Kategoriler

Tırnak Süsleme Nasıl Yapılır?

Tırnak Süsleme Nasıl Yapılır?

Güzelliğin ince detaylarda gizlendiği ve genel anlamda da bir bütün halinde karşımıza çıktığı son dönemlerin en popüler güzellik trendi tırnaklar üzerinde toplanıyor. Tırnakların yalnızca oje ile değil çeşitli aksesuar, bant, yapışkan ve bunların yanında da hayal gücü ile birleştiği noktada tırnak süsleme bir güzellik aracı olmaktan çıkıp adeta sanata dönüşüyor.

Son dönemlerde ise bu tırnak süsleme sanatı ile ilgili birçok yaratıcı modele rastlamak mümkün. Tırnaklar geçmişten bugüne bir kadının güzellik ve çekicilik sembolü olmuştur. Bu sebepten de yalnızca tırnak uzatmak yeterli kalmayıp uzun yıllar boyunca hem tırnak bakımı yapılmış hem de daha güzel gösterilmek amaçlı çeşitli yöntemler denenmiştir. Sağlıklı tırnak ile hemen her uygulama yapılabilir. Tırnaklarınızı güzel gösterebilecek birkaç tırnak süsleme tekniğini aşağıdaki yolları takip ederek öğrenebilirsiniz.

 

 

Tırnak Süsleme Yapabilmeniz İçin 4 Farklı Yöntem

1) Oje İle Tırnak Süsleme Tekniği

Bu yöntemde ilk işlem olarak tırnak yüzeyi pürüzlerden  arındırılarak  ve zarar verilmeden hafifçe törpülenir. Törpü sonrası yapılacak işlem  tırnak üzerine şeffaf renkli ojeden  bir kat uygulamaktır. Bu işlem baz uygulama işlemidir. Baz kuruduğunda  belirlenen bir modelin zemin rengi opak bir şekilde uygulanır. Ojede opaklık elde edilmek isteniyorsa bu genellikle iki katta elde edilir. Zemin renk kuruduğunda eğer varsa  özel ince uçlu bir tırnak fırçası yardımıyla istenilen figürü çizmek için seçilen uygun renk ile tırnak süsleme işlemi tamamlanır. Tırnak süsleme işlemi bazen çok farklı renkler ile de yapılabilir. Bunun için bazı oje markalarının süsleme amaçlı çıkardığı özel fırçalı koleksiyonları bu anlamda oldukça faydalıdır. Süsleme işlemi bittiğinde başlangıçta olduğu gibi son baz uygulaması yapılır.

 

2) Plakalar İle Tırnak Süsleme Tekniği

Plakalar ile tırnak süsleme yapabilmek için tasarımını beğendiğiniz bir plaka desenine ihtiyacınız olacak. Bu plakaları oje satan hemen her bujiteriden temin edebilirsiniz. Plaka kullanımı ise oje ile tırnak süsleme tekniğinden çok daha kolaydır. Öncelikle yapılması gereken ilk adım baz uygulamasını yapmaktır. Baz uygulandıktan sonra  seçilen zemin rengi sürülür ve kuruması beklenir. Bu sırada seçilen plaka deseni üzerine farklı bir renk oje uygulanır. Ardından plaka üzerindeki fazla ojeler plaka temizleyici ile çıkarılır. Plakada kalan desenli ojeyi stampa adı verilen küçük alet ile bastırarak alıp üzerindeki istenilen kısma uygulama bastırılarak  yapılır ve senin daha kalıcı olması için son baz uygulanır.

 

3 ) Yapıştırıcı Bantlar İle Tırnak Süsleme Tekniği

Yapıştırıcı bantlar ile tırnak süsleme tekniğinde tıpkı diğer İki adımda olduğu gibi önce baz sonrasında ise istenilen zemin rengi uygulanır. Bu aşamada zemin renginin opaklığı  çok önemlidir. Kuruyan zemin rengi üzerine tercih ettiğiniz  yapıştırıcıyı  bir cımbız yardımı ile yerinden kaldırarak tırnak üzerine uygulanır. Yapışkan bant üzerine hafifçe bastırmak yeterli olacaktır. Son baz uygulaması da yapıldıktan sonra işlem tamamlanmıştır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Evde Manikür Pedikür Yapmanın Yolları

 

4 ) Yapışkan Taşlı Tırnak Süsleme Taşları

Genellikle gösteri ve sanat dünyasında tercih edilen oldukça gösterişli ve göz kamaştıran bu tırnak süsleme  tekniği uygulaması çok basit. Diğer süsleme tekniklerinde olduğu gibi bu tırnak süsleme tekniğinde de ilk olarak baz uygulanır. Ardından da zemin rengi opaklığı elde edinceye dek sürülür.  Dikkat edilmesi gereken kısım ise zemin renginin tamamen kurumuş olmasıdır. Aksi halde kurumayan zemin rengi yapışkan taşları uygularken deformasyona uğrayarak görüntüyü bozacaktır. Zemin rengi tam anlamıyla kuruduktan sonra istenilen boyutta ve renkteki yapışkanlı taşları yine uygun bir cımbız yardımı ile ambalajından alınarak tırnak üzerindeki istenilen bölgeye yerleştirilir. Taşlar kendinden yapışkanlı olduğundan dolayı bastırmaya gerek duymadan hafifçe üzerine vurarak yerleştirme yapabilirsiniz. Bu teknik ile yapılan tırnak süsleme genellikle günübirlik kullanıldığı için son baz uygulanmayabilir. Fakat siz yaptığınız modeli birkaç gün daha kullanmak istiyorsanız mutlaka üzerine şeffaf renkli oje ile bir kez daha baz  uygulayabilirsiniz.

*Tırnak süsleme ile ilgili teknikleri aşağıdaki videodan görsel olarak da izleyebilirsiniz.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ