurutan, kokan, saçımı yağlandıran, dökülmeye sebep olan oldu ve saçlarım istediğim gibi olmadı en son doğal keratin kullanmaya başladım tavsiye üzerine ve saçlarım tam istediğim gibi bakımlı ve sağlıklı evde kolay bir şekilde uyguluyorum patentli ve doğal keratin olması da içim rahat kullanmamı sağlıyor.

BİR YORUM YAZ