Kategoriler

Sarı Kantaron Yağı Faydaları – Neye İyi Gelir Yüze Sürülür mü?

Sarı Kantaron Yağı Faydaları – Neye İyi Gelir Yüze Sürülür mü?
 • Cilt Bakımı
 • 22/02/2020 14:33 | Son Güncellenme: 10/03/2023 00:09
 • 1
 • 36.409

Doğadan gelen mucizevi bir bitki olan kantaron otundan elde edilen sarı kantaron yağı, başta yanık ve yara tedavisi olmak üzere, vücuttaki her türlü cilt sorunu, deri hasarı ve romatizmal hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılan, aynı zamanda antibiyotik ve antiseptik özellikte olan bir yağ türüdür.

 

Adından da anlaşılabileceği üzere, sarı kantaron otunun özünden elde edilerek yani bitkinin yağı çıkarılarak elde edilen sarı kantaron yağının nimetlerinden faydalanmak için, cilde direk uygulayabilir ya da oral yolla alabilirsiniz.

 

sarı kantaron yağı

Sarı Kantaron Yağı Faydaları:

Tabiattan gelen bir cevher olan sarı kantaron, altın değerinde faydalı bir bitkidir ve kantaron otunun sarı yaprakları ile zeytinyağı karışımı ile elde edilen sarı kantaron yağının faydaları saymakla bitmez ama bizler bu başlığımız altında sizlere en azından en sık kullanım alanları ve başlıca faydalarını listelemeye çalıştık;

 

 

sarı kantaron yağı faydaları

 

 • Yanıkların tedavisini hızlandırmada ve cildi nemlendirerek yanık sebebiyle cildin kaybettiği suyun ve yağın yerine konmasında büyük rol oynar. Ayrıca derin yanıklarda antiseptik özelliği sayesinde yaranın mikrop kapmamasına yardımcı olur. Yanık izlerininin kalıcılığını büyük ölçüde azaltır ve kaşıntıları giderir
 • Açık yaralar dahil her türlü deri üstü yarasına doğrudan uygulanabilir. Vücuttaki hücre yenilenmesine yardımcı olarak yaraların daha çabuk kapanmasını sağlamasının yanı sıra, yaraların enfeksiyon kapmasını da engeller.
 • Kanamalı yaralanmalar, ev kazaları ve iş kazaları sonucunda oluşan kesikler v.b. durumlarda yaralanmalı bölge üstüne uygulandığında, damarların hızlıca büzüşmesine yardımcı olarak kanamanın normalden önce durmasını sağlar, aşırı kan kaybını engeller.
 • Sarı kantaron yağı sivilceli yüzler ya da akne oluşumuna yatkın ciltlerde düzenli kullanımı sonucu sivilcelerin iyileşmesinde önemli yol katetmesine yardımcı olur.
 • Güneş yanıklarının tedavisinde başarıyla kullanılır. Cildin korunmasız güneşin zararlı ışınlarına maruz kalması sonucu oluşan deri üstü güneş yanıklarına uygulandığında, yanıkların acısının hızlıca dindiği gözlemlenmiştir. Üstelik ciltte istenmeyen güneş yanığı lekeleri kalıntılarını önler ve kaşıntının da ciddi oranda önüne geçer
 • Hücre yenilenmesine katkı sağlayarak adeta kolajen görevi yapan sarı kantaron yağı anti aging maskesi olarak da kullanılabilir.
 • Cildin nem dengesini sağlamasına yardımcı olarak istenmeyen pürüzlere engel olur ve duru bir cilde sahip olmayı kolaylaştırır.
 • Vücuttaki kan dolaşımını arttırır.

Bel fıtığı, siyatik ve diğer romatizmal hastalıklardan kaynaklı ağrıların hafifletilmesinde oldukça faydalıdır.

 • Kantaron Yağının Saça Faydaları:

Besleyici olması ve zeytinyağı da içermesi sebebiyle, saçları güçlendirmesi, dökülmelerin önüne geçmesi gibi pek çok faydasıyla, saç maskesi olarak da sıklıkla kullanılan sarı kantaron yağını, saçlarınızın tümüne bolca uygulayıp yarım saat kadar bekledikten sonra kaliteli bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Kantaron Yağı Çeşitleri:

İki farklı renkte bitkiden oluşan kantaron otu; kırmızı kantaron ve sarı kantaron yağı şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Kırmızı bitkiden elde edilen yağa kırmızı kantaron yağı denirken, sarı olanından elde edilene de doğal olarak sarı kantaron yağı adı verilmektedir. Kullanım alanları genel olarak birbirine benziyor olsa da ufak farklarla birbirlerinden ayrılırlar.

Sarı renkteki ot daha sık bulunan ve kullanılan ve daha geniş kullanım alanı olan bir bitki olduğundan kantaron yağı denince, renk belirtilmezse genelde sarı olan akıllara gelir. Diğer taraftan kırmızı otun faydaları, kullanım alanları, yapılışı ve ne işe yaradığı ile ilgili daha detaylı bilgiye de kırmızı kantaron yağı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sarı Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?

 • Yukarıda faydalarını sıraladığımız sarı kantaron yağı, özellikle cilt ile ilgili pek çok rahatsızlıkta yarar sağlamanın yanı sıra, bir takım kronik hastalıklara ve bozukluklara da iyi gelir;
 • Oral yoldan eser miktarda kullanılması kişiye huzur verir ve ruhsal bunalımlardan kurtulmasına yardımcı olur. Sarı kantaron yağı çok eski dönemlerden beri, antidepresan kullanımı gerektiren hastalarda alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır.
 • Kronik bir damar rahatsızlığı olan varislerin oluşumunun önüne geçmek için varis oluşan bölgelere harici olarak masaj yaparak uygulanacak olursa, varislere iyi gelir.
 • Şeker hastalığından muzdarip hastalar yine eser miktarda oral yolla kantaron yağı içtiklerinde kanlarındaki şeker oranının dengelendiği gözlemlenmiştir.
 • Vücuttaki kırık, burkulma gibi durumlardan oluşan ağrılara iyi gelir
 • Tendeki sebepsiz ya da sebebi bilinmeyen morarmalara iyi gelir.
 • Çok aşırı üşüyen kişilere iyi gelir. Özellikle ayakları çok üşüyen kişiler sarı kantaron yağını tabanlarına sürüp üstüne çorap giyerlerse tüm vücutlarını ısıtma eğiliminde olacaktır.

Sarı Kantaron Yağı Saç

Kantaron yağının saça faydaları da oldukça fazladır. Bunlardan bazıları şöyledir;

-Egzemalarda oldukça etkili olan kantaron yağı saçınızda oluşan egzemalarada oldukça iyi gelmektedir.

– Kepek sorunlarının üstesinden gelir.

-Saç dökülmelerini engeller ve saçlarınızın daha güçlü olmasına katkıda bulunur.

Sarı Kantaronun Mide İçin Kullanımı:

Kronik mide rahatsızlıkları, gastrit, ülser gibi mide dokusu yaralanmaları ve tahribatı hastalıkları tedavisinde, rahatsızlıklardan kaynaklı ağrı ve yakınmalarda ve mide asidi kontrolünde oldukça faydalı olan sarı kantaron yağının, yarım çay kaşığı kadar doğrudan yutularak günlük olarak tüketilmesi, mide sağlığı için oldukça tavsiye olunan bir uygulamadır. Sarı kantaron yağı mide için oldukça mucizevi bir bitkidir.

Basura İyi Gelir mi?

Hemoroid tıbbi adıyla bilinen ve halk arasında basur olarak yaygınlaşan rahatsızlığın tedavisinde oldukça yardımcıdır. Harici olarak kullanılmalı yani basur problemi olan yere düzenli bir şekilde sürülmelidir.

Kantaron sayesinde basur sorununuzdan bir kaç gün içerisinde tamamen kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Depresyon Tedavisindeki Yeri:

Antidepresan ilaçların hiç olmadığı ya da günümüzdeki kadar sıklıkla kullanılmadığı çok eskiye dayanan dönemlerden beri, ruh hastalıkları ile ilgilenen hekimler tarafından, depresif ruh halindeki kişilere reçete edilen kantaron yağı, mutsuzluk huzursuzluk, vesvese gibi hissiyatlara iyi gelmesi ile de bilinmektedir.

Ancak hali hazırda bir doktor kontrolü altında iseniz ve bir ilaç tedavisi görüyorsanız sarı kantaron kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Bebeklerde Kullanımı:

 • Özellikle yeni doğan döneminde yoğun gaz sancıları çeken bebeklerin karın bölgelerine sarı kantaron yağı ile yapılan masaj sonrasında bebeklerin daha rahat gaz çıkardıkları bildirilmiştir.

Hassas ciltler için de uygun olduğundan, doktor tavsiyesi olmaksızın kantaron yağını bebeğinize uygulayabilirsiniz ancak ASLA İÇİRMEYİNİZ.

Gaz sancısından muzdarip ebeveynler için bir diğer alternatif de Sab Simplex Gaz Damlası yazımıza da bakabilirsiniz.

 • Bebeklerdeki bir diğer kullanım alanı ise pişik sorununa iyi gelmesidir. Özellikle yediği gıdaların etkisiyle asit sonucu popo ve genital organ bölgelerinde pişik oluşan bebeklerin sorunlu bölgesine uygulanması durumunda, pişiklerde çok hızlı bir iyileşme görülür.

Sarı Kantaron Yağı Saraçoğlu

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı harici ve dahili olmak üzere iki şekilde kullanılabilir. Yani doğrudan sorunlu bölgenin üstüne yağı sürerek, dökerek ya da yağı mutlaka az miktarlarda olmak kaydıyla, oral yolla tüketerek kullanılabilir.

Sarı Kantaron Yağı Sarı Kantaron Yağı İçilir Mi?

İçilmek için değil daha çok harici kullanım içindir. Ancak az miktarlarda içilmesinin çoğu kez bir zararı yoktur. Faydası vardır.

Yani cildinizdeki bir yaranın temizlenmesi, bakterilerden arınması için, ya da ağrı duyduğunuz bir bölgenin üzerine masaj yapmak için krem gibi kullanabileceğiniz gibi, kantaron yağını günde belirli bir miktarı aşmamak üzere doğrudan içebilirsiniz de.

Sarı kantaron yağı, yemeklerde kullanılan bir yağ olmamakla birlikte, doğrudan içmek istemeyenler bilhassa salatalarına katarak vücutlarına olan faydalarını kullanabilirler. Ancak dolu bir tabağa en fazla yarım çay kaşığı sarı kantaron dan fazlasını katmamalısınız.

Cilt üzerine kullanıldığında da açık yaralar dahil her türlü hassas yara, sivilce ve diğer cilt sorunları için de korkmadan, doğrudan kullanılabilir. Bebeklerin hassas ciltlerinde bile çekinmeden bebe yağı yerine kantaron yağı kullanabilirsiniz.

Yüze Sürülür mü?

Sarı kantaron yağını yüzünüze, her daim gözlerinizin içine temas ettirmemeye dikkat etmek üzere, dilediğiniz gibi sürebilirsiniz. Hassas ciltler için de uygun olan ve hiç bir alerjik özellik barındırmayan kantaron bitkisinin yağı, antiseptik özelliği ile, yüzünüzdeki bakterilerden arınmanıza yardımcı olarak sivilce oluşumunun da önüne geçecektir.

Ayrıca yaşlanmayı geciktirici etkileri sebebiyle de cilde ve özellikle de yüz bölgesine uygulaması oldukça yaygındır.

Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Kullanımı:

Gebelikte ve laktasyon döneminde kullandığımız her türlü madde doğrudan bebeğimize geçeceğinden, kantaron yağı ve diğer her türlü bitkisel ilacı kullanmadan önce mutlaka ilgili kadın doğum doktoruna ya da çocuk doktoruna danışmalısınız.

Kantaron yağının ciltten emilerek zarar vermesi düşük bir olasılık da olsa, özellikte emzirme döneminde, dahili olarak kullanılan ürün doğrudan süte ve dolayısıyla da bebeğe geçmektedir.

Dikkat edilmesi Gereken Unsurlar:

 • Eğer yüksek tansiyon probleminiz varsa, kan basıncını yükseltme etkisi olan sarı kantaron yağını kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Yukarıda da belirtildiği gibi hamilelik, lohusalık gibi özel durumlarda hekiminize danışmadan kullanmayınız.
 • Bitkilere ya da herhangi bir diğer maddeye alerjiniz varsa dikkatli kullanınız
 • Kantaron yağını yaralarınıza ya da ağrı olan bölgeye uygularken cildinize hassas davranarak, tahrişe yol açacak uygulamalardan kaçınınız.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

 • Kantaron bitkisinin sarı yapraklarını erişiminiz varsa toplayabilir ya da bir aktardan satın alabilirsiniz – aktarlarda aynı zamanda kantaron yağı hazır ürünler şeklinde farklı markalar altında doğrudan da satılmaktadır.
 • Elde ettiğiniz ya da satın aldığınız kantaron yapraklarının ortalama 200 gr kadar bir miktarını, temiz bir cam kavanoza doldurun
 • Sıkıştırarak kavanoza koyduğunuz otun üstünü tamamen kapatacak şekilde saf zeytinyağı dökünüz
 • Kavanozun kapağı açık olarak on gün civarında güneş altında beklettikten sonra kapağı kapatınız ve ortalama 2 ay kadar kapak kapalı bekletiniz.
 • Bekleme süresi dolumunda, kavanoz içeriğini iyice çalkaladıktan sonra temiz bir tülbent ya da süzgeç yardımı ile yağı süzünüz
 • Süzdüğünüz yağı daha küçük kavanozlara bölerek ya da şişelere doldurarak da saklayabilirsiniz.

Alternatif tıpla ilgilenen Türk bir hanımın çekip yayınlamış olduğu sarı kantaron yağı yapımı videosunu izleyerek, anlattıklarımızı canlı canlı da görebilirsiniz;

Nasıl Saklanır?

Sarı kantaron yağının saklanma koşulları da aynen zeytinyağının saklanma koşulları gibidir. Nemden uzak ve tercihen oda sıcaklığında olan bir yerde, uzun süreler tazeliğini ve faydalarını muhafaza ederek saklayabilirsiniz.

Sarı Kantaron Yağı Kullananların Yorumları

-Mide ve ağız yaraları için gerçekten çok etkili bir ürün. Bir arada bacağımda yanık oluştu ve yanık için kullanmıştım ve çok memnun kaldım.

Sarı kantaron yağı ekşi sözlükte bulunan bir yorumu da şöyle ; yara izleri, cinsel isteksizlik, kısırlık, gut hastalığı, iktidarsızlık gibi bir çok problemi düzenli kullanımda siler atar arkadaşlar.

-Sahtesi çok fazla olan bir ürün bu yüzden çok dikkatli alınması gerek. Hatta yapıla biliniyorsa evde bizzat yapmak daha mantıklı

-Doğal olanları tercih edin. Ben bir ara datçadan bu ürünü almıştım. Gerçekten ufacık şişesine o zman çok para vermiştim ama çok faydasını gördüm özellikle pişik sorunlarına çok iyi geliyor.

-Aşırı kullanımından kaçınmak gerek yoksa tansiyonunuzu alt üst edebilir.

-Çok derin bir kesik yaram vardı. Bıçakla yanlışlıkla elimi kestim ve neredeyse parmağımı koparacaktım hatta dikiş gerekli dediler. Ben sürekli bu yağ ile her gün pansuman yaptım ve çok hızı bir şekilde yaram kapandı.

-Doğumdan sonra oluşan çatlaklara pek de iyi gelmiyor ne yazık ki

-Hemoroid problemim vardı ve bu baya bir kilolu oluşumdan kaynaklanıyordu. Ben kantaronun merhem formunu düzenli bir şekilde kullandım ve çok şükür bu illetten kurtuldum. Ayrıca hemoroid rahatsızlığı için hacamat olanlar bu rahatsızlığından kurtulduklarını dile getiriyorlar.

Bu yazımıza da bakın.

Kırmızı Kantaron Yağı: Faydaları Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Kantaron Yağı ile Doğal Antidepresan Etkisi

Kantaron Yağı Çatlaklara İyi Gelir mi?

Kantaron Yağı Yara İzlerine İyi Gelir mi?

Sarı Kantaron Yağı Faydaları – Neye İyi Gelir Yüze Sürülür mü?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Saim dedi ki:

  Mayıs haziran aylarında toroslardan topladığım kantaron çiçeklerini yine aynı yörede üretilen saf zeytinyağı ile mayalaştırarak kantaron yağı haline getiriyorum, cam kavanozlarda hobi olarak yaptığım yağlardan dileyen olursa satışınıda yapmaktayım 05326662205 nolu telefondan ulaşabilirsiniz yardımcı olabilirim, bu yağı senede iki ay içerisinde yapmanız gerekiyor aksi durumda yapamazsınız.

BİR YORUM YAZ