Kategoriler

Koltuk Altı Kararması Nedenleri

Koltuk Altı Kararması Nedenleri
  • Cilt Bakımı
  • 06/05/2017 16:54 | Son Güncellenme: 03/03/2023 23:41
  • 0
  • 2.000

Koltuk altı kararması ve Koltuk altı kararmalarından elbette rahatsız olmuşsunuzdur. Koltuk altında oluşan koyu lekelerden dolayı kısa ve kolsuz elbiselerden uzak duran birçok kadın bulunmaktadır.

Bu lekeler zamanla meydana gelmektedir. Koltuk altı kararmaları genel olarak traş, sürtünme gibi basit olaylardan meydana gelir. Fakat bazı hastalıklarda da koltuk altı kararmalarına neden olabilmektedir.

Traş Etmek

Akşamları erkeklerin yüzü koyu ve pürüzlü görünmektedir. Eğer traş etmeyi tercih ederseniz aynı durum koltuk altınız içinde geçerlidir. Traş edilen koltuk altı kılları daha koyu ve kalın olmaktadır. Bu durum koltuk altında cildin altında bile görülebilmektedir. Koltuk altında gölge şeklinde ve renk bakımdan da düzensiz bir bölge oluşumuna neden olabilmektedir.

Aşırı Sürtünme

Koltuk altında cilt sürekli olarak sürtünme gerçekleştirir.Bu durum da cildi tahriş etmekte ve kalınlaşma görülmektedir. Cilt aşırı kalınlaşma ile beraber koyulaşır ve asıl rengini kaybetmektedir.

Hormon Değişiklikleri

Hamilelikte olduğunu gibi de vücudun hormon dengesi periyodik olarak değişmektedir. Bu durum da vücudun melanin üretimi artar ve leke oluşumuna, deri renginin düzensiz olmasında, burunda, dudakta ve koltuk altlarında kararmaya neden olmaktadır.

Bakteriler

Koltuk altı gibi karanlık olan ve terli ortamlar da mikroorganizmaların çoğalması için çok uygundur. Ter ile beraber kötü kokuya neden olabilmektedirler. İleri seviyelerde ise eritrazma denilen kotlukların altlarında görülen bulaşıcı bir cilt hastalığına dönüşebilmektedir. Bu hastalık sonucunda ise koltuk altı cildinin alt tabaklarında oluşan kronik enfeksiyon oluşur. Ayrıca da bu hastalıkların cildi pürüzlü yapar ve renginin önce kırmızıya daha sonra da zamanla kahverengiye dönüşür.

 

Koltuk Altı Kararması için Süt Kullanımı

Koltuk altı beyatmak için kullanabileceğiniz yöntemlerin tümünü ayrıca detaylı olarak guzelliksirlarim.org/koltuk-alti-beyazlatma sayfamızda da bulabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 Yemek Kaşığı Süt
  • 1 Yemek Kaşığı Lor Peyniri
  • 1 Yemek Kaşığı Un

Hazırlanışı

Süt, lor peyniri ve unu karıştırıp bir macun elde edin. Bu macunu koltuk altınıza sürün. 15 dakika beklettikten sonra su ile yıkayın.

Koltuk Altı Kararması için Yağ Kullanımı

Birçok sağlık nedeniyle yağdan uzak durmanız gerekebilmektedir. Fakat bazen yağlar vücudunuz da hatta koltuk altınız için faydalı olabilmektedir. Sadece hangi yağı tercih etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Malzemeler

  • 3 Yemek Kaşığı Sızma Zeytinyağı
  • 1 Kap – 200 Gram Kahverengi Şeker

Hazırlanışı

Kahverengi şekerle zeytin yağını bir kapta karıştırın. Koltuk altınızı ıslattıktan sonra şeker-yağ karışımını buraya uygulayın. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra su ile yıkayın. Bu karışımı haftada en az 2 defa uygulayın. Duş almadan önce de uygulamanızı tavsiye ederiz. Böylelikle yağın kıyafetleriniz ile zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması için Hindistan Cevizi Yağı

Genel olarak cilt için çok faydalıdır. Fakat içerisinde E vitamini bulunduğundan cildi aydınlatmaktadır. Bu yağı kullanma konusunda cildinize bir zarar gelmez. Sadece duştan önce koltuk altınıza sürdükten sonra sabun ve ılık suyla yıkayın.

Bazı insanlar bunun doğal deodorant olduğunu düşünebilmektedirler. Bununla da beraber bazıları bu yağın kokusunu sevmeyebilirsiniz. Sizde bu kişilerdenseniz saf E vitamini kullanmanızı tavsiye ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ