Kategoriler

Sab Simplex Gaz Damlası

Sab Simplex Gaz Damlası
  • Anne-Bebek
  • 02/10/2017 15:40 | Son Güncellenme: 02/02/2023 15:18
  • 0
  • 45.915

Yeni doğan ebeveynlerinin, bilhassa da taze annelerin en büyük kabuslarından bir tanesi kolikli bebekler ve gaz sancıları yüzünden çığlık çığlığa bağıran zavallı küçüklerinin karşısından çaresiz ve uykusuz kalan yeni ebeveynler, bebeklerin gaz sancısını hafifletmek için çocuk doktorları tarafından tavsiye edilen ya da çevrelerinden duydukları gaz sancısı giderici damlalara başvururlar ve bu damlaların arasında en sık adı duyulanlardan bir tanesi de Sab Simplex damladır.

 

Ancak anne karnından henüz çıkmış ve dünyaya yeni yeni adapte olmayan çalışan bu canlıya ilaç türevi bir şey vermekten çekinen anneler için sab simplexin yenidoğan bebeklerle kullanımı ile ilgili bu konuyu derledik. Gaz sancısı ve bağırsak düzenleyici bir takım bebek ürünleri ile ilgili çeşitli bilgiler bulabileceğiniz yazımıza, bilhassa mevzu bahis olan Sab Simplex damla kullanımı, yenidoğan üzerindeki etkileri, bebeğinize herhangi bir zararı olup olmayacağı konularına değinmek istiyoruz.sab simplex gaz damlası

Yenidoğan Gazlı Bebeklerde Sab Simplex Damla Kullanımı:

Sab Simplex gaz damlasını yenidoğan bebeğinizde güvenle kullanabilirsiniz. Bitkisel olduğu bildirilen bu ilacı, doktor ya da eczacınızın tavsiyesi dışında, arkadaş tavsiyesi v.b. bir yolla edindiyseniz, nasıl kullanılacağı ile ilgili, ilaç prospektüsünde yazan talimatları bire bir uygulayabilirsiniz.

Elinizde prospektüs yok ise; sab Simplexi bebeğinizin gaz sancısı şiddetine göre, günde 2 ila 4 kez arası 10’ar damla şeklinde kullanabilirsiniz. Damlaları doğrudan bebeğinizin ağzına damlatabileceğiniz gibi, bir çay kaşığı yardımı ile hatta aynı kaşığa bir kaç damla anne sütü dökerek, sıvı içerinde çözeltilmiş olarak kullanmanızda fayda vardır.

Bebeğiniz çok şiddetli gaz sancıları çekmiyorsa, günde 2 kez ile yetinmenizi önermekle beraber, günde 4 kez yani toplamda 40 damla, yenidoğan bebeklerde güvenle kullanılabilir.

Sab Simplex’in etki göstermesi için, doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca damlanın, bir antibiyotik kullanıyormuşcasına düzenli bir şekilde, günün aynı saatlerinde verilmesi ehemmiyet taşımaktadır. Pek çok anne baba, bebeğinin diğer günlere nazaran daha az gazlı olduğu günlerde yenidoğanına boşuna ilaç vermemek mantığı güderek, reçete edilen ilaçlarını kullanmamaktadır ancak bu asla yapılmaması gereken büyük bir hatadır. Zira, düzenli kullanım olmaksızın, Sab Simplex’den yarar görmeniz beklemiyoruz.

Gaz damlalarının, markası farketmeksizin yenidoğanlar üzerinde herhangi bir risk taşımadığını genel olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilsek de, bebeğiniz damlaya rağmen rahatlama yaşamıyorsa, doz aşımına gitmeyiniz.

Gerekirse, ilacınızı değiştirip, bir başka gaz damlası kullanınız. Sab Simplex oldukça etkili bir ilaç olmasına karşın, bir başkasının bebeğinde fayda göstermiş olması, sizinkinde de illa ki göstereceği anlamını taşımamaktadır. Dolayısıyla fayda görememeniz durumunda, doktorunuz aksini tavsiye etmediği sürece, ilacınızı değiştirmek yoluna gidebilirsiniz.

Sab Simplex Ne İşe Yarar?

Simetikon adlı bir maddeyi etken maddesi olarak kullanan Sab Simplex damla, hem yenidoğan bebeklerin hem de farklı durumlar için yetişkinlerin kullanımı için geliştirilmiş, mide, bağırsak hareketleri düzenleyici, etkili bir ilaçtır

Fiyatı Nedir?

Piyasadaki fiyatları ufak oranlarda değişkenlik göstermekle beraber, 30 TL civarındadır.

Sab Simplex Damlanın Yan Etkileri:

Sam Simplex’de yenidoğanlar üzerinde ciddi bir yan etkisi bildirilmemiştir.

Nadir yan etkiler;

  • Kusma
  • Mide Bulantısı
  • İshal

Sab Simplex Damla İşe Yarıyor Mu?

Bağırsak hareketlerini düzenleyici ya da gaz giderici damla ya da diğer bebek ürünlerinin hepsi, yeni dünyaya geldiği ve ağızdan beslenme alışkanlığını edinmeye çalışırken bağırsak hareketlerini kendi kendine regüle edemeyen bebeklerin bağırsak mekanizmaları hesaba katılarak geliştirilmiştir. Dolayısıyla, Sab Simplex damla ya da bir başka türevi ilaç mutlaka ki iş görecektir ancak gaz damlalarından büyük mucizeler beklememeniz gerektiğini de hatırlatmak isteriz.  Ne Sab Simplex ne bir başkası; hiç bir gaz damları, doğuştan gazlı olan bir bebeğin sorununu tamamen ortadan kaldırarak mışıl mışıl ve kesintisiz bir uyku uyumasına vesile olamaz. Zaten ortalama olarak 1.5 saatte bir beslenmesi gereken bir yenidoğan ile yaşamda kesintisiz uyku diye bir kavram hiç bir şekilde söz konusu olmayacaktır ancak yine de gaz giderici damlaların sağlayacağı faydalar sayesinde, sıkıntılarınızı bir nebze hafifletebilir, en azından tolere edilebilir bir boyuta indirebilirsiniz.

Eğer yenidoğanınızın gaz sancıları düzenli kullanıma rağmen geçmiyor ise, ilaç kullanmak kadar etkili bir başka yöntem olan yenidoğan gaz çıkarma egzersizleri yaptırma yoluna gidebilirsiniz.

Sab Simplex Bebeğimde Uyku Yapar mı?

İlacın içeriği ve etken maddesinde, yenidoğanınızda uykuya eğilim yaratacak herhangi bir madde yoktur ancak ilacın işe yaraması durumunda, bebeğiniz gazını rahatça çıkarıp sancılarından kurtulacağından, uykuya meyilli olacaktır. Yenidoğanlar günde 20 hatta 22 saate kadar uyuyabilirler. Sadece beslenmek için uyanan yenidoğan bebeğiniz gaz sancısı çekmemesi durumunda, emzirilme seansından sonra doğal olarak tekrar uykuya dalacaktır.

Sab Simplex BioGaia Birlikte Kullanımı:

Aşırı gaz sancısından muzdarip bebekler için bazı doktor Sab Simplex’i Biogaia adlı bir başka ilaçla kombine şekilde kullandırtmaktadırlar ancak sağlanan faydasının %20’den fazla olmadığı bildirilmiştir.

Bebeklerin gaz sancısını gidermek için bitkisel içerikli dahi olsa ilaç kategorisinde herhangi bir damla kullanmak istemeyen ebeveynler için önerebileceğimiz bir başka doğal ürün ise sarı kantaron yağıdır.

Kantaron yağı ile bebeğinizin karnına masaj yaparak gaz sancılarını hafifletebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için kantaron yağının bebeklerde kullanımıyla ilgili bilgi içeren yazımıza bakabilirsiniz.

Sab Simplex damla için iyi bir alternatif olabilir

Yazımıza yorum olarak Sab Simplex kullanımınızın yenidoğan bebeğinizin üzerindeki etkilerini yollayacak olursanız, damlayı kullanmayı düşünerek bilgi arayışı içerisinde sitemize gelmiş anneler ve anne adaylarına fikir vermiş olursunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ