Kategoriler

Alındaki Kırışıklıklar Neden Oluşur? Çözüm Yolları Neler?

Alındaki Kırışıklıklar Neden Oluşur? Çözüm Yolları Neler?
 • Cilt Bakımı
 • 30/11/2019 15:05 | Son Güncellenme: 04/03/2023 09:39
 • 0
 • 1.025

Alındaki kırışıklıklar, alın kırışıklığı neden oluşur? Ciltte yer alan kırışıklıklar genelde yaşlılık belirtisi olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ancak sadece yaşlılığın bu duruma neden olduğunu düşünmek yanlıştır. Stres, aşırı yorgunluk gibi nedenler de ciltte kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Kırışıklıkların en çok yer aldığı kısımlardan birisi alın bölgesidir.

En çok dikkat çeken yüzün bölümlerinden birisi olan alın kısmında zaman içinde belirgin şekilde kırışıklıklar olabilir. Genç yaşlarda dahi bu kırışıklıkları alın bölgesinde görmek mümkündür. Alın bölgesinde meydana gelen bu kırışıklıkları önlemek için neler yapılır, bu konuda doğal çözüm önerileri var mıdır gibi daha pek çok konuda siz değerli okurlarımıza bu konularda detaylı bir şekilde bilgiler vermeye çalışacağız.

Genç yaşlarda henüz yeni yeni ortaya çıkan kırışıkları derinleşmelerine izin vermeden yok etmek mümkündür. Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle bu kırışıkları daha fazla yoğunlaşmadan ortadan kaldırmak mümkündür. Alın bölgesinde oluşan kırışıkları yok etmek için önereceğimiz tarif ya da yöntemlere geçmeden önce bu kırışıkların neden olduğu konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışalım.

 

Herhangi bir sonuca ulaşmak için bir işin nedeni öğrenmek bilindiği gibi en etkili çözüm yollarından birsidir. Bu amaçla öncelikle alın bölgesinde yer alan kırışıkları ortadan kaldırmak için neler yapılması gerektiğini yazımızın ilerleyen bölümlerinde siz değerli okurlarımız için paylaşmaya çalışacağız. Şimdi gelelim bu bölgede oluşan kırışıkların temel ve en önemli nedenlerine ve çözüm yollarına;

 

alın kırışıklığı

Alın Bölgesindeki Kırışıkların Nedenleri ve Çözüm Yolları?

Kişiyi rahatsız eden ve psikolojisini bozan alın bölgesindeki kırışıkların nedenleri ve çözüm yolları olarak şunları söyleyebiliriz;

 • Yaşlanma: Alın bölgesinde yer alan kırışıkların temel nedenlerin birisi yaşlılıktır. Yaşlılığa bağlı olarak bu bölgede kırışıklıkların oluşması normaldir. Cilt yavaş kolajen ürettiği için bu bölgede kırışıklar oluşabilir.
 • Kaşların sık çatılması: Aşırı tiki olanlar ya da normalde çatık kaşlı olanların alın bölgesinde kırışıklıklar oluşabilir. Kaşları fazla çatmamaya çalışmak gerekir.
 • Sigara ve alkol kullanımı: Sigara ve alkol vücutta pek çok organımıza zarar verdiği gibi cildimize de zarar verir. Sigara ve alkolü bırakarak alın bölgesinde kırışıklık oluşumunuz azaltabiliriz.
 • Suyu az içmek: Su bilindiği gibi hayat kaynağıdır. Suyu yeterli miktarda gün içinde tüketmemek vücutta pek çok rahatsızlığa neden olabilir. Ciltteki kırışıklıklarda bunlardan birisidir. Günlük hayatımızda her gün düzenli olarak belirli oranda suyu tüketmemiz önemlidir. Suyun içine atacağımız birkaç dilim limon da cildimiz için oldukça faydalı olacaktır.
 • Aşırı stres ve depresyon: Vücutta oluşan hastalıkların pek çoğu stres kaynaklı yaşanmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için stresi mümkün olduğunca hayatımızdan çıkarmaya özen göstermeliyiz. Stresle başa çıkabilmek için daima pozitif düşünmeye kendimizi alıştırmak en doğrusu olacaktır. Ufak tefek sorunları dert etmek yerine sorunlarla baş etme yolunu seçerek stresle mümkün olduğunca azaltmak en doğrusu olacaktır.
 • Uyku azlığı: Yeterince uyku uyumamak da alın bölgesinde kırışıklara neden olabildiği gibi daha pek çok şeye neden olabilir. Günlük olarak yeterince uyku uyumaya önem göstermek hem alın bölgesindeki kırışıklarımızın azaltılmasına hem de sinir, stres gibi daha pek çok rahatsızlıkların da ortadan kaldırılmasında etkili olacaktır.
 • Genetik faktörler: Genetik faktörler de ciltte kırışıkların oluşmasına neden olabilir. Bu konuda destek sağlamak için gerekirse bir cilt uzmanına başvurmak gerekebilir.

Alındaki Kırışıkları Yok Etmek İçin Doğal Çözüm

Alın bölgesinde yer alan kırışıkları doğal yöntemlerle de yok etmeniz mümkündür. Alındaki kırışıkları yok etmek için doğal çözüm olarak şu etkili tarifi sizlere verebiliriz. Alın bölgesinde yer alan kırışıkları yok etmek için Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını alın bölgesine birkaç damla damlatarak yağ cilt tarafından iyice emilinceye kadar masaj yapın. Uyumadan önce bu yağı sürebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı nemlendirici özelliğe sahip olduğu için cildin hem nemlendirir hem de cildin sağlıklı bir yapıda kalmasına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağının düzenli bir şekilde kullanılması cildin nem kaybının önlenmesinde yardımcı olur ve cildin daha sıkı ve sağlıklı bir yapıda kalmasına yardımcı olur. Bu bakımdan her gün düzenli olarak Hindistan cevizi yağı kullanmanızı öneririz.

Alın Bölgesindeki Kırışıkları En Çok Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar?

Alın bölgesinde ortaya çıkan kırışıkların en çok yoğun olduğu dönemler genelde 50 yaş üstü olarak bilinse de bazı durumlarda daha erken yaşlarda çıkması da söz konusu da olabilir. Hatta 20 li yaşlarda bile alında kırışıklar ortaya çıkabilir. Özellikle bakımına dikkat etmeyen kişilerde bu kırışıklar daha yoğun bir şekilde ortaya çıkabilir. Yeme içme alışkanlığına dikkat etmeyen, gelişi güzel beslenen, hareketsiz yaşam biçimi, alkol ve sigara gibi zararlı gıdaların alınması gibi nedenler kişi de erken yaşta kırışıkların oluşmasına neden olabilir.

Yapmanız gereken cildinize hem dıştan hem de içten beslemeye özen göstermek. Dıştan cildiniz için yararlı ürünler kullanabileceğiniz gibi içten cildinizi beslemek için taze sebze ve meyveler yiyebilir, sigara ve alkolü hayatınızdan uzaklaştırabilir, uyku düzenine özen gösterebilir ve stresten uzak kalarak cildinizin çabuk yaşlanmasının önüne geçebilirsiniz.

Ciltte Derinlemesine Oluşan Alın Kırışıkları İçin Neler Yapabiliriz?

Ciltte yer alan derin kırışıkları önlemek için yapabileceğiniz pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde cildinizde yer alan kırışıkları azaltabilir ya da tamamen yok edebilirsiniz.

 • Kırışıklar ciltte ne kadar derinse ortadan kaldırılması da bir o kadar zor olacaktır. Bu bakımdan bu kırışıkları yok etmek için yoğun bir gayret gerekebilir. Bu konuda gerekirse uzman desteğine de gerek duyulabilir.
 • Kırışıklar çok derin değilse henüz yeni oluşmaya başladıysa bu kırışıkları ortadan kaldırmak da çok daha kolay ve kısa sürede olacaktır.
 • Ciltteki yer alan kırışıkları azaltmaya yardımcı olmak için en etkili yöntemlerden birisi nemlendirici kullanmaktır.
 • Erken yaşlanma belirtilerini önlemek ve ciltte yer alan kırışıkları önlemek için cildinizi nemli tutmak önemlidir. Kaliteli bir nemlendirici alarak işe başlayabilirsiniz. Cildinizde yer alan kırışıklarım önlemek için güçlü ve kaliteli bir nemlendirici kullanmanız işe yarayabilir. Bu konuda destek almak için eczacınız ile ya da doktorunuzla görüşebilirsiniz.
 • Kalitesiz ürün almanız cildinizin daha kötü olmasına neden olabilir.  Bu durumda en doğrusu kaliteli ve piyasada tanınan ya da bilinen ve aynı zamanda doktorun ya da eczacınızın tavsiye ettiği bir ürün olabilir.
 • Cilt için ürün kullanırken öncelikle doktora baş vurmanız yararlı olabilir. Alerjik bir yapınız varsa ya da başka bir takım rahatsızlıklarınız varsa kimyasal ürün kullanmanız cildinize zarar verebilir.

 

Cildinizin sağlığını korumak ve daha sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak için suyu bol için, uykunuzu düzenli bir şekilde uyumaya özen gösterin. Stresten de mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Günlük diyetinize de dikkat edin. Sağlıklı yiyeceklerle beslenmeye özen gösterin. Özellikle cildinize yararlı olacak besinleri tüketmeye özen göstermeniz sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmanız için önemlidir.

 

Alın bölgesinde yer alan kırışıkları bir anda önlemek mümkün olmayabilir. Bunun için biraz sabır göstermeniz gerekecektir. Belirtmiş olduğumuz önerileri dikkate alarak kırışıklıklardan kurtulmanız mümkün olabilir.

Diğer kırışıklık için argüman makalelerimiz;

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Geçer Ve Çözüm Yolları Nelerdir?

En Etkili Kırışıklık Maskesi Tarifleri

Göz altı Kırışıklıkları İçin Yaş Maya Maskesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ