Kategoriler

Diş Çürüklerini Önleyen 20 Yiyecek

Diş Çürüklerini Önleyen 20 Yiyecek

Diş Çürüklerini Önleyen Yiyecekler. Diş Çürüklerini Önleyen 20 Muhteşem yiyeceği düzenli olarak tüketirseniz, ağız içi bakımını yeterli yapamadığınız durumlarda bile, bu yiyeceklerin içerisinde barındırdığı temizleyici maddeler sayesinde, diş çürümelerine sebebiyet veren bakteri, diş plağı, tartar gibi durumların büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz

diş çürümesi ve diş eti çekilmesi tedavisi için faydalı yiyecekler

Diş Çürümelerine Karşı Doğru Beslenmenin Önemi

Diş sağlığımızı koruyabilmek için uzak durmamız gereken yiyecekler vardır. Asitli içecek ve diş minesine zarar veren katkı maddelerine sahip besinler gibi mesela. Bu içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durmanızın yanında bir de daha çok tüketmeniz gereken besinler de önereceğiz. Bu besinler de dişleriniz için sağlıksız beslenmeye neden olan çürükleri önleyip, diş sağlığını daha da güçlendirmesi için tüketilmesi gereken besinlerdir. Bu yiyeceklerin yanı sıra sağlıklı dişler için günde 3 defa ve en az 40 saniye olmak suretiyle dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız.

REKLAM ALANI

Gün içerinde çok kafein ve asit içeren içeceklerden uzak durabilirseniz, riski daha çok azaltabilirsiniz. İşte dişinizdeki çürükler ile mücadele edecek olan 20 harika besin;

 • Yeşil elma; İçerisin de bulunan vitamin ve mineraller sayesinde dişlerinizi ve diş minenizi güçlendirirken aynı şekilde çürük oluşmasını da engeller.
 • Limon; Dişlere parlaklık kazandırmakla beraber bakterilerin oluşmaını da engellemektedir. Böylece dişler daha sağlıklı olacaktır.
 • Karanfil; Azıcık ısırdığınız zaman diş minelerini güçlendirmekte ve kanama var ise bunu azaltmaya yardım etmektedir. Her yemekten sonra ağzınıza bir tane atabilir ve bunu alışkanlık haline getirirseniz sonuçları sizi memnun edecektir.
 • Süt ve süt ürünleri; Bu besinlerin içerisinde ki fosfor ve kalsiyum diş minesini korumaya ve yenilemeye yarar. Yoğurt yemek bu ayrıntıda büyük rol oynar. Bu besin yüksek miktarda kalsiyum içerir ve böylece dişleriniz daha uzun süre dayanabilir.
 • Fındık; Bu besinin sertliği ile dişlere zarar vereceği düşünülse de durum tam olarak öyle değildir. Fındık içerisin de her besinde bulunmayan özel bir yağmevcuttur. İçindeki bu yağ, diş etini ve diş yapısını beslediği için diş eti kanamasını ve diş hassasiyetlerini günde beş tane fındık tüketerek halledebilirsiniz.
 • Balık; balık tamamen proteinden oluşur. İçerisinde ki fosfor ve minareller hem sağlıklı beslenip hem de sağlıklı dişlere sahip olmanız için bulunmaz bir fırsat olmaktadır. Haftada üç kez balık yemek, metabolizmaya ve ağız sağlığına çok iyi gelmektedir.
 • Armut; yetiştiği mevsimde çok tercih edilmekte ve diş minesine de çok iyi gelmektedir. Bu meyve ağız içerisinde ki tükürük salgılanmasının artışında rol oynar ve buna bağlı olarak bakterileri etkilerini minimum seviyeye indirir.
 • Kuru yemişler; Kalori yönünden kaçılan yiyecekler olsa bile yapısında bulunan yağ, dişlerin gereksinim duyduğu her şeyi bize vermektedir. Bu yağlar siz çiğnedikçe besinden çıkar ve bir zar gibi dişlerinize yapışıp onları korur bu da bakterilerin dişlerinize olan etkisini sıfıra çeker.
 • Kereviz; diş çürüklerini biraz daha farklı bir yol ile engellemektedir. Bilindiği üzere kereviz sert bir yiyecektir ve yutabilmeniz için yumuşatmanız bunun içinde çiğnemeniz gerekir. Siz bu şekilde döngü yaparken tükürük bezleriniz fazladan çalışmaya başlar ve böylece bakteriler etkisizleşir.
 • Kivi; meyveler arasında en çok sevilenler içinde yer ala bir meyvedir. Bunun nedenlerinden biri de diş etlerimiz üzerinde meydana getirdiği etki olabilmektedir. Diş ve diş etleri bazı vitamin eksikliğinden kaynaklı hassaslaşmalara maruz kalabilir. İşte bunu engellemek için kivinin yapıında diğer meyvelere göre daha çok C vitamini bulunmaktadır. Sırf bunun için bile olsa bu meyveyi daha çok tercih edebilirsiniz. Gerekli miktarda C vitaminine sahip olduğunuz zaman dişleriniz de gayet güçlü bir hale kavuşacaktır.
 • Yeşil çay; Genellikle zayıflamak için ya da rahat uyuyabilmek için kullanıllanılan bir çay çeşididir. Fakat yapısında bulunan katasın maddesi diş ve diş minesi için çok faydalı bir maddedir. Bu madde sayesinde ağızda oluşan kötü koku ve çürüğe neden olan bakteriler ile mücadele edilmektedir. Ayrıca en tehlikeli hastalıklardan biri olan kansere karşı da direnç göstermenize yardımcı olmaktadır.
 • Ahududu; Bu meyvenin çiçeği, dil sağlığı için de çok faydalıdır. Ilık suyun içine atarak içebilirsiniz veya tadını beğenmezseniz ağzınızda çalkalayın ve geri tükürün. Bu su ağız içinde meydana gelen iltihaplanmalara ve apselere iyi gelmektedir.
 • Karabuğday; Kalori bakımından yüksektir ve besleyici değeri de bununla doğru orantıdadır. Karabuğdayın yapısındaki flüorür dişlerin yapısının bozulmasını ve çürümesini önlemektedir. Ayrıca diş minesindeki sinirleri de güçlendirmektedir.
 • Havuç; Sert bir besin olduğu için öğütülmesi gerekir ve bu esnada da tükürük bezlerinizi çalıştırır bu da bakterilerin azalmasını sağlar. Bunun yanında havuzu ısırarak yediğiniz için diş mineleri gerilir ve daha güçlü bir hal alırlar.
 • Maydanoz; dişlerinizin çürümesi önlediği gibi ağız kokusuna yol açan bakterileri de yok etmektedir. Birkaç dal çiğnemek dişlerinizin minesini güçlendirir ve ferah nefes sağlar.
 • Ayçiçeği; ayçiçeği besininden elde edilen ve sadece bu besinde bulunan yağ dişlerinizin çürümesi engeller, ağız kokusunu geçirir. Burada dikkat etmeniz gereken husus yağı sadece çalkalama amaçlı kullanmanızdır. İçilmesi önerilmez.
 • Kuru baklagiller; tıpkı kuru yemişler gibi dişe zarar verdikleri düşünülse de aslında öyle değildir tam tersi dişin çürümesini önler.
 • Ada çayı; önceleri diş otu olarak bilinirdi. Bunun sebebi ise içinde ki antibakteriler dişin çürümesini ve diş minesinin hassaslaşmasını önlemesidir. Adaçayını isterseniz demleyerek isterseniz de baharat olarak hayatlarınıza katabilirdiniz.
 • Kavun-karpuz; Bu yaz meyveleri sulu meyvelerden olduğu için muza ve kuru üzüm, incir, kayısı gibi meyvelere nazaran daha az risk taşır.
 • Karbonatlı Su; karbonatlı su doğrudan tüketebileceğin ve yutmanız gereken bir besin maddesi olmasa da dişlerinize ve ağız içinize macun ya da gargara şeklinde uygulayabilirsiniz. Hem antiseptik özellik gösterecek hem de dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olacaktır; daha ayrıntılı bilgi için evde karbonatla diş beyazlatma yazımıza da göz atınız

Bu besinlere dikkat ederek ve dişlerinizi fırçalamayı aksatmayarak sağlıklı diş minelerine ve diş yapısına sahip olabilirsiniz. Fazla asitli içecekler, sağlıksız beslenme dişlerinizi arındırmaktadır. Ne demişler sağlıklı gülüşler sağlıklı dişler ile mümkün olur. Siz de sağlıklı dişlere sahip olmak için bu besinleri düzenli olarak hayatınıza dahil ederek sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ