Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Günlük Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Günlük Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cildimiz bedenimizi etkili bir şekilde gösteren en önemli yapı taşıdır. Cildimiz gün içinde pek çok şeye maruz kalır ve çeşitli etkenler nedeniyle zaman içinde yıpranabilir, cansızlaşabilir. Cildimizi gerektiği şekilde ve doğru yöntemlerle temizleyerek hijyenik olarak cildimizi koruyabilir ve cildimizin daha canlı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlayabiliriz. Günlük cilt temizliği nasıl yapılır diye soracak olursanız bu konuda bazı dikkat etmeniz gereken püf noktaları vardır. Bu püf noktalarına dikkat ettiğiniz takdirde sizin de etkili ve mükemmel bir cildiniz olabilir.

Cilt temizliği yapılırken cildin yapısı önemlidir. Hangi cilt yapısına sahipseniz o cilt yapısına uygun şekilde cildinizin temizlenmesi gerekir. Makalemizde cilt yapısına uygun şekilde günlük cilt temizliği nasıl yapılır, bunlar hakkında sizlere bilgilendirici içerikler paylaşmaya çalışacağız.

Cilt Yapısına Göre Temizleme Şekilleri

Günlük cilt temizliği için yüzümüze uyguladığımız bazı teknikler bulunmaktadır. Bunlar;

Temizleme jelleri; Temizleme jelleri genel olarak yağlı ciltler ve karma cilt yapısına sahip kişiler için uygulanır. Yağlı ve karma tipteki cilde sahip kişiler için piyasada uygun ve kaliteli temizlik jelleri bulabilirsiniz.

Temizleme sütü: Temizleme sütü de genelde kuru cilt yapısına sahip hassas ciltler için uygundur. Temizleme sütü içinde fazla miktarda yağ bulunduğu için temizleme sütlerinin yağlı ciltlere uygulanması tavsiye edilmez.

Kendi temizleme sütünüzü kendiniz yapın…

Evde temizleme sütü yapımı için ihtiyacınız olan şey biraz şampuan, zeytinyağı ve sudur. Makyaj temizliği için bu karışımı uygulayabilirsiniz.

Tonikler: Cildin temizleme işlemi bittikten sonra tonik kullanımı da cildin kirden arındırılması ve cildin daha sıkı bir yapıya sahip olması konusunda etkilidir. Makyaj temizleme ürünleri kullanırken hangi bölgeye ve cilt yapısına uygunsa temizleme ürünlerini o bölge için kullanmanız tavsiye edilir. Cilt için temizleme ürünlerine sahip olmak için yüklü miktarda para ödemenize gerek yok. Kendi temizleme ürününüzü kendiniz de yapabilirsiniz. Evde hazırlayacağınız yöntemlerle siz de cildiniz için hem doğal hem de etkili bir temizleme ürünü hazırlayabilirsiniz.

 

Günlük Olarak Cilt Temizliği;

Gün boyu kirlenen ve çeşitli etkilere maruz kalan cildinizi rahatlatmak ve temizlemek için en uygun ve etkili yöntem su ile cildinizi temizlemektedir. Ne kadar kaliteli olursa olsun en iyi temizlik yöntemi olarak su oldukça önemlidir.

  • Her gün sabah kalktığınızda yüzünü yıkamayı ihmal etmeyin.
  • Gece uyurken gece içinde de cildimiz yağlanacağı ve kirleneceği için sabah kalkar kalkmaz ilk işinizi cildinizi su ile yıkamak olsun. Su ile cildinizin daha canlı bir şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz. Dana sonra cilt yapınıza uygun temizleme köpükleri ve kremleri sürebilirsiniz.
  • Dışarı çıktığınızda özellikle güneşli zamanlarda cildinizi korumak için güneş kremi kullanabilirsiniz. Akşam olunca da gün içinde kirlenen cildinizi temizlemek için yine sudan yararlanabilirsiniz.
  • Göz makyajı varsa gözünüzü öncelikle temizleyebilirsiniz. Yüz ve boyun bölgesi temizlendikten sonra yüzünüzü su ile güzelce durulayabilirsiniz.

Cildinizin daha sıkı bir yapıda olmasını arzu ediyorsanız tonik sürebilirsiniz. Gece yatmadan önce kullandığınız gece kreminiz varsa cildinizi iyice temizledikten sonra gece kreminizi de sürebilirsiniz.

Yoğurt Maskesi

Yoğurt maskesi karma ve yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler için önerilir. Yoğurt maskesi yapmak için ihtiyacınız olan şey az miktarda yoğurt ve karbonattır. Bu karışımı haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Daha sık aralıklarla yapmanız cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Bu bakımdan haftada bir bu karışımı uygulamanız yeterlidir. Yoğurt maskesi ile cildiniz tüm kirlerden arınacak ve cildinizde bulunan siyah noktalarda zaman içinde azalacaktır.

 

loading...

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ