Kategoriler

Muz Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Aldırır Mı?

Muz Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Aldırır Mı?
 • Anne-Bebek / Diyet
 • 13/12/2017 15:23 | Son Güncellenme: 28/02/2023 23:52
 • 0
 • 33.320

Muz yemek anne karnındaki bebeğe kilo aldırır mı, Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Aldırma diye merak eden okuyucularımıza konu ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiğimiz yazımızda, hamilelikte muz yemenin, ana rahmindeki bebeğin gelişimine olumlu ve olumsuz etkilerini, anne adayının kilo alma hızını korumasında nelere dikkat etmesi gerektiğini de ayrıca işliyor olacağız.

Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Aldırma Yöntemleri, Ne Yemeli?

Muz, hem doyurucu özellikte bir besin, hem büyük bir potasyum kaynağı hem de yüksek kalorili bir meyve olduğu için, anne karnında gelişimi ağır giden, zayıf bebeklerin kilo almaları için annelerin tüketmesi tavsiye edilen bir besindir. Peki halk arasındaki bu inanışın geçerliliği nedir?

anne karnındaki bebeğin kilo alması için muz yiyen hamile anne adayları

Muz Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Aldırır Mı?

C vitamini, potasyum ve karbonhidrat içermesinin yanı sıra B6 vitamini yönünden de zengin olan muz, anne karnındaki bebeğin kilo almasına gerçekten yardımcı olur. Ortalama olarak, orta boy bir muz tüketerek hızlıca 100 kalori civarında enerji alan anne adayının aldığı kalorinin önemli bir kısmı, plasenta aracılığıyla bebeğe de iletilecek ve ana rahmindeki bebeğin de daha fazla yağ dokusuna sahip olmasına yardımcı olacaktır.

Diğer yandan anne karnındaki zayıf bebeğe kilo aldırmak için muz yemek yalnız başına yeterli değildir. Hamilelikte muz tüketiminin her ne kadar fetüse kilo kazandırması dışında pek çok diğer faydası da olsa, gebe bir kadının, muzun içerdiği pek çok faydalı vitamin ve mineralin yanı sıra, içerdiği yüksek oranda karbonhidrat sebebiyle muz ağırlıklı beslenmesi, istenmeyen derecede kilo alımına yol açabileceği gibi, barındırdığı şeker oranı da yüksek olduğu için gebelik şekerine de zemin hazırlayabilirm

Anne karnındaki bebeğin doğuma kadar geçen sürede yeterince iyi beslenip kilo alması, büyümesi ve gelişmesi, doğumdan sonraki dönemde en az sağlık problemi ile karşılaşması açısından önemli bir faktör olmakla birlikte, sadece muz ile beslenerek bebeğe kilo aldırmak mümkün olmayacağı gibi, mümkün olsa dahi en ideal yöntem bu değildir.

Anne adayının beslenme planında muz, daha çok gebe kadının dışarıda, yolda yani enerji yönünden yüksek içerikli ancak aynı zamanda besleyici olan diğer besinlere erişiminin zor olduğu durumlarda, pratik bir çözüm yolu, iyi bir alternatif olarak tutulması daha doğru olacaktır.

Hatta şöyle diyebiliriz; hamile bir kadının karnındaki bebeğe kilo aldırmak için günde 1 tane muzdan fazla yemesi tavsiye edilmez. 1 tanesi fayda sağlayacakken, daha fazlası zararlı olabilir.

Hamilelikte Muz Yemenin Faydaları

 • Muz; gebeliğin özellikle erken dönemlerinde bebek gelişimi açısından çok faydalı ve gerekli olan folik asit yönünden zengindir.
 • Muz aynı zamanda bir demir deposu da olduğu için gebelikte oldukça sık görülen anemi durumunun da önüne geçmesi açısından oldukça faydalı bir besindir
 • Yaygın inanışın aksine düzenli ve abartmadan yapılan muz tüketimi, hamilelikte sık rastlanan kabızlık ve diğer bağırsak problemlerinin düzelmesine ciddi şekilde yardımcıdır.
 • Kalsiyum ve potasyum yönünden zengindir. Kemiklerin güçlenmesini sağlar, hamilelikte diş ile ilgili sorunları azaltır.
 • C vitamini deposu olarak bağışıklığı güçlendirir ve hamilelerde antibiyotik kullanımını gerektirecek hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır.
 • Kan şekerini ve kan basıncını dengede tutar yani tansiyonu düzenler
 • Karbonhidrat yönünden de zengin olduğu için enerji vererek anne adayının daha hareketli olmasını sağlar.

Bebeğin kilo alması ile doğrudan alakalı olmasa da yukarıda sayılan tüm maddeler, hamile kadınlarda muz tüketimi sayesinde bebeğin dolaylı yoldan fayda görmesini sağlamaktadır ancak yine indirekt yoldan da olsa bir tane daha faydası vardır ki bunu da fetüsün gelişimi ile alakalı sayabiliriz.

Günde 1 tane muz tüketen hamile kadınların mide bulantılarının oldukça azaldığı, hazımsızlık çekmedikleri ve iştahlarının çok açıldığı bildirilmiştir. İştahı açık ve mide bağırsak problemleri az olan ya da hiç olmayan bir anne adayı da muhtemelen iyi ve sağlıklı beslenebileceğinden, karnındaki bebeğe kilo aldıracak besinler tüketme olasılığı da daha fazla olacaktır.

Hamilelikte Anne Karnındaki Fetüse Kilo Aldıran Diğer Besinler

Bebeğinizin zayıf doğmasından endişeleniyorsanız, bebeğinize doğuma kadar geçecek süre içerisinde sağlıklı bir şekilde kilo aldırmanıza yardımcı olacak muz dışında daha pek çok ve daha sağlıklı alternatif de mevcut elbette.

Hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. Ancak genel manasıyla besleyiciliği yüksek, bebeğe sağlıklı kilo aldıracak besin gruplarını sıralayacak olursak;

 1. Meyve grubu; muz, kayısı ve elma karbonhidrat içeren ve fetüsün yağ alımına yardımcı meyvelerdendir
 2. Ceviz başta gelmek üzere kuruyemişler bebeğin kilo almasına yardımcıdır
 3. Protein içerikli her türlü gıda; balık, tavuk, kırmızı et, fasülye, nohut ve yumurta gibi besinler oldukça besleyici ve gebelikte tüketimleri tavsiye olunan besinler arasındadır
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ