Kategoriler

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Geçer Ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Geçer Ve Çözüm Yolları Nelerdir?
  • Güzellik
  • 02/04/2019 19:45 | Son Güncellenme: 05/02/2023 12:58
  • 0
  • 1.067

Günümüzde estetik görünüm oldukça önem taşımaktadır. Yaş ile beraber yer çekiminin de etkisi ile boyun bölgesi başta olmak üzere cildimizde kırışıklıklar ve çizgiler oluşmaya başlar. Bu tür görünüm ilk başlarda çok rahatsız edici olmasa bile ilerleyen dönemlerde cildin elastikiyetini kaybetmesi ile birlikte kötü bir görünüme sebebiyet verir.

 

Peki, boyun kırışıklığı nasıl geçer? Boyun kırışıklığı görünümün kalıcı olmaması için günümüzde pek çok tedavi yöntemi geliştirilmektedir. Kremler, doğal cilt maskeleri ve cilt egzersizleri gibi pek çok ayrıntı tedavi seçeneklerine dahil edilebilmektedir.

Boyun kırışıklıklarının tedavi edilmesi için pek çok çözüm yolundan bahsetmek gerekmektedir. Ancak en önemlisi doğru bilgiler ile yapılan tedavi şeklidir. Bunun içinde cilt yapısının analiz edilmesi gerekmektedir. Her cildin ayrı bir ph dengesi olduğu için mutlaka cilt yapısı incelenerek bu tür tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Çünkü cildimiz en hassas yapılardan biridir.

Boyun Kırışıklığı Oluşmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Boyun bölgesi yüzümüz kadar hassas olan ve kırışmaya oldukça açık olan bir bölgemizdir. Bu nedenle boyun bölgemizi öncelikle güneşin zararlı ışınlarından korumak gerekiyor. Güneş tüm cilt yapımız için zararlı ışınlar içermektedir. Güneşe çıkmadan önce mutlaka yarım saat önce güneş kremi kullanmak gerekiyor. Güneşe çıkmadan hemen önce sürülen kremin hiçbir etkisi olmadığı gibi güneş ışınları daha çok zarar verebilmektedir.

Boyun kırışıklığının oluşmaması için bir diğer önemli etken ise doğru yatma şeklidir. Kullanılan yastığında boyun sağlığı ve kırışıklıkları için önemi oldukça büyüktür. Bu nedenle doğru yatış şekli ile de boyun çizgilerinin oluşması büyük ölçüde engellenebilmektedir.

 

Nemlendirici kullanmak boyun bölgesi için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bunun yanında cildi beslemek için mutlaka vücudu içeriden de beslemek gerekiyor. Özellikle su içmek cildin nem dengesi için çok önem taşıyor. Bu nedenle önerilen su miktarını günlük olarak tüketmek gerekiyor. Kuru cilt dokusu çok daha çabuk kırışmaya ve çizgi oluşumuna müsaittir. Bu nedenle boyun kırışıklığını engellemek için hem içeriden hem de dışarıdan cildimizi desteklemeliyiz.

Son yıllarda boyun kırışıklığını engellemek için bazı doğal içerikli dna yapısını destekleyen aşılar da kullanılmaktadır. Bu aşılarında işin uzmanı olan klinikler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu aşının özelliği boyun dokusunda azalan kolejen içeriğini dengelemek üzere yapılmaktadır. Bu uygulama son dönemlerin en önemli gelişmelerinden biridir. Boyun kırışıkları için kremlerde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Boyun Kırışıklığı Kaç Yaşında Başlar

Bu ve buna benzer soruların cevabı şu şu şekildedir; her insanın cilt ve vücut yapısı farklı olup ve insanların yaşadıkları ortam, çalışma koşulları, stres, genetik faktörler, bu ve bunun gibi durumlarda boyun kırışıkları için etkili faktörlerdir. Genellikle 45 ila 50 yaşlarından sonra görülen bir durum olmak ile birlikte  yukarıda ki koşullara bağlı olarak dan daha erkende yada daha geç görülme ihtimali de bulunmaktadır.

Boyun Kırışıklığı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Boyun kırışıklığı tedavisi için artık son yıllarda pek çok alternatif yöntemi söz konusu olabilmektedir. Boyun kırışıklığında kullanılan yöntemler hem kozmetik hem de doğal olan yöntemler tercih edilebilmektedir. Boyun kırışıklığında kullanılan yöntemler kırışıklığın derecesine göre belirlenmelidir. Başlangıç aşamasında olan çizgiler için farklı bir tedavi yöntemi, ilerlemiş olan çizgiler içinse farklı bir iz giderme yöntemi kullanılmaktadır. Uygulanan tedavi yöntemleri arasında bitkisel ve kozmetik kremler, kırışıklık tedavisinde son dönemlerde daha çok değerlendirilmektedir.

Özellikle elektronik cihazla desteklenen masaj teknikleri de boyun çizgilerini yok etmek üzere sıkça yapılan çalışmalar arasında yer almaktadır. Bu tür tedavilerde mutlaka bir cilt doktoru ile iletişime geçilmeli ve hangi teknik ile tedavi edilmesi gerektiğine karar verilmelidir.

Eğer tedavi şekli kremler ile yapılacaksa bunun için de öncelikle bir cilt analizi yapılmalı ve buna göre ürünler kullanılmalıdır. Bu aşamada cildin ne kadar yıprandığını belirlenmesi kullanılacak ürünler açısından son derece önem taşımaktadır. Her cilt yapısının yapısı ayrı olduğu için tercih edilen krem içeri de aynı olmayacaktır. Bu nedenle daha kalıcı ve daha kısa zamanda sonuca ulaşacak bir tedavi şekli için uzman gözetiminde destek almak önemlidir.

Cilt Masajları İle Boyun Çizgilerinden Kurtulmak Mümkün Müdür?

Özellikle son dönemlerde cilt üzerinde uygulanan masajların da kırışıklıklar üzerinde önemli bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Düzenli olarak yapılan masajlar tüm cilt yapısında önemli derecede kolejen artışı sağlamaktadır. Bu nedenle doğru masaj teknikleri boyun kırışıklıklarından kurtulmak mümkün olabilmektedir. Ancak bu tür masajların da gelişigüzel yapılmaması gerekiyor. Özellikle kuru ciltlerde uygulanan yanlış masajlar cilt dokusuna zarar vererek deri üzerinde tahrişlere sebep oluyor. Bunun oluşmaması için doğru masaj teknikleri konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor.

 

boyun kırışıklığı

Özellikle masaj yapımında mutlaka cilde uygun olan bir nemlendirici eşliğinde masaj uygulamasını gerçekleştirmek gerekiyor. Boyun kırışıklıkları için egzersizlerin düzenli yapmak da boyun çizgilerini önemli ölçüde azaltan çalışmalar içerisinde yer alıyor. Özellikle boyun germe hareketleri çizgi oluşumunu önlemede ve tedavi etmede büyük oranda fayda sağlayan etmenler arasında yer alıyor.

Ayrıca spor yapan kişilerde genellikle boyun bölgesi sıkça çalıştığı için bu tür çizgilerin oluşması son derece nadir olarak gözlemleniyor. Hem spor yapmak hem de boyun egzersizlerine devam etmek çizgi tedavisi için son derece önemli bir özellik olacaktır. Aşağıda sizler için paylaşacağımız videoda boyun kırışıkları için hareketleri izleyebilirsiniz.

 

Lazer İle Boyun Kırışıklığı Tedavi

Teknoloji ile beraber ciltte oluşan çizgilerin, kırışıklıkların yok edilmesi ve tedavi edilmesi gelişim göstermektedir. Yaşın ilerlemesi ve insan vücuduna etki eden bir çok faktör ile birlikte kırışıklıklar meydana gelmektedir. Lazer tedavisi ile boyun, yüz ve dekolte bölgelerinde oluşan kırışıklıkları tedavi edebilmeniz mümkündür. Lazer ile tedavi olurken ciltte oluşan bozuklukları giderilmesi ve cildin daha iyi şartlara oturması amaçlanır.

Dermal katmanlar temizlenir ve yüzünüzün yukarıya doğru toplanması sağlanır. Cilt dışına zarar vermeden bu tedavi uygulanır. Kolojeni artırma amaçlı olarak, lazerin ısı etkisi, cildin yaklaşık üç milimetre altına etki etmektedir. İşlem sonunda ise sizlere daha genç bir görünüm sunmayı amaçlamaktadır. Sizleri biraz daha bilgilendirmek adına aşağıda paylaştığımız videoyu seyredebilirsiniz.

 

Botoks Uygulaması İle Boyun Çizgisi Tedavisi Yapılabilir Mi?

Botoks günümüzde artık hemen hemen pek çok alanda kullanılan tedavi ve güzellik uygulamaları arasında yer alıyor. Bu uygulama en sık kırışık tedavisinde ön plana çıkmış olsa da migren, terleme ve benzeri pek çok sorunun giderilmesi içinde tercih ediliyor. Boyun kırışıklıklarının giderilmesinde de tercih edilen yöntemler arasında bulunuyor.

Botoks uygulamasının özellikle boyun bölgesinde daha çok tercih edilmesinin nedeni acısız olması olarak belirtiliyor. Botoks uygulaması kırışıklığı gidermenin yanında oluşabilecek diğer kırışıklıklara da engel oluyor. Böylece hem çizgileri iyileştirme hem de önleme anlamında önemli etkilere sahip bir yöntem olarak dermatologlar tarafından sıkça yapılan uygulamalar arasında yer alıyor.

Mezoterapi Yöntemi Boyun Çizgilerinde Harikalar Yaratabiliyor

Mezoterapi genel tanımı ile sorun yaşanan bölgeye vitamin, kalsiyum ya da uygun görülen enzimlerin enjekte edilmesidir. Bu yöntemin pek çok çeşidinden bahsetmek mümkündür. Mezoterapinin kısa zamanda sonuç vermesi cildin toparlanması açısından çok önemlidir. Özellikle boyun ve yüz mezoterapisi bu anlamda daha sık yapılan uygulamalar arasında bulunmaktadır.

Mezoterapinin farklı alanları olduğu için boyun kırışıklığında da uygun olan tedavi yöntemine uzman bir cilt doktoru karar vermelidir. Mezoterapi belirli seanslar ile yapıldığı için bu tedavi sürecinde mutlaka doktorun verdiği öneriler dikkate alınmalıdır.

Yüz Yogası İle Hem Boyun Kırışıklığına Hem de Yüzünüze Canlılık Katın

Yüz yogası tanımını son zamanlarda sıkça duymaktayız. Yüz yogası doğru teknikler ile yapıldığında son derece faydalı bir uygulama şeklidir. Tüm yüz bölgesinin çalışması neticesinde hem yüz bölgesi hem de boyun bölgesi için son derece faydalı bir tedavi yöntemidir. Yüz yogasında vücudun kendi enerjisi ile kırışıklıklar yok olmaktadır. Ancak diğer uygulamalarda olduğu gibi, bu uygulama yönteminde de devamlılık esas olmalıdır. Sürekli yapılan yüz yogası ile boyun çizgilerinde önemli iyileşme kat edilecektir. Ancak bu egzersizleri yapmanın yanında düzenli olarak destekleyici kremleri de kullanmak gerekmektedir.

Yüz yogasında amaç kırışıklığı engellemek ve yer çekimine karşı oluşan cilt sarkmasının önüne geçmektir. Yüz yogası yüz bölgesinde çalışmayan tüm kasları harekete geçirerek çok güzel sonuçlar ortaya koymaktadır. Boyun bölgesi de bu çalışmalar esnasında oldukça önemli derecede desteklenmekte olduğu için kırışıklar giderilmektedir.

Boyun Kırışıklığında Tercih Edilen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Boyun kırışıklığında tercih edilen pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanları ise özellikle doğal bitki ve meyvelerden elde edilen yağlardır. Özellikle Hindistan cevizi yağı son zamanlarda hem dekolte bölgesi için hem de boyun çizgileri için sıkça kullanılmaktadır. Düzenli uygulamalardan sonra boyun çizgilerinde ciddi azalmalar görülmektedir. Ancak bu aşamada da doğru bir yağ kullanımı çok önemlidir.

 

Bir diğer etkili yağ çeşidi ise zeytinyağıdır. Zeytinyağı hemen hemen asırlardır pek çok hastalığın ve cilt problemlerinin tedavisinde kullanılmıştır. Yine boyun çizgilerini tedavi etmekte de sıkça tercih edilen bir yağ çeşididir ve son derece güzel sonuçlar vermektedir.

Bir diğer önemli bitki çeşidi ise aloe vera bitkisidir. Bu bitki içerisinde bulunan nemlendirici ve tedavi edici etkisi ile boyun kırışıklıklarını ortadan kaldırmaktadır.

Boyun kırışıklığı için bitkisel yağlar

Genel olarak bir pamuk yardımı ile boynunuza sürecebileceğiniz, boyun bölgesinde ki kırışıklıkları azaltıp bir müddet sonra yok etmeye yarayan başlıca yağlar  şunlardır;

-Hint yağı

-Karabiber yağı

-Zeytinyağı

-Hindistan cevizi yağı

-Buğday yağı

-Susam yağı

-Havuç tohumu yağı

boyun kırışıklığı bitkisel yağlar

 

Boyun Kırışıklıkları İçin Doğal Maske

Malzemeler

-Yumurta (1 adet)

-Zeytinyağı (1 yemek kaşığı)

-Limon suyu (yarım yemek kaşığı kadar)

Hazırlanışı: Verilen malzemeleri bir kap içerisinde iyice karıştırdıktan sonra boyun bölgenize masaj yaparak iyice yediriyoruz. Ardından yaklaşık 15-20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayıp nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Boyun Kırışıklığı Muz Maskesi

Malzemeler

-Muz (orta boy)

-Gül (2 tatlı kaşığı)

Hazırlanışı: Malzemeleri bir kap içerisinde iyice karıştırın ve homojen bir görünüm almasını sağlayın. Ardından boyun bölgenize masaj yaparak sürün ve 15-20 dakika sonra durulama işlemine geçebilirsiniz.

Boyun Çizgileri İçin Bal Maskesi

-Bal (1 çorba kaşığı kadar)

-Gliserin (bal ile aynı oranda)

Hazırlanışı: Bir kap içerisinde ürünleri karıştırarak boyun bölgenize masaj yaparak iyice yedirin. İşlemin iyice sonuç verebilmesi için yatmadan önce sürüp yapıp sabaha kadar bekletmelisiniz.

Boyun Kırışıkları İçin Başlıca Kullanılan Kremler

-L’Oreal Paris – Revitalift – Face, Contours & Neck

-Avene – Hassas ve Karma Ciltler için Nemlendirici Krem Spf 20 40 m

-Prof. d.r İbrahim Saracoğlu – boyun kremi

-Lancome – Renergie – Anti Wrinkle and Firming Treament

-Vichy – Liftactiv Nuit  Derm Source

-PERRICONE MD – Firming Neck Therapy

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ