Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Cilt Lekeleri için Kremler, Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt Lekeleri için Kremler, Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt lekeleriniz özellikle de yaz zamanında hemen hemen her yaşta kişinin yaşayacağı sorunlardan biridir. Cilt lekeleriniz denildiği zaman akla ilk gelen şeyse güneş lekeleridir. Cildinizdeki lekelenmelerin ana sorumlusunun güneşin zararlı ışınları olduğunu düşünüyorsanız, güneş lekeleri nasıl geçer adlı konumuza bakabilirsiniz.

Fakat cilt lekeleriniz sadece güneş lekelerinizi de içermemektedir. Çilleriniz, sivilceleriniz, yaşlılık belirtileri olan kahverengi lekeleriniz ve hamilelikte yaşanan lekeler, doğuştan olan lekeleriniz cilt lekeleri olarak adlandırılmaktadır. Yüz lekelerinizin oluşmaması için ilk olarak önlem alabilmeniz için buna neden olan şeyleri ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Bundan dolayı cilt lekelerinizin giderilmesi için yöntemleri uygulamadan önce etkisi olanları bir öğrenin.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt lekeleriniz ciltte renk farklılaşmalarından ortaya çıkması ile oluşabilmektedir. Buna ise melanin pigmentinin cildinizde birikmesiyle cilt lekelerinin de oluşmuş olduğu bölgelerde fazlalaşmasıyla neden olabilmektedir. Böylelikle melanin de fazlalaşan yerlerinizde lekelerin oluşumu gerçekleşmektedir.

  • Uzun bir süre güneşe maruz kaldığınız zaman
  • Kalıtsal faktörler
  • Kullanılmış olan bazı kimyasal içerikli olan maddeler ve bazı ilaçların etkisi
  • Solaryum gibi organik bir şekilde olmayan bronzlaşmalarla cilt lekeleri oluşabilmektedir.

Cilt lekeleriniz aklınıza geldiği zaman ilk öncelikle yüz bölgesi gelse bile cilt lekeleriniz vücudun her bölgesinde de görülebilmektedir. Özellikle de güneşe fazlası ile maruz kalınmışsa ciltlerinizde de koyu kahverengi oluşmuş olan güneş lekeleri de ultraviyole ışınlara çok fazla kalmadan ortaya çıkmaktadırlar. Bu ışınlar ise cildimizde direkt olarak temas ettikleri zaman cildiniz de leke oluşumuna neden olurlar ve cildinize de zarar vermektedirler.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilmektedir?

Eğer lekeleriniz bulunuyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız birden fazla seçenek bulabilirsiniz. Bunlardan bazılarıysa medikal bazıları da cilt lekeleriniz için maske ve bitkisel yöntemlerdir. Cilt lekelerini gidermek için kullanılan etkili kremler sayfamızdan merhem nitelikli ürünlere bakabilirsiniz.

Asit İçeren Kimyasal Ürünler

Bu ürünlerin kullanılması ile beraber cildin soyulma işlemi yapılmaktadır. Örneğin acnelyse krem..Fakat kimyasal olarak ürün kullanmanız yerine de evde hazırlayacağınız tarifler ile de bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Asit içermiş olan ürünlerden sirke de bu işlem için çok uygun. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta ise asit içermiş olan özel ürünlerin bazılarında kanserojen özellikleri taşıyor olmasıdır. Leke açmalarda kullanılmış olan meyve asitlerini de sadece güneş lekelerinde değil, sivilce izleriniz gibi cildimizdeki cilt lekeleri içinde kullanabilmekteyiz. Fakat cildinizde oluşmuş olan kızarıklığı da göze almanız gerekmektedir.

Sivilce izlerine özel bir tarif arıyorsanız, ayrıca sivilce lekeleri nasıl geçer yazımıza da bakabilirsiniz

Kimyasal Peelingler

Derinizin üst tabakasındaki derinin soyulmasıyla beraber leke ortadan kaldırılmaktadır. Fakat deride de hassasiyet göstermesi, kabuklanması, yanması, kızarıklık gibi yan etkileriniz olabilmesi nedeni ile tercih edilirken dikkatli davranılması gerekiyor. Kimyasal peelingler sadece problemli olan bölgeye uygulanabilmektedir.

Lazer Uygulaması

Lekeleriniz için başka bir çözümde lazer uygulamasıdır. Bu uygulamada ise deriniz tıpkı kimyasaldaki gibi soyulma yapmaktadır. Lazer ile cilt lekelerinizden kurtulabilmeniz içinde basit bir yöntem uyguluyorsunuz fakat bunun için bir takım bazı şeyleri göze almanız gerekmektedir. Ağrı, kaşıntı, kabuklanma, yanma ya da morarmaları göze alarak yaptırmanız gerekiyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ