Ağız ve Diş Sağlığınızı, Gülüşünüzü Nasıl İyileştirirsiniz? Diş Beyazlatma

Ağız ve Diş Sağlığınızı, Gülüşünüzü Nasıl İyileştirirsiniz? Diş Beyazlatma
  • Cilt Bakımı
  • 12/02/2023 20:04 | Son Güncellenme: 12/02/2023 21:07
  • 0
  • 152

Gülümsemeler bulaşıcıdır ve doğal çekiciliğinizin ve güzelliğinizin büyük bir parçasıdır. Güzel bir gülümseme, genellikle ağız ve diş sağlığınıza, diş beyazlığına bağlıdır ve dişlerinizle ilgili gülümsemenizi etkileyen problemleriniz (sarı diş, çürük diş vb.) varsa, bu üzücü olabilir.

Mutluluğu ifade etmeye çalışırken, rahatsız hissetmekten daha kötü bir şey yoktur.

Ağız sağlığınız gülümsemenizden daha fazlasını etkiler. Kötü diş sağlığı, diş rengi, diş çürüklüğü sağlığınızı olduğu kadar, yaşam kalitenizi de şaşırtıcı şekillerde etkileyebilir.

Ağız Sağlığı ve Diş Beyazlatma, Genel Sağlık.

Ağız sağlığınız genel sağlığınızla bağlantılı olabilir. Birçok sağlık durumu, bazen siz diğer semptomları fark etmeden önce, ağzınız ve dişlerinizle ilgili problemler olarak ortaya çıkabilir. Diş ağrısı veya başka semptomlar fark ederseniz, o zaman daha sonra değil, bir an önce kontrol ettirmek en iyisidir. Bu şekilde, altta yatan bir sağlık durumunuz varsa, bulunabilir ve tedavi edilebilir.

Sadece bu da değil, kötü ağız sağlığının da sağlığınız üzerinde yıkıcı bir etkisi olabilir. Ağzınız bakteri dolu. Bununla başa çıkmak için tasarlanmıştır, ancak bu, ağzınızın enfeksiyon için bir giriş noktası olabileceği anlamına gelir.

Ağzınızda bakteri birikmesi plak olarak adlandırılır ve zamanla dişlerinize, oyukların geliştiği noktaya kadar zarar verebilir. Tedavi edilmezse, bu daha ciddi hasara, ağrıya ve hatta apselere yol açabilir. Apseler ciddi ve ağrılı enfeksiyonlardır ve tehlikeli olabilecek daha geniş bir enfeksiyona neden olabilir.

Kontroller ve diş temizliği için düzenli olarak diş hekimine gitmeniz önemlidir. Herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissederseniz de, diş hekimine gitmelisiniz.

İyi Diş Hijyeni ve Diş Beyazlatma Nasıl olur?

Çoğu durumda, önleme tedaviden daha iyidir. Bu özellikle diş ve ağız sağlığı söz konusu olduğunda geçerlidir. Çünkü dişleriniz diğer vücut parçaları gibi iyileşemez. Dişleriniz bir kez hasar gördüğünde, onarılması veya yapay yollarla değiştirilmesi gerekir.

Düzenli diş hekimi ziyaretleri, dişlerinizi sağlıklı tutmanın harika bir yolu olsa da, diş hijyeninizi yılda birkaç defadan daha düzenli bir şekilde korumanız gerekir . İdeal olarak, dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamalı ve rutininize diş ipi kullanmayı dahil etmelisiniz. Bu, plak oluşumunu önler ve dişlerinizi korur, ayrıca nefesinizi taze tutar.

 

Diş Beyazlatma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

OnePoll tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Amerikalıların %57’si dişlerinin üzerindeki güvensizlik nedeniyle gülerken ağızlarını kapatıyor, iki kişiden biri ise her zaman ağzı kapalı gülümsemeye çalışıyor.

Dişlerinin renginden emin olmayanlar için beyazlatma en iyi seçenek gibi görünebilir, özellikle evde diş beyazlatma ürünlerine erişilebilirlik söz konusu olduğunda. Dışarıdaki seçeneklerden dikkat edilmesi gereken risklere kadar, en popüler kozmetik diş hekimliği trendlerinden biri hakkında bilmeniz gerekenler burada.

Dişlerin Rengi Neden Değişir?

Dişlerinde sararma olanlar için, beyazlatma yöntemleri kolay bir çözüm sunabilir. Bununla birlikte, dişlerin birkaç nedenden dolayı renginin bozulabileceğini ve dikkat edilmesi gereken iki tür renk değişikliği olduğunu unutmamak önemlidir.

Healthline‘a göre, dış renk değişikliği veya dişlerin dışını etkileyen lekeler, yiyeceklerden, içeceklerden (kahve/çay/kırmızı şarap gibi), boya içeren yiyeceklerden ve tütünden gelebilir. Bu tür lekeler, birkaç potansiyel nedeni saymak gerekirse, ilaç kullanımı, diş travması veya yaşlanma nedeniyle oluşabilir. Hangi tedavinin sizin için en iyi olduğunu belirlemek için, bir diş hekimine danışmanız önemli olsa da, beyazlatma tedavilerinin hem dış hem de iç lekelenme üzerinde etkili olabileceği belirtilmektedir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Daha beyaz, daha parlak bir gülümseme elde etmek isteyenler için diş beyazlatma konusunda çeşitli seçenekler vardır.

Genel olarak kabul edilen üç genel beyazlatma yöntemi vardır.

  • Bir diş hekimi tarafından uygulananlar,
  • Bir diş hekimi tarafından evde kullanım için verilenler
  • Reçetesiz satılan veya evde reçetesiz yapılan diş beyazlatma ürünleri

Reçetesiz seçenekler ile profesyonel tedaviler arasındaki farkla ilgili olarak Healthline, bir diş hekimi tarafından uygulanan ürünlerin aksine, OTC beyazlatma ürünlerinin Karbamid peroksit içermediğini, yani OTC ürünlerinin o kadar etkili olmayabileceğini belirtiyor.

Diş hekimi tarafından veya reçetesiz satılan ürünlerle diş beyazlatma popüler olsa da, kendin yap diş beyazlatma yöntemleri de ilgi gördü ve sosyal medya aracılığıyla popüler hale geldi.

Hindistancevizi yağını kullanma, dişleri daha beyaz yaptığı söylenen popüler diş hekimliği trendlerinden yalnızca biridir. Ancak, hiçbir bilimsel çalışmanın Hindistan cevizi yağının dişleri beyazlattığını kanıtlamadığı göz önüne alınmalıdır.

Kendin yap beyazlatma yöntemleri gibi konularda bir diş hekimiyle konuşmak her zaman ideal olsa da, ağız sağlığı hakkında çevrimiçi okuduğunuz bilgilerin doğru olduğundan emin olmak da aynı derecede önemlidir.

Güvenilir bir kaynaktan gelen bilgiler, gerçekle kurguyu deşifre etmede büyük ölçüde yardımcı olabilir. Okuduğunuz bilgilerin doktorlar ve sağlık uzmanları tarafından yazıldığını doğrulamak, yanlış bilgilendirmeyi önlemenin bir yoludur ve diş hekimi ziyaretlerinde sizi nelerin beklediği konusunda da, daha iyi bir fikir verebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Riskler

Diş hassasiyeti, reçetesiz veya diş hekimi tarafından uygulanan, diş beyazlatmanın yaygın bir yan etkisidir ve “daha yüksek aktif madde konsantrasyonlarında daha yaygın olabilir, ancak tipik olarak hafif ve geçicidir.”

Geçici hassasiyet riski, tüm beyazlatma türleriyle de ilişkilidir. Diğer diş beyazlatma riskleri arasında, dişeti tahrişi (şeritler veya jel bazlı ürünler kullanıldığında, peroksit bazlı jellerle temastan kaynaklanabilir) bulunur.

Diş Sağlığı Derneği, beyazlatma plaklarının yanlış/fazla kullanımıyla ilişkili riskleri daha da vurgulamaktadır. Talimatlara uygun kullanılmadığı takdirde, jelin içindeki kimyasallar dişlere zarar verebilir ve diş çürümesine neden olabilir. (ayrıca hassasiyet ve diş eti tahrişi). Diş Sağlığı Derneği ayrıca diş beyazlatıcı içindeki peroksidin diş eti hücrelerine zarar verebileceğine ve ayrıca “dişin sinirlerine, kan damarlarına ve bağ dokularına” zarar verebileceğine dikkat çekiyor.

Işıltılı beyaz bir gülümseme, birçok kişi tarafından önemsenir. Bu sebeple diş hekimliği dünyasında çok popüler olmuştur. Bununla birlikte, çeşitli beyazlatma seçeneklerinin ve bunlarla ilişkilendirilebilecek risklerin olduğunu anlamak da önemlidir.

 

Diş Beyazlatma ve Diş Düzleştirme

Herkesin dişleri doğal olarak biraz sarıdır. Ancak hayat onları lekeleyebilir ve dişleriniz nispeten sağlıklı olsalar bile, yine de istediğinizden daha sarı görünebilirler. Bu, gülümsemenize güvenmenizi zorlaştırabilir.

İyi haber şu ki, bu düzeltilmesi oldukça kolay bir problemdir. Dişlerinizin görünümünü iyileştirmek için, bir diş beyazlatma kiti satın alabilirsiniz.

Diğer bir yaygın sorun, çürük veya düzensiz dişlerdir. Çok düzensiz dişler, yemek yemeyi ve konuşmayı engelleyebileceği ve hatta ağrıya neden olabileceği ve çürük riskini artırabileceği için, bu daha şiddetli olabilir. Dişlerinizi yaptırmak, kendinizi çok daha iyi hissetmenize ve daha iyi görünmenize yardımcı olabilir.

Bu yazılara da bakın:

Evde Karbonatla Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Diş Etinde Sivilce ve Beyaz Şişlikler Neden Olur Nasıl Geçer?

Çocuklarda Diş Gıcırdatması

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ