Kantaron Yağı ile Doğal Antidepresan Etkisi

Kantaron Yağı ile Doğal Antidepresan Etkisi
  • Sağlık
  • 19/11/2017 11:42 | Son Güncellenme: 10/03/2023 00:09
  • 0
  • 4.680

Doğal antidepresan mı arıyorsunuz? Kantaron yağı ile doğal antidepresan elde etme. Kantaron yağı nın antidepresan görevi görerek ruhsal bozukluklara iyi geldiğini söylesek ne dersiniz?

Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine dünyadaki her insan dönem dönem psikolojik çalkantılı dönemlere girer. Özellikle günümüz şartlarında yaşam her geçen gün daha koşuşturmalı ve stresli olduğundan, depresyonu tetikleyecek pek çok faktör de devreye girmektedir.

sarı kantaron hapı antidepresan alternatifi depresyon tedavisi

Depresyon, gerçek fiziki sebepler aracılığıyla tetiklense de bir takım antidepresan ilaçlar ile tedavi edilebilen beynin kimyasal bir tepkimesidir. Neyse ki depresyonun böylesine yaygın olduğu zamanlarda, kimyasal ilaçlar kullanmadan, doğal yoldan depresyonu tedavi edebilecek maddeler de mevcut ve bunlardan en bilinenlerden bir tanesi de kantaron yağı.

Kantaron yağının depresyon üzerindeki etkileri kanıtlanabilmiş olmamakla birlikte, kullanımında hiç bir sakınca olmadığı için denemekte fayda var.

Sadece yağ formunda değil, hap formunda da piyasada satışı olan, çoğu kez sarı kantaron özütü olarak karşımıza çıkan kantaron otundan elde edilen ürünler ilaç değildir ve ilaçlarının yerini %100 tutamazlar ancak..

Kantaron Yağı Kullanımı ve Depresyon İlişkisi:

Antidepresan kullanımı ile tedavi edilebilecek pek çok psikiyatrik rahatsızlığın yüzyıllar boyunca kantaron yağı kullanarak tedavi edildiği düşünülecek olursa, muhtemel bir depresyon durumunda, kantaron yağı kullanıp kullanmamak, işe yarayıp yaramayacağı konusunda endişesi olanlar için üzerinde pek de düşünülecek bir konu olmadığını söyleyebiliriz.

Kırmızı ve sarı kantaron yağı şeklinde iki çeşidi bulunan ürünün, özellikle sarı kantaron yağı içindeki meyan kökünün etki mekanizması sayesinde antidepresan özelliği gösterdiği düşünülüyor.

Kantaron özütünün içindeki maddeler itibariyle, beyindeki seratonin hormonu daha uzun süre muhafaza ediliyor. Bildiğimiz üzere seratonin hormonu, beyin tarafından salgılanan, kişilerin yaşamdan, yaptıklarından, yediklerinden içtiklerinden zevk almasını sağlayan, daha yaygın haliyle mutluluk hormonu olarak bilinen tanınan bir hormon ve sarı kantaron özütü sayesinde, beyinde daha uzun süre tutulan seratonin sayesinde depresyonun iyileştirildiği düşünülüyor.

Kantaron Antidepresan İlaçların Yerini Tutar Mı?

Sarı kantaron yağını antidepresan olarak kullanmak, konunun uzmanı olan bir psikiyatrist tarafından yani tıp doktoru tarafından reçete edilecek bir antidepresan hapın yerini her zaman tutmayabilir ancak özellikle ilaç kullanmaktan hoşlanmayan, gerekli disiplini sağlayamayan ya da antidepresan ilaçların yan etkilerinden muzdarip kişiler, depresyon ile kendi çabaları ile başa çıkamayıp desteğe ihtiyaç duyduklarında, sarı kantaron bitkisinin sakinleştirici ve ruha iyi gelici özelliklerinden faydalanabilirler.

Kantaron yağının antidepresan özelliği taşıması dışında daha pek çok faydası daha vardır. Kantaron yağının yararları yazımızda ürün hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Yapılan klinik araştırmalar gösteriyor ki, hafif depresyonlar, endişe bozuklukları v.b. psikolojik ve psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde, bazı ülkelerde doktorlar tarafından bile tavsiye edilip kullanılan kantaron, %100’e yakın tedavi edici özellikte ve çoğu kez, çok ağır seyretmeyen vakalarda, herhangi bir kimyasal antidepresan desteği olmaksızın, yalnız başına yeterli geliyor.

Ancak ağır vakalar, intihar meyilli depresif kişiler, psikoza sahip kişiler v.b. durumlarda, kantaron yağı ya da kantaron özütü tedavisi yalnız başına yeterli gelmiyor.

Antidepresanlara plasebo efekti yaratması açısından da faydalı olan kantaron hapının, tek etkisinin plasebo olmadığı da kanıtlanmış durumda.

Kantaron Yağı Depresyonu Ne Kadar Sürede İyileştirir?

Depresyon tedavisinden göreceğiniz fayda, kendinizle ve tedaviye olan inancınızla doğru orantılıdır. Kantaron yağı ile ya da kimyasal bir antidepresan ilacı ile olması farketmeksizin, kişinin depresyonun varlığını kabul etmesi, mutsuz ya da durgun ruh halinin, beynindeki bir bozukluktan kaynaklanıyor olduğunu bilmesi ve tedavi edilebileceğini kabul etmesi, her türlü ilacın etki mekanizmasını hızlandıran bir durumdur.

Bununla birlikte, kantaron bitkisinden elde edilen antidepresanlar, bitkisel özelliğe sahip olduklarından, etkilerini çoğu kez kimyasal antidepresanlar kadar hızlı göstermeyebilir.

Reçete edilen standart bir ilacın kullanımında, depresyona bağlı etkilerde, çoğu kez 3. günden itibaren iyileşmeler gözlenmekteyken, kantaron ile depresyon tedavisinde, gözle görülür ilk etkilerin gözlemlenmesi 3. haftaya kadar uzayabilir ancak antidepresan ilaçlara göre, diğer yan etkileri neredeyse yok denilenecek kadar az olan kantaronunun, uzun süreli kullanımında da dolayısıyla bir sakınca yoktur.

Sarı Kantaron Otu St. Jonh’s Wort Kullanırken Dikkat Edilecekler:

Doktorlar tarafından reçete edilmiş ve düzenli olarak kullandığınız bir antidepresan ilaç var ise, sarı kantaron yağı ya da kantaron otu kullanmamalısınız. İki madde ciddi şekilde etkişelime girip sağlığınızı riske atabileceği gibi, en iyi ihtimalle faydalı etkileri nötralize edebilir.

Kantaron yağını antidepresan alternatifi olarak kullanabilirsiniz ancak antidepresanlarla birlikte kesinlikle kullanmamalısınız.

Bu yazımıza da bakın.

Kırmızı Kantaron Yağı: Faydaları Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Kantaron Yağı Çatlaklara İyi Gelir mi?

Kantaron Yağı Yara İzlerine İyi Gelir mi?

Sarı Kantaron Yağı Faydaları – Neye İyi Gelir Yüze Sürülür mü?

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ