Kategoriler

Saç Protezi: Nedir, Nasıl Uygulanır?

Saç Protezi: Nedir, Nasıl Uygulanır?

Saç protezi; cerrahi müdahale olmaksızın, yapıştırıcı özellikli bir kimyasal ile kellik sorunu olan kişinin başına saç yapıştırarak uygulanan, geri dönüşümü mümkün, kozmetik ve ağrısız bir işlemdir.

Son derece titizlikle ve kaliteyle yapılan protez saç uygulaması sonucunda kişi saçını kendi doğal saçı gibi kullanabilir. Hatta duş alırken yıkayabilir, fön çekebilir, istediği gibi şekil verebilir. Birçok insan nasıl yapıldığını bilmediği için protez saç uygulamasını yaptırmakta tereddüt edebiliyor.

Hem erkeklerde hem de bayanlarda başa dert olan bir konu kellik sorunu, saç protezi sayesinde sorun olmaktan çıkıyor.. Gerçekten de başa dert ama neyse ki çaresiz değil bilakis birçok çaresi olan bir dert. Sizin de böyle bir sorununuz varsa bugün makalemizde bu çarelerden bir tanesi olan protez saç hakkında bilgi vereceğiz.

REKLAM ALANI

Protez saç, saç ekimi gibi herhangi bir tıbbi müdahale içermeyen saçsız alanlara yapılan bir uygulamadır. Gelişen tekniklerle beraber yapılan saç protezi artık %100 insan saçından ve kişinin özelliklerine göre yapılabilmektedir. Saç protezi yaptırmak isteyen kişiler kaç yaşında olurlarsa olsunlar doğru bir ölçüm ve doğru bir uygulama yapıldığında her yaş için yapılabilen bir uygulamadır. Yapılan bu uygulamanın kalitesi oldukça önemlidir.

Sizler için protez saç yaptırmak için gittiğinizde karşılaşacağınız uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Protez saç uygulaması ile ilgili edindiğimiz bilgilerin önemli bir kısmını novahair.com.tr sitesinden ilham alarak hazırladık

 

Protez Saç Nedir

Saç Protezi Nedir Nasıl Yapılır Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Protez Saç Uygulaması İçin İlk Aşama

İlk aşama ölçülendirme aşamasıdır. Baş üzerinde bulunan seyrekleşmiş veya saçsız kalmış bölge ilk olarak 8 parça halinde ayrılır. Çizim doğru bir şekilde yapıldıktan sonra baş yapısının tam olarak belirlenebilmesi için işaretlenen bölgenin saç kalıbı oluşturulur. Her kişinin saç özelliklerine, alınan kalıba uygun olarak hazırlanan protez, özellikleri belirlendikten sonra üretimi için siparişi verilmektedir. Oldukça önemli olan bu ilk aşamanın kaliteli ve uzman eller tarafından yapılması diğer aşamaların doğru yapılabilmesi için oldukça önemlidir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Saç Gürleştirme Yöntemleri

 

Saç Protezinin Yerleştirme ve Tasarım Aşaması

Protez saç uygulamasının ikinci aşaması ise yerleştirmedir. İlk aşamada alınan kalıba göre gelen saç yerleştirme başarılı bir şekilde uygulanır. Bu aşamada başarılı bir çalışma çıkarmak, yapılacak olan protez saçın diğer saçlarla bire bir uyumlu olmasını da beraberinde getirecektir. Eğer saçın tamamı için uygulanacaksa zaten bir sıkıntı yoktur. Ancak belirli bir bölgeye uygulanacağı için uygulamanın yapılacağı kişinin saç rengi, kalınlığı, uzunluğu ve dalga boyu gibi yapısal özelliklerin iyi tespit edilmesi gerekir. Uzmanlık gerektiren bir uygulama olan protez saç için güvenilir yerleri tercih etmenizde fayda vardır. Hazırlanan saç bölgeye özel yapıştırıcılar ve solüsyonlar yardımı ile baş üzerinde belirlenen bölgeye yerleştirilir.

Üçüncü ve son aşama ise tasarım aşamasıdır. Baş üzerine uygulanmış olan saç yüze uygun bir şekilde kesilir ve artık istediğiniz saç görünümüne sahip olursunuz. Kuaförlük aşaması olan tasarım aşamasında kişinin isteğine göre saç stili verilir.

 

Protez Saç Kullanan Ünlüler

Protez saç kullanan ünlüler arasında Prof. Dr. Mim Kemal Öke başta olmak üzere sanat camiasından Erol Evgin, Fatih Ürek, Kahtalı Mıçı, televizyon dünyasından Mahmut Hekimoğlu, Bulut Aras, Murat Başoğlu, Tolga Karel, Asım Yıldırım, Reha Yeprem, Murat Yeni (maceracı) ve futbol camiasından Evren Turan gibi birçok ünlü isim protez saç uygulamasını yaptırmış ve halen kullanmakta.

protez saç kullananlar

 

Protez Saçı Kimler Kullanabilir?

Yapılan bu protez saç uygulaması 6 yaşından küçük ve cildinde herhangi bir cilt hastalığı (egzama gibi) bulunan kişiler dışında herkese yapılabilmektedir. Baş üzerinde küçük bir alan veya başın tamamına kadar protez saç uygulaması yapılabilir. Saç uygulaması genetik veya fizyolojik nedenlerden dolayı, kemoterapiye bağlı olarak ya da yanık ve yaralanmalar sonucunda meydana gelen her türlü saç kaybı için uygulanabilmektedir. Protez saç uygulamasını yaptırmanız için illaki tamamen saçlarınızı kaybetmenize gerek yoktur. Kendinizi rahatsız hissetmeye başladığınız andan itibaren bu uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Bazı uzmanların tabirine göre lens takmak veya protez diş taktırmak gibi bir durum olan protez saç uygulaması da belirli zamanlarda bakıma ihtiyaç duymaktadır. Saç için yapılan protezin hava ve suyu geçirebilmesinin en üst seviyede yani konfor düzeyinde olabilmesi için protez saç bakımı mutlaka gereklidir. Cilt üzerine yapılan protez uygulaması nedeniyle cildin nefes alması ve temizlenmesi oldukça önemlidir. Doğal saçtan hiçbir şekilde ayırt edilmeyen yeni saçlarınıza istediğiniz her uygulamayı yapabilirsiniz. Yani çıkacak korkusu olmadan sporunuzu yapabilir, duşunuzu alabilir, saunaya girebilir veya bronzlaşabilirsiniz. İstediğiniz gibi şekil verebilir duşunuzu alırken istediğiniz gibi yıkayabilirsiniz. Zaten %100 insan saçından yapılan bir protez olduğu için kısa sürede alışmanız da mümkün olacaktır.

Saç Protezi Yapan Yerler:

Protez saç uygulaması yapan yerlerden çok fazla referansımız olmasa da adını en çok duyduklarımızdan biri olanı sizinle paylaşmak istiyoruz.

Novahair.com.tr saç protezi merkezi yol tarifi

Saç protezi kullanan okuyucularımız avantajları ve dezavantajları konusunda yorum yaparak tecrübelerini paylaşırlarsa seviniriz.

Protez saç uygulamasının ne kadar kısa, kolay ve pratik bir yöntem olduğunu aşağıdaki adım adım uygulama videosundan görebilirsiniz;

Videodaki beye tam 1.30 sn içerisinde, protez saç uygulaması yapılıyor ve kellikten tamamen kurtulması sağlanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. celal dedi ki:

  bazı ünlülerin saç protezi uygulama fotoğraflarına baktım da pek de iç açıcı olmamış bence. Çok yapma duruyor. Saç ekiminden şaşmamak lazım ama tabi cerrahi operasyonlardan korkanlar için düşünülebilir elbette protez de. Kel gezmekten iyidir

  1. Yaprak dedi ki:

   Saç protezi doğru kişiler tarafından uygun şekilde uygulanırsa, oldukça doğal duran bir işlemdir.

 2. Ayhan Çimen dedi ki:

  abd’de ‘non-surgical hair transplant’ olarak geçmektedir. tıbbi olmayan saç ekimi gibi bir karşılığı vardır. saç ekiminin aksine hiç bir cerrahi müdahale gerektirmez. kandı, ameliyattı, delik-deşik kafaydı… bunlar yoktur. bu özelliğiyle başarı oranının %100 olduğu söylenebilir. kişiye özel ve nano-teknolojik çeşitleri vardır. sistematik anlamda değerlendirildiğinde ileride kimsenin kel kalmayacağı kesin olan yöntemdir. son dönemde nano-teknolojik sistemi çıkmıştır. neohair adı verilen bu yöntemde kişinin kendi saçına neredeyse birebir aynı yapıda olan saçlar kişinin kafa yapısına uygun şekilde protez haline getirilir ve uygulanır. neohair protez saç sisteminde kişiye herhangi bir tıbbi müdahale uygulanmaz. sistemi uygulayan merkezlerde fiyatlar 600 usd gibi fiyatlardan başlayıp 2.000 usd’ye kadar çıkabiliyor.

BİR YORUM YAZ