Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?

Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?
  • Cilt Bakımı
  • 25/02/2016 06:19 | Son Güncellenme: 06/03/2023 15:30
  • 0
  • 55.659

Ergenlik döneminden itibaren çıkmaya başlayan ve hayatımızın neredeyse 20-25 yılı boyunca da devam eden sivilceler çoğu zaman izlere sebep olur. Sivilce izleri Kimi insanlarda bu izler en az seviyedeyken kimi insanlarda ise çok fazladır ve bu durum genellikle sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler.

Sivilce izleri özellikle sivilcelerin yoğun olarak çıktığı stresli günlerde yine strese bağlı sivilceler ile oynanması sonucu oluşmaktadır.

Özellikle sivilceleri sıkmak veya patlatmak cilt dokusuna büyük oranda zarar verdiği için iyileşme sürecinde cilt yeteri kadar toparlanamaz ve sivilce izleri cilt üzerindeki yerini alır. Sivilce izlerini azaltmak veya yok etmek pek çok doğal ve medikal yöntem bulunmakta.

İlk önce sivilce izlerinden doğal olarak nasıl kurtulabiliriz ve ev ortamında nasıl sivilce izleri için maskeler hazırlayabiliriz bunlara bakalım.

sivilce lekeleri

Sivilce İzleri İçin Doğal Yöntemler

  • Limon ile leke ve izlerin rengini açabilirsiniz. Birkaç damla limonu bir tatlı kaşığı gül suyu ile karıştırın ve bir pamuk yardımı ile sivilce izlerinin üzerinde gezdirin. Cildinizde kalması sakıncalı değil ama eğer rahatsız olursanız 10-15 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu yöntem ile kısa sürede olmasa bile uzun sürede lekelerden ve izlerden kurtulmak mümkün.
  • E vitamini kapsüllerini eczanelerde veya pek çok güzellik marketinden temin edebilirsiniz. 2 adet E vitamini kapsülünü ve birkaç damla buğday yağını karıştırarak dilerseniz parmak uçlarınız ile dilerseniz de bir parça pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Bu işlemi haftada 3 defa tekrar edebilirsiniz. Eğer gece yatmadan uygularsanız etkisinin daha fazla olduğunu gözlemleyeceksiniz. Özellikle parmaklar ile uygulamak çok faydalı çünkü parmaklardaki ısı ve doku sayesinde sıcak masaj etkisi yaratarak daha iyi işlemesini ve gece boyu çalışmasını sağlayacaksınız.
  • Son olarak evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir diğer uygulama ise bal ve aspirin ile maske yapıp aleo vera jeli ile cildinizi nemlendirmek. Önce bir tatlı kaşığı balı ve yarım aspirin tozunu karıştırın ve cildinize uygulayın. Bu maske kalabildiği kadar kalmalı cildinizde. Eğer hassas ciltli iseniz yarım saat kadar sonra cildinizden ılık su ile yıkayarak çıkarabilirsiniz. Ardından cildinizi kurulayın ve doğanın bize sunduğu en harika nemlendirici ile cildinize masaj yaparak nem terapisi yapın. Aleo vera cildinize yalnızca nem depolamaz aynı zamanda cildi yatıştırarak sakinleştirir ve sivilce oluşumunu önler.
  • Sivilce izlerine iyi gelen maske tarifleri yazımıza da bakınız

 

Sivilce İzleri İçin Lazer Tedavisi

Sivilce izleri evde tedavi edilebilecek düzeyden daha ileri seviyede ise mutlaka medikal yöntemleri denemelisiniz. İlk olarak bir cilt doktoruna gidilmeli ve ilaç krem tedavisi ile işe başlanmalıdır. Bu şekilde cildinizin ne durumda olduğu tespit edilir ve eğer tedavi bu şekilde yapılabiliyorsa sonuna kadar ilaç ve krem kullanmaya devam edebilirsiniz. İlaç ve krem tedavisine rağmen cildinizde herhangi bir değişiklik olmadıysa lazer tedavisi ile sonsuza kadar sivilce izlerinizden kurtulabilirsiniz.

Sivilce izleri için bilinen en etkili medikal yöntem lazer tedavisidir. İzlerin büyüklüğüne göre farklı seanslar ile yapılan tedavi sonucunda izlerden büyük oranla kurtulmak mümkün. Yine izlerin çokluğuna ve boyutuna göre değişen fiyatlar ile yapılan bu uygulama mutlaka uzman doktorlar veya sertifikası ve eğitim belgesi bulunan güzellik salonlarında mutlaka bilinçli ellerde yapılmalıdır. Çünkü pek çok kişi sivilce izlerinden kurtulmak isterken maalesef ki lazer yanıkları ile hayatlarına devam etmek zorunda kalabiliyor. Bu yüzden mutlaka iyi araştırma yapmalı ve buna göre karar vermelisiniz.

 

Sivilce ile İlgili Diğer Makaleler:

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ