Kategoriler

Sosyal Medya Hesabınızın ve Markanızın Sosyal Medya Varlığını Büyütmenin 25 Yolu

Sosyal Medya Hesabınızın ve Markanızın Sosyal Medya Varlığını Büyütmenin 25 Yolu
 • İlişkiler
 • 02/03/2023 08:15 | Güncellenme: 01/03/2023 20:23
 • 0
 • 186
 • A+
  A-

Sosyal medya, insanları birbirine bağlamanın bir yolu olarak başladı.

Sosyal medya, marka bilinirliğinizi artırmanıza ve değerli trafik ve dönüşümler elde etmenize yardımcı olabilir. Sosyal medyanın birçok avantajından yararlanmanın tek yolu, sosyal medya takipçinizi nasıl büyüteceğinizi anlamaktır.

Ancak, günümüzde işletmeler için gidilecek bir yer haline geldi. İster çevrimiçi ister çevrimdışı bir işletme sahibi olun, sosyal medya varlığınızın olmamasını göze alamazsınız.

REKLAM ALANI

Facebook’ta aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcı ve Instagram’da 800 milyon kişi ile onları nasıl görmezden gelebilirsiniz?

Bu sosyal medya siteleri, mevcut ve hedef müşterilerinize ulaşmak için harika seçenekler sunar. Bugün hemen hemen her markanın, izleyicileriyle etkileşim kurmak ve sosyal medya varlıklarını büyütmek için bir sosyal medya hesabı var.

 

Sosyal Medya Varlığınızı ve Sosyal Medya Hesabınızı Büyütmenin Yolu

Sosyal medya, dijital dünyada ürün pazarlama stratejinizi güçlendirmenin harika bir yoludur. Sosyal medya varlığınızı artırmanıza yardımcı olabilecek çok sayıda denenmiş ve test edilmiş yöntem vardır. Bu yöntemlere bir göz atalım ve bunları etkili bir şekilde nasıl uygulayacağımızı öğrenelim.

 

 1. Hedeflerinizi Belirleyin

Sosyal medya varlığınızı iyileştirmeye başlamadan önce, aklınızda net hedefler olduğundan emin olun. Tam olarak neyi başarmak istediğinize dair bir fikriniz olmalıdır.

Bu, kampanyanızın diğer adımlarına başlamadan önce yapılmalıdır. Bunu yapmazsanız, zamanınızı ve kaynaklarınızı boşa harcayabilirsiniz.

Kullandığınız her sosyal medya platformunun nasıl çalıştığını bilmeniz önemlidir. Ve tam olarak hedeflediğiniz kitle hakkında bir fikriniz olmalıdır. Hedef kitlenizi demografik, konum ve ilgi alanlarına göre belirleyebilirsiniz.

Hangi yönde ilerlediğinizi bilmek için her zaman kesin hedefler belirlemelisiniz. Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı sorular, sosyal medya takipçilerinizi nasıl büyüteceğiniz veya genel olarak sosyal medya varlığınızı nasıl artıracağınızdır. Belirli hedeflere sahip olmak, başarınızı ölçmenize ve uzun vadede sosyal medya varlığınızı artırmanıza olanak tanır.

 1. Harika Bir Profil Oluşturun

Bir sosyal medya platformuna katıldığınızda veya stratejinizi uygulamak üzereyken önce profilinizi kontrol edin. Profilinizi tamamlamalı ve işletmeniz için geçerli olan her alanı doldurmalısınız. Eksiksiz bir profil, sosyal medya varlığınızı büyütmek için bir gerekliliktir.

Markanız için hikayenizi anlatan kısa bir biyografi oluşturun. Bu biyografiyi yazarken, sosyal medyanızı tüm kanallarda takip ederek büyütmek için profilinize trafik çekmenize yardımcı olabilecek birkaç alakalı anahtar kelime kullanın. Bu tür alakalı anahtar kelimeleri, KWFinder ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçları kullanarak bulabilirsiniz.

Sosyal medyada kişisel markanızın olması önemlidir. Bunu başarmanın basit bir yolu, hem kapak fotoğrafınızın hem de ekran resimlerinizin yerinde olduğundan emin olarak başlamaktır. Bunlar ideal olarak markanızın logosunu bir yerde bulundurmalı ve aynı zamanda çekici olmalıdır.

Profilinizi ziyaret eden herkesin göreceği ilk şey bu. Profil resimleriniz, görüntüleyen kişinin aşağı kaydırıp kaydırmayacağını veya sadece uzaklaşıp uzaklaşmayacağını belirleyen faktörler olarak işlev görür. Bu nedenle sosyal medya varlığınızı artırmanıza vesile olurlar.

Profiliniz gerekli bilgilerle tamamlandığında, markanızın güvenilirliğini artırır. Herhangi biri profilinizi her ziyaret ettiğinde, ilgili bilgileri bulabilirlerse, markanıza daha fazla güvenmeye başlayacaklardır. Çok az bilgi varsa veya hiç bilgi yoksa, markanızı tanımayabilirler ve bu da sosyal medyada daha fazla büyüme şansınızı zedeler. Bu, sosyal medya varlığınızı geliştirme şansınızı engelleyebilir.

 1. İlgili Hesapları Takip Edin

Takipçi yetiştirebilirsiniz, ancak yalnızca markanızın meşru olduğunu bilirlerse. Sosyal medya varlığınızı nasıl artıracağınıza karar verirken, meşruiyetinizi kanıtlamaya neyin yardımcı olacağını düşünmeniz gerekir. Bunun bir yolu, diğer markaları ve gerçek kişilerin hesaplarını takip etmektir.

Akılda tutulması gereken nokta, bu hesapların ideal olarak markanız ve işletmenizle alakalı olması gerektiğidir. Özgünlüğünüzü oluşturmak ve sosyal medya varlığınızı artırmak için bunu yapmak önemlidir. Hatta bu kişilerin veya markaların birçoğu sizi takip ederek güvenilirliğinizi artırabilir.

 1. Kitlenizle Etkileşime Girin

Birkaç takipçi topladıktan sonra, hesaplarınızda faydalı içerikler yayınlamaya başlayabilirsiniz. Ancak, yalnızca bağlantı veya medya içeren içerik yayınlamak, sosyal medya varlığınızı büyütmenize yardımcı olmaz. İlgilerini çekmeye başlamak için izleyicilerinizle gerçekten etkileşim kurmanız gerekir. Gönderilerine yanıt verdiğinizden veya sizinkine yorum yaptıklarında yanıt verdiğinizden emin olun.

Buradaki fikir, hedef kitlenizle bağlantı kurmak ve onların markanıza bağlı hissetmelerini sağlamaktır. Kitleniz yalnızca markanıza bağlı hissettiğinde markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceklerdir.

Markanıza bağlı olduklarını hissettiklerinde, web sitenizi bile ziyaret edebilir veya daha fazla yayınınızı okuyabilirler. Örneğin Starbucks, Twitter’da müşterileriyle sık sık etkileşime giriyor. Bu, ilgi çekmelerine yardımcı olur ve sosyal medya varlıklarını geliştirir.

 1. Kitlenizi Anlayın

Kitlenizle etkileşime başladıktan sonra, onların ihtiyaçlarını anlamanız gerekir. Ancak o zaman onlarla daha kişisel bir düzeyde etkileşim kurabileceksiniz.

Güçlü bir sosyal medya varlığı oluşturmak, hedef pazarınıza nasıl ulaşacağınızı anlamakla başlar. Kitlenizin ne görmek veya okumak istediğini bildiğinizde, içeriğinizi onlara uyacak şekilde uyarlayabilirsiniz. İçerikle daha iyi ilişki kurabildiklerinde, içerikle daha fazla etkileşime girecekler ve bu da sosyal medyadaki varlığınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Ek olarak, içeriğinizde ince ayar yaptıktan sonra bunları web sitenize veya işletmenize getirebileceksiniz. Bunun nedeni, onlara tam olarak görmek veya yapmak istediklerini vermenizdir.

 1. Web Sitenize Takip Butonları Koyun

Web sitenize aldığınız trafiği boşa harcamayın. Sosyal medya hesaplarınızda değerli takipçiler kazanmak ve sosyal medya varlığınızı büyütmek için kullanın.

Birçok marka, web sitelerine sosyal medya düğmeleri koymama hatasına düşüyor. Bu düğmeler, sosyal medya varlığınızı ve takipçi sayınızı artırmanın kolay bir yoludur.

Facebook, Instagram, LinkedIn ve Twitter düğmelerini takip edin

Bu düğmeleri, web sitenizin ziyaretçilerinin kolayca görebileceği yerlere yerleştirin. Ancak, aşırıya kaçmayın ve bunları web sitenizin her yerinde bulundurmayın. Bu, sosyal kanallarınızı büyütmek yerine ziyaretçilerinizi erteleyebilir.

Bunları web sitenizin sağ üst köşesine yerleştirmek iyi bir uygulamadır. Ancak her düğmeyi iyi tanımladığınızdan emin olun.

 1. Profillerinizi ve Web Sitenizi Bağlayın

Facebook, Twitter ve Instagram gibi tüm sosyal medya hesaplarınızı web sitenize bağladığınızdan emin olun. Bu, hedef kitlenizin markanız hakkında kolaylıkla daha fazla şey öğrenmesine yardımcı olur, böylece diğer alanlarda sosyal medyanızı nasıl büyüteceğinize karar verme çabalarınıza odaklanabilirsiniz. Ek olarak, hem web sitenizin trafiğini hem de sosyal medya varlığınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Etkinlikleri Yürütün

Etkinlikler, markanız hakkında farkındalığı yaymak için harika bir moddur. Basılı malzemelerinizde veya tabelalarınızda kendi hashtag’lerinizi ve sosyal medya tanıtıcılarınızı kullanabilirsiniz. Bu, etkinliklerin izleyicilerinin dikkatini çekmeye yardımcı olabilir.

Etkinliklerde istediğiniz kadar yaratıcı olabilir, hashtag’lerinizi ve sosyal medya hesaplarınızı tanıtabilirsiniz. Bu, sosyal medya profillerinize trafik çekmenize ve böylece sosyal medya varlığınızı büyütmenize yardımcı olabilir .

 1. Profillerinizi Paylaşın

Sosyal medya varlığınızı nasıl artıracağınızı öğrenmenin harika bir yolu, markanızın sosyal profillerini paylaşmaktır. Sosyal medya hesaplarınızı tanıdığınız kişilerle paylaşın. Ancak, spam yapmamaya çalışın. Zorlayıcı olmayan bir şekilde yapın.

Bu taktik, sosyal medya platformlarındaki varlığınızdan haberdar olmalarını sağlayacak ve sosyal olarak büyüme konusunda sahip olabileceği başarıyı görmenize yardımcı olacaktır. Hatta bunları tanıdıkları kişilerle paylaşabilir ve haberin yayılmasına yardımcı olabilirler.

 1. Etiketleri Kullanın

Hashtag’ler, sosyal medya varlığınızı büyütmeye yardımcı olmak için benzer içerikleri tek bir çatı altında bir araya getirmek için kullanılır. Sosyal medya hesaplarınızda bir şey yayınladığınızda, bazı hashtag’leri dahil etmeye çalışın. Bunlar, insanları sosyal medya hesaplarınıza ve ardından web sitenize getirebilir. Özellikle Twitter ve Instagram’da gönderi paylaşırken çok önemlidirler.

Ancak, hashtag’leri aşırı kullanmadığınızdan ve gönderilerinizi bunlarla yüklemediğinizden emin olun. Sosyal medya takipçi sayınızı nasıl artıracağınıza karar verirken ve bunları kullanırken dikkatli olmazsanız, gönderilerinizin spam gibi görünmesi kolay olabilir ve sosyal medyadaki varlığınıza zarar verebilir.

Markalı hashtag’ler de oluşturabilirsiniz. Bunlar marka isminizden hatta sloganınızdan oluşabilir. İnsanları bu hashtag’lerle içerik oluşturmaya teşvik edin. Bu, sosyal medya takipçilerinizi büyütürken harika bir nasıl yapılır konusudur.

 1. Daha Fazla Ağdan Yararlanın

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ve Tiktok, en popüler sosyal ağlardan bazılarıdır. Ancak diğer sosyal medya platformlarında da sosyal medya varlığınızı artırmalısınız.

İşletmenizi markalaştırırken , tipik sosyal medya sitelerinden ayrılıp Pinterest, Foursquare, Tumblr ve daha fazlası gibi platformları denemek faydalı olabilir. Ayrıca sosyal imleme sitelerine ve sosyal inceleme sitelerine de kayıt olabilirsiniz. Sosyal medya varlığınızı mümkün olduğunca genişletmeye çalışın.

 1. E-postalarınıza Sosyal Simgeler Ekleyin

E-postalar, sosyal medya hesaplarınız hakkında bilgi yaymanın harika bir yoludur. Muhtemelen zaten her ay abonelerinize birden fazla e-posta gönderiyorsunuz.

E-postalarınızda sosyal medya simgeleriniz varsa, okuyucularınızdan bunları kontrol etmeleri istenebilir. Bu size daha fazla takipçi kazandırabilir, böylece seçtiğiniz platformda sosyal olarak daha fazla büyüyebilirsiniz.

Hedef kitlenize düzenli olarak bir haber bülteni gönderiyorsanız, buna sosyal hesaplarınızı eklediğinizden emin olun. Posta yoluyla gönderseniz bile bunu yapabilirsiniz. Üzerinde tüm sosyal medya tanıtıcılarınızın bulunduğu bir karta girebilirsiniz. Bunu yapmak, markanızın sosyal medya varlığını geliştirmenize yardımcı olabilir.

 1. Ücretsiz Hediyeler Verin

İzleyiciler bedava şeyleri sever. Onlara bedava bir şey verdiğinizde, onlara takipçiniz olmaları için bir sebep veriyorsunuz. Ücretsiz olmak için her şeyi seçebilseniz de, kitlenizi markanıza çekebilecek birini seçmek en iyisidir.

Ücretsiz deneme veya indirim kodları bile verebilirsiniz. Bu tür bedava içerikler yalnızca hedef kitlenizin ilgisini çekmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda insanları hakkınızda bilgi yaymaya motive edebilir. Bu, markanızın daha fazla dikkat çekmesine ve sosyal medya varlığınızı iyileştirmesine yardımcı olabilir.

 1. Etkileşim, Etkileşim, Etkileşim!

Kitlenizin desteğini kazanmanın en iyi yolu, onlarla etkileşim kurmaktır. Etkileşim derken, kişisel düzeyde etkileşim kurmayı kastediyoruz. Sosyal medya varlığınızı nasıl artıracağınızı öğreniyorsunuz. Bu varlık, markanızın kendileriyle etkileşim kurmasını beklediği için, sayfanızı takip ettiğinde yansıtılacaktır.

Bunun için ne zaman birisi markanızla ilgili bir paylaşımda bulunsa veya gönderilerinizden birine yorum yapsa, onlara yanıt vermeye çalışın.

Onlarla başka şekillerde de etkileşim kurabilirsiniz. Kitlenizi katılmaya teşvik eden anketler, sınavlar veya yarışmalar oluşturun. Instagram Hikayeleri, takipçilerinizin ilgisini çekmek için harika bir ortamdır. IG Hikayelerinde kullanabilecekleri çıkartmalar ekleyin.

Takipçilerinizle aktif bir şekilde etkileşim kurarak, onlarla uzun vadeli ilişkiler kurmayı önemsediğiniz konusunda onlara net bir mesaj gönderirsiniz. Bu, markanıza olan güvenlerini sağlam tutar ve onları markanızın daha sadık takipçileri yapar ve sosyal çevrenizi büyütür.

Sadık takipçiler, markanızı başkalarına tavsiye edebilir. Bu da, sosyal medya varlığınızı büyütmenize yardımcı olabilir.

 1. İçeriğinizi Optimize Edin

Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız her şey arama motorları tarafından görülebilir. Bu, Google’da ve diğer arama motorlarında listelenebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, mümkün olduğunda bazı ilgili anahtar kelimeleri gönderilerinize dahil etmek harika bir uygulamadır. Bu, yayınlarınızın Google’da doğru anahtar kelimeler için görünürlük kazanmasına yardımcı olabilir.

Benzer şekilde, daha önce bahsedilen anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak, takipçilerinizin Google’da ne aradığını kontrol edebilirsiniz. Alakalı anahtar kelimeleri bulduktan sonra, ilgili kullanıcıların dikkatini çekmek için bunları gönderilerinizde kullanabilirsiniz.

Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer alan sosyal medya içeriği daha fazla ziyaret alacaktır. Bu da, sosyal medya varlığınızı geliştirebilir.

 1. Poster ve Afiş Kullanın

Fiziksel bir mağazanız varsa, bunu sosyal medya varlığınızı artırmak için de kullanabilirsiniz. Sosyal medya tutamaçlarınızın bulunduğu çekici bir posteri pencerelere veya mağazanızın içine yerleştirmek, dikkatleri üzerinize çekebilir.

Mağazanıza gelen kişiler sosyal medya hesaplarınızı görebilir. Ve işyerinizde bir pencere varsa, oraya asılan bir afiş, daha birçok kişinin dikkatini çekebilir. Sosyal medya tanıtıcılarınızı ve çekici görsel içeriğinizi postere ekleyin. Daha fazla dikkat çekmek ve sosyal medya varlığınızı büyütmek için sosyal hesap numaralarınızı makbuzlarınıza veya kartvizitlerinize de yazdırabilirsiniz.

 1. Düzenli Olarak Paylaşım Yapın

Düzenli olarak sosyal medyada paylaşım yapmak harika bir uygulamadır. Bu, takipçilerinizin ve hedef tüketicilerin dikkatini çekmeye yardımcı olabilir.

Ancak, içerik gönderme sıklığı da aynı derecede önemlidir. Çok nadiren gönderi paylaşın ve kitleniz, profilinizin yeterince aktif olmadığını düşünerek ilgilerini kaybetmeye başlayabilir. Çok sık gönderi yayınlarsanız, onlara spam gönderiyormuşsunuz gibi hissedebilirler.

Sosyal medya varlığınızı nasıl artıracağınızı öğrenmek için, mükemmel dengeyi bulmak ve ardından tutarlı bir şekilde gönderi paylaşmak zorunludur. Bu, kitlenizin düzenli aralıklarla bilgi almasını sağlayabilir ve sosyal medya varlığınızı artırabilir. Gerekirse, gönderileri önceden planlayarak en uygun zamanlarda yayınlanmalarını da sağlayabilirsiniz.

 1. Kişisel Bir Dokunuş Verin

Kitlenize yanıt verirken, onlara hitap etmek için genel kelimeler kullanmamaya çalışın. Bunun yerine, mesajlarınızı kişiselleştirmek ve isimleriyle hitap etmek için çaba gösterin.

Ayrıca yanıtınızı özgün tutun ve şablon tabanlı yanıtlar kullanmamaya çalışın. Yanıtlarınızı her seferinde uyarlayın. Bu, sosyal medya kanallarınıza “insan dokunuşu” uygulayarak, hedef kitlenizin markanıza daha yakın hissetmesini sağlayabilir.

Makine benzeri yanıtlar insanları rahatsız edebilir ve markanızın sosyal ortamda büyümesine yardımcı olmak yerine itibarına zarar verebilir. Öte yandan, gerçek bir yanıt insanlar tarafından her zaman takdir edilir ve sosyal medya varlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 1. Şikayetleri İyi Ele Alın

Bir müşteri sosyal medya hesaplarınızdan şikayet ettiğinde, onu ciddiye aldığınızdan emin olun. Endişelerine mümkün olan en kısa sürede ve profesyonel bir şekilde yanıt vermeye çalışın.

Herhangi bir sorunuz varsa bize e-posta gönderin” gibi otomatik yanıtlardan uzak durmaya çalışın. Bunun yerine, endişelerini düşünmek için zaman ayırın ve her şikayeti kişiselleştirilmiş bir şekilde yanıtlayın.

Müşterilerin işletmenizi başkalarına tavsiye edebileceğini unutmayın. Olumlu geri bildirimler vermeleri, sosyal medya takipçinizi nasıl artıracağınızı keşfetme yolculuğunuzda size kesinlikle yardımcı olacaktır.

Müşterileriniz geri bildirimlerinde kibar olmasalar bile, bu şekilde kaldığınızdan emin olun. Herkes kendisiyle ilgilenen bir markayı sever.

Ek olarak, başkaları markanızın müşterilerinizle nasıl etkileşime girdiğini fark edecek. Onlara olumlu bir izlenim verirseniz, sosyal medya varlığınızı artırabilir ve belki de yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Olumsuz bir izlenim tam tersi bir etkiye sahip olabilir.

 1. Müşterilerinizden Paylaşmalarını İsteyin

Daha fazla takipçi çekmenin bir başka iyi yolu da, mevcut takipçilerinizden gönderilerinde markalı hashtag’lerinizi paylaşmalarını istemektir. Bu, profilinize daha fazla ilgi ve dikkat çekebilir, bu da sosyal medya varlığınızın artmasına neden olabilir. En iyi sonuçlar için, takipçilerinizi markalı hashtag’lerinizi paylaşmaya teşvik edecek bir teşvik sunun.

 1. Her Profili Bireysel Olarak Değerlendirin

Tüm sosyal medya kanalları temelde aynı amaca hizmet etse de her birinin farklı şekilde ele alınması gerekiyor. Çoğu pazarlamacı, sosyal medya takipçileri kazandıracak tüm platformlarda aynı içeriği kullanma hatasını sıklıkla yapar.

Ancak, her sosyal medya platformunu ayrı ayrı ele almalısınız. Bu size her biri için farklı şekillerde optimize etme kapsamı sağlar. Bu optimizasyon, sosyal medya varlığınızı önemli ölçüde büyütmenize yardımcı olacaktır.

SocialInsider ve Marketing Profs tarafından yapılan bir araştırma bazı ilginç bulgulara sahiptir. Üç ila dört hashtag içeren Instagram gönderilerinin ortalama gösterim oranı yüzde 3,41 oldu . Beşten fazla hashtag kullanıldığında kullanıcı etkileşimi azaldı.

Buffer tarafından yapılan bir araştırma , Twitter’da günde 3 kez gönderi paylaşmanın en yüksek etkileşimi sağladığını buldu. Benzer şekilde, Facebook için günde iki kez gönderi paylaştıktan sonra etkileşim büyük ölçüde düştü.

En iyi sonuçlar için Pinterest’te günde 5, Instagram’da günde 1,5 gönderi paylaşabilirsiniz. Bu en iyi uygulamaları takip etmek, sosyal medya varlığınızı büyütmenize yardımcı olabilir

 1. Ücretli Promosyonlar

Organik olarak sosyal medya varlığı kazanmaya çalışmanın tüm farklı yollarını denediyseniz, ücretli promosyonlara geçebilirsiniz.

Neredeyse her sosyal medya platformunda reklam yayınlama seçeneği vardır. Bu reklamları kullanarak sosyal ağlarda hedef kitlesi yüksek bir kitleye ulaşabilirsiniz.

İnsanları konuma, demografiye ve ilgi alanlarına göre hedefleyebilirsiniz. Ardından, hedef kitlenize bağlı olarak, ücretli reklamınızı oluştururken ayrıntıları girebilirsiniz. Bu, doğru kişileri etkili bir şekilde hedeflemenize ve daha yüksek katılım ve dönüşüm elde etmenize yardımcı olabilir.

Ücretli promosyonlarla yapabileceğiniz çok şey var. Sayfa beğenilerinizi artırmak, etkileşimleri artırmak, bağlantı tıklamaları almak ve hatta satışları artırmak için promosyonlar yürütebilirsiniz. Ücretli reklamlar, sosyal medyanın gerçek gücünden yararlanmanıza ve sosyal medya varlığınızı büyütmenize yardımcı olabilir.

Ücretli promosyonların en iyi yanı, genellikle diğer pazarlama türlerinden daha ucuz olmalarıdır. Böylece, sıkı bir bütçeniz olduğunda işletmenizi tanıtmak için bunları kullanabilirsiniz.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlar, reklamlarınızın performansını kontrol etmek için sağlam analizler sağlar. Promosyonlarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini görebilir ve sosyal olarak büyümeye devam etmek için promosyonlarınızı geliştirebilirsiniz.

Bu, maliyetlerinizi azaltmanıza ve promosyonlarınızın performansını artırmanıza yardımcı olabilir. Proaktif olmalısınız ve reklam performansınızı sık sık analiz etmeye devam etmelisiniz. Ancak o zaman, markanızın sosyal medyadaki varlığını iyileştirmek için reklamlarınızı optimize edebilirsiniz.

 1. Etkileyici Pazarlama

Influencer pazarlama, dijital pazarlama dünyasında yükselen bir yıldızdır. Influencer pazarlamasında markalar, belirli bir hedefe ulaşmak için sosyal medyadaki influencer’larla işbirliği yapar.

Etkileyenler, sosyal medyada sadık ve geniş bir hayran kitlesine sahip kişilerdir. Bu etkileyiciler, ürünlerinizi izleyicileriyle paylaşabilir ve böylece markanızın gözbebeklerini ve satışlarını elde edebilir.

Influencer pazarlamasını kendi avantajınıza kolayca kullanabilirsiniz. Birkaç etkileyici ile işbirliği yaparak, hedef kitlenizin çok ihtiyaç duyduğu ilgiyi kolayca çekebilir ve sosyal medya varlığınızı büyütebilirsiniz.

Bunu yapmanın bir yolu, insanları sayfanızı takip etmeye teşvik eden bir kampanya yürütmektir. Karşılığında, onlara biraz indirim veya bedava bir şey verebilirsiniz. Bu, profillerinizde daha fazla takipçi edinmenize ve dolayısıyla sosyal medya varlığınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

 1. Proaktif Olun

Sosyal medya varlığınızı geliştirmeye çalışırken proaktif olmanız gerekir. İnsanların size gelip sizinle etkileşime geçmesini beklemeyin.

Bunun yerine inisiyatifi elinize alın ve nişinizdeki diğer kişiler ve markalarla iletişime geçin. Ayrıca hedef kitlenizle etkileşimlerinizi artırmaya çalışın ve daha fazla etkileşim kurun. Bu, mevcut kitlenizi korumanıza ve sosyal medyayı kolayca takip eden yeni takipçiler edinmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca ilgi çekici içerikler yayınlayabilir ve takipçilerinizi bu içeriği paylaşmaya veya başkalarını etiketlemeye teşvik edebilirsiniz. Kitleniz gönderiyi beğenirse, mutlaka paylaşacak veya arkadaşlarını etiketleyecektir. Bu bir domino etkisi yaratabilir ve erişiminizi büyük ölçüde artırabilir.

Proaktif olmak ve yeni stratejiler bulmak faydalıdır ve sosyal medya varlığınızı yeni zirvelere taşıyabilir.

 1. Bir Soru-Cevap gerçekleştirin

Bazen markanızın sosyal medya varlığını geliştirmenin en kolay yolu, takipçilerinizle basit bir Soru-Cevap yapmaktır. Instagram gibi sosyal platformlar, markaların bu pazarlama taktiğine ulaşmalarına yardımcı olmak için hikayeler gibi özellikler uyguladı.

Şirketinizin müşterilerin sahip olabileceği tüm soruları yanıtlayacağını belirtin. Sadece etkileşiminizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda müşterileriniz en büyük sorularına cevap alarak, kendilerini markanıza daha yakın hissedecekler.

Çözüm

Sosyal medya varlığınızı büyütmek ilk başta göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Ancak, bu ipuçlarını özveriyle takip ederseniz, üstesinden gelebileceğiniz bir görevdir. Kitlenizle sık sık etkileşimde bulunmak ve onların sorunlu noktalarıyla ilgilenmek önemlidir. Ek olarak, içeriğinizi paylaşmaları ve hatta paylaşmaya değer içerikler oluşturmaları için onları motive etmelisiniz.

Sosyal olarak büyümek istiyorsanız, sosyal medyaya kur ve unut yaklaşımına sahip olamazsınız. Proaktif olmalı ve sosyal medya varlığınızı büyütmek için yeni stratejiler ve kampanyalar geliştirmelisiniz. Erişiminizi artırmak için etkileyicilerle işbirliği yapmak da iyi bir fikirdir.

Sosyal medyada büyümenin çok zaman, özveri ve çaba gerektirdiğini unutmayın. Sabırlı olmanız ve sosyal medya stratejinizi dinamik olarak değiştirmeye devam etmeniz gerekecek.

Bu yazılara da bakın:

Obsesif Kompülsif Bozukluğu-Rahatsızlığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sokak Modası Kombinleri. Sokakta Güzel Görünmek

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ