Kategoriler

Gizli Kürtaj Nasıl Yaptırılır? Yaşı Tutmayanlar İçin Gizli Kürtaj Yaptırma

Gizli Kürtaj Nasıl Yaptırılır? Yaşı Tutmayanlar İçin Gizli Kürtaj Yaptırma
  • Kürtaj / Sağlık
  • 10/04/2018 12:09 | Son Güncellenme: 04/03/2023 15:42
  • 0
  • 13.834

Gizli gizli kürtajı nasıl yaptırırız? Yaşı tutmayan kadınlar için gizli kürtaj yaptırma.

18 yaş altı kürtaj yaptırmak isteyen genç hanımlar, aileden gizli kürtaj ya da yetişkin dahi olsalar eşlerinden gizli kürtaj yaptırmanın yasa dışı yollarını arıyorlar.

Yazımıza başlarken söylemek istiyoruz ki gizli kürtaj sağlığınızı tehlikeye atabilecek ciddi risklere yol açabilecek sonuçlar doğurabilir.

Tıp lisansı olan hiç bir aklı başında hekim, 18 yaş altındaki genç bir kadına, ailesinden gizli bir şekilde kürtaj işlemi yapmayacaktır ve kürtaj ameliyatı, uygun tıbbi şartlarda oldukça risksiz bir operasyon olsa da, merdiven altı yerlerde tıbbi bilgisi ve yetkisi olmayan kişiler tarafından gerçekleştirildiğinde, hayati tehlikesi olan majör bir operasyondur.

Gizli Kürtaj Yapılır mı?

aileden eşten gizli kürtaj ve yapan doktorlar

Kürtaj gizli olarak yapılır elbette ancak bu noktada gizli kürtajdan kasıt tam olarak nedir onu anlamak lazım..Kürtaj, 2018 yılı itibariyle, 10 haftalık gebelik yaşının altındaki hamileliklerde, yetişkin kadının bekar ise kendi özgür iradesi ile, evli ise eşi ile ortak kararı ile birlikte, tamamen yasal olarak gerçekleştirilebilen ve maliyetleri de çok yüksek olmayan bir operasyondur. kürtaj fiyatları için ilgili yazımıza bakabilirsiniz

Doktor-hasta gizliliği kuralına bağlı olarak, kürtaj yaptırmak isteyen kişi şayet 18 yaş altında değilse, zaten tamamen gizli bir işlem olarak yürütülmektedir ancak hasta 18 yaş altındaysa yani reşit değilse, ne yazık ki anne-babasının sorumluğu altındaki hasta adına karar almaları için ebeveynlerine bilgi verilmesi gerekmektedir ve yasal bir şekilde işlem yapan hiç bir doktor ya da kürtaj kliniği, 16 yaşındaki bir genç kadına, gizli kürtaj işlemi yapmayı kabul etmeyecektir.

Eşimden Gizli Kürtaj Olabilir Miyim?

18 yaş altı üstü erişkin bir kadın olarak gebeliğinizi sonlandırmaya karar verdiyseniz ancak resmi nikahlı bir eşiniz var ise, Türkiye Cumhuriyeti kanunları gereğince, embriyonun gelişme ve dünyaya gelme, bebeğin doğa hakkı üzerinde babası varsayılan kişinin de söz hakkı olduğu için, eşinizden gizli kürtaj olamazsınız. Bebek aldırma işlemini gerçekleştirebilmek için, mutlaka eşinizin imzasına ihtiyacınız olacaktır.

Ancak erişkin ve bekar bir anne adayı iseniz, partnerinizden yani bebeğin muhtemel babasından herhangi bir izin ya da imza almaksızın, haber dahi vermeksizin, uygun bir kürtaj kliniği ya da hastanede, işleminizi tamamen gizlilik içerisinde ve yasal bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Gebeliğim 10 Haftadan Büyük ise Gizli Kürtaj Yaptırabilir miyim?

Kanunlarımızca 2. buçuk aylık hamilelik yani 10 hafta ve üzeri gebeliklerde keyfi yani isteğe bağlı lürtaj yaptırmak yasal değildir ve devletten gizli bir şekilde ancak merdiven altı yerlerde ciddi hayati tehlikeyi göze alarak yasal haftayı geçmiş bebeği aldırabilirsiniz. Anne adayının dünyaya getireceği çocuğun bakımını sağlayamayacağı durumlarda devletin çeşitli çözüm önerileri olduğunu unutmayınız.

18 Yaşından Büyüğüm. Ailemden Gizli Kürtaj Yaptırabilir Miyim?

Yukarıda da belirtildiği gibi, gebelik haftanız yasal bebek aldırma sınırları içerisindeyse, yetişkinseniz yani yasal olarak 18. yaşınızı tamamen doldurmuşsanız ve bekar iseniz, isteğe bağlı kürtaj işlemini, ailenize ya da partnerine haber vermeden dilediğiniz şekilde gizlilikle içerisinde yaptırabilirsiniz.

Ancak bazı devlet hastanelerinde, yetişkin kadınların ailelerine de haber verilmesi ile ilgili dolaşan spekülasyonlar sebebiyle hastalar tedirginlik yaşamaktadır. Özel kliniklerde bu gibi durumlara daha nadir rastlanmakla birlikte bu tarz riskler kürtaj yapan yerlerin etik anlayışı ile doğrudan alakalıdır.

Kürtaj korkulacak bir operasyon değildir. Bilmek isteyenlerde kürtaj tekniklerinin anlatıldığı şu videoyu göstermek istiyoruz;

Kürtaj Kayıtlara Geçer Mi?

Kürtaj işlemi, tıbbi kayıtlarınıza geçer ancak bir şartla; devlet hastesinde ve SGK güvencesi kullanarak kürtaj olduğunuzda evet geçer. ANCAK!

Öncelikle gebelik sonlandırmak adına yapılan gizli kürtaj aramalarının oldukça gereksiz bir çaba ve boşa duyulan endişelerden ibaret olduğunu sizlere söylemek isteriz. Kürtaj operasyonu oldukça normal karşılanması gereken bir durum olmakla birlikte, ülkemizde ne kadar yadırgansa da evlilik dışı ilişki yaşayan bazı çiftlerin de başına gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda endişeye kapılmadan konu hakkında alanında uzman kişilerden ve ülkemizin yürürlüğündeki yasalarından gerekli bilgileri almak gerekmektedir. Ancak bu durum böyle yaşanmamaktadır.

Genelde hamilelik yaşadığını fark eden birey telaşlanarak bir an önce konu hakkında bilgiler almak adına internette arama yapmaya başlamaktadır. Gizli kürtaj aramasının sebebinin ise, kürtaj işleminin yasal bir durum olmadığını sanmakla birlikte bir yol bulma adına yapıldığını düşünüyoruz. İşte tam da bu kısımda kürtaj operasyonunun bilgilendirilmesi konusunda eksik olduğunuzu düşünüyoruz. Çünkü zaten günümüzde kürtaj işlemi için yasal süre yaklaşık olarak 10 haftadır, yani böyle bir yasal süreç mümkündür. Bu konuda içinizin rahat olması gerekir. Ayrıca gebelik yaşama durumu evli çiftlerde söz konusu olduğu gibi evlilik dışı ilişkilerde de gebelik söz konusu olabilir, bu ne kadar yadırgansa da olması son derece doğal bir durumdur. Bu durumun duyulmaması ile özellikle ilgilenen, bizlere sorular soran hastalarla da karşılaşmaktayız. Kürtaj operasyonunun gizliliği hakkında konuşmak gerekirse bu durumun gizliliği öncelikle işlemi yapan doktorun, hastanenin kanunen görevidir. Eğer ki bu kurala uymamaları durumunda bu kişileri gerekli mecralara şikayet edebilirsiniz, sonuç alacağınızdan kesinlikle emin olabilirsiniz.

İstanbul’da gizli kürtaj yapan doktorlar

Bir önceki yazıda da sizlere belirttiğimiz gibi gebelik sahibi hastaların bu konudaki bilgilerinin eksik olması gizli kürtaj aramalarını sağlamakla birlikte, bu aramalar İstanbul’da gizli kürtaj şeklinde de olabilmektedir.

Kürtaj işlemi psikolojik olarak karar verilmesi oldukça zor bir karardır. Hatta kürtaj operasyonunun kendisinden çok kararının verilmesi daha zor olabilir. Kararını vermiş olan bireyler de gerek kişisel sebeplerden ötürü, gerek yaşadığımız ülkemizin bizlere getirdiği durumlardan dolayı bu işlemin gizli kürtaj olarak yaptırmak isteyebilirler. Bu isteği anlayışla karşılıyoruz ki zaten anlayışla karşılamayan hekimlerle karşılaşılsa dahi bütün hekimler bu kurala uymak zorundadır, çünkü gerçekten bir kural vardır. Hatta doktor olmak adına edilen Hipokrat yemininde dahi bunun teminatı verilmektedir. Sizin düşünmeniz gereken asıl konular bunlar değildir. Sizin düşünmeniz gereken asıl konular sağlığınız hakkındaki konulardır. Bu operasyon ciddi bir operasyondur –ne kadar kısa sürse de- hayati riskleri mevcuttur, önemli olan budur, önemli olan sağlığınızdır.

Aileye Hangi Durumlarda Haber Verilir?

Öncelikle soru ne gibi durumlarda kürtaj operasyonu için ailenin onayına ihtiyaç duyarız. 18 yaşından küçük gebeliklerde eğer ki 18-15 yaş aralığında ise birey ailenin onayı olmadan kesinlikle işlem yapılamaması gerekmektedir. Eğer ki gebelik yaşayan birey 15 yaşından küçükse, kesinlikle ailenin onayının olmasının yanında bu durum adli mecralara da bilgilendirme yapılmadır. Bu durum çok önemli olmakla birlikte tamamen çocukların korunmasına yöneliktir. Bu sebeple kanunlara uyulması gerektiğini bunların tamamen bizlerin iyiliği için olduğunu hatırlatmak isteriz.

Eşe Hangi Durumlarda Haber verilir?

18 yaşından büyük, evli bireylerde kesinlikle çiftlerin ikisinin de onayı olmadan kürtaj operasyonu eşinden gizli olarak yapılamamaktadır. Bu nüfus planlaması gereği kanunen bir şarttır. Bu kurala uymayan bireyler gerekli yaptırımlarla karşı karşıya kalabilmektedir. 18 yaşından büyük olsa da evli olmadan bir ilişki yaşayan bireyler, kanunen evli olarak gözükmedikleri için kürtaj operasyonunu yaptırmak için birliktelik yaşadığı kişiden izin almadan bu işlemi gerçekleştirebilmektedirler.

Gebelik Sonlandırma, Bebek Düşük Yaptırma Yöntemleri

 

Kürtaj Nedir Bebek Aldırma Nasıl Yapılır Çeşitleri Nelerdir

Evde Bebek Düşürme Yöntemleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ