Kategoriler

Menekşe Yağının Cilde Faydaları

Menekşe Yağının Cilde Faydaları
  • Cilt Bakımı
  • 04/05/2017 01:11 | Son Güncellenme: 08/03/2023 13:10
  • 0
  • 10.079

Birden fazla alanda kullanılmasına karşın menekşe yağı sık sözü edilen yağlardan değildir. Argan yağı veya Hindistan cevizi yağı kadar adını duymamışsınızdır. Oysa ki menekşe, bulunduğu yeri güzelleştiren, son derece elit ve evlerde sıkça rastlanılan çiçeklerden biridir. Menekşe yağının faydalarını okuyup daha sonrasında menekşe saksılarının dışında menekşe yağına da evinizde yer açacaksınız.

Menekşenin adının daha az duyulmasının nedeni ise menekşe yağının diğer yağlar gibi kolay elde edilmemiş olmasıdır. Ayrıca çok değerli bir yağdır. Eğer ucuza menekşe yağı bulduysanız şüphelenmeniz gerekmektedir. Özellikle de menekşe çiçeklerinde elde edilen menekşe uçucu yağlarının ne kadar menekşe yağı içerdiğine bakmakta yarar var.

Tonlar menekşe çiçeği damıtma işleminden geçer fakat çok az bir uçucu yağ çıkabilmektedir. Bu da ticari açıdan oldukça son derece masraflıdır. Minik menekşe çiçeklerini düşündüğümüz zaman bu çok da anlamsız değildir. Dolayısı ile piyasadaki çoğu menekşe yağı kurutulmuş menekşe çiçekleri ve yeşil yapraklarından elde edilmektedir. Hatta ürün fiyatının mantıklı bir düzeye çekilmesi adına saf menekşe yağı inceltilerek satılabilmektedir.

Menekşe yağı kullanımı söylenenlere göre antik çağlara kadar uzanmaktadır. Bugünlerde en çok parfüm ve kozmetik sektörüyle anılan menekşe yağı o zamanlar da öfkeyi dindirmek, baş ağrısını gidermek, uykuyu düzene sokmak ya da kalp sağlığını iyileştirmek üzere kullanırlarmış.

Günümüzde ise menekşe yağı ağrı kesici ve stres giderici özelliği ile ön plana çıktığını çekinmeden söyleyebiliriz. Ayrıca da cilt ve saç bakımı için öneriler arasında yer almaktadır.

Menekşe Yağının Cilde Faydaları

  • Çeşitli bitkisel yağlar cilde ve hatta kaşıntı, kızarıklık gibi benzeri cilt problemlerine iyi geldiği söylenmektedir. Fakat cildiniz ile ilgili herhangi bir şikayetiniz olduğunda ilk olarak cilt doktoruna başvurmayı unutmamalısınız. Cildinizdeki problem ne aşamada, nasıl bir tedavi uygulanacağını bilmeden bitkisel yağları kullanmanız durumu daha da kötüleştirebilir.
  • Menekşe uçucu yağı kuru, hassas, kaşınma ya da kızarıklık sorunları olan ciltleri yatıştırmaya ve rahatlatmaya yardımcı olan bir yağ olarak bilinir. Cildi sorunsuz bir şekilde yumuşatır ve nemlendirir. Cildin nemlendirilmesinde çeşitli cilt hastalıklarını da önlemekte oldukça önemli bir yer kapsamaktadır.
  • Örnek verecek olursak egzama, dermatit ve uyuz gibi cilt hastalıklarının tedavilerinde önerilen yağlardan biridir. Egzama için faydalı olan pek çok firmanın satış sitelerinde bu durum vurgulanmaktadır.
  • Sadece cildi nemlendirdiğinden değil, bakteri ve mikroplardan arındırdığı için de bu tip cilt sorunlarında menekşe yağı tercih edilmektedir. Sahip olduğu antiseptik özelliği ile ayrıca yağlı ciltlere ve akneye de iyi gelmektedir. Cildin hafifçe gerilmesine ve gözeneklerin de kapanmasına yardımcı olmaktadır. Menekşe yağının ciltte ince olan damarların görünürlüğünü azalttığı da söylenmektedir. Salisik asit, A ve C vitaminleri bakımından da oldukça çok zengin içeriklere sahiptir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ