Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Neler Yapılmalı?

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Neler Yapılmalı?

Kuru ve yıpranmış saç bakımı nasıl olur? Kadın ve erkek fark etmeden saçlarımız hepimiz için önemlidir. Özellikle kadınlar için saçları en önemli güzellik silahıdır. Kendimize olan güvenimizin tam olması ve iyi hissedebilmemiz için saçlarımızın canlı ve bakımlı olması gerekir. Saçların kuruluğunun sebepleri arasında;

 

 • Güneş ışığı,
 • Rüzgâr,
 • Kirli hava,
 • Yanlış saç bakım ürünlerinin kullanılması,
 • Sık sık saçların yıkanması,
 • Boya gibi kimyasal maddelerin kullanılması,
 • Şekil vermek için yüksek ısıya maruz kalması
 • Saçların sürekli işlem görmesi gibi nedenler yatmaktadır.

 

Kuru saçlar cansız ve kötü görüntünün yanış sıra saç dökülmesi ve saç derisinin hastalanması gibi birçok sonucu da beraberinde getirir. Geri dönüşü olmayan saç kayıplarını önlemek ve özgüvenimizi yüksek tutmak için saçlarımıza ihtiyacı olan bakımı vermemiz gerekir. Saç bakımınızı saçınızın ihtiyacını belirleyerek yapmalısınız. Düzenli periyotlar halinde eksiksiz bir şekilde yapmanız gerekir. Saç ve cilt bakımının temel kuralları, doğru zamanda bakım, doğru ürün kullanmak, ürünü doğru şekilde kullanmaktır.

 

Düzensiz ve yanlış ürünler kullanılarak yapılan bakımlar sadece zamanınızı boşa harcamanıza neden olur. Evde uygulanması imkansız olan saç bakım yöntemleri için mutlaka işinde profesyonel bir kuaförden destek alın. Kuaför bakımları genellikle altı aylık periyotlar ile yapılır.

 

kuru saçlar için neler yapılmalı

Kuru Saçlar İçin Kullanılabilecek Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kişisel bakımın önemi ve uygulanması günümüzde giderek artmaktadır. Kişisel bakım ve saç bakım ürünlerine olan talebin artması farklı markaların sektörde yer almasına neden olmaktadır. Piyasadaki ürün sayısının artması kalitenin düşmesine neden olmaktadır.  Saçlarınız için kullanacağınız bakım ürünleri mutlaka saçınızın ihtiyacını karşılayan doğal ürünler olmalıdır.

Saç kremleri,

Saç bakım maskeleri,

Doğal yağlar,

Yumuşak kıllı saç fırçaları,

Nemlendirici kremler,

Doğal ve organik bazlı şampuanlar saçınız için kullanabileceğiniz ürünlerdir.

Aynı zamanda “https://guzelliksirlarim.org/kuru-saclar-icin-maske-kuru-saclara-zeytinyagi-bakimi/” zeytin yağı saç bakım için bakım olarak makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Saç temizlemek için kullanılan bakım ürünlerini sık kullanmanız saçlarınızın kurumasına neden olacağı için bu ürünleri belirli günlerde kullanmaya özen gösteriniz.

Kuru Saça Bakım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepimiz birbirimizden farklı özelliklere sahip olduğumuz için saç tiplerimiz ve saçlarımızın ihtiyacı da farklıdır. Saçlarımıza bakım yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları sıralayacak olursak;

 • Bakım yapılacak olan saçın ilk önce temiz olması gerekir. Temiz saç uygulanan bakım ürününü içerisine çekecektir. Özellikle nemlendirici maskeler uygulamadan saçların temiz olması gerekir.
 • Saç tipinizi belirleyerek bakım uygulamalısınız. İnce telli ve kalın telli saçlar için kullanılan ürünler farklı ürünlerdir.
 • Saç bakım ürünün uygulamadan önce ürünü cildinizin küçük bir bölümünde deneyerek alerji testi yapabilirsiniz. Ürünü sürdüğünüz yerde kızarıklık ve şişme olursa ürünü kesinlikle kullanmayınız.
 • Bakım yaptığınız saçınıza aynı gün içerisinde ısı uygulamayınız.
 • Sürdüğünüz maskeyi yıkarken suyun ılık olmasına özen gösteriniz.
 • Kimyasal içeriği yüksek saç bakım ürünlerini kullanmayınız.
 • Maske ya da bakım ürünü uyguladıktan sonra bekleme süresi için saçınızı bone ya da havlu ile sarmalısınız. Hava ile teması keserseniz bakım maddesi saçınıza daha iyi nüfuz edecektir.

Uyguladığınız bakımdan kesin sonuç almak isterseniz bakımı haftalık düzenli bir şekilde uygulamalısınız. Bakım ürününüzün içeriği asidik maddelerden oluşuyorsa bu asidi seyreltmeden kullanmayınız. Vermiş olduğumuz tavsiyeleri dikkate alırsanız uyguladığınız bakımdan memnun kalabilirsiniz.

Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir?

Canlı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk adım saçlarınızı yeterince nemlendirmektir. Saçlarınızı nemlendirmek için doğal yağlar kullanabilirsiniz. Özellikle ısı uygulanan saçlara argan yağı kullanılması nem dengesini sağlar. Hafta bir saçınıza doğal zeytinyağı uygulayabilirsiniz. Banyoya girmeden önce saçınıza zeytin yağını masaj yaparak sürün ve bir bone yardımı ile sararak en az bir saat bekletin. Zeytinyağının etkisini artırmak için sürmeden önce ısıtabilirsiniz. Hindistan cevizi, badem yapı ve avokado yağı içerikli nemlendirici saç maskeleri de kullanabilirsiniz. Saç ve cilt nemlendiren ürünler günlük sabah ve akşam uygulanması gereken ürünlerdir. Bu ürünleri sabah kalkınca ve gece yatmadan kullanabilirsiniz.

Saç Bakım Ürünlerini Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada yer alan farklı markaların ürünleri arasında tercih yapmanız biraz zor olabilir. Saç uzmanları tarafından saç analizini yaptırarak saçınızın ihtiyacı olan en doğru ürünü öğrenebilirsiniz.

 • Hassas cilt tipi olan kişilerin saç derileri de çok hassastır. Kullanılan ürünler saç derisinde istenmeyen hastalıklara neden olabilir. Cildi hassas olan kişiler cilt tiplerine uygun hassas içerikli ürünleri tercih etmelidir.
 • Sağlığınızı korumak için kaliteli markaların ürünlerini tercih edin. Ürün almadan önce üzerinde bulunan etiketi mutlaka okuyun.
 • İçeriğinde kimyasal ve kanserojen maddeler olan ürünleri almayınız.
 • Alerjen içeriği yüksek olan ürünler size ve saçınıza zarar verebilir. Bu nedenle bu ürünleri de tercih etmeyiniz.
 • Fiyatının yüksek olması ürünün kaliteli olduğu anlamına gelmez. Ancak fiyatı piyasa değerinin çok altında olan ucuz ürünler genellikle kalitesi ve sağlığa zararlı ürünlerdir.
 • Organik ham maddeden üretilen, güvenilirliği kanıtlanmış ve kaliteli markaların ürünlerini tercih ederseniz en doğru kararı vermiş olursunuz. Saçınızın ihtiyacını belirlemede zorluk yaşarsanız kuaförden yardım alabilirsiniz.

Saçlara Ne Zaman Bakım Yapılmalı?

Sürekli boyanan ve sık sık işlem gören saçların düzenli bakım yapılması gerekir. Saç bakımları günlük, haftalık ve aylık olarak uygulanabilir. Saçların kurumasını ve yıpranmasını önlemek amacı ile günlük olarak nemlendirme bakımı uygulanabilir. Yoğun yağ içerikli bakım maskeleri genellikle haftada bir uygulanmalıdır. Saçlar ucundan aldığı havayı saç köklerine gönderir ve sağlıklı şekilde uzar. Zaman içerisinde uçları yıpranan saç yeterince hava almadığı için zayıflar ve saç köklerinden kopar. Bu nedenle saçlarınızı en geç 8 haftada bir mutlaka kestirmelisiniz. Aksi halde geri dönüşü olmayan saç kayıpları yaşayabilirsiniz.

 • Saç taramak sadece şekil vermek ve düzeltmek amacı ile yapılmaz.
 • Saç fırçalamak saç derisinde bulunan yağın dağılmasını ve saçın nemlenmesini sağlar. Bu nedenle her gece yatmadan saçlarınızı uygun bir fırça yardımı ile mutlaka fırçalayın.

İnsan vücudunu tanıdığı sürece neye ne zaman ihtiyacı olduğunu anlayabilir. Bu nedenle vücudunuz bakım zamanı geldiğinde sizlere belirti verecektir. Sizlerde kendinizi dinleyerek kişisel bakımları doğru zamanda yapabilirsiniz.

 

saçlara bakım ne zaman yapılmalı

Kuru Saçlar İçin Maske Önerileri

Doğal ürünler ile evde uygulayacağınız maskeler saçınızın kuruluğuna çözüm olabilir. Kuru saçlar için en sık uygulanan maskeleri zeytinyağı+ yumurta maskesi, yoğurt+ bal+ elma sirkesi maskesi, avokado yağı+ badem yağı+ zeytinyağı maskesi ve elma sirkesi+ su maskesi evde uygulayabileceğiniz maskelerdir.

Kuru Saçlar İçin Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi

Malzemeler:

-Zeytinyağı

-Yumurta

-Streç Film

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Zeytinyağı ve yumurtayı bir kapta iyice çırpın Karışımı saçınıza uygulayarak streç film ile sarın ve 1 saat sonra yıkayın. Yumurtanın içeriğinde bulunan protein saçınızın beslenmesine yardımcı olacaktır.

Kuru Saçlara Yoğurt,Bal ve Elma Sirkesi

Malzemeler:

-3 yemek kaşığı yoğurt

-1 yemek kaşığı elma sirkesi

-1 yemek kaşığı kadar bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Yukarıda ölçüleri ile birlikte verilen malzemeleri iyice karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayın ve iyice yedirin. 30 dakikadan fazla bekletmemeniz önerilir. Bu karışım deniz ve güneşten dolayı matlaşan ve cansızlaşan saçlarınıza çok iyi gelecektir. Saçlarınız parlaklığını kaybettiyse elma sirkesi ve su karışımı ile parlaklık kazandırabilirsiniz. Önermiş olduğumuz saç bakım maskeleri en sık tercih edilen ve uygulaması çok kolay olan maskelerdir. Bu maskeleri düzenli olarak uygularsanız kısa sürede saçlarınızda oluşan farklılıkları gözle görebilirsiniz.

Avakado Maskesi İle Kuru Saçlardan Kurtulun

Malzemeler:

-1  yemek kaşığı kadar avokado

-2 yemek kaşığı zeytinyağı
-1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulaması:

Avakadoyu iyice ezerek içine zeytinyağı ve balı ekleyin. Krem kıvamını alana kadar karıştırın. Ardından saçlarınıza uygulayıp yaklaşık 20 dakika sonra ılık su ile durulayın.

Saçlarınız ile ilgili diğer yardımcı makalelerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İnce Telli Saçlar Nasıl Kalınlaşır ve Gürleşir?

Yağlı Saçlar İçin Ne Yapılmalı Doğal Çözüm Önerileri

Kalın Telli Saçlar İçin Bakım, Saç Yapısını Tanımak ve Saç Kökü Analizi

Bakımlı Saçların Sırrı, Bakımlı Saçlara Sahip Olmanın Yolları

Saçlara Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Saç Bakım Ürünleri ve İşlevleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ