Kategoriler

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer?

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer?
  • Cilt Bakımı
  • 30/12/2015 00:01 | Son Güncellenme: 04/03/2023 00:24
  • 0
  • 2.073

Cildimizde bazen hava bazen stresli hayat koşulları bazen ise yapılan yanlış tedaviler sonucu sivilceler çıkabilir. Hangi sebepten olursa olsun yapılacak olan sivilce tedavisi çok önemlidir. Öncelikle doğru bilinen yanlışlardan bahsetmek istiyoruz:

Sivilce Tedavisi Kesin Çözüm

  • Sivilceleri patlatmak yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Bunun sebebi ise cildinizi sıkarak yaptığımız bu işlem sonucu patlayan sivilcenin iltihapları cildimizin diğer taraftarına da sıçrayacağı için o bölgelerde de sivilce çıkma ihtimalini artırırız.
  • Sivilceler hakkında bilinen bir diğer yanlış ise sivilceyi iğne veya benzeri sivri  bir cisim ile delmek. Bu şekilde çıkarılan sivilceler cilt dokusunu tamamen bozacağı için oldukça sağlıksız ve tehlikelidir.
  • Halk arasında yaygın olan..”Ben bu ilacı kullandım bana çok iyi geldi. Mutlaka sana da iyi gelir” mantığı yüzünden pek çok kişi yanlış ilaç kullanımı dolayısıyla sivilce sorununu daha da büyütmüştür. Bu yüzden kesinlikle doktorunuz tarafından önerilmeyen ilaçları kullanmayın. Böyle bir davranışın sonucunda hastalığınız ilerleyebilir veya ilacın yan etkisinden farklı bir organınız bile zarar görebilir.

 

Sivilceler İçin Doğal Yöntemler mi Yoksa Doktor Tedavisi mi?

Sivilce tedavisi kapsamında doğal yöntemler denenebileceği gibi  ilerlemesi halinde doktora görülmesi gerekmektedir. Sivilce tedavisinde sabırlı olmak doktor tarafından verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması çok önemli. Aksi halde sivilce tedavisi yapılamayacağı gibi kullanılan ilaçlara bağlı farklı dokusal hastalıklarda gelişebilir. Sivilce nasıl geçer diye merak edenlerin bu aşamaları bilmelerinde fayda vardır. Özellikle ileri seviye sivilce tedavisi oldukça zor ve uzun bir süreçtir. Bu yüzden zaman zaman ciltte aşırı kuruluk, soyunma, pul pul dökülme veya kaşıntı olabilir. Bu tarz rahatsız edici durumlar karşısında yine doktorunuz tarafından size verilecek olan rahatlatıcı krem veya ilaçların kullanılması çok önemlidir.

Aşırı yağlı ciltlerde sıkça karşılaşılan bir durum olan sivilce, tedavi edilmezse kalıcı hasarlara bile sebep olabilir. İlerleyen yaşlarda bu durum aşırı lekelenmeye veya cilt dokusunun pürüzsüzlüğünü kaybetmesi şeklinde ortaya çıkabilir. Eğer ilk aşamada doktora gitmek istemiyor ve bu durumu doğal yöntemler ile aşabileceğinizi düşünüyorsanız doğadaki pek çok bitki bu anlamda size büyük yardımcı olacaktır. Örneğin kil, limon ve çay ağacı yağı gibi doğal ürünler ilk aşamada faydalı olacaktır.  Eğer sivilceleriniz ağrılı veya iltihaplı ise bunun yanında da çok fazlaysa  mutlaka doktora gidilmeli ve tıbbi yöntemler ile tedavi edilmelidir. Bunun dışında hafif olağan sivilceleri ise evde uygulayacağınız doğal yöntemlerle bertaraf edebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Evde Yapılabilen Doğal Sivilce Maskeleri

 

İleri Seviyeler İçin Sivilce Tedavisi Kesin Çözüm

İlerleyen ve aşırı seviyeye ulaşmış sivilce sorunları için estetik tedavilerde mümkündür. Bu tedaviler genellikle cildi aşırı derecede deformasyona uğramış ve geri dönüşü olmayan ciddi izler taşıyan hastalarda uygulanan bir işlem türüdür. Maalesef sivilceler ergenlik çağından ileriki yaşlara kadar olan dönemde kişinin hayatını ve davranışlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Sivilce tedavisi uzman bir doktor tarafından yapılmazsa da büyük sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden ileri seviye sivilceleri olan kişiler mutlaka  bir cilt doktoruna görünmelidirler.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Sivilce tedavisi eğer inanç ve güvenle başlarsa mutlaka başarıyla sonuçlanır. Sivilce tedavisi ciddi durumlarda bir yılı aşkın sürebilmekte bu yüzden sabırlı olmak bu aşamada size en çok lazım olan şeydir. Bir yılın sonunda sivilce tedavisi başarıyla neticelendiğinde genellikle hastalar geri kalan hayatlarında sivilce sorunu yaşamazlar. Bu sayede sivilce tedavisi sonunda yaşamınızın geri kalanında çok daha mutlu ve endişesiz yaşamanız mümkün.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ