Kategoriler

Kasık Fıtığı Nedir? Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kasık Fıtığı Nedir? Kasık Fıtığı Neden Olur?
  • Sağlık
  • 18/02/2023 08:12 | Son Güncellenme: 18/02/2023 00:18
  • 0
  • 155

Kasık bölgesinde gelişen ve çeşitli oluşumlarda bulunan fıtıklara Kasık Fıtığı denir. Karın duvarı fıtıklarında en sık görülen fıtık türüdür: Bütün fıtık türleri arasında %90 oranla en sık görülen fıtık türü olmakla beraber büyük çoğunlukla erkeklerde görülür.

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı 3 alt gruba bölünür: femoral fıtıklar, indirek kasık fıtıkları ve direk kasık fıtıklarıdır. Bu üç fıtık türü birbirine çok yakın olan 3 farklı noktadan çıkar, muayene sırasında birbirine karıştırılabilir fakat her üçünün de tedavisi benzerdir. İndirek kasık fıtıkları, doğumsal sebeplerden kaynaklanır, kasık kanalının kendiliğinden açılmasıyla ortaya çıkar.

Çocuklarda ve gençlerde daha sık görülür. Direk fıtıklar, adale yırtıkları arasından dışarı çıkarlar, sporcu ve ileri yaştaki kişilerde daha çok görülür. Femoral fıtıklar, femoral deliklerden çıkar, daha az görülen kasık fıtıklarıdır ve kadınlarda sık görülür.

Kasık fıtıkları açık ve kapalı yöntemle onarılabilir. Açık yöntemlerle yapılan yamalı onarım diye de bilinir direk ve indirek fıtıkların geliştiği yerleri örter. Femoral fıtıklar kadınlarda daha çok görüldüğünden her zaman kapalı yöntemle onarılması gerekir. Doğru teknikle uygulanan bir kapalı onarım, sadece fıtığı onarmakla kalmaz, aynı yerden çıkacak diğer kasık fıtıklarını da önlemiş olur.

Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kasık fıtıkları arasında en sık görüleni indirek fıtıklardır. Fıtığın bulunduğu yer anatomik olarak kasık kanalıdır. Bu kanal doğumdan yapmadan önce testislerin karının içinden torbaya indiği yoldur. Doğum sonrasında buranın kapanması bekleniyor. Bu kanalın kapanmaması ya da kapandıktan sonra açılması fıtığa sebep olur. Bu nedenle İndirek fıtıklar çocuklarda ve gençlerde daha sık görülür.

Direk fıtıklar, adalenin yırtılması ile ortaya çıkar. Sporcularda görülen fıtıklar ile yaşlı hastalarda görülen fıtıklar genelde direk fıtıklardır. Adale yırtılmasının nedenleri; aşırı fiziki zorlama, ani kilo kaybı, ıkınma, kronik öksürük ve yaşlanmaya bağlı adale zaafiyeti olabilir.

Femoral fıtıklar ise, anatomik kanal olan femoral kanalda gelişir ve kadınlarda görülür. Kadınlarda açık yöntemle uygulanan fıtık ameliyatlarında fıtığın femoral fıtık olabileceğini unutmamak gerekir.

Nokta Fıtığı Nedir?

Fıtık oluşmaya başladığında, yırtık önce küçük olabilir ve henüz dışarı çıkmamıştır. Bu şekildeki fıtıklara nokta fıtığı ya da nokta fıtık denir. Bu fıtık dikkatli bir muayene ile ya da ultrasonografik incelemeyle anlaşılır. Bir yerde kasık fıtığı olan kişilerin diğer bir yerinde nokta fıtığı varsa, ameliyattan önce fark edilmemiş ise ameliyattan kısa süre sonra nokta fıtık büyüyebilir. O sebeple tek taraflı fıtığı olan kişilerin karşı taraftaki kasık kanallarını da muayene edilmeli, şüphelenildiğinde ultrasonografiyle karşı tarafı kontrol etmek gerekir.

Kasık fıtığı nokta fıtığı halindeyse, erken dönemde ağrı yapar, ayrıca şişlik, bacakta çekilme ve hassasiyet olabilir. Fıtık deliği genişledikçe, şişlik de büyür ardından bağırsaklar buraya girer ve bunun sonucu olarak kabızlık, kramp ve şişkinlik şeklinde ağrılar gelişebilir.

Dev Fıtıklar Nedir?

Fıtığın ileri derecede genişlemesi ve torbalara kadar inmesi neticesinde dev fıtıklar gelişir. Zamanla fıtık deliği büyür tüm ince bağırsaklar fıtık kesesini dolar. Bu fıtıklar artık büyük boyutlara kadar ulaşır ve dev fıtıklar gelişir. Bu fıtıklar uzun zaman sonra kanala ve torbaların yüzüne yapışır ve ameliyatı kapalı yapmak çok zor hale gelir. Bu fıtıklar sadece açık klasik yöntemle tedavi edilir. Hastanın hem görüntüsü bozulur hem de ağırlık merkezi kayması neticesinde yürümek, rahat hareket etmek güç hale gelir. Tedavi daha güçtür ve komplikasyon riski yüksektir. Dev fıtıklar, fıtık konusunda deneyimli cerrahlar tarafından onarılmalıdır çünkü nüks ve diğer komplikasyonlardan korunmak açısından bu daha doğru olur.

Göbek Deliği Neden Pis Kokar ( Göbek Deliği Kokusu Nasıl Geçer?)

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır ? yazılarımıza da bakın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ