Kategoriler

Selülit Nasıl Yok Edilir? Selüliti Kesin Gideren Selülit Tedavisi

Selülit Nasıl Yok Edilir? Selüliti Kesin Gideren Selülit Tedavisi

Selüliti Nasıl Yok Ederiz? Selüliti Gideren Selülit Bitiren Tedavi ve güzellik önerilerimiz.

Selülit cildin görünen yüzeyinin hemen altında oluşur. Cilt altındaki yağlarda oluşan yağlar cildin pürüzlü ve portakal kabuğu gibi görünmesine neden olur. Vücutta sadece bu bölge selülit sorunundan etkilenir. Cildin bütün görünümünü etkileyen selülit için egzersiz etkili olabilir ama özellikle sorun meydana geldikten sonra bir çözüm değildir.

Öte yandan sağlıklı beslenme ve yediklerine dikkat etme de yeni oluşacak olan selülitleri engelleyebilir ama zaten var olanları yok etmeyebilir. Şöyle ki bol su içmenin, sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durmanın selüliti engellediği bilinir, ama yine cildinizde zaten selülit varsa onları yok edemez.

Kesin Selülit Tedavisi, Selülit Giderme Yöntemleri

Sağlıklı beslenmenin hemen herkes için bir yaşam tarzı olması gerektiği açık olan bir şeydir. Uzun ve sağlıklı bir ömür sürmek için vücudunuza aldığınız besinlere ve miktarına dikkat etmelisiniz. Ama selülit bazen sağlıklı beslenen ve ideal kiloda olan kişilerde bile görülebilir.

Öte yanda bisiklet sürmek ve bacak egzersizleri yapmak yine vücutta daha az selülit oluşmasını engeller ancak vücudun deri altı yağlarında oluştuğu için var olan selülitleri azaltmaz. Selülit kremleri, hamamda kese yaptırmak ve düzenli masaj yine yeni oluşacak selüliti engeller ama olanları ortadan kaldıramaz. Bu durumda selülit konusunda geliştirilen tedavi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Liposuction ile Selüliti Kesin Gideren

Profesyonel bir tıp merkezinde profesyonel cerrahlar tarafından yapıldığı takdirde liposuction hem bölgesel zayıflamada hem de selülit tedavisinde etkilidir. Artık oldukça yaygın olan ve bilinen bir tedavi yöntemi olan liposuction için en önemli nokta uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğidir. Liposuction tedavisinde genel olarak vücudun belli bölgesinde oluşan yağlar iki yöntemle ortadan kaldırılır. Bunlardan birisi vakumlama birisi de şırıngayla çekme yöntemidir. Doğrudan yağ tabakaları üzerinde uygulandığı için genellikle etkili ve kesin bir çözümdür. Lipoelektro isimli farklı bir yöntem de liposuctiona benzer bir tedavidir. Burada farklı olan elektro denen uygulamadır.

Daha uzun ve oldukça ince iğneler yardımıyla uygulanır. Doğrudan yağların parçalanması ve ortadan kaldırılması hedeflenir. Tıpkı liposuction gibi oldukça etkili yöntemlerden birisidir. Öte yandan lazer yöntemi olarak adlandırılan ve aynı mantıkla lazerle yağların parçalandığı bir yöntem daha vardır. Lazerle liposuction adı verilen bu yöntemle de oluşmuş olan yağ tabakasından dolayı hareketsiz kalan bölgelerin harekete geçirilmesi sağlanır ve kan dolaşımının da daha hızlı olması amaçlanır. Tabi ki unutulmaması gereken nokta bir kere bu yöntemi uyguladıktan sonra sağlık bir yaşam tarzının benimsenmesi gerektiğidir. Sizi etkili ve kesin bir şekilde bölgesel kilo almadan kurtarsa da liposuction bir daha selülit sorunuyla karşılaşmayacağınız anlamına gelmez.

 

liposuction selulit tedavisi

 

Mezoterapi ile Selülit Tedavisi

Uzun süre vücudun herhangi bir yerinde birikmiş olan yağ tabakası o bölgeyi hareketsiz bir hale getirir ve bu bölgede kan dolaşımının hızlanmasını engeller. Egzersizin de etkilemesinin zor olduğu bu bölgelerdeki yağları vücut harekete geçirmekte zorlanır ve eritip kullanamaz. Mezoterapi bu bölgelere doğrudan uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde cildin ulaşılması zor olan ve yağ birikmesinin görüldüğü orta tabakasına bir karışım enjekte edilir. Bu enjeksiyon işlemi için özel iğneler kullanılır. Bu iğneler yardımıyla vücuda enjekte edilen bu karışım yağların parçalanmasını sağlar. Parçalandığı takdirde bu bölgelerde oluşan yağları vücut tekrar kullanıp harekete geçirebilecek bir hale gelir. Böylelikle buralarda yavaşlayan kan dolaşımı da tekrar hızlanır ve yağ birikimi azaltılır. Len dolaşımı ve de kan dolaşımı oldukça rahatlar ve böylelikle inatçı yağlar ortadan kalkar.

Vücudumuzda yağ oluşmasına ve yağların kullanılmasına yönelik mekanizma lipofiz mekanizması olarak adlandırılır. Lipofiz mekanizması durağan ve hareketsiz hale geldiğinde yağ birikimi daha hızlı gerçekleşir. Mezoterapi denilen bu yöntem bu mekanizmanın hızlanmasını, oluşan inatçı yağlanmaların çözülmesini ve tekrar oluşmasının da engellenmesini sağlar.

 

mezoterapi selulit tedavisi

Ultrason ile Selülit Tedavisi

Bildiğimiz vücudun iç bölgelerinin görüntülenmesine yardımcı olan ultrason yöntemine benzer olarak yağların azaltılması için kullanılan ultrason yönteminde de vücuda ses dalgaları gönderilir. Bu ses dalgaları kavitasyon yöntemiyle vücuda gönderilir. Kavitasyon lipocustiona benzer bir yöntemdir. Ancak onun biraz daha geliştirilmiş şeklidir. Şöyle ki kavitasyon anesteziye gerek olmadan, herhangi bir ağrı ve sızıya yol açmadan ve iz bırakmadan uygulanabilen bir yöntemdir. Bütün selülit tedavilerinde olduğu gibi amaç yine yağların eritilmesini sağlamaktır.

Ultrason yöntemi aslında vücuda ultrason dalgası da denilen ses dalgaları gönderilmesidir. Kavitasyon yöntemiyle vücuda gönderilen düşük yoğunluklu ultrason dalgaları sıvı içerisinde su kabarcıkları oluşturur. Bu kabarcıklar hareketsiz olan yağ tabakasını harekete geçirir. Titreşimlere ve kabarcıklara direnemeyen yağ tabakası erimeye başlar. Genel olarak bir kaç seanstan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yağlanmanın ölçüsüne göre seans sayısı belirlenir ve selülitli görünümün de ortadan kaldırılması sağlanır.

ultrason selulit tedavisi

Akupunktur ile Selülit Tedavisi

Akupunktur da uzun süredir kullanılan ve bilinen bir yöntemdir. Bu yöntemle de yine vücutta yağ birikmiş olan kilit noktalara iğne yardımıyla ulaşılır. Bu iğnelerle su veya hücrelerinin hareketlenip hız kazanması sağlanır. Sonuç olarak hızlanma ve kan dolaşımının da etkilenmesi ile birlikte selülitli görünüme yol açan yağ tabası eritilir ve ortadan kaldırılır.

Akupunktur selulit tedavisi

 

Ozon Terapi ile Selülit Tedavisi

Ozon terapi ise bir çeşit buhar banyosu olarak da adlandırılabilir. Buhar banyosuyla birlikte vücudun derinin altında kalan kısımlarına oksijen ulaşması sağlanır. Oksijen vücudun temizlenmesinde ve yağların parçalanmasında etkilidir. Ozon terapisi ile vücudun alt tabakalarına ulaşan oksijen buralardaki yağ tabakalarının erimesine ve yine kan dolaşımının hızlanmasına neden olur.

ozon terapi selulit tedavisi

 

Basınç Tedavisi ile Selülit Tedavisi

Bu tedavideki kilit yöntem vücuda bir hava basıncı uygulanmasıdır. Bu basınç sayesinde vücuttaki kan dolaşımı ve lenf dolaşımı hız kazanır. Uzmanlar tarafından herkese farklı bir şekilde uygulanan bir yöntemdir. Profesyonel bir tıp merkezinde profesyonel bir şekilde uygulandığı takdirde selülitlere neden olan yağlanma üzerinde son derece etkilidir.

Bu yöntemler selülit ve bölgesel yağlanma için kullanılan klasik yöntemlerdir. Yağ tabakasının yoğunluğuna ve vücudun farklı özelliklerine göre herhangi birisi uygulanabilir. Genel olarak çoğunun da selülitlerin giderilmesi konusunda etkili olduğu kabul edilir. Ancak gün geçtikçe bu konuda da önemli gelişmeler olmaktadır. Kızılötesi ışınlar ve radyo frekansı gibi yöntemler de kullanılmaya başlanmıştır. Velashape, Thermage, Vshape ve Body FX adı verilen yöntemler de selülite karşı geliştirilmiş en son yöntemler olarak bilinir.

 

basınç tedavisi selulit tedavisi

 

Velashape Selülit Tedavisi

Bu yöntem derinin bütün bölgelerinde etkilidir, hem daha derinde olan hem de üst tabakadaki yağlanmalar bu yöntemle azaltılır. Temel olarak üç uygulamanın bir araya gelmesiyle oluşan bir yöntemdir. Bu uygulamalar radyo frekansı, kızıl ötesi ışın enerjisi ve mekanik bir masaj yöntemidir. Her birisi de oluşan yağ tabakasının azalmasına ve uygulanan bölgede bir küçülme olmasını amaçlar. Son zamanlarda kullanılan etkili yöntemlerden birisi de Velashape’dir.

Thermage Selülit Tedavisi

Kilo alma ve sağlıksız bir yaşam tarzı kadar selülitin oluşmasına neden olan şeylerden birisi de cildin elastikliğini kaybetmesidir. Yaşlanmayla birlikte cildin bu özelliğini kaybettiği bir gerçektir. Sıkı ve elastik olmayan bir cilt zamanla yağlanan bölgeler üzerinde etkili olamıyor. Thermage için kilit yöntem radyo frekansı uygulanmasıdır. Radyo frekansları aracılığıyla cildin tekrar elastik ve sıkı bir görünüm kazanması amaçlanır. Bazen bu yöntem Velashape ya da Vshape yöntemlerinden birisiyle beraber kullanılır ve bu durumda da daha etkili bir yöntem haline gelir.

Vhape Yöntemi ile Selülit Tedavisi

Bu yöntemde ise hem radyo frekansı hem de ultrason tedavisinin asıl uygulaması olan ses dalgaları birlikte kullanılır. Uygulanmasıyla birlikte cilt altında bir ısı oluşması sağlanıyor. Bu ısı ile birlikte cildin yaşlanmayla birlikte azalan kolajen üretimi arttırılıyor ve bununla birlikte cilt kalitesi de artmış oluyor. Aynı zamanda tüm diğer yöntemlerdeki gibi yağ dokusu parçalanıp yok ediliyor. Ciltte zaten var olan su molekülleri de radyo frekansları ile birlikte daha hızlı bir şekilde hareket edebiliyor. Bu durum da yine cilt için çok gerekli olan kolajen üretimini arttırıyor.

 

vhape selulit tedavisi

 

Body FX Yöntemi ile Selülit Tedavisi

Body FX yine son dönemlerde geliştirilen bir frekans enerjisi kullanımı ile vakumlamanın birlikte kullanılması yoluyla yapılıyor. Uygulama sırasında cildin ısısı ölçülebiliyor. Bu sayede cilde verilecek enerji oranı ayarlanabiliyor ve daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Yine temel hedefi cildi toparlamak ve daha kaliteli bir hale getirmek olan bu yöntemle de selülitler kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılıyor. Selülit ve yağlanmanın yoğunluğuna göre seanslar belirleniyor ve tedavi bu şekilde tamamlanıyor.

Sağlıklı Bir Yaşam Biçimini İçselleştirin

Yukarıda saydığımız yöntemler selülit sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyor. Uzun süredir bu problemle uğraşıyorsanız vücudunuzun özelliklerine ve uygulama biçimlerine göre herhangi birisinden faydalanabilirsiniz. Bunlar zaten var olan selülit ve yağlanmaları ortadan kaldırır.

Ancak unutulmaması gereken nokta ileride yaşanacak olan selülit problemini de ortadan kaldırmak ve daha sağlıklı ve dinç hissetmek için sağlıklı beslenme ve düzenli spordan vazgeçilmemesi gerektiğidir.

Gazlı, alkollü, kafeinli içecekler, trans yağlı ya da hazır sağlıksız gıdalar, hareketsizlik yağlanma ve selülit de dahil olmak üzere vücutta çeşitli rahatsızlıklara ve kötü görünümlere yol açabilir. Yürüyüş yapmak, düzenli bir şekilde egzersiz yapmak, bisiklet sürmek gibi aktiviteler de yeni oluşacak olan yağlanma ve selülitleri azaltır. Bunların sürekli takip edilerek sağlık bir yaşam tarzının benimsenmesi sizi her türlü sağlık ve estetik problemlerinden kurtarabilir.

Selülit için diğer ilgili makaleler;

https://guzelliksirlarim.org/selulit-icin-yag-karisimlari-ve-bitkisel-cozumler/

https://guzelliksirlarim.org/deniz-tuzu-ile-selulit-maskesi-yapimi-ev-yapimi-selulit-peelingi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ