Kategoriler

Yüzdeki Sivilce Delikleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki Sivilce Delikleri Nasıl Geçer?
  • Cilt Bakımı
  • 30/11/2019 13:19 | Son Güncellenme: 04/03/2023 09:45
  • 0
  • 2.758

Özellikle yüzde çıkan sivilcelerden sonra bazı sivilce delikleri kalıcı olur. Peki yüzdeki sivilce delikleri nasıl geçer? yüzdeki sivilce delikleri nasıl giderilir? yüzdeki sivilce delikleri nasıl Giderilir?  “Sivilce nedir?” sorusunun cevabı ile başlayalım yazımıza.

Sivilce diğer adı ile akne, özellikle gençlerde yaygın olarak görülen bir deri hastalığı olarak bilinir. İnsanların cildinde en fazla yüz, boyun, omuz, sırt ve göğüs bölgelerinde ortaya çıkar.

Bu bölgelerde kıl folikülü yani derideki kılın oturduğu yapı ve sebase bezi yani yağ içerikli salgılar üreten bezler bulunur. Sivilceler, bu bölgelerde bulunan ve por adı verilen cilt gözeneklerinin dışarı açıklığının kapanması ya da iltihap oluşması nedeni ile ortaya çıkar.

Sivilce Çeşitleri Nelerdir?

Akneler yani sivilceler, deride farklı türlerde oluşabilirler.

Sivilcenin göstergesi; küçük ve deriden kabarık bir şekilde olan, aynı zamanda siyah veya beyaz olarak iltihapsız durumda ise bu sivilce türüne komedon adı verilir.

Sivilce göstergesi olarak; çapı 1 santimetreden küçük, derinin dışına doğru kabarık olan ve sert bir yapıya sahip ise bu sivilce türüne papül adı verilir.

Sivilcenin göstergesi; içi sıvı dolu ve bir kapsül ile çevrilmiş yapıda ise kist adı verilir.

Oluşan sivilcenin çapı, yarım santimetre (0,5cm) ye kadar olan, içi iltihap dolu ve ciltten kabarık bir şekilde ortaya çıkmış durumda ise bu sivilce türüne püstül adı verilir.

 

Sivilcenin Belirtileri Nelerdir?

Sivilceler özellikle ergenlik dönemindeki her gençte yüzde seksen oranında görülür. Yani ergenlik dönemine giren her 10 gençten 8’inde yaygın olarak görülür. Sivilce belirtileri ise sivilcenin cilt üzerinde ortaya çıkacağı bölgede ağrı, kızarıklık, kaşıntı olarak bilinir. Aynı zamanda bu bölgelerde hassasiyet oluşarak küçük bir acı hissi de verir.

Sivilce Nedeni ile Ciltte Oluşan Çukur ve Delikler Nasıl Geçer? Ciltteki Sivilce Delikleri İçin Çözüm Önerileri

Sivilce sorunu yaşayan kişilerin en büyük sorunu ciltlerinde oluşan delik ve çukurlardır. Cildindeki kötü görüntüden rahatsız olan kişiler, onlar için büyük önem taşıyan sivilce deliklerinin geçmesi için bir çözüm yolu var mı diye sıkça ve yoğun bir şekilde araştırma içine girerler. Peki, gerçekten de ciltte bulunan sivilce nedenli delik ve çukurlar için bir çözüm yolu var mı? Gelin beraber bu konuya bir göz atalım.

Evet, ciltte kötü bir görüntüye neden olan sivilce delikleri geçirmek için birçok çözüm bulunur. Siz de bu çözümlerden yararlanarak sahip olmak istediğiniz cilde kavuşabilirsiniz. Sivilce çukurları nasıl giderilir, buyurun hep beraber bu konuya göz gezdirelim.

Ciltteki sivilce delikleri ve çukurları, dermatoloji uzmanları tarafından gözenek olarak adlandırılır. Ciltte sivilce nedenli delik ve çukurlar bulunuyor ise deri portakal kabuğu görünümünde olur. Cildin yüz kısmında bulunan delikler yani gözeneklerin en önemli sebeplerinden biri genetik yatkınlıktır.

Yağlı bir cilt yapısına sahipseniz, cildinizdeki sivilce delikleri yani gözenekler genişler. Bu durum yalnızca kötü görüntü olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda gözeneklerin büyümesi ve genişlemesi ile birlikte bakterilerin cilde daha kolay girmesi sağlanmış olur. Kir ve yağın gözenekleri tıkaması ve kapatması sonucunda tekrar sivilce oluşumu için zemin hazırlanmış olur. Ayrıca sağlıksız beslenme şeklinde tüketilen yiyecek ve içecekler de bu konuda zemin hazırlayan en önemli faktörler arasında yer alır.

Yüz Bölgesinde Neden Delikler Oluşur?

Yüz bölgesinde aşırı sivilce çıkması, sivilce problemlerini de yanında getirir. Özellikle ergenlik dönemine yeni giren gençlerin cildinde oluşan sivilceler ile oynaması, sıkması ve patlatması sonucunda ortaya daha yeni sorunlar çıkar. Patlatılan her sivilce içindeki beyaz veya sarı renkli iltihap dışarı çıkarak cildin diğer bölgelerine de yayılabilir. Oluşacak daha farklı bir sorun ise gözeneklerin içindeki kılcal damarlar çatlayabilir ve uğraşılması daha zor ve uğraştırıcı sonuçlar meydana gelebilir.

sivilce delikleri neden oluşur

Çözüm Önerileri

Ciltte oluşan sivilceler ve oldukça can sıkıcı bir hal alan sivilce deliklerinin geçmesi için birkaç çözüm önerisinde bulunacağız;

Lazer Tedavisi: Yüz bölgesinde bulunan sivilce delikleri makyaj malzemelerinin kullanılması ile kendini daha çok gösterir. Bu konuda sürekli olarak ve inanılmaz bir hız ile ilerleyen teknolojiden yararlanabilirsiniz. Teknolojik ürün ve cihazlar sayesinde oluşturulan lazer tedavisi yöntemi ile sivilce deliklerinden kurtulmanız mümkün.

Lazer tedavisinde ciltteki sivilce deliklerinin cilde verdiği hasara bakılır. Daha sonra isteğiniz doğrultusunda iki çeşit olarak tedaviye başlanır. İlk olarak cildin üst tabakası lazer sayesinde yakılarak uzaklaştırılır. Bu işlem sonrasında cildin alt kısmından yeni ve pürüzsüz bir cilt derisinin gelmesi beklenir. Bu bekleme süresi haftalar boyu sürebilir. Fakat sivilce deliklerini gidermek için en etkili yöntemlerdendir. Biraz da uzun sürmesi nedeni ile pahalıdır. Diğer ikinci işlem ise cildin soyulmadan lazer ışınları sayesinde deliklerden kurtulmasını sağlamaktır.

Kimyasal Peeling: Kimyasal peeling tedavisi yardımı ile cildin üst tabakasının yenilenmesini sağlayabilir ve sivilce deliklerinden kurtulabilirsiniz. Genel olarak yüzeysel delik ve izler için kullanılan peeling yöntemi de hızlı bir sonuç elde etmenizi sağlar. Dermatoloji uzmanının size önereceği kimyasal peeling, cildin üst katmanındaki sorunlu olan bölgeleri yakarak ciltten uzaklaştırır.

Kimyasal Peeling hakkında detaylı bilgi için ” Kimyasal Peeling ile Cilt Gençleştirme Nasıl Yapılır? ” makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Dermabrazyon: Bu tedavi yöntemi de lazer tedavisi ile aynı görevi taşır. Fakat Dermabrazyon tedavisinde ciltteki üst katman, metal bir fırça yardımı ile soyulur. Metal fırça ile soyulan cildin üst katmanı, lazer tedavisinde olduğu gibi yeni ve pürüzsüz yeni derinin gelmesi beklenir. Bu işlem de bir kaç hafta sürebilir.

Sivilce Delikleri İçin Evde Uygulanabilecek Çözüm Önerileri

Evinizde bulunan basit ve doğal malzemeler ile yüzdeki çukurlar için maske yapabilir ve bu gibi problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

  • 1 yumurta akı,
  • Yarım tatlı kaşığı limon suyu,
  • Yarım tatlı kaşığı bal,
  • İki tatlı kaşığı yaş maya.

Tüm bu malzemeleri güzel bir şekilde karıştırdıktan sonra, yüzünüze masaj yaparak uygulayın. (Sivilce deliği ve çukuru olan her bölge için kullanımı mümkündür.) 30 dakika ile 40 dakika arasında süre tutarak, maskenin cildin alt gözeneklerine geçmesini bekleyin. 30 dakikalık süre sonunda maskeyi ılık su ile iyice temizleyin. Cildinizin iyice temizlendiğine emin olduktan sonra, nemlendirici uygulayın. Bu işlemi haftada 2 veya en fazla 3 kez tekrar edebilirsiniz.

İlk uygulamadan itibaren cildinizdeki rahatlamayı göreceksiniz. Fakat düzenli olarak bu maskeyi hazırlamanız gerekir ve her seferinde yeniden hazırlamanız kullanım açısından daha uygun olur. Düzenli kullanım ile birlikte birkaç hafta sonunda cildinizin sivilce deliklerinden arındığını, portakal kabuğu görünümünde olan cildinizin daha pürüzsüz bir hal aldığını göreceksiniz.

Sivilce Delikleri Çözümü İçin Hekime Başvurun

Cildinizde oluşan sivilce deliklerinin tedavisi için ilk olarak cildiye olarak bildiğimiz deri ve zührevi hastalıklar polikliniğine başvurmalısınız. Dermatoloğunuz, cildiniz için en gerekli tedaviyi uygular. Çeşitli ilaçlar ve kremler reçete eder. Doktorunuzun önerdiği tarihlerde düzenli bir şekilde kontrole gitmeniz halinde doktorunuz,  ilaçlarınıza devam edebilir ya da farklı karışımlar reçete etmeye devam edebilir.

Sonuç olarak en gerekli tedaviyi aynı hekim ile düzenli bir şekilde kontrol altında tutmanız halinde alırsınız. Öneride bulunduğumuz diğer yöntemler de tabi ki denenmiş ve sonucu ispatlanmış yöntemlerdir. Bu yöntemleri deneyerek kısa süre içerisinde sivilce deliklerinden kurtulabilirsiniz.

Suna Dumankaya Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Malzemeler

-1 tutam kadar papatya

-Buz Poşeti

-Limon suyu

Hazırlanışı:

1 tutam kadar papatyayı kaynatın ve ardından demlenmesini bekleyin daha sonra iyice soğuduktan sonra buz poşetine papatya suyunu döküp buzluğa koyun. Daha sonra buz haline gelen papatya suyunun her gün bir küpünü yüzünüzde eritin. Akşamda yatmadan önce yüzünüze limon suyu sürüp öyle yatın.

Şems Aslan Yüzdeki  Delikler

Daha çok gözeneklerin genişlemesinden dolayı gözeneklere giren bakteri ve mikropların burada sivilce oluşumunu tetiklediği ve daha sonra sivilcelerden sonrada deliklerin oluştuğunu biliyoruz. Bu döngüyü kırmak için ilk önce gözeneklerin sıkılaşmasını sağlamamız gerekmektedir. Şems Aslan gözenek sıkılaştırıcı tarifi aşağıdaki gibidir.

Malzemeler:

-Kaymak

-Limon suyu

-Fasulye (1 bardak kadar)

-Karabiber (1 miktar)

Hazırlanışı:

Verilen malzemeleri bir kap içerisinde güzelce karıştırdıktan sonra ardından bir miktar dinlenmeye bırakın. Daha sonra cildinizi temizledikten sonra cildinize uygulayın ve 15-20 dakika kadar bekledikten sonra cildinize durulama işlemi yapabilirsiniz.

Yüzdeki Çukurlar İçin Cilt Maskeleri

Cildinizde oluşan çukurlar için genel olarak uygulayabileceğiniz basit ve pratik cilt maskeleri aşağıdaki gibidir.

Yoğurt Maskesi

Hafta iki kez yapabileceğiniz bir maske olup, cildinizde bulunan çukurlara uygulayıp 20 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi durulayın. Nasıl yapılacağı konusunda buradan ”

Sandal Ağacı Maskesi

Haftada bir kez uygulayacağınız sandal ağacı maskesi sadece delikler için değil her türlü cilt sorununun üstesinden gelebilecek bir üründür. Sandal ağacının tozunu katı kıvama getirerek cilde uygulayın ve ardından 20 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi durulayın.

Domates Maskesi

Domatesi sıkarak iyice suyunu çıkartın ve ardından suyunu cildinize sürüp takribi 20 dakika kadar beklettikten sonra çok soğuk olmayan su ile durulayın. Domatesin cilt üzerinde mucizevi etkisine sizlerde şaşıracaksınız.

Konu ile alakalı hazırladığımız aynı argüman makaleler;

Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce Geçiren Maskeler

En iyi Sivilce Kremi Hangisi? – En İyi 15 Sivilce Kremi Markası

Sivilcelere İyi Gelen Sabunlar ( Sivilceleri Geçiren En İyi 12 Sabun)

Kahve Telvesi Yüz Maskesi ile Cilt Lekelerine Siyah Noktalara ve Sivilcelere Son!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ