Kategoriler

Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Narsistik Kişilik Bozukluğunun kısaltması olan NKB, ciddi bir akıl hastalığıdır. Narsistik istismar, aşırı durumlarda cinsel veya fiziksel şiddeti de kapsayabilen bir tür duygusal istismardır.

Bir narsistle ilişki içinde olduğunuza veya ilişki içinde olduğunuza inanıyorsanız veya narsist özelliklere sahip birini tanıyorsanız, bir akıl sağlığı uzmanından tedavi almayı düşünün.

Narsist Kişilik Bozukluğu Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Narsistik İstismar Nedir?

NKB ‘si olan biri tarafından kötü muamele görmüş olanlar, narsistik istismar sendromu geliştirebilir. Narsistler tipik olarak kılık değiştirmede usta olduklarından, hastalığı teşhis etmek zor olabilir.

Bir narsistle herhangi bir şekilde ilişkiniz varsa, kendinizi suçlu, hatalı, hapsedilmiş, güçsüz veya diğer kişiye karşı sorumlu hissedebilirsiniz. Bir partner, eş, kardeş, ebeveyn, arkadaş, işveren veya başka bir yakın akraba istismarcı olabilir.

Araştırmalara göre, psikiyatri popülasyonunun %2 ila %16’sı narsist bir kişiliğe sahiptir. Ayrıca narsisizmin %75’ini erkekler oluştururken, kadınlar da narsist olabiliyor.

Ek olarak, narsistler kendi çıkarları için insanları hayatlarında sık sık aldatır, manipüle eder ve hükmederler. Anlaşmazlığı önlemek için her zaman etraflarında yumurta kabukları üzerinde yürümek zorundaymışsınız gibi hissetmenize neden olabilirler.

Sizi tam bir başarısız gibi hissettirme potansiyeline sahipler. Ayrıca, ilişkilerde narsistik taciz stresli olabilir ve kişinin sağlığı ve esenliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

 

Narsist Belirtileri Nelerdir?

Bir kişinin narsist olarak sınıflandırılması için, aşağıdaki kriterlerden beş veya daha fazlasını karşılaması gerekir:

 • Empati yapmazlar
 • Kıskançtırlar
 • Sınırsız güce, zekaya, refaha, çekiciliğe veya mükemmel aşka sahip olduğunu düşünürler
 • Abartılı bir öz-değer duygusu bulunur
 • İlişkileri sömürürler
 • Eşsiz ve özel olduklarına inanırlar
 • Aşırı ilgi ve takdir arzusu beklerler

Narsisizm, birçok durumda teşhis edilmesi zor olabilen bir spektrum bozukluğudur. Bu nedenle, profesyonel bir teşhis koymadan, gerçek bir narsist belirlemek imkansız olabilir.

 

Narsist İstismar Modelleri Nelerdir?

Narsistik taciz genellikle bir model izler. İdealleştirme, değersizleştirme ve reddetme, üç ana aşamadır.

Bir narsistle ilişkinin ilk birkaç ayında başlayan idealleştirme, harika hissettirebilir.

Değer kaybı aşamasında, ilişkiniz bir rutine girerken, partnerinizde bazı kırmızı çizgiler fark edebilirsiniz. Üstelik sizi dışlamaya, sorunları için sizi suçlamaya ve sizden uzaklaşmaya başlayabilirler.

Reddetme olan üçüncü aşamada, narsist sonunda sizi hayatından çıkarabilir. Ayrıca, bir anlaşmaya varmaya çalışabilir, sınırlarınıza uyulmasını talep edebilir veya siz dürüst ve doğrudan yanıtlar talep edebilirsiniz. Bununla birlikte, narsist bu zamanda partnerinin sadece egosunu yatıştırmak için orada olmadığını fark edebilir.

Terapi, bir ilişkiden ne aldığınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Böylece o ilişkide nasıl kalacağınızı veya güvenli bir şekilde nasıl ayrılacağınızı anlayabilirsiniz. İlişkinizi zaten sonlandırdıysanız; danışmanlık, yaşadığınız acı ve kaybın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

 

Narsist İstismarın Belirtileri Nelerdir?

Mağdurlar, neler olup bittiğinin farkında olmadan yıllarını geçirebilirler. İstismarcılarının, durumlarını beslemek için kurbanlarını izole etmek, morallerini bozmak ve aşağılamak için bir dünya kurduğundan habersizdirler.

Üstelik narsist, “gaslighting” ve projeksiyon gibi stratejiler kullanarak etrafındaki herkesi kasıp kavurur. Mağdur için bu yöntemler, büyük bir kafa karışıklığına neden olur.

Kurbanlar kendilerini duygularından, bedenlerinden ve çevrelerinden ayırma eğilimindedir. Ayrıca, size karşı her türlü gücün ve kontrolün kullanıldığı bir çatışma bölgesinde yaşadığınızda, kötüye kullanma potansiyeli daha belirgindir.

Narsistik ilişkilerin birkaç kurbanı, terapide narsist partnerlerinden yardım ister. Narsist maskesini takar, durumu manipüle eder ve kurban yeniden mağdur edilir.

 

Narsistik tacizin belirtileri veya sonuçları şunlardır:

 • Travmanın geri dönüşü
 • Güvenlikleri konusunda son derece endişeliler
 • Sinirlidirler
 • Tehlikeler için sürekli olarak çevreyi incelerler
 • Depresyon, öfke ve suçluluk duyarlar
 • Kendine zarar verme olasılıkları bulunur
 • Anksiyete saldırıları
 • Uyuşma ve inkar
 • Konsantrasyon ve hafıza sorunları
 • Çıldıracakmış gibi hissetmek
 • Kabuslar ve uykusuzluk
 • Yeme bozuklukları veya obsesif-kompulsif davranış (OKB)
 • Bastırılmış öfke dissosiyatif
 • İntihara meyil
 • Sık sık kararlarınızı ikinci kez tahmin etmek
 • Temel kararlar vermek zordur

 

Narsist İstismar İçin Çevrimiçi Terapi

Zamanınızı sonuçsuz bir ilişki içinde geçirmeniz sonucunda rahatsızlık yaşayabilirsiniz. İlişkiyi canlı tutmak için tüm kaynaklarınızı kullanmış olabilirsiniz.

Narsistik tacizden kurtulmanız uzun zaman alabilir. Ancak iyileşebilir ve mutlu bir hayat yaşayabilirsiniz. Başlamak için en iyi yer, daha önce travma ile uğraşmış bir terapist bulmaktır.

Narsistik taciz için çevrimiçi terapi, kendi ihtiyaçlarınızın daha fazla farkında olmanız için sizi teşvik eder. Amaç, daha güçlü ve sağlıklı sınırlar ve iletişim becerileri oluşturmaktır.

Artık manipülatif ve benmerkezci insanlar tarafından sömürülmemeniz için, güçlü ve sağlıklı bir benlik duygusunun yanı sıra, kendinizi anlamayı ve hak ettiğiniz şeyi nasıl elde edeceğinizi öğreneceksiniz. Yetenekli bir terapistle çalışarak, daha mutlu ve daha karşılıklı bir ilişki yaşayabilirsiniz.

Sanal terapistinizin, narsist tacizin derin yaralarını iyileştirmek için içinizde gömülü olan ızdırabı ve sefaleti ortaya çıkarmanıza yardım etmesi gerekecek.

Terapiye katılmak, belki de ilk kez, kendinize karşı yeni bir sevgi duygusu geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Size, büyük duygularla nasıl başa çıkacağınızı ve bunalmadan onları deneyimlemeyi öğretecekler. Ayrıca, yaralarınızı anlamayı ve şefkat geliştirmeyi öğrendikçe, daha güçlü ve daha dirençli hale geleceksiniz.

Çevrimiçi Terapi Yarar Sağlar mı?

Eğitimli bir sanal psikolog ya da psikiyatrist, narsist tacizden kurtulmanıza ve iyileşmenize yardımcı olmanın yanı sıra kendinizle ve başkalarıyla sağlıklı ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, danışmanlık yoluyla bir narsistle ilişki kurmaya çalışırken, kendinizi anlamayı öğrenebilir, yaşadığınız travmalara karşı merhamet duyabilirsiniz.

Danışmanlık, kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenmenize ve ilişkinizin bir sonucu olarak yaşadığınız incinme ve öfkeyi çözmenize yardımcı olabilir.

Bir narsistle ilişki kurmaya ve kendinizle yeniden bağlantı kurmaya çalışmanın karmaşasından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, sempatik ve yetenekli bir terapistten danışmanlık alarak hayatınızı geri alabilir ve ilişkilerin tadını yeniden çıkarabilirsiniz.

Bu yazılarımızı da okuyun:

Güzel Kadınlar Neden Daha Çok Aldatılıyor?

Güzellik Anlayışının Son 100 Yıldaki Müthiş Değişimi

Son düşünceler

Neyin “normal” veya uygun tedavi olduğu konusunda zamanla ve sık sık gaslighting veya manipülasyon yoluyla oldukça kafanız karışabilir. Terapi, neyin taciz edici olduğunu fark etmenize ve iyileşmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

Saygı duyulan ve özgür hissetmek için sınırları tanımayı, tanımlamayı ve uygulamayı öğrenebilirsiniz. Ne yaptığınız hiç önemli değil.

Önemli olan tek şey, moralinizi düzeltecek bir şeyler yapmanız ve size yasak olduğu söylenen kişilerle yeniden bağlantı kurarak, uyuşukluğunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olmanızdır. Ayrıca, yarıda kalmış hobilere veya ilgi alanlarına yeniden başlamak, başlamak için iyi bir yer olabilir. Tutkunuzla yeniden bağlantı kurun, eski tanıdıklarınızla yeniden bağlantı kurun ve yeni şeyler deneyin. Kendinizi kısıtlamayın!

Kime Narsist Denir? İzleyin anacım

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ