Kategoriler

Kolay Örgü Şal Örnekleri, Modelleri ve Modası

Kolay Örgü Şal Örnekleri, Modelleri ve Modası
  • Örgü
  • 17/03/2023 08:17 | Son Güncellenme: 17/03/2023 08:18
  • 0
  • 260

Kadınlar için vazgeçilmez bir başka aksesuar olan şalların el örgüsü olanları ile karşınızdayız. Bu sayfada birbirinden güzel örgü şal modelleri, örgü şal örnekleri ile birlikte olacağız. Şu ana kadar hazırladığımız en güzel örgü modelleri galerilerinden birisi de bu sayfamızdaki el örgüsü şal modelleri galerisi oldu. Bu hatırlatmayı şimdiden yapalım.

 

Tam tamına 110 adet, hepsi de birbirinden güzel, hepsi birbirinden şık ve tamamı el örgü şallar herkesin beğenisini kazanacağına inanıyoruz. Örgü şal örnekleri, genellikle mevsim geçişleri dediğimiz dönemlerde çok tercih edilir. Tam da bu zamanları yaşıyoruz. Çarşı pazar gezmelerinde düğün dernek davetlerinde ve daha birçok yerde kullanabileceğiniz örgü şalları beğeneceğinizi ümit ediyoruz.

Örme, Örgü  Şal Örnekleri Modelleri Resimleri

Galerimizde yer alan örgü şal modelleri  yılın modası sayılır. Neler yok ki? İnce iplerle örülen yazlık da diyebileceğimiz örgü işi şal modellerinden üçgen şallara, kenarları püsküllü kalın iplerle örülen şal modellerinden genç kızlar için güzel aksesuar sayılan kısa tip renkli şal modellerine kadar birçok örgü şal modelini galerimizde bulabileceksiniz.

O zaman nasılmış bu örgü şal modelleri bir bakalım değil mi? İşte birbirinden güzel, birbirinden şık, tam 100 çeşit hepsi el örgüsü şal örnekleri… Modelleri inceledikten sonra düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Örgü olarak bir çok kullanılacak yelek, kazak, atkı, şapka, şal örmek geleneğimiz halindedir. Bu nedenle de vazgeçilmez el işi olarak karşımıza örgüler çıkar.  Örgü şal modelleri ise hem tığ işi hem iğne işi hem de şiş işi olarak örülür. Örgü ile yapılan bu işleri piyasada satan birçok da dükkan bulunmaktadır.

Şal modellerinde genel olarak son yıllarda fabrikasyon ürünler kullansak da kişilerin örgüye olan merakı devam etmektedir. Bu nedenle örgü olarak hazırlanan el emeği göz nuru her türlü giysinin asla modası geçmez. Özellikle örgü sever hanımlar bir çok üründe olduğu gibi şallar için de örgü işi şal modellerini tercih eder.

 

En Güzel Şal Modelleri Örgü İle Yapılan Şallardır.

El örgüsü şal modelleri galerimizde sizin de gördüğünüz gibi karşımıza sıkça çıkan modeller arasında üçgen şalları sayabiliriz. Modellerin hepsi şal şekli gereği üçgen olarak örülür. Birçoğu ise uç kısımdan küçük olarak başlanır ve ilerledikçe genişletilir.

Bu genişletme ise istenilen büyüklüğe ulaşılana kadar devam ettirilir. Ardından ise örgü kesilir. Daha sonra şalın modeline göre püsküller, boncuk ya da inciler ile süsleme yapılır. Süsleme sonrasında şal ortaya çıkar.

Özellikle kış ve sonbahar aylarında örgü şallar hem otururken üzerine almak hem dışarında mont ya da kaban üzerinde kullanmak için çok ideal bir aksesuardır. Örgü işi şallar, bir çok bayanın ısınmak adına adeta kurtarıcısı durumundadır.

 

Örgü Şal Modellerinde Hangi İplikler Kullanılır?

Şal örmek isteyenler için örgü şal modellerinde kullanılabilecek ipler hakkında bilgi verelim. Örgüye başlamadan önce şalın kalınlığına göre kullanılacak şiş, tığ veya iğne durumuna göre ip seçimi yapılır.

Genel olarak şiş ile yapılacak ise kalın bir şal örülecek anlamı çıkar. Buna göre de ip kalın olarak seçilir. Fakat tığ ya da iğne oyası olarak yapılacak ise şalın ipi de ince orlon ip olarak seçilmelidir. Bu şekilde doğru seçim ve hoş bir örgü şal modeli seçerek bu örnek ile harika bir şal örmek mümkündür.

 

Genel Örgü Şal Örnekleri

Şal örmek isteyenler için birçok farklı şal örneği sunmak mümkündür. Tığ işe yapılabilen, şiş ile yapılabilen örnekler en çok kullanılan şal örneklerindendir. Hazır üretilmiş dışında örgü merakı olanlar için birkaç model sıralamak gerekir ise;

  • Şiş ile yapılan ve çok yaygın olan Türkan Şoray kirpiği modeli,
  • Kredi kartı kullanılarak yapılan yelpaze örgü şal modeli,
  • Tığ ile zincirli şal modeli,
  • Tığ ile motiflerin birleşmesinden yapılan tığ işi şal modelleri,
  • Tığ ile kelebek şeklinde örülen örgü şallar,
  • Çiçek çiçek örülen motiflerin birleşmesinden oluşan şal modeli,

Bunlar gibi birçok örgü modeli de üçgen olarak örülerek harika bir şal haline getirilebilir. İstenilen renklerde istenilen şekillerde püsküller ile süslenir. Bu süslemelerde isteğe göre inciler, kurdeleler de kullanılabilir. Tamamen şalı takacak kişinin zevkine göre değişiklikler yapılır.

 

Örgü Şal Modelleri Galerisi

Örgü kullanmayı sevenler hatta bazı kız annelerinin kız çeyizlerinde beyaz örgü şal modelleri 2020 yılında da popüler olacak gibi duruyor. Ayrı bir avantajı ise her yerde rahatlıkla bulunur. Geleneklerimizden biri olan örgüler günümüzde çok kullanılmıyor gibi gözükse de şallarda oldukça yaygındır.

Bir çok kişi hazır örülmüş almakla beraber elinden gelenler de ip alarak örgü şal örmeyi tercih etmektedir.

Bu yazılara da bakın:

Örgü V Yaka Kazak Modelleri, Resimleri ve Yapılışı

Hediyelik Örgü Erkek Yelek Modelleri ve Modası

Örgü Erkek Atkı Bere Modelleri ve Modası

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ