Kategoriler

Kil Maskesi Hangi Ciltlere Uygulanır

Kil Maskesi Hangi Ciltlere Uygulanır
 • Cilt Bakımı
 • 18/05/2017 20:02 | Son Güncellenme: 22/02/2023 11:03
 • 2
 • 5.277

Kil mineral bakımından zengin olduğu için Kil Maskesinin cilt bakımlarında kullanılması yeni bir şey değildir. Antik çağlardan beri cildi güzelleştirmek adına kullanılmaktadır. Eski Mısır’da Kleopatra’nın güzellik sırlarından birisi de kil maskesi olduğuna dair bazı duyumlar vardır.

Kayalardan, topraklardan, yanardağların çıkan tüf ve lavların toz haline gelmesi parçalarından oluşan kil birden çok mineral barındırmaktadır. Fakat kil sadece toprak da değildir. Toz haline gelen toprak ile kil birbirinden farklı biir şekildedir kil de çok daha yoğun şekilde mineraller bulundurmaktadır. Yapısal olarak da toprağa göre oldukça daha çok küçük parçacıklardan oluşmaktadır.
Dünyanın her yerinde farklı bölgelerinde farklı özellikler ve renklerde killer bulunmaktadır. Kilin rengini daha çok o bölgedeki toprağın, kayaların rengi ve volkanik bir bölge olup olmaması belirlemektedir. Yüz maskesi olarak da kullanılan pembe, yeşil, sarı, beyaz killer çeşitli bölgelerden toplanıp killer ve içerdikleri mineraller değişebilmektedir.

Kil Maskesinin Faydaları


Cilt üstünden fazla yağı alan kilin en önemlisi ise aşırı yağlı ciltlerdeki yağ üretimini dengelemesidir. Düzenli olarak da kullandığınız zaman cildinizin daha az yağlanabildiğini göreceksiniz. Tabii yağın fazlası da gittiğinde cilt gözenekleri daha az tıkanmaktadır. Ayrıca da yağ kir nedeni ile tıkanan gözenekleri açabilmek için kil maskesini kullanabilirsiniz. Gözeneklerin tıkanmasında ise daha sık sivilce ve siyah nokta oluşumu diyebilmek için kil maskesi ile bu problemleri de önleyebilirsiniz. Kil maskesinin bir diğer faydası ise barındırdığı mineraller ile cildi beslemesi ve doğal bir parlaklık vermesidir.

Kimler Kil Maskesini Kullanabilir

Kil maskesi daha çok yağlı ciltlere önerilir. Çünkü kil maskesinin en önemli özelliği fazla yağının dengelenmesidir. Bu anlamda da en güçlü etkisi olan kil yeşildir. Kuru bir cilde sahipseniz yeşil kil kullanmanızı önermiyoruz. Ama diğer kiş çeşitleri de özellikle beyaz kil çok yağlı olmayan ciltlerde de kullanılabilmektedir.

Kurutucu etkisi ise yeşil kile göre daha az bulunmaktadır. Cildiniz kuru ve hassas ise kil maskesini yüzde bekletme süresini azaltıp cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca da kille beraber bal ve yoğurt gibi nemlendirici etkileri olan diğer malzemeleri kullanarak kilin kurutucu etkisini büyük oranda azaltırsınız.

Kil maskesini tüm cildinize sürmenize gerek yoktur. Örneğin sadece ” T Bölgesi ” yağlanıyor ise hazırladığınız kil maskesini sadece bu bölgeye sürüp etkisini görün.
Aslında kil maskesini de kullanıp kullanamayacağınız size kalmış bir durumdur. Deneme yanılma yöntemi ile kilin cildinize iyi gelip gelmediğini de kontrol edebilirsiniz.

 

Cilt Bakımında En Çok Tercih Edilen Kil Türleri

Bentonik Kil: En etkili killerdendir. Sivilcelere karşı ve sivilcelerin sebep olduğu tahriş olan cildinizi yatıştırmaktadır.

Yeşil Kil: Aşırı yağlı ciltlere önerilen yeşil kilin içerisinde magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfor ve silika gibi cilt içerisinde önemli mineralleri barındırmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Işıl dedi ki:

  Ergen ciltler için kil maskesi kullanılır mı

  1. Yaprak dedi ki:

   kil maskesinin ergenler üzerinde kullanılmasında bilinen herhangi bir sakıncası yoktur. Ekstradan bir alerjik durumunuz yok ise güvenle cildinize uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ