Kategoriler

Ayak Mantarı Tedavisi (Ayak ve Tırnak Mantarı Nasıl Geçer)

Ayak Mantarı Tedavisi (Ayak ve Tırnak Mantarı Nasıl Geçer)
 • Cilt Bakımı
 • 14/09/2017 11:51 | Son Güncellenme: 04/03/2023 23:01
 • 0
 • 12.027

Ayak mantarı tedavisi nasıl olur? Ayak mantarını geçirmek, Ayak mantarını yok etmek, Ayak mantarını engellemek için neler yapmalıyım?

Ayak mantarı ya da tırnak mantarı olarak bilenen, tıbbi adı onikomkoz olan ve halk arasında atlet/sporcu sorunu olarak da bilinen  rahatsızlık; iltihaplanma, tırnakta kalınlaşma, şişme, tırnak sararması ve ayak tırnağının ve ayak parmağının ağrısı ile karakterize bir cilt sorunudur ve tedavisi kolayca mümkündür. Ayak mantarı tedavisi için kullanılabilecek bir çok ilaç ve karışım tarifi verdiğimiz makalemize geçmeden, tırnağınızda mantar olup olmadığını nasıl anlayabileceğiniz konusuna değinelim;

ayak mantarı tedavisi

Ayak Mantarı Neden Olur Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda verilen semptomlara el olarak bir başka belirtisi, ayak tırnağının parçalanıyor gibi olmasıdır. Hijyen kurallarına dikkat etmeme, bağışıklık sisteminin baskılanması yüksek nem seviyesine maruz kalma ve / veya dolaşımdaki zayıflık nedeniyle ortaya çıkabilen cildin anormal pH’ından kaynaklanır. Tırnak mantarını önlemek veya oluşmuş ise ayak mantarını tedavi etmek için bu doğal çareleri deneyebilirsiniz.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer:

Ayak mantarı nasıl tedavi edilir sorusuna yanıt verirken, tekrarlayan türdeki tırnak funguslarını oluşmadan önlemek için de ne gibi yollara başvurmanız gerektiğine detaylı olarak değinir olacağız;

Ayakkabılarınızı değiştirin:

Ayakkabıların içindeki nemli ortam, fungusların en sevdikleri ortam olduğundan ayak mantarlarının gelişimine katkıda bulunur. Çoğu ayakkabı ayağın etrafında ısı üretir, çünkü parmaklarınıza ulaşabilen gerçek bir hava akışı yoktur. Bu terlemeye neden olur ve çevresinde bir ayak mantarı varsa, bu koşullarla mantarlarınız parti yapmaya başlayacaktır. Ayağınızı serin tutacak nefes alabilen bir ayakkabı bulun, yapabiliyorsanız yalın ayak gezin.

Çorap Kullanarak Ayak Mantarını Önleyebilirsiniz:

Ayakkabıları çorapsız giymek terinizden kaynaklanan nemin ayaklarda daha uzun süre kalmasına neden olur. Bu, tırnak mantarı oluşma riskini arttırır. Bir çift pamuklu çorap giyerek bu riski ciddi şekilde azaltabilirsiniz. Naylon çoraplar ayaklarınızı daha fazla terleteceğinden mantar oluşumuna zemin hazırlar.

Ayak Parmaklarınızın Arasını Kuru Tutmaya Çalışım:

Eğer çorap giymek gibi standart önlemlerle ayaklarınızın terlemesini engelleyemiyorsanız, çorabınızı ve ayakkabınızı giymeden önce ayaklarınıza bilhassa da parmak aralarınıza bir miktar pudra dökerek, parmaklarınızı kuru tutun. Nemli ortamlarda yaşayıp büyüyen mantarlar, ayaklarınızda barınmayacaktır.

Yeterince Uyuyun

Doğrudan ilgili gözükmeyebilir ancak vücudunuzun, bilhassa gece uykusu sırasında dinlenmesi bağışıklık sisteminize ciddi katkıda bulunur ve çoğunluğu gece karanlığında olmak kaydıyla yetişkin bir kişinin günde 6-7 saat sağlıklı bir uyku uyumaması, bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olacak, vücudunun ayaklar ve tırnaklar dahil muhtelif bölgelerinde mantar oluşumuna zemin hazırlayacaktır.

Aktif Bir Yaşam Sürün

Ayaklarınız, vücudunuzdaki konumları nedeniyle ayak enfeksiyonlarına ve tırnak mantarlarına yatkın. Dolaşım sisteminiz parmaklarınıza etkili bir şekilde ulaşması, mantar tedavisi sürecinizde oldukça yardımcı olacağında, hem mantarı önlemek hem de tedavi etmek için olabildiğince hareketli ve aktif bir yaşam sürmeye çalışın..

Ayak Mantarı Tedavisinde Kullanılan Reçetesiz İlaçlar:

Ayak mantarını tedavi etmek için kullanabileceğiniz, her eczaneden, reçetesiz olarak kolayca temin edebileceğiniz bir dizi, oldukça etkili ilaç bulunmaktadır.

Eğer ayak parmaklarınızda ya da tırnaklarınızda bir mantar oluşumunu kesin olarak tespit ettiyseniz, doktorunuz aksini belirtmediyse, mutlaka mantarı tedavi etmelisiniz. Potansiyel olarak rahatsız edici semptomların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olabilecek birkaç tezgah üstü ilaçlar vardır. Bunlar, kolaylıkla erişilebilen ilaçlardır;

 • Lotrimin Ultra. Butenafin olarak genel formda pazarlandığını da görebilirsiniz.
  Lotrimin AF. Bu ayrıca genel olarak Clotrimazole olarak satılmaktadır.
  Desenex. Bu ürün aynı zamanda Miconazole olarak da bilinir. Bunun Zeasorb markası altında da satıldığını görebilirsiniz.
  Lamisil AT. Buna Terbinafin adı da verilir.

Tinactin, içeriklerden. Bu, farklı konsantrasyon seviyelerinde Tolnaftattır.
OTC ilaç kullanıyorsanız, kutu üzerinde yazan talimatları izleyin. Tutarlı bir uygulama ile çoğu insan, ayak mantarının yaklaşık 7-10 gün içinde iyileşmeye başladığını görebilir. İlaçla ilişkili yan etkiler olabilir, bu nedenle ürünle birlikte verilen tüm ek bilgileri iyice okumayı unutmayın. Nadiren de olsa, bu OTC ayak mantar ilaçları bazı farmasötik maddeleri de etkileyebilir – doktorunuz veya eczacınız sağlığınız için bilmeniz gereken şeyi size bildirebilir.

Konuyla ilgili doktorunuzla konuşun. Ayak mantarı sorunlarında tedaviye rağmene 14 gün içinde bir gelişme görmüyorsanız, o zaman doktorunuzu tekrardan ziyaret etmelisiniz..

Enfeksiyonun vücudunuzun diğer bölgelerine yayılma riski de mevcut olduğundan, mantar tedavisi sırasında, oje kullanımı, aseton kullanımı gibi kimyasal maddeler bir yana dursun, ayaklarınıza pudra dışında hiç bir kimyasal ya da organik maddeyi harici olarak uygulamayın.

Mantar tedavisine evde yapabileceğiniz bir takın organik ilaçlarla da başlayabilirsiniz. Doktorlara para vermek istemiyor ya da eczaneden herhangi bir mantar tedavi edici kimyasal almak istemiyorsanız; aşağıda sıraladığımız evde mantar tedavisi alternatiflerine de bir göz atabilirsiniz;

Evde Mantar Tedavisi Çözümleri:

Sirke.

Sirke asidik olduğu için, sıvı yeterince maruz kalındığında yalın mantarın öldürülmesine yardımcı olur. Hassas ciltli bazı insanlar sirke ayak banyosunun rahatsız edici olduğunu bulabilir, ancak çoğu kez bu ev atletinin ayak bakımı iyi tolere edilir. Düz bir sirke banyosu yapabilir ya da iki bileşenli suya tek bileşenli sirke ile inceltebilirsiniz.
Sarımsak. Ayaklarınızın kokusunu kötüleştirebilir, ancak sarımsakta ajone olarak adlandırılan bir bileşimin bir sporcunun ayak enfeksiyonuna karşı etkili olduğu gösterilmiştir. Zeytinyağında biraz karanfil sarımsak ezebilir veya dükkandan kıyılmış sarımsağı dükkandan satın alabilir ve daha sonra sarımsağı sıcak bir ayak tabana koyabilirsiniz. En iyi sonuç almak için ayağınızı 30+ dakika boyunca ıslatmaya devam edin ve bunu günde iki kez yapın.

Nişasta. Sabahları nişastayı çoraplarınıza ya da doğrudan ayağınıza yerleştirebilirsiniz. Nişasta, atletin ayağını besleyen ekstra nemi emmeye yardımcı olur – ancak ayağınız kaşıntı ise, bu onunla hiçbir şekilde yardımcı olmaz. Herhangi bir nişasta iyi çalışır, ancak mısır nişastası, tapyoka nişastası veya pirinç nişastası en iyi çalışmaya eğilimlidir.
Ayrıca, daha fazla fikir için Global Healing Center’dan Athlete’s Foot için bu 10 doğal çareyi kontrol edebilirsiniz.

Olası maruz kalma riskinizi sınırlayın. Duşta flip-flop giymek, bir sporcunun ayak enfeksiyonunu önlemek için şiddetle tavsiye edilir. Kamu kullanımına yönelik herhangi bir duş potansiyel bir mantar enfeksiyonunun evi olabilir. Buna, spor salonunun yanı sıra otel, havuzlar ve kamplar dahildir.

Doktorum Mantar Enfeksiyonu Kapmış Tırnağımı Almak İstiyor

İster çuvalda yatan mantar enfeksiyonu olsun isterse sporcu ayağının kötü bir vakası olsun bazı doktorlar, enfekte bölgeyi tedavi etmek yerine cerrahi olarak çıkarmayı seçebilir. Bu yaygın bir tedavi seçeneği değildir ve genellikle proaktif önleme tedbirleri alırken yüksek dozda Tinactin uygulanması gibi diğer tedavilere cevap vermeyen enfeksiyonlar için saklıdır.

Çıkarılan ayak tırnakları genelde oldukça sarı ve son derece kalın. Uzun süre ıslatıldıktan sonra bile, evde tıraş makineleri ile düzeltmek zordur. Ayak tırnaklarının çıkarılması genellikle bir uzman ofisinde ayakta tedavi olarak yapılır. Tırnak çevresinde lokal anestezi uygulanacak ve böylece alan uyuşmuş olacak ve ardından tüm çivi çıkartılacaktır.

İşlemden sonra çivinin daha önce olduğu gibi kalın ve sarı renkte olmasını önlemek için mantar önleyici ilaçlar veya reçeteyle satılan ilaçlar sipariş edilebilir. Bu işlemin etkili olabilmesi genelde 4-8 ay sürer.

Ayak Fungusunu Durdurmanın Diğer Yolları Var mı?

Sporcunuzun ayak işaretleri ve semptomları hafiflediyse de, yine de garip görünen veya hissettiren bir ayak tirnağıyla uğraşıyorsanız, o zaman bir tırnak enfeksiyonu geliştirdiğiniz iyi bir şans var. Tedavi edilmeyen atlet ayağı aynı zamanda çift tırnak derisi enfeksiyonu oluşturabilir. Böyle bir durumda, toplam tedavi paketi almak için ClearNail Pro + gibi bir ürünü atletinizin ayak kremleri veya reçetesiyle uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı, atlet ayaklarının kötü bir durumunu durdurmak için popüler hale gelen başka bir yöntemdir. Bir et mantarıyla mücadele etmek için tasarlanmış birçok “doğal” veya “homeopatik” ürün bu maddeyi içerir. Çay Ağacı Yağı ile bir ürün seçmeden önce, sizin için doğru olduğundan emin olmak için maddenin gerçek konsantrasyonuna bakmak isteyeceksiniz.

% 10’luk bir başvuru, yüzey seviyesi atletlerin ayak enfeksiyonlarını temizlemek için OTC ilaçları kadar etkili olarak değerlendirilir.
Ayak tırnak veya çivi yatağı enfeksiyonu eşlik eden bir sporcunun ayak enfeksiyonu için% 25’lik bir başvuru gereklidir.
Ayağın orta ila şiddetli mantar enfeksiyonları için% 100 uygulama gereklidir.
ClearNail Pro + gibi ürünler sadece çivi enfeksiyonunu tedavi etmek için tasarlanmıştır. Olası en iyi sonuçları almak için bu ürünü istediğiniz cilt enfeksiyonu ürünü ile birlikte kullanmak isteyeceksiniz.

Ayakların üzerinde idrar yapma hakkında konuşalım. Birçok gazi, atletlerin ayağını önlemek için ilk askeri servis yönlendirmelerinde ayaklarını dikmesi için söylendi. Çoğu insanın, kendisini güzel ve temiz tutmak için elinde nasıl işediğini anlatmayı seven bir büyükanne vardır.

İdrar tedavisinin kendi artı ve eksileri vardır. Ayaklarınızı 15-30 dakika boyunca kendi idrardaki bir kovaya batırma fikri, bazı insanlara çekici gelmiyor. Gag faktörünü azaltmak için, bazı insanlar sporcuların ayağı için idrarlarını hidrojen peroksit ile karıştırırlar. Birçoğu, bunun bu mantar enfeksiyonu için etkili bir alternatif tedavi olduğunu bildiriyor.

Ancak bu tedavi seçeneği hakkında açıklık getirelim – duşta ayaklarınızı idrar yapmamız etkisiz olacaktır. Enfeksiyonun potansiyel olarak azaltılması için ayak belirli bir süre idrarla ıslatılmalıdır. İdrar, tipik olarak biraz asidik olduğu için ayağınızı bir sirke banyosuna yerleştirmeye benzer şekilde etkili olabilir.

Bugün Sporcunun Ayak Problemini Durdurmaya Hazır mısınız?

Bugün bir sporcunun ayak enfeksiyonunu tedavi etmeye başlamak için kullanabileceğiniz pek çok seçenek var. Derhal tedaviye başlamak önemlidir, böylece bir yüzey cildi sorunu da çivi sorunu haline gelmez. Yanık hissini bu mantardan hissetmeye başlamadan önce kaşınmayı durdurmak için bu kılavuzdaki OTC ilaçlarını, evde tedavileri veya tercih ettiğiniz tedavi yöntemini kullanın.

Yayılmış olan sporcunun ayak enfeksiyonlarını tedavi etmek için Clearnail Pro + gibi bir ürünü kremler ve spreyler ve bazı reçeteli ilaçlarla çalışmak için de kullanabilirsiniz. Kullandığınız tüm ilaçlar, ilave ilaçlar ve evde yapılan tedaviler hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun, böylece sizin için mümkün olan en iyi tedavi planını hazırlayın.

Burada bulunan veya reçeteyle yazılmış güçlü maddelerle devam eden tedaviyle, sonuçların çoğunu sadece 7-10 gün içinde görmeye başlayabilirsiniz. Bu demektir ki, atletinizin ayağına gitmenizi söyleyebilir ve daha sonra uzak kalırsınız demektir.

Neden beklemek? Günümüze başlayın, çünkü bunlar mantar içermez, ayaklarınız her gün daha mutlu olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ